IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rostul si rolul casatoriei in vremurile noastre, , este casatoria o institutie invechita?
Motive pentru care m-as casatori/m-am casatorit
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 34
Guests cannot vote 
Diana.
post Jan 8 2009, 02:17 PM
Post #101


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Subscriu. Stiu un caz, amindoi profesori universitari, ambii din parinti universitari, in care violenta domestica este la ordinea zilei. Daca nu o bate macar o data pe saptamina, nu se simte bine. Ca sa nu mai spun ca bataia o ia dupa ce domnul vine de la amanta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 8 2009, 02:32 PM
Post #102





Musafir






Poate comportamentul lui vine din frustrarea de a se sti inferior femeii..... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 8 2009, 04:13 PM
Post #103


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Tot citesc aici si nu reusesc sa scriu nik!
Lucille, sa stii ca treaba cu studiiele, chiar daca pe tine nu te deranjeaza, si el nu a spus nimic legat de faptul ca l-ar deranja, sa stii ca frustrarile lui nu sunt mici. Si iti spus din proprie experienta. Eu am studii universitare, job bun, si sunt in stare sa ma intretin singura. El are liceul si e sofer. Castiga f bine, dar la fiecare cearta imi baga pe gat faptul ca eu sunt cu nasul pe sus pentru ca studii si el nu, si ca el e prost si eu desteapta si asa mai departe...
Cand o sa am oleaca de timp o sa va mai spun si eu despre ideile mele legate de casatorie, care acum sunt total in ceata. Fetele mai vechi imi stiu povestea. Ar trebui sa ma maritanul asta, si eu sunt atat de confuza incat nu stiu pe ce drum sa o apuc, si nu stiu daca sunt in stare sa fac pasul asta, cu toate ca in momentul in care m-a cerut am zis DA cu o foarte mare siguranta.
La noi imediat dupa ce am spus DA, comportamentul lui s-a schimbat in sensul ca deja se crede stapan pe mine. Si acum ma piseaza cu nunta. cand o facem,cand o facem. Si cand l-am intrebat daca se va simti mai sigur pe el dupa ce o sa avem un act, si va crede ca voi fi a lui in totalitate, mi-a raspuns foarte senin ca da. Ca dacasunt acte sunt a lui. Si pe mine ma sperie ideea. Eu sunt o fire f independenta si nu suport nici macar ideea ca cineva are impresia ca ma stapaneste. Dapai sa mai si incerce sa o faca...
Am treaba acum... va mai zic pupici!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 8 2009, 05:41 PM
Post #104





Musafir






Pai albi, e bine sa il crezi pe om ce zice (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Adica barem el o fost sincer, daca o sa faca pe nebunu apoi si se trezeste instinctul de proprietate in el nici macar nu poti spune ca nu te-a avertizat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 8 2009, 05:57 PM
Post #105


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Nu-i asa? Am fost pusa in tema. Omu' nu minte. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 8 2009, 06:04 PM
Post #106





Musafir






Eu zic sa te uiti biiiiine la familia lui, si cam ce model de familie a avut el, pt ca am impresia ca "soacra-ta" abia asteapta sa te invete cum sa-i gatesti odorului, cum sa-i calci hainele asa cum ii place lui and stuff like that (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 8 2009, 06:05 PM
Post #107





Musafir






Lucille, sa-ti dea Dzeu sanatate si putere sa le faci pe toate asa cum ti-ai propus!

Albi, am impresia ca tu ne cam stii parerea vis-a-vis de relatia cu Ubu, asa ca nu mai comentez (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucille
post Jan 8 2009, 06:07 PM
Post #108


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 20
Joined: 3-December 08
Member No.: 5,454



Albinutza, e extraordinar ce spui! Pe mine una ma depaseste complet de nu mai inteleg nimic. Hartia aia idioata la urma urmei e doar o chestie care tine de starea civila din primarie si pentru evidenta lor. Chestii pur oficiale.
Am un prieten foarte bun care s-a casatorit anul trecut, dar nu a facut decat cununia religioasa (s-a putut in cazul lui si fara certificatul de casatorie) din motivul pur ca nu hartia te leaga ci legamantul si juramantul pe care il faci in fata lui Dumnezeu. Bravo lui si jos palaria zic eu. Dar pare-se ca nu toti gandesc asa.
Cum domne sa fii proprietatea lui, fir-ar sa fie de treaba! Sunt revoltata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 8 2009, 06:10 PM
Post #109





Musafir






Albi, daca ai cea mai mica indoiala, cel mai bine ar fi sa nu faci pasul. Mai bine nu va fi. Sorry! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Instinctele nu ne insala, pacat ca nu le stim noi asculta (sau nu vrem).
Lucille, imi pare rau pentru tot ce ti se intampla, am citit tot, dar n-am apucat sa scriu. Ma bucur ca ti-ai gasit putere sa lupti sa mergi mai departe. Iti tin pumnii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Jan 8 2009, 06:43 PM
Post #110


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Albi, dar invers de ce nu se poate? Sa-i spui asa: mai barbate, din moment ce semnezi actul asta, tu devii proprietatea mea. Cred ca-l bufneste rasul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 05:02 PM