IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Adoptii, Ce stiti despre adoptie?
andutz
post Jun 14 2008, 02:59 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Fetelor, eu ma gandesc tare mult ca as vrea sa adopt...Nu imi doresc copii acum, si al meu iau in considerare sa nu am deloc (desi daca ar veni stiu ca l-as iubi tare mult), dar ma inmoi toata cand ma gandesc la un copil a carui soarta sa i-o pot schimba.
Voi ce stiti despre adoptii? Ati adoptat vreuna dintre voi/ sunteti adoptate? Ce probleme pot sa apara (asta daca stiti din experienta voastra sau a cuiva apropiat, ca in teorie ma pot gandi si eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ). E greu sa adopti in Romania? Cum ai alege copilul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jun 14 2008, 03:14 PM
Post #2


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Si eu vreau sa adopt un copil peste cativa ani. La noi stiu ca e multa hartogaraie, umblatura si dureaza cam 2 ani chiar 3 toata nebunia, din pacate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 14 2008, 05:15 PM
Post #3





Musafir






Cum adica : ''Cum ai alege copilul?'' (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Trecand peste faptul ca atunci cand iti doresti sa adopti un copil nu vad de ce trebuie sa-l alegi ca pe un obiect (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) , in Romania foarte greu se obtine o adoptie.
Trebuie sa ai o casa a ta, de preferat sa fii casatorita si cel mai important sa ai o dovada ca ai un job foarte bine platit. Trebuie sa treci peste niste analize de sanatate si niste teste psihologice.

Probleme pot apare si cu proprii copii. Adoptat sau nu din momentul in care devii parintele unui copil trebuie sa-ti asumi o foarte mare responsabilitate.

Poti mai usor sa te inscrii ca asistent maternal si daca doresti apoi, copilul care il ai spre ingrijire il poti adopta.


''Familia care doreste sa ia in adoptie un copil, trebuie sa depuna la Directia Generala Judeteana pentru Protectia Drepturilor Copilului o cerere pentru luarea in evidenta.
Urmeaza o perioada de evaluare a familei, efectuata de catre asistenti sociali profesionisti. Evaluarea are drept finalitate o propunere care se face Comisiei pentru Protectia Copilului, pentru eliberarea atestatului necesar adoptiei (pe baza documentatiei).
Urmatorul pas se refera la luarea in evidenta a cererilor de incredintare, pe baza preferintelor exprimate din lista cu copii adoptabili, existatenta la nivelul judetului sau a comunicarilor Directiei Generale Judetene pentru Protectia Drepturilor Copilului se identifica copilul pentru familia adoptiva atestata si va urma procesul de potrivire dintre familie si copil (realizat de catre asistentul social).
Seful Serviciului de Protectie de Tip Familial impreuna cu asistentul social responsabil de caz propune Comisiei pentru Protectia Copilului, pe baza documentelor existente la dosar si a Raportului privind Ancheta Psiho-Sociala care aproba incredintarea in vederea adoptiei a copilului dorit de familia adoptiva.
Timp de 90 de zile, aceasta incredintare este monitorizata de catre asistentul social, monitorizare care are drept rezultat final intocmirea a 6 rapoarte.
La sfarsitul perioadei de maximum 90 de zile, Comisia pentru Protectia Copilului, hotaraste eliberarea avizului favorabi adoptiei, la propunerea Directiei Generale Judetene pentru Protectia Drepturilor Copilului.
Directia Generala Judeteana pentru Protectia Drepturilor Copilului inainteaza dosarul la Autoritatea Nationala pentru Protectia drepturilor Copilului si Adoptii pentru obtinerea confirmarii de respectare a termenelor si procedurilor legale.
Parintii naturali nu pot fi citati la Tribunal, datorita confidentialitatii adoptiei si irevocabilitatii consinmtamintului dupa expirarea termenului de 45 de zile stabilite.
Dosarul este restituit la Directia Generala Judeteana pentru Protectia Drepturilor Copilului in vederea transpunerii lui impreuna cu cererea de incuvintarea a adoptiei instantei de judecata (tribunalul).
Adoptia isi produce efectele de la data ramanerii irevocabile a hotaririi judecatoresti.
Asistentul social responsabil de caz este obligat sa consemneze timp de doi ani, patru rapoarte post-adoptie, informind Comisia pentru Drepturile Copilului.
O comisie pluri-disciplinara (asistenti sociali, psihologi, juristi) ofera consiliere pre- si post-adoptie.
Toate demersurile, in cazurile de adoptie, inclusiv promovarea actiunii la Tribunal sint confidentiale.

