IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum facem sa mai economisim timpul?, Idei...
fortelady
post Nov 28 2006, 10:59 AM
Post #1





Musafir






Ma gandeam sa ne impartasim aici micile "secrete" ca sa petrecem cat mai putin timp in treburile casnice... sa ne mai ramana timp si pentru noi, sa il petrecem cu cei dragi.
De genul :
- eu prefer lenjeriile din material creponat (nu mai stau sa le calc, e asa o pierdere de vreme calcatul)
- nu calc decat ce e strict necesar (nu prosoape, pulovere etc...)
- las masina sa spele cand plec dimineata la servici, scot rufele seara si le intind pe uscatorul de camera; profit si o incarc de seara cu alte rufe ca sa ii dau drumul dimineata inainte de a pleca
- gatesc mai multe feluri de mancare in acelasi timp (tot stau la bucatarie), cate putin din fiecare, in felul asta am mancare pt 2-3 zile fara sa ne plictisim de ea
- cat fierbe mancarea, dau cu aspiratorul (evident, daca nu e cineva sa ma ajute... )
- am ajutoare (ceea ce e foarte important, nu pica toate pe capul meu)

voi ce trucuri din astea mai aveti ? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Nov 28 2006, 11:05 AM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



QUOTE(fortelady @ Nov 28 2006, 11:59 AM) *
- eu prefer lenjeriile din material creponat
- gatesc mai multe feluri de mancare in acelasi timp (tot stau la bucatarie), cate putin din fiecare, in felul asta am mancare pt 2-3 zile fara sa ne plictisim de ea
- cat fierbe mancarea, dau cu aspiratorul
- am ajutoare


In plus, eu calc in timp ce ma uit la tv si fac curat/spal vase in pauzele cu publicitate. Asta ca sa nu ma simt vinovata ca-mi pierd vremea la tv. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Nov 28 2006, 11:37 AM
Post #3





Musafir






eu ma gandesc destul de serios ca pe viitor (adica cand NU o sa mai stau cu chirie ca acum) sa imi iau o femeie care sa ma scape de curatenie, sa vina de 1-2 ori pe saptamana...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Nov 28 2006, 12:39 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



A mea vine o data pe saptamana si e suficient.
Foarte bun topicul asta, finca io-s maestra la pierdut timpul, dar cand e la o economie, vai si-amar...
E-adevarat ca si programul meu e cu totul neregulat si se intampla sa nu am vreme de gospodarie cu saptamanile. Gatesc si eu tot in salturi, cum zice Forte.
In plus nu calc decat ce ne trebuie pe cateva zile inainte. Decat sa mi se sifoneze stand inghesuite pe umerase, mai bine le calc cand e cazul. De spalat, printre picaturi, ca toate cele. Curatenie nu fac eu din principiu si din obisnuinta. In schimb am grija sa-mi pastrez bucataria tot timpul curata. De cate ori am terminat de gatit sau de incalzit/mancat, o fac luna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 28 2006, 06:12 PM
Post #5





Musafir






Eu, cand fierb fasole, orez, linte, naut, fierb mai mult si restul il inghet. Astfel nu-mi mai bat capul cu inmuiatul peste noapte, fiert lung, pot face ad-hoc ceva cu ingredientele astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 29 2006, 02:21 AM
Post #6





Musafir






eu una, stau foarte prost la capitolul "timp". de calcat, nu mai calc de ani de zile, decat strictul necesar (ceea ce este neaparat nevoie).
cumparaturile mi le fac pana astept copiii sa iasa de la sport.
in timp ce fac mancarea, fac lectii cu cel mic, de obicei. in week-end, pun haine la spalat, fac mancare, curatenie, ce mai: multitasking, de nu mai stiu nici eu la un moment dat, am prea multe incepute in acelasi timp.
copiii isi fac curat fiecare in camera lui si apoi jos, in camera de zi, unde sunt imprastiate lucrurile lor.
nu prea mai am alte tricks, mai astept idei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 29 2006, 11:44 AM
Post #7





Musafir






Eu cam am probleme cu ordinea: astia ai mei sunt tare imprastiati si toate incercarile mele de a-i obisnui sa stranga imediat dupa ei n-au dat rezultate. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) Cu unele chestii nici eu nu-s mai buna: dupa ce calc trebuie sa intind rufele mai peste tot (calc cu foarte mult abur si dureaza pana se usuca rufele) si cateodata nu le strang a doua zi. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Ce spuneti de-un topic - jurnal zilnic al treburilor domestice? Cred ca pe mine m-ar impulsiona sa fac mai mult cand vad ce trebusoara mai faceti voi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Nov 29 2006, 11:52 AM
Post #8





Musafir






nuuuuuuuuu...... ca ma apuca depresiile cand vad cate trebe facute si nu le-am facut.
lasa asa, ca e ok, mai bine ne invatam cum sa muncim eficient decat sa ne zgariem pe ochi "moamaaaaaaa si eu trebuia sa sterg praful de pe dulap. si din debara ..." samd
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Nov 29 2006, 12:14 PM
Post #9


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



kalua, eu as vrea. poate asa imi aduc si eu aminte sa fac anumite trebusoare. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 29 2006, 03:06 PM
Post #10





Musafir






si io vreau jurnal, dar va spun de-acum ca eu nu prea am ce sa pun in el, de luni pana vineri, in afara de dus copiii acolo, dus copiii dincolo. dar poate daca mai impartasim, ne mai vin idei.
de ex. eu de vreo luna ma pregatesc sa caut hainele si incaltarile de iarna, si inca n-am reusit sa realizez. dar vine ea zapada, sis a vezi atunci, ce viteza bag (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)
kalua, si ai mei sunt tare imprastiati. nici eu nu sunt o obsedata, le mai arunc si eu si uit de ele, dar copiii mei sunt dezastru.
totusi, dupa atata dat din gura, pe cel mic l-a apucat initiativa si si-a facut ordine in camera lui aseara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th May 2024 - 02:28 AM