IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce trebuie sa faca o nasa de botez/ Ce trebuie sa se faca la taiatul motului, Indatoriri de nasa / cumatra
Altheea
post Feb 16 2009, 04:51 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Crasma este bucata aceea de panza, ca un scutec, cu danteluta pe margine. In ea se baga bebelul la biserica dupa ce-l scoate preotul din cazan (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 16 2009, 05:52 PM
Post #22





Musafir






Mersi de raspunsuri Bleky si Altheea. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Habar n-am cum va fi (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) e prima oara ca botezam noi, si nici nu stiu daca as gasi pe-aici crasma. Dar am fost anul trecut la un botez si au scos copilul intr-un prosop alb simplu. Tin minte lucrul asta, pentru ca mamica era o fosta colega de-a mea si uitasera sa cumpere prosop alb, asa ca prosopul respectiv avea inscriptie cu numele companiei la care am lucrat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Bleky, inca n-am stabilit detaliile cu mamica, poate azi, ca mergem la ei. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Sincer, eu nici nu prea cunosc traditia. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Inca nici nu stiu daca mergem si a 2-a zi la baita, stiu ca asa se procedeaza, dar asta trebuie sa stabilesc cu ei (stau la 70 km de noi (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ). A, iar la noi, in Ardeal, sigur nu se taie motul, la un an. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Stiu si eu ceva. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

This post has been edited by pescarush: Feb 16 2009, 05:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 16 2009, 10:15 PM
Post #23


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



fasa e panglica aia cu care chipurile legi copilul in crasma
asta cu taiatul motului e obicei inventat ca prilej de chef ca nu are nici un fel de semnificatie religioasa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Feb 17 2009, 12:26 AM
Post #24





Musafir






Aaaaaaaaaaaaa! Ce bineeeee! Serios, Cleolica, nu trebuie sa am mustrari de constiinta ca nu pot veni in tara de motz?!
Nici nu stii cat m-ai linistit!
Imi statea pe suflet!
Parintii n-au decat sa petreaca, noi nu aparem acasa pana in iulie.
Pescarush, dau "consultatii" free of charge, daca te intereseaza! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ce vrei sa stii?
Crasma e scutecul acela pe care-l tine nasa/nasul (de preferinta alb - semnifica puritatea), in care primesti copilul dupa ce-l boteaza si-l miruieste preotul.
Se spune ca pruncul trebuie sa ramana infasat in scutecul acesta pana la scaldatoare si sa doarma in el, ii prinde bine sufleteste.
Fasa e cordonul cu care se fixeaza scutecul in jurul copilului, are legat la un capat un buchetel mic de busuioc.
Cum se procedeaza aici (adica la Cta):
Nasii vin la fini sa ia copilul si sa-l duca la biserica pentru sfanta slujba a crestinizarii.
Cand mergi la fini, il preiei pe micut, il imbraci de la piele pana la suprafata si cu el "in carca" (pe finutul meu l-a transportat sotul meu, ca era cam greut) mergeti la biserica.
Acolo il tii tu sau sotul tau in brate tot timpul, celalalt tine lumanarea de botez aprinsa. Preotul o sa va puna sa repetati Crezul dupa el, apoi il dezbraci pe omulet, il preia preotul, ii face baltabac de trei ori si ti-l da in primire, tu fiind pregatita cu crasma in brate. Il tii in crasma infofolit pe o masuta special amenajata in biserica pana cand vine preotul cu mir si-l unge peste tot.
Il "impachetezi", se continua slujba si gata!
Cu el crestinizat va intoarceti la mama acasa unde tu spui in pragul usii "am luat un pagan, am adus un crestin" si il dai mamei in brate, impreuna cu lumanarea aprinsa.
Nu mai tin minte cand, cred ca in momentul in care ii dai mamei pruncul, se lipeste cu putere lumanarea de tocul de sus al usii. Se spune ca, in functie de cat timp va sta lumanarea lipita, atata va dura pana se va marita/insura, adica, daca sta putin, se va casatori repede, la varsta frageda.
Noi scaldatoarea am facut-o in aceeasi zi.
L-am lasat pe micut sa doarma linistit, am stat la parinti acasa pana cand s-a facut ora de mers la restaurant si s-a trezit omuletul sa manance.
L-am imbaiat in apa in care am pus petale de flori (sa miroasa frumos), un inel de aur (sa fie bogat), fulgi de gaina (sa fie usor ca fulgul), orez (???), miere, 1 cruciulita sfintita.
Dupa scaldatoare l-am imbracat intr-un al doilea rand de haine si i l-am dat mamei.
Si gata, mi-am facut datoria.
Eu i-am cumparat si o jucarie frumoasa.
Crasma se spala in apa de la scaldatoare, se stoarce si se scutura pe toate nevestele tinere, ca sa aibe copii.
Unele familii obisnuiesc sa faca scaldatoarea dupa ce se termina petrecerea de la restaurant.
Asta o vei stabili tu cu finii tai, de comun acord.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 17 2009, 12:48 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



crişmă
In scaldatoare se pun :miere sau zahar sa zie copilul dulce, busuioc sa fie ferit de rele, flori sa fie proaspat si curat ca o floare, parfum, sa fie parfumat, lapte sa aiba pielea curata.
Crişma nu se pune pe usa, ca o sa fie copilul usarnic. La fete se pune pe usa de la sifonier, sa fie femeie de casa; nu se pune pe oglinda, ca, cica, o sa fie infumurata ca-i frumoasa.

La taiatul motului se dau copilului pe o tava diverse obicete: un creion, o carticica. o foarfeca, bani, etc. Copilul va intinde mnuta sper un obiect. Obiectul ales de copil , se zice, ii va marca viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Feb 17 2009, 12:57 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



off topic:citindu-va mi-am amintit cu placere de cursurile de folclor si de Simeon Florea Marian si studiile lui despre nastere, nunta, sarbatori... la romani, tare mi-au mai placut traditiile si superstitiile povestite acolo.
Maàt iarta-ma te rog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 17 2009, 01:27 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Blecky, in anul I , Litere? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Feb 17 2009, 01:34 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



da litere, in anul I oricum eram foarte pasionata de subiect la epoca respectiva
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 17 2009, 04:15 PM
Post #29





Musafir






Wow, doctore, trebuie sa iau notite, ca la facultate. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Multumesc mult de detaliere. (IMG:style_emoticons/default/thanks.gif)
Pe la botezurile la care am fost pe-aici, ii puneau direct in pampers pe copilasi.
Las' ca mai intreb, daca-mi mai amintesc ceva. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Am vazut ieri miaunicul (IMG:style_emoticons/default/baby.gif) si m-am jucat un pic cu el. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Mersi de lectia de traditie Maat si Bleky. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 17 2009, 04:20 PM
Post #30


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



apropo de taiatul motului, fii-mea a pus mana dreapta pe valuta si stanga pe un colt de paine. S-a aranjat! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 7th June 2024 - 03:08 PM