IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Citate de dragoste, De la intelepti si necunoscuti cetire
Diana.
post Oct 24 2008, 11:27 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



"Lasa-l sa ma sarute cu saruturile gurii sale: pentru ca dragostea este mai buna dacat vinul" - cantecul lui Solomon, 1:2
"Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa." - George Herbert
"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez
"Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului." - William Shakespeare
"Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti." - proverb african
"Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul." - W.M. Thackeray
"Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer." - Sir Walter Scott
"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swdenborg
"Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata." - John Gay
"Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra."
"Iubirea este o prietenie care a luat foc."
"Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze."
Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ...
Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.
Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult, dragostea insa lucreaza cel mai mult.
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.
Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.
Indragostirile sunt ca varsatul de vant: formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta.
Dragostea nu intreaba: "Cat trebuie sa fac?", ci "Ce trebuie sa fac?"
Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragostei este vointa de a iubi.
A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului? - Erich Fromm (1900-1960)
Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna.
Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.
Performanta pe care o reuseste Dumnezeu in iubirea Lui este ca ne iubeste pe fiecare de parca n-am exista decat noi in toata lumea.
Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine
sa mai aruncam si o a doua privire.
In general vorbind, este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi.
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi ... "jertfa."
Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi.
"Cuvintele inteleptilor sunt ca niste bolduri;
si, stranse la un loc, sunt ca niste cuie batute,
date de un singur stapan." - Eclesiastul 12:10
"Toate gandurile cu adevarat intelepteau fost deja gandite de mii de alti oameni inaintea noastra; ca sa le facem insa cu adevarat "ale noastre,trebuie sa le gandim iarasi noi insine,sa le repetam cu evlavie si respect, pana cand vor deveni o parte din viata si experienta noastra intima."
- J.W. von Goethe
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Maàt   Citate de dragoste   Oct 24 2008, 11:27 AM
Maàt   "In razboiul dragostei, ce ce si-o pun la pic...   Mar 11 2009, 12:04 PM
Master of Norules   Daca dragoste nu e, nimic nu e. Marin Preda. Mi-a ...   Mar 11 2009, 12:13 PM
angeldust   Diana , io am citit "In razboiul dragostei c...   Mar 11 2009, 01:00 PM
Maàt   Iasti nebuna! :lol:   Mar 11 2009, 02:29 PM
deedee29   Angel si eu am citit la fel. :lol:   Mar 11 2009, 02:31 PM
Maàt   Ce ne facem daca ai dreptate? :morderis:   Mar 11 2009, 02:41 PM
blekytza   Si eu citisem : In razboiul dragostei cei ce si-o ...   Mar 11 2009, 02:47 PM
Maàt   Lasa, am luat-o razna... :lol:   Mar 11 2009, 02:48 PM
duda   Dragostea descrisa in biblie: Corinteni 13:1 Chi...   Mar 11 2009, 09:24 PM
bookaholic   <...   Mar 24 2009, 06:00 PM
Maàt   Cand inima unui barbat este deprimata de atatea pr...   Aug 11 2009, 08:29 PM
tudormihaela   foarte misto sunt...si multe pot si aplicate :)   Mar 23 2010, 11:01 PM
Diana   Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este a...   Apr 21 2010, 05:34 AM
Diana   "O viata fara dragoste este asemenea unui an ...   Apr 22 2010, 04:35 AM
laur claudiu   Atat de adevarat!   Apr 22 2010, 04:30 PM
Diana   Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor ...   Apr 25 2010, 01:28 AM
Diana   Fiecare om iubeste intr-un anumit fel si are...   Sep 21 2010, 07:01 AM
Diana   Nu exista prosti indragostiti. Prosti sunt doar ce...   Oct 5 2010, 02:51 PM
Diana   Dragostea este ceaţa ce se formează c...   Oct 11 2010, 04:33 PM
Diana   "Numai sufletele vulgare îşi batjocor...   Oct 17 2012, 12:22 PM
Diana   "Cea mai romantica poveste de dragoste ...   Mar 19 2014, 03:03 PM
dianapopescu22   Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin....   Apr 12 2014, 07:05 PM
Edelweiss27   "Sa nu te casatoresti cu acela cu care crezi ...   Aug 18 2014, 03:24 AM
Diana   Bine ai venit, 'Edelweiss27'! :)   Aug 21 2014, 11:32 AM
Diana   Cel care spune ca e mai bine sa iubesti si s...   Sep 18 2014, 02:07 PM
Diana   “Nu înceta niciodată să zâmbeşt...   Sep 23 2014, 12:53 PM
Moon_Light   Sufe­rința apare atunci cand aștep­t...   Dec 19 2014, 03:38 PM
Diana   "Te purtai într-un fel care să m...   Jan 4 2015, 02:11 AM
Diana   Cele trei virtuţi sunt: Credinţa în c...   Jan 8 2015, 01:13 AM
Dore   Nu ştiu cine este autorul textului original i...   Apr 15 2015, 09:49 AM
Diana   “Nu înceta niciodată să zâmbeşt...   Jul 29 2015, 10:58 AM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2024 - 04:14 AM