IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Protectia impotriva razelor solare, in legatura cu protejarea tenului,pielii in general de soare.
katy87
post Mar 24 2007, 07:59 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



pe multe fete de pe acest forum am observat k se "feresc" de soare ca de cel rau.imi spune si imi explica si mie cineva care sunt efectele negative ale soarelui.k eu pana acum nu am observat sa am vreo problema din cauza lui si ma gandesc sa nu aiba efecte mai tarziu.sper k nu radeti de mine (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Deci, ce creme de protectie solara sa folosesc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 24 2007, 08:05 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



pe termen lung si cu expunere exagerata te poti trezi cu-n cancer al pielii sau mai bland cu niste pete inestetice care nu-ti mai dispar vreodata.

Din fericire cremele astea protectoare SUNT utile
Si mie-mi place mutra mea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) putin bronzata si ca atare ma si bronzez insa nu in dorul lelii ci treptat si folosind cremele corespunzatoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 24 2007, 08:08 PM
Post #3





Musafir






Soarele este principalul factor care duce la imbatranirea si ridarea prematura a pielii.

In plus, atunci cand folosesti un tratament antiacnee, care este fotosensibilizant, expunerea fara protectie la soare sau solar poate duce la aparitia de pete pigmentare sau chiar arsuri.

Din ce in ce mai multe vedete, chiar daca ar avea posibilitatile financiare sa aiba mereu un bronz de vis, aleg sa ramana albe ca branza dar neridate mai multa vreme (Madonna, Gwen Stefani, etc)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 24 2007, 08:52 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



ar fi o ideea buna sa scriem aici ce creme cu factor de protectie folosim, eu chiar ma gandeam ca ar trebui deschis un astfel de topic, mai ales ca vine vara si multe dintre noi folosim produse fotosensibilizante..eu deocamdata nu folosesc nici o crema cu SPF, fondul meu de ten are SPF 15, dar cred ca ar trebui sa imi achizitionez o crema buna cu protectie pentru zilele mai calduroase. dar neaparat sa nu fie grasa, nu suport sa sa am tenul lucios (ma refer la sensul negativ, evident (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 24 2007, 09:00 PM
Post #5





Musafir






Eu am folosit asta vara pentru fata de la Bioderma Photoderm max cu SPF 50+ . E foarte buna pentru tenurile cu probleme si daca folositi si tratamente antiacneice. Totusi o foloseam doar la plaja, pentru ca nu pica foarte bine fondul de ten peste ea. Ma gandesc sa imi achizitionez ceva fond de ten cu factor inclus, ca asta mi se pare cea mai buna solutie pentru mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 24 2007, 09:03 PM
Post #6





Musafir






sweet girl si eu ma gandeam ca ar trebui deschis un topic mai ales ca nu mai e mult si trebuie deja sa ne achizitionam astfel de creme, neaparat trebuie sa aibe protectie UVB si UVA( ele protejeaza de cancer defapt) pe langa protectia SPF.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Mar 24 2007, 09:19 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



si fondul meu de ten are spf15.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Mar 24 2007, 09:38 PM
Post #8





Musafir






Citeva chestii importanate:

1. sunscreen ul sa fie stabil
2. sa aplici cantitatea corespunzatoare: pt fata 2 ml sau 0.3 lingura
3. sa reaplici in mod constant
4. sa nu freci, sa nu transpiri (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
5. sa ai grija sa nu suprapui un destabilizant inainte/dupa

Eu folosesc de ani de zile LaRoche Possay, si cind e vb de sunscreenul dupa parea mea sunt cei mai cei mai. Am folosit cam toate variantele...dimineata le aplic in functie de starea pielii. Am folosit si Avene etc dar dupa pareare mea sunt si la f8inish si la calitate inferiori. Cu LRP pot obtine cu usurinta un finish mat folosind un sunscreen ppd 30.
Intr-o perioada foloseam si fond de ten deasupra dar am renuntat. De cam un an aplic numai putina pudra si fard de obraz.

FDT cu spf nu e de ajuns. In prinicipal datorita cantitatii mici aplicate si apoi majoriteatea sunt slabe sau intabile.
Eu daca nu folosesc sunscreen fac pistrui. La mine se merita. Acum daca se merita efortul de a ramane palida etc in cazul altora nu stiu.

Asta e ff pe scurt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Mar 24 2007, 10:35 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Eu recunosc ca incerc sa ma feresc de soare, nu-mi plac deloc cremele cu spf: ori sunt grase sau comedogene, ori fac "scame" cu fdt, ori...si as putea continua la nesfarsit.
De cand cu cremele astea cu bronzare treptata am scapat de "stresul" cu bronzatul.
Momentan am si eu fdt cu spf 15 si pentru la mare am L'oreal antirid cu spf 30.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 26 2007, 10:26 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



ioanna, asta e si problema mea.. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
bubulina, o sa ma uit si eu de cremele de care spui tu..poti sa imi dai mai multe detalii te rog? si cel mai important nu lasa tenul lucios?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

21 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 07:33 AM