IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Destin
no_ua
post Dec 17 2005, 03:28 PM
Post #31


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



nimic.sa zicem doar ca imi plac raspunsurile pertinente si controversele nu si raspunsurile ieftine.daca nu ai ceva de spus mai bine taci sau intrebi nu iti dai cu parerea doar ca sa spui si tu ceva.
stai linistita, inca 2-3 comentarii gratuite si dispar urgent de tot si definitiv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 17 2005, 03:35 PM
Post #32


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Nu inteleg de ce te-ai suparat pe mine..Anyway,imi cer scuze..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 17 2005, 03:41 PM
Post #33


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Fata mica si scumpa nu m-am suparat pe  tine.Fiecare are un destin ca sa fim in subiect care insa poate coti brusc daca tu vrei asta.Este acel liber arbitru de care se tot vorbeste.Mai concret incerci, testezi, privesti si daca nu iti convine o iei pe alt drum.Culmea este ca mie imi place sa invat si sa descopar nu sa vorbesc ca sa ma ascult.Aseara era interesant caci fiecare isi dadea cu parerea in felul lui, mai pertinent sau mai ambiguu, mai treaz sau mai somnoros, fiecare dupa posibilitati.Haosul produce evolutie si controversele devin constructive atata timp cat exista limita si autocontrol.
Sunt dispusa oricand sa invat ceva nou, ma intereseaza subiectul religie in profunzimea lui, vreau sa inteleg mai mult dar sa zicem ca nu am chef sa imi pierd timpul cu vorbe irelervante sau goale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 17 2005, 03:54 PM
Post #34


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In "La rasarit de Eden", Steinbeck vorbea despre "timshel".
Despre posibilitatea noastra de a alege, despre liberul arbitru.
Intregul pasaj (in engleza) poate fi regasit aici:
http://timshel.org/timshel.php

Parerea mea este ca toti ne nastem cu un dat. Toti avem o misiune de indeplinit.
Insa avem posibilitatea de a alege caile pe care le vom urma si cum si daca ne vom duce misiunea la indeplinire.
Intr-un final, vom da socoteala pentru alegerile noastre.
Unii o dau chiar aici, pe pamint, altii dupa "marea trecere".
Fericit este cel care isi poate macar imagina care e rostul existentei lui pe pamint.

In mod sigur, destinul nostru implica evolutia.
Implinirea lui ne face sa evoluam, insa si evolutia ne face sa il implinim, pentru ca in mod sigur destinul implica evolutie si progres.

Altfel existenta noastra nu si-ar mai avea rostul.

Chiar daca avem posibilitatea de a alege, alegerea noastra se inscrie intr-un noian de planuri divine pe care noi nu avem cum sa le cunoastem in totalitate, ci doar, cel mult, sa le intuim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 17 2005, 04:01 PM
Post #35


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Cati dintre voi au simtit si realizat "saltul" din 2000 sau 2001? Am uitat anul exact. Ma refer la acel salt spiritual pentru care trebuie sa fi pregatit caci altfel il ratezi?
ati simtit ceva? Ati constientizat?
Se intampla mereu la un moment dat si din cate stiu eu neanuntat cand unii dintre noi trec pe o alta treapta de evolutie, intelegere, etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 17 2005, 04:44 PM
Post #36


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca te referi la intrarea in Varsator, eu nu am avut nicio revelatie.
Nu stiu daca exista un moment fix pentru toata lumea,rezervat unui salt sprritual, pentru ca daca ar fi asa, ar fi nedrept.
Tu ai simtit vreo diferenta in acea perioada?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 17 2005, 04:46 PM
Post #37





Musafir






Ok, eu vreau sa stiu incepand din ce moment ai acces la liberul arbitru? De cand te nasti? Adica un prunc nou-nascut sau unul de 2 saptamani dispune de liber arbitru?
Si cum ramane cu copii ce se nasc si mor imediat dupa nastere? Ei nu au avut un destin sau cum?

Si cu ideea asta vreau sa ajung la o alta problema ce ma framanta defapt dar astept mai intai raspunsurile voastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 17 2005, 05:04 PM
Post #38





Musafir






no_ua

sa nu indraznesti sa dispari de-aici.
chestia e ca acum n-am timp de tine. si nici de diana din pacate, care a atins un punct foarte important: evolutia. adica exact motivul pentru care am venit aici pe pamant.

vrei sa inveti?
iti da tata tsunami sa inveti.
nu din carti. din deduceri logice si ipoteze testate si in teste.
nu citesc filozofie caci imi place sa-mi explic fara a fi influentat de ce-au gandit cei pe care lumea ii considera "mari filozofi".

am mai spus o data pe eva ca nu exista iad, nu exista diavoli, nu exista lucruri pentru care vine doamne-doamne sa-ti dea peste maini c-ai gresit. nu exista nici lucruri rele sau bune. totul e relativ si suntem sclavii deciziilor noastre. iadul si raiul se afla aici, acum pe pamant. noi suntem singurii care alegem unde ne place sa traim. mai am argumente logice. am inceput la servici sa scriu un articol despre chestia asta. apoi n-am mai avut chef. poate si datorita evei, nu stiu, nu m-am intrebat.
acum insa m-ai excitat si tu si diana. deci, sa nu indraznesti sa nu mai apari ca io n-am muncit degeaba. 'nteles?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 17 2005, 05:34 PM
Post #39


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tsunami, daca pleaca, te urci pe motor, io vaz cu ce vin, per pedes apostolorum in cel mai rau caz, o cautam si o aducem inapoi.
Si sa stii ca vrem sa iti citim articolul.
Mai facem o polemica si punem neuronii la treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 17 2005, 05:37 PM
Post #40


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Am simtit acel salt deoarece am fost atentionata.un f. bun prieten mi-e deschis ochii.
Simt diferite chestii dar nu intotdeauna le constientizez.Nu sunt clarvazator si nici vrajitor sau mai stiu eu ce.
Nu am cittit si nu imi pierd timpul citind filozofie sau teoria chibritului cum o numesc eu caci am si eu creier sa gandesc si sa emit pareri.Fiecare din noi are.Ma intereseaza raligia tradusa in fapte, intamplari reale, ma intereseaza granita dintre stiinta si religie.Incerc sa imi traduc mie si altora de ce unele chestii sunt interzise si altele nu, de ce se intampla anumite lucruri, cine sunt eu de fapt (eu ca spirit caci la corpul material ma uit zilnic in oglinda ...).
Imi primesc raspunsurile in timp si cu rabdare.Ma deranjeaza insa f. mult vorbele spuse in vant si gratuite.
Numai in clipa in care stii forta Cuvantului, incarcarcarea lui energetica intelegi ceva.Atunci devii mai tacut (nu e cazul meu si nu imi asum acest merit), mai introspect, mai precaut.
Stiu si am realkizat ce inseamna camp energetic elastic si mi-am furat-o de cateva ori cand plina de intentii bune m-am interpus pe atacuri energetice.Mi-am tradus cu timpul si binecunoscutul  deochi, etc.
Ma intereseaza esenta lucrurilor si cauza.
Sunt dispusa sa accept f. multe pareri si idei unele logice sau mai putin logice dar nu voi accepta in veci modul de gandire superficial si superior.
Ma rog nu conteaza ce am eu chef sa accept sau nu caci sunt mii de oameni f. inteligenti si pertinenti (cu mult superiori mie) asa ca nimeni nu este de neinlocuit.
Destinul este facut din 2 parti cred eu:o parte predestinata si care este greu de modificat si una ce se poate schimba mai usor daca stii pe ce drum sa o iei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 05:38 PM