IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Adoptii, Ce stiti despre adoptie?
andutz
post Jun 15 2008, 05:40 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Jolie, soacra sorei mele are 7 copii ai ei si a pierdut doua sarcini, in locul carora a adoptat doi copii- unul din Romania si o fata din Rusia (ei sunt americani). Copiii astia sunt ok, nu sunt probleme, dar nici ca si copii ei naturali nu sunt. Copiii ei sunt foarte frumosi si destepti, cei doi adoptati - cel din Romania este un baiat frumos, dar nu se descurca prea bine la scoala, si probabil ca nu va merge mai departe la colegiu, iar fata din Rusia are un retard psihic, si a avut multe probleme. Dar amandoi sunt copii buni, nu fac probleme, in schimb, am intrebat-o pe ea daca ii iubeste diferit, si a spus ca da...ca nu ii poate iubi exact ca pe-ai ei. Dar asta nu inseamna ca ii trateaza rau, doar ca simte ca nu sunt din carnea ei...

Pe de alta parte, vizavi de ce imi spuneai tu despre baiatul ala adoptat care a ajuns sa faca probleme - un copil poate sa fie serios traumatizat chiar dinainte sa se nasca - ca sa nu mai spunem ca in prima luna de viata poate sa fie tratat in asa fel incat sa nu mai fie intreg psihic. Articolul de mai jos vorbeste despre asa ceva. De-aia zic eu ca mi-as face temele inainte sa adopt un copil- pt ca nici daca ti le faci, nu poti sti totul...

fetele, daca nu e ok linkul, pls delete:)


http://www.rd.com/your-america-inspiring-p...ticle54458.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 15 2008, 07:09 PM
Post #12


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



In prezent, adoptiile internationale sunt interzise de autoritati. Chiar daca esti romanca, daca n-ai domiciliul stabil si viata aici, nu sunt sanse sa poti adopta un copil din Romania. In plus, la cat de greoaie si lungi sunt procedurile, cred ca e mai simplu sa faci tu un "pui" decat sa-l adopti. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 15 2008, 09:15 PM
Post #13





Musafir






Am mai spus eu pe-aici, cunosc si eu doua familii in Germania care au adoptat cate un copil din Romania. Legal, binenteles. A durat ceva peste doi ani toata hartogaraia si a costat foarte mult, 90% din costurile astea fiind spaga si "mici" atentii cerute pe fata. De vreo patru ani nu mai am contact cu familiile respective, nu mai stiu nimic de copiii aia. Dar pana atunci totul a fost bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 15 2008, 11:51 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



andutz admirabila intentia voastra si bineinteles ca istoria medicala a parintilor naturali e importanta. Cred ca altruismul, oricat de pur este are si el o limita pt ca vorbim despre adoptarea unor copii sanatosi. Si repet gestul este absolut admirabil.

Cat despre cum va fi copilul, sint atataea cazuri in care din parinti normali ies progenituri cu mari probleme de comportament, desi genele transmise sint mai mult decat "onorabile".

Cand nasti un copil exista riscul sa nu fie sanatos insa nu ai de ales, e al tau si ti-ai asumat o responsabilitatea. Exceptand conceperea si nasterea un copil adoptat si unul ne-adoptat au aceleasi sanse de reusita in aceleasi conditii date. Deci pana la un moment dat influenta depinde in mare parte de familia in care creste, insa indiferent cat de buna si normala este familia respectiva, nu exista garantia ca acel copil se va ridica la nivelul "asteptarilor" impuse de "normalitate" asa cum o intelegem mai toti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 16 2008, 02:22 AM
Post #15


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Fanny- dupa studii ne intoarcem si ramanem in tara, si dupa aia se pune problema unei adoptii.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Si e drept, Cleo, nu poti sa ai nici o garantie ca totul va iesi bine, in schimb, ma gandesc ca sunt anumiti factori care iti spun ca ai "garantii" destul de serioase ca sa iasa rau. De exemplu, daca copilul este nascut de o mama dependenta de droguri, sau alcoolica, sau care a fost abuzata in timpul sarcinii, sau care avea tot felul de BTS-uri...te gandesti de doua ori.