Pot adopta persoanele sau familiile care prezinta conditii materiale si garantii morale necesare asigurarii dezvoltarii armonioase a copilului.
Nu pot adopta decit persoanele care au capacitate deplina de exercitiu si care sint cu cel putin 18 ani mai in varsta decit cei pe care doresc sa ii adopte.
Adoptia intre frati este interzisa.
Adoptia unui copil de catre mai multe persoane este interzisa, cu exceptia cazului in care ea se face de catre sot si sotie, simultan sau succesiv.
Daca persoana care doreste sa adopte este casatorita, va fi necesar si consimtamintul celuilalt sot, cu exceptia cazurilor in care acesta este in imposibilitatea de a-si manifesta dorinta.

Poate fi adoptat orice copil aflat pe lista Directiei Generale Judetene pentru Protectia Drepturilor Copilului, copii care se gasesc in urmatoarele situatii:

- este declarat judecatoreste abandonat;
- exista consimtamantul parintilor naturali de adoptie;
- daca parintii (parintele) copilului sint decazuti din drepturile parintesti, decedati, pusi sub interdictie, declarati judecatoreste morti sau necunoscuti;

Lista copiilor adoptabili se intocmeste de catre Directia Generala Judeteana pentru Protectia Drepturilor Copilului din fiecare judet si se trimite Comitetului Roman pentru Adoptii.
Exceptie fac cazurile in care sotul adopta copii celuilat sot si adoptia in familia extinsa.''

(Legea 273/2004, cu privire la regimul juridic al adoptiei.
Conventia asupra protectiei copiilor si cooperarii in domeniul adoptiei internationale de la Haga, ratificata de Parlamentul Romaniei prin Legea nr. 84/1996.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 14 2008, 09:36 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



kary, multam de info. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) da' nu inteleg care-i baiul cu a alege copilul... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) pai si sotul ti-l alegi, nu? plus ca altfel chiar nu vad cum ai adopta...aici in state cel putin, cei care au adoptat international, au primit un catalog cu poze si info despre copii de la un anumit orfelinat, sau se duc si viziteaza si vad mai multi copii. Singurul mod in care nu alegi propriu-zis este daca adopti un copil care inca nu este nascut (mama naturala nu-l vrea).
plus ca atunci cand iei un copil ca sa-l faci parte din familia ta, ai zeci sau sute de optiuni, si trebuie sa te limiteazi la unul care se potriveste cel mai mult cu inima ta...
Nu ma intelege gresit, nu vreau sa comentez doar de dragul de-a comenta, dar nu stiu cum poti sa adopti un copil fara sa-l alegi...tu cum vezi situatia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 14 2008, 09:51 PM
Post #5





Musafir






Personal daca as simti sa adopt as face'o probabil in momentul in care mi'as dori din inima sa ofer o viata unui copil. Important ar fi sa pot sa-l cresc si sa-i asigur iubire si educatie, mai putin m-ar interesa sa-l aleg din poze dupa culoarea ochiului, largimea zambetului sau mai stiu eu ce.

Eu nu am spus ca e gresit, am spus doar ca nu inteleg...dar nici nu e obligatoriu sa inteleg, fiecare e liber sa gandeasca si sa simta in felul sau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 14 2008, 09:54 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Andutz, e drept ca in mod sigur unul dintre copii iti va mai lipit de suflet cind te vei duce sa ii vezi.
Dar sa stii ca nu ne alegem sigure partenerii, trebuie si ei sa fie de acord. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Iar cu "alesul copilului" - chiar ca suna de parca ai alege ceapa la piata , nu un suflet... nu stiu, asa mi se pare si mie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jun 14 2008, 09:59 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Cred ca si Andutz, cand a zis ca vrea sa "isi aleaga un copil", tot la ce spune Maat se refera. Adica ce copil i se va lipi de suflet (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Cred ca aceasta initiativa merita toata lauda si imi scot palaria in fata oamenilor care le ofera un camin copiilor fara parinti. (IMG:style_emoticons/default/notworthy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 15 2008, 12:00 AM
Post #8


