IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce parere aveti despre "razboiul caricaturilor"?, Din perspectiva religioasa
no_ua
post Feb 5 2006, 04:18 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Ma uit la stiri si o intrebare mi se invarte in minte.
Daca niste ziaristi ar fi publicat caricaturi defaimatoare cu Iisus sau Dumnezeu oare noi cum am fi reactionat?
Am fi devenit violenti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 5 2006, 04:30 PM
Post #2





Musafir






N-am mai deveni violenti, dar in Evul Mediu se pedepsea defaimarea lui Dumnezeu cu moartea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Feb 5 2006, 04:39 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



dar nu mai suntem in evul mediu....
si aici nu e vorba de un om ci de o tara (mai multe de fapt).

mi se pare prea violenta reactia acestor oameni caci Dumnezeu nu are nevoie sa il aparam cu bate si cocktail-uri Molotov.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 5 2006, 08:07 PM
Post #4





Musafir






E trist si primitiv, no_ua, ce altceva sa mai zic? Nu mi-a venit sa cred ochilor si urechilor cand am auzit.  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 6 2006, 02:23 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No_ua, aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu.
Pentru noi, cei care nu sintem musulmani dimensiunea blasfemiei este greu de inteles.
Insa daca facem o analogie intre profetul Mahomed si Iisus, nu mi se pare tocmai corect.

Crestinii poate ca nu ar fi reactionat cu violente, insa sa nu uitam ca exista fractiuni musulmane ai caror reprezentanti tin intr-o mina Coranul si in cealalta mitraliera...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Feb 6 2006, 03:20 AM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Nu stiu prea multe despre islam dar cu siguranta Mahomed ca omnu are nici o valoare.Ceea ce a spus el este important. Lectiile de viata sunt ce a lasat in urma lui , nu un trup.

Cu Isus este altceva, el este Fiul lui Dumnezeu. El a fost creat tocmai pentru a ne arata forta celui ce ne conduce, celui ce ne-a creat cu atata iubire ...
Privesc in jurul meu si nu ma pot abtine sa nu suspin de incantare vazand ce mare artist a fost Dumnezeu in clipa in care a creat aceasta lume...
Am fost creati perfect pentru armonia de culori din jurul nostru, pentru paleta de arome, pentru multitudinea de sunete, etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 6 2006, 06:16 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



QUOTE
Nu stiu prea multe despre islam dar cu siguranta Mahomed ca omnu are nici o valoare.Ceea ce a spus el este important. Lectiile de viata sunt ce a lasat in urma lui , nu un trup.
Cu Isus este altceva, el este Fiul lui Dumnezeu.

Orice om are valoare,orice suflet.Nu numai ceea ce spune.Trebuie sa respectam si trupul si sufletul,pentru ca trupul este templul sufletului.Iisus in viata pamanteasca,de om,a fost si el batjocorit de romani.Nu putem spune acum ca asta nu este important daca a fost batjocorit sau nu,pentru ca Iisus nu are valoare ca om,e important doar ce a spus si ce ne-a invatat ,si pentru ca este Fiul lui Dumnezeu.
Mi se pare o chestie urata sa defaimezi religia altcuiva,ceva ce pentru altul este un lucru sfant.Este ca si cum cineva ar face caricaturi deplasate cu parintii tai si le-ar publica.Nici arabii nu sunt mai prejos oricum,nu trebuiau sa reactioneze in halul asta,dar pe de-o parte au si ei dreptate.
Eu sunt adepta respectului.Oricine ar fi,Buddha,dalai lama,Moise,Iisus,Mohamed,trebuie sa respectam dreptul la libera credinta al oamenilor.
Dreptul la exprimare,si libertatea presei nu permite aducerea insultelor si calomniilor.Nu sunt de acord cu ce au facut danezii(parca din cate stiu ei au facut caricaturile),dar nu sunt de acord nici cu 'raspunsul' din partea sirienilor si libanezilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 6 2006, 08:51 PM
Post #8





Musafir






exact. ar trebui un minim respect pt credinta altora. dar, nu cred ca e interzis prin vreo lege ca sa faci caricaturi privind ORICE subiect (cate bancuri cu sf Petre, Isus si mai stiu eu ce nu sunt la noi? )
desi nu cred ca la noi ar fi asa manifestari de strada daca s-ar face ceva similar - pt ca noi crestinii avem alt stil de a gandi, de a actiona, am avut acces mai de timpuriu la cultura, educatie, societatea noastra e construita altfel.
din punct de vedere religios, musulmanii imi par la nivelul la care erau crestinii pe vremea inchizitiei ("sa-i omoram pe necredinciosi! femeia e destinata perpetuarii speciei! etc").
citeam mai de mult un studiu in care se zicea ca, daca ar avea acces la educatie cateva generatii (2-3-...) altfel ar sta lucrurile. e greu sa cerem sa aiba mintea  'luminata' si toleranta unuia care are 2-3 clase (daca le are....) pt ca el nu e foarte dezvoltat din punct de vedere al intelectului, al cunostintelor asimilate. e la fel ca la noi la tara cand pt tanti veta orice nu e crestin -ortodox e "d'aia maica, nu i-ar mai rabda dumnezeu"
ar mai fi si faptul ca noi, crestinii suntem extrem de diversificati (exista nenumarate curente crestine, nenumarate versiuni ale bibliei si asta ne forteaza un pic sa ne destupam mintea) pe cand la ei e numai un coran si un mohamed, profetul lui allah.
edit:
no_ua, faptul ca Isus e fiul lui Dumnezeu e pt ca noi in credinta noastra consideram asta. si ne e suficient; sunt si alte dogme crestine care neaga sacralitatea lui Isus, dar ii recunosc darul profetic.
chiar si mohamed a recunoscut ca Isus a fost unul dintre marii profeti ai vremii sale (mohamed recunostea de profeti pe David, Isus si inca cineva, daca imi aduc aminte).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 6 2006, 08:57 PM
Post #9





Musafir






si cind te gindesti ca tacimurile pe care le folosim noi au fost folosite de arabi, care "ni le-au dat" si noua ?
problema este; de modul cum le este "implementat' fanatismul religios in minte si nu neaparat de cultura !
caci sunt sigur ca printre ei se aflau si multi cu studii medii sau superioare!!
dar este creu sa-ti dai seama de felul cum se comporta pina nu ajungi in "cuibul lor" ?!?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 6 2006, 09:05 PM
Post #10





Musafir






ce am citit eu e ca nivelul mediu de studii al populatiei e ff jos, si degeaba sunt atatia care au studii daca
- le lipseste educatia de acasa
-  nu au avut ocazia cand sunt la 'varsta cunoasterii' sa intre in contact si cu altceva decat Coranul si invataturile profetului
- femeia acasa nu e partener de discutie (ca sa mai schimbi o idee ceva.... e un fel de chestie decorativ- utila si atat) deci ... din nou, nimeni sa nu iti destupe un pic capul
- toata societatea e un pic spre fanatic si inca au putere economica (a se vedea tarile exportatoare de petrol - desi acolo fiind si straini, mai au ocazia sa mai vada si altceva)
- saracia extrema a populatiei (si se stie, unde e saracie extrema apar si alte probleme... )
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 17th May 2024 - 04:12 PM