By the way, din cate stiti voi, care este motivul principal pt care majoritatea copiilor din orfelinate se afla acolo? Nu sunt doriti de parinti, sau au parintii decedati, sau sunt decazuti din drepturile parintesti? Aveti vreo idee?

O data, de Craciun, tata a vrut sa ia la noi de la un orfelinat din Ferentari, doua fetite, surori, ca sa petreaca si ele Craciunul in familie, sa le mai insenineze si lor viata un pic. A fost frumos, numai ca heart-breaking- deja ei le spuneau "mama" si "tata" alor mei, dupa numai 2 ore! Ne-a rupt inima sa le ducem la loc... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 16 2008, 02:58 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ai fost vreodata personal intr-un camin? Eu zic sa te duci. Du-te intr-un camin de copii parasiti, intr-unul cu copii cu dizabilitati fizice si psihice.
Ma mir foarte tare ca vi s-a dat voie sa luati copiii acasa pentru doua zile: in Romania este ILEGAL, interzis de lege asa ceva pentru ca provoaca traume.
Ar si trebuit sa stii asta, doar studiezi psihologia din ce ai zis. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Citi ani ai, Andutz?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 16 2008, 03:41 AM
Post #17


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



huh? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
nu i-am luat, mama, pt doua zile, ci pt cateva ore. si asta a fost acum cativa ani buni...cam vreo 8 daca nu mai multi. Ca sa nu mai spun ca legal sau nu...de la un camin dintr-un cartier periferic din Bucuresti, ma indoiesc ca ti s-ar spune ca nu fac un anumit lucru ca e ilegal (poate ca acum s-au mai schimbat lucrurile, dar atunci...) Desi, daca stau sa ma gandesc, ma intreb si acuma cum de ne-au dat aia fetitele alea, ca puteam face orice cu ele. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Da' parca tin minte ca tata si mama au tb sa-si lase buletinele acolo cat au fost fetitele la noi...

Si cateva ore fumoase, in care ne-am jucat cu ele, au mancat si ele o masa buna si au primit niste cadouri nu provoaca o trauma - poate ca daca le dadeam sperante ca le adoptam, sau daca ar fi locuit cu noi nu stiu cat timp...dar la noi nu au stat mai mult de cateva ore. Eu la vremea aia nu stiam multe, dar tatal meu era psiholog, si nici el nu s-a gandit ca le-ar face rau.

Am 27 de ani. Si nu, nu-mi aduc aminte sa fi fost intr-un camin pana acum, dar am lucrat cu copii defavorizati destul de mult (desi nu erau orfani, si locuiau cu familia). Si, din pacate, nu am apucat sa studiez psihologia in Romania, asa ca se poate sa nu fiu constienta de anumite restrictii - stiu ca aici sunt pareri diferite in ce priveste anumite aspecte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 16 2008, 09:33 AM
Post #18





Musafir






Andutz eu nu vreau sa-ti tai aripile dar in Romania este ''aproape imposibil'' sa adopti iar in conditiile pe care le doresti tu este imposibil.

In Romania nu ti se da optiunea de a alege tu copilul, din momentul in care tu inaintezi cererea ei (persoanele abilitate) fac demersul pentru a-ti gasi un copil si apoi te cheama sa-l vezi.

Este foarte greu sa adopti pentru ca la ora actuala sunt in asteptare 2000 de familii la 1200 copii!

Din momentul in care un copil este abandonat devenind adoptabil se incearca intai reintegrarea in familia largita, respectiv rude pana la gradul patru si abia apoi va fi dat spre adoptie unor straini. Tot acest proces dureaza cel putin cateva luni(deci copilul oricum nu va mai fi un nou-nascut).