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



fatelor, hai ca m-ati zapacit (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
pai cu tot ce mi-ati spus, concluzia e ca voi l-ati alege (desi nu ati folosi cuvantul asta, ca pare prea dur) pe cel care vi s-ar lipi de inima...deci sa inteleg ca nu v-ar interesa amanunte de genul din ce parinti provine, in ce conditii a fost crescut pana in prezent, ce fel de comportament a avut, ce fel de personalitate are...right?
ca eu una marturisesc ca mi-as face bine temele inainte sa ma atasez de un pui de om pe toata viata...nu l-as alege ca pe ceapa, vorba lu' maat, dar oricum ai pune-o, un proces de selectie are loc...ca la urma urmei, o sa vii in contact cu mai multi din care ramai numai cu unu'...
Marturisesc ca am anumite lucruri pe care as vrea sa le aiba copilul pe care l-as adopta, pentru ca eu vad faptul ca il iau in familia mea si in inima mea ca pe o sansa de a face ce vrea cu viata lui/ei (adica copilul sa faca ce vrea, nu eu!), pentru ca altfel, let's face it, din orfelinat nu ti se ofera prea multe optiuni. Si de-aia as vrea sa fie un copil destept si bun...nu l-as alege pe cum arata, dar m-as gandi de doua ori daca sa iau un copil care a fost abuzat sau care are tulburari de personalitate - asta pt ca stiu, ca psiholog, ce inseamna traumele la o varsta mica. Nu cred ca nu trebuie adoptati asemenea copii, dar eu una recunosc ca daca as putea, as evita asa ceva. Daca astea apar dupa adoptie, e altceva, facem tot ce putem, pentru ca de-acuma e de-al nostru, dar if it can be helped...
Si spun toate astea cu mentiunea - foarte importanta - ca asta e modul in care vad lucrurile acum, ceea ce se poate schimba in timp, cu cat studiez subiectul mai mult sau ascult despre experientele altora - asa ca daca aveti pareri sau experiente, bring it on (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , da' nu dati cu piatra...inca sunt in formare! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Later edit - ca sa nu mai spun ca daca e unu' mic care ti se uita direct in suflet, si daca mi-ar fi mie clar ca pe ala vrea Domnul sa mi-l dea sa-l cresc, nu as mai comenta, si nu m-as mai uita la nimic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 15 2008, 12:58 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Eu vreau sa fac un copil al meu si sa adopt inca unul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Daca l-as adopta, as vrea sa fie nou-nascut si as verifica, daca s-ar putea, istoria medicala a parintilor. Atat!
Stiu o familie care a adoptat si in 8 luni au luat copilul. In acea perioada mergeau saptamanal, de doua ori pe saptamana, de cate ori voiau si puteau, la orfelinat sa il vada si sa se obisnuiasca unul cu celalalt. Mai multe detalii nu cunosc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jun 15 2008, 05:29 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Si eu m-am gandit mult in ultimul timp la adoptie...poate pt ca am pierdut sarcina si de asta...nu stiu. M-am gandit ca pt acest copil care nu l-am avut sa incerc sa ofer o viata altui copil...pe care nu l-a vrut nimeni. Indiferent daca voi avea si copii mei naturali. Dar din pacate cunosc doua cazuri nefericite. Un cuplu au adoptat un copil, nou nascut...a fost iubit, educat etc...totusi copilul a inceput de prin clasa I cu tulburari mari de comportament..fura din casa, bani, lucruri, etc..pe masura ce a crescut lucrurile au evoluat in rau..foarte rau...este mare...este inchisoare...furt, viol..nu stiu f multe detalii...stiu ca mama lui este o femeie bolnava....

Astfel de cazuri....ma fac sa ma intreb cum ramane cu mostenirea genetica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 7th June 2024 - 07:29 AM