IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema, ... si alte minunatii lichide
Cleo
post Jan 19 2009, 01:02 AM
Post #71


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Supa de varza ardeleneasca (lucskos kaposzta)
dedicatie pt kalua

o capatana de varza noua (cam 1,5 kg)
o bucata frumoasa de costita cu carne (aprox 1,5kg) sau jambon sau pulpa (din fata)... bucatite
1 felie de slanina afumata sau macar soricul pt gust
1 lingura de untura de porc
2 cepe mari
1 pahar mare de smantana
marar verde sau uscat (cu cat mai mult cu atat mai bine)
1 lingurita de cimbru sau dupa gust
1 lingura de amidon sau faina
1 lingurita de boia de ardei dulce
putin otet


- intr-o tigaie mare topim untura si prajim bucatile de carne pana se rumenesc putin
- stramutam bucatile intr-o oala de 7l si turnam peste ele apa fiarta insa fel incat sa fie acoperite generos
- aruncam si bucatica de afumatura
- in tigaia in care am prajit carnea, in untura ramasa prajim ceapa tocata marunt, apoi o adaugam in oala
- adaugam piper, sarea o punem numai cand carnea e aproape fiarta
- intre timp tocam varza in patratele de 5x5cm zice reteta se poate si fasii dar nu foarte subtire fasia si daca bucatile de carne sint aproape fierte o adaugam peste ele, apoi mararul, cimbrul si sarea
- fierbem pana s-a inmuiat varza aproape complet, adaugam 1-2 linguri otet (sau dupa gust)
- desfacem 1 lingura de amidon sau de faina intr-un pahar de smantana si-o adaugam in oala, mai lasam sa fiarba cateva minute si tragem de pe foc.
- a 2-a zi e si mai buna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 19 2009, 01:21 AM
Post #72





Musafir






Cleo (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 19 2009, 03:22 AM
Post #73


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pana la urma cred ca merge si cu ciolan afumat. Am o carte de bucate in ungureste si e o reteta cam ciudata si prea lunga, carnuri si zemuri de vita, apoi apare si carnea de porc, cert e ca varza se taie altfel decat fideluta insa reteta asta mi se pare mai originala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Feb 7 2009, 10:18 PM
Post #74





Musafir






Am facut zilele astea o crema de legume. Mi-a placut cum a iesit si-am zis sa pun reteta aici. Din pacate, poza n-am apucat sa fac.

Se pun la fiert multe legume (o ceapa, 2 morcovi, o telina, pastarnac, 2 dovlecei, 1 ardei capia, un cartof). Separat se caleste o ceapa in putin ulei. Aceasta combinatie se adauga peste legumele fierte cu supa. Eu am scos pastarnacul si apoi am pus tot amestecul in blender. La sfarsit am mai dat supa-crema intr-un clocot, am adaugat un cubulet de unt, sare, piper si dupa ce-am luat-o de pe foc patrunjel verde. Se serveste cu crutoane.

Puteti face diverse variatii la legume, in functie de sezon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Mar 17 2009, 06:59 PM
Post #75


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Salutare.
Eu am mancat in Croatia o supa de peste super si de atunci salivez dupa asa ceva, dar nu prea gasesc cine stie ce retete... Supa aceea era destul de clara si avea peste sfaramat in ea.
Aveti vreo idee? Dar nu as vrea sa contina cartofi, nici orez...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Nov 15 2009, 09:17 PM
Post #76


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



As dori si eu o reteta de cioba de vacuta , asa ca pentru incepatori (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Am gasit pe net diferite variante dar niciuna care sa ma multumeasca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Mai pun si conditii : sa fie numai cu carne , nu si os ca nu ma pricep cu curatatul osului (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) , sa fie si cu mazare si putin orez ca am inteles ca e mai buna , acrisoara si sa fie cam la 3 L asa ... ( 2 de apa si 1 de bors ) .

Mi-e frica sa experimentez asa ca de asta cer informatii mura-n gura cu cantitati , cand pun care ingrediente, cat pun pe foc . Aveti mila de o incepatoare-n ale gastronomiei !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 15 2009, 10:40 PM
Post #77


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Raspunsurile tale vis-a-vis de ciorba de vitel:
1. Daca pui numai carne si fara os, ciorba nu va fi gustoasa, va iesi lesinata sau "gay" cum zice Injerul meu
2. Nu trebuie sa cureti tu osul, pieptul de vita (cea mai buna carne pentru ciorba de vita) se cumpara gata feliat, nu dai cu cu toporul.
3. Nu se pune mazare (brrrrrrrrrr, Dumnezeule, unde ai auzit asta ?!) in ciorba de vita
4. Orezul are rol de "inmultire", originea i se trage din perioadele de saracie si foamete
5. Cit de acrisoara e depinde de cit bors pui tu la sfirsit

Daca te multumesc raspunsurile, iti pot da reteta mea de ciorba de vita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Nov 16 2009, 12:30 PM
Post #78


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Hai ca m-ai facut sa rad , asa am gasit si eu "pi" net ...cu mazare si orez, am zis ca asa s-o face .

Sigur, astept reteta ta . Dar cu smantana la sfarsit e ok ? Ca de asta chiar mi-e pofta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 16 2009, 05:44 PM
Post #79


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cu simintina in farfurie pusa dupa gustul tau. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si cu ardei iute, daca vrei. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Pun reteta astazi.

Iaca reteta mea pentru Laryss_A de Ciorba de vitel. Pofta mare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Nov 16 2009, 11:12 PM
Post #80


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Multumesc mult de tot , sa vad ce isprava fac zilele astea, vin si o prezint aici. E fix ce-mi trebuie , o reteta pe-ntelesul meu, mi-a placut si ca ai facut-o asa, ca o poveste.

Eu am o oala de...4 L daca nu ma insel. Adica ciorbita de pui ( ca macar atata stiu si eu sa fac (IMG:style_emoticons/default/inocentul.gif) ) o fac de 3 L si mai ramane nitel loc in oala. Nu fac mai multa si nici nu am oala mai mare ca-s numai eu cu al meu drag si ne ajunge 3-4 zile numai bine. Nu stiu sa gatesc cat sa chem si pe altii la masa (IMG:style_emoticons/default/fluierat.gif) , not yet....

In cazul asta, mai micsorez din cantitati la legume, asta simplu dar carne si os cam cat sa pun? Ca parca nu-mi vine sa o calculez cu regula de trei simpla (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .

Once again , Di , merci frumos . Am citit si reteta de placinta de mere si seamana cu una cu iaurt pe care o fac si am tot zis c-o pun pe forum sa ma dau mare dar se mananca mereu inainte de trasul in poze .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2024 - 12:55 PM