Majoritatea copiilor din orfelinate au o varsta de peste 3 ani si au parinti in viata. Cat timp unul dintre parinti isi va vizita copilul chiar si o data la trei luni in orfelinat, legea nu are dreptul sa-l decada din drepturile parintesti.

.............

''Statul are obligatia sa-i gaseasca o familie copilului, si nu un copil familiei. Asta inseamna ca un roman nu poate alege singur, ca la piata, un bebelus, ci autoritatile ii recomanda unul care i se potriveste din punct de vedere psihologic. O procedura care cere timp, pana cand cele doua parti ajung la o intelegere. Asa se face ca, teoretic, procesul dureaza un an, dar practic poate fi mult mai lung iar in acest timp copiii raman in grija statului.''

sursa: Romanialibera

................

In Romania exista un singur tribunal exclusiv pentru minori(la Brasov), in celelalte orase dosarele copiilor stau la un loc cu dosarele infractorilor. Asta ca sa intelegi cat de greoi poate fi procesul.

..................

''Menţinerea copilului īn familia naturală este acum o prioritate. Excepţie fac cazurile īn care acest lucru nu este īn interesul superior al copilului. Adopţia este luată īn calcul după ce toate eforturile de a reintegra/integra copilul īn familia biologică sau extinsă au eşuat. Īn contextul legii actuale, īntregul proces al adopţiei este abordat dintr-o nouă perspectivă. Adoptia nu mai este considerată o măsură de protecţie şi intră sub incidenţa dreptului civil. Un copil poate fi adoptat numai īn cazul īn care adopţia corespunde interesului şi nevoilor sale particulare.''
''Spre deosebire de perioada anterioară anului 2005, īn prezent, părinţii biologici sunt consiliaţi cu privire la efectele şi consecinţele adopţiei, īnainte ca aceştia să-şi exprime consimţămāntul. Obligaţia consilierii intră īn atribuţiile reprezentanţilor Direcţiilor judeţene de asistenţa socială şi protecţia copilului. Concluziile privind consilierea părinţilor sunt consemnate īntr-un raport solicitat de instanţa īn momentul deschiderii procedurii adopţiei interne.''
''O modificare esenţială adusă de noua lege constă īn procedura prin care este declarată adoptabilitatea. Copilul devine adoptabil prin hotărāre judecătoarească, luānd īn considerare, īn mod obligatoriu, consimţămāntul părinţilor exprimat īn faţa instanţei.''
(Noi reglementari privind adoptia-2005 )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 17 2008, 02:51 AM
Post #19


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Kary, sa dea Dumnezeu sa fie asa cum zici, si sa fie mai multi parinti decat copii! Daca ar fi asa, cred ca nici nu m-as mai gandi sa adopt din Romania, sau poate deloc, pt ca eu nu tin sa adopt pt ca nu as putea sa am copii, ci pentru ca as fi vrut sa fac o diferenta in viata unui copil care altfel nu ar avea sansa aia. Dar eu am avut o prietena care era asistent social la protectia copilului, si imi spunea de copiii pe care ii avea in supraveghere, ca erau copii faini, si nu se gaseste nimeni sa-i ia...si am intrebat-o daca e greu sa adopti, si ea mi-a spus ca nu...dar la vremea aia (acum vreo 4 ani) nu m-am gandit sa intreb mai mult si poate ca s-au mai schimbat lucrurile.
oricum, pe mine m-au ajutat raspunsurile voastre, fetelor (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
si daca mai aveti experiente sau "insights" in procesul de adoptie, bring it on...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 17 2008, 08:15 AM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Kary, eu nu stiu pana acum sa fie mai multi parinti decat copii.
Am auzit ca in judetul Sibiu, anul trecut au fost DOI copii infiati. Si mai degraba cred asta, decat ca sunt oameni care vor sa infieze si nu au de unde. Sunt pline orfelinatele, iar romanii inca nu sunt deschisi la asa ceva. Prefera sa nu aiba deloc copii, decat sa infieze (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 12:24 AM