IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> In concediu am mancat si mi-a placut..., Amintiri culinare din concediu
kalua
post Sep 9 2006, 01:55 AM
Post #11





Musafir






Diana, la mauri m-am gandit si eu, dar stii cum e normal la o bucatarie: in primul rand conteaza ce-ti creste in gradina. Si daca pui doua piete fata-n fata, una italiana si una spaniola (na, eu vorbesc acum de cea catalana), sa vezi acolo diferenta. Numai standurile cu peste erau frumoase si aratoase si nu mirosea deloc a peste pe-acolo, asa erau de proaspeti (prima data cand fiica-mea nu a inceput sa strambe din nas si sa traga de noi sa mergem de-acolo, ba chiar mai mult, a studiat fiecare peste, crevete, crab, etc. cu mare atentie).
Eu n-am mai fost decat o singura data in Andaluzia, intr-o excursie de-o zi (am dat o fuga acolo din Portugalia) si am mancat atunci tot felul de tapas intr-o circiuma care avea numai produse dintr-un soi de porc renumit, alea au fost ok fara sa ma fi dat pe spate.
Da-n rest... Eu nu ma omor nici dupa paella lor, cat o fi de buna ea la gust, dar cand incepi sa scotocesti cu degetele prin orez ca sa desfaci bucatile de crabi, sa mesteci cu mare grija (de fapt e foarte sanatos sa mesteci mult (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) ) ca nu cumva sa se fi pierdut vreun coltisor de scoica (invelis al scoicii!) pe-acolo...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 9 2006, 01:43 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Em am dat o fuga pe coasta Atlanticului, fantastic de frumos, poate atasez niste poze daca mai gasesc subiectul ala si-ntr-un satuc de pescari mancai o supa de fructe de mare excelenta, sea-food chowder pe numele ei englezar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Sep 30 2006, 09:37 PM
Post #13





Musafir






am fost anul asta si anul trecut in Cuba.
mi-au placut mult cocktailurile lor (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) . se pune??? si au o cafea expresso... nu ma dezlipeam de la bar, noroc ca era swim-up bar (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
mancarea... vorba kaluai, spanioli.
bine, la saracia lor, nici nu prea ai ce astepta. mancarea lor imi aduce aminte de mancarurile de la noi, din vremea raposatului. mai ales inghetata!

anul viitor va spun impresiile despre mancarea .... din Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 10 2006, 07:49 PM
Post #14





Musafir






Iar am fost in Spania, stiu acum de ce mancarea lor n-are nici un Dumnezeu: nu folosesc condimente, nici plante inafara de patrunjel. Chiar si cu sarea sunt cam zgarciti.
Dar dulciurile (furate de la vecinii din est - frantujii) - o nebunie! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 19 2007, 11:16 AM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



cum eu stau exact unde povesteste Kalua,adica in Catalunia,pot sa va spun ca nu au nici un pic de simt al gustului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ,toate mancarurile lor sunt fade si se prepara la minut,femeile lor cica sunt"emancipate"si nu au kef sa stea prea mult in bucatarie.
eu am gasca mea de babete cu care ma intalnesc in fiecare seara cand iesim cu cateii si stau la taclale cu ele,deci povestim ce am mai gatit in ziua aceea.la inceput eu stateam si ascultam...apoi am inceput si eu sa le spun cu e pe la noi,cum se prepara aia,ailalta...faceau ochii mari..."cum ,asa mancati voi?"
deunazi vorbeam de varza...ei o fac numai salata sau eventual o trec un pic prin apa fiarta si apoi o fac tot salata.asa ca m-am enervat si am facut o varza calita ca la mama acasa,de-aia perpelita mult la foc mic,am pus carnaciori,un pic de sunca afumata ,aveam din Ro...si le-am dus si lor sa nu se mai mire atat...concluzie...acu' ma bat la cap sa le scriu reteta,cu doua din ele am "ora "saptamana asta sa vada cum fac papanasi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

exista o regiune,adica nordul...galicia unde se mananca foarte bine,,,
ce au ei bun,sunt mezelurile,asa -zisele "embutidos"...cand am ajuns aici faceam nazuri ca eu nu mananc d-alea...dar sunt asa bune...mai fac acel "jamon"...eu ii zic "picior de mort"...adica picior intreg de porc afumat ...e foarte scump...in functie de ce a mancat porcul respectiv...daca are unghiile negre inseamna ca a fost hranit cu ghinda si ajunge sa coste pana la 200 euro un picior de 5-6 kg.adevarul e ca foarte bun.mananca acest picior...de exemplu cu ananas sau cu pepene verde.iar m-am strambat...dar stiti ce bun e?
la capitolul prajituri nu ai sa vezi vreuna facand asa ceva in casa!!si nici sunt complicate...fac pan de espagne...care ei de fapt nu stiu ca se keama asa...si ii pun deasupra mere sau pere sau fructe seci...au multe sortimente de fursecuri...la capitolul prajituri cu crema...nexam...aici e crema catalana sau flan...care e o budinca cu zahar ars pe deasupra.kalua zice ca i-au placut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

dar daca te duci sa mananci intr-un bar ,tre sa ai grija ce bar alegi...ca e un jeg in majoritatea,de iti trece pofta de mancare...am fost asta vara la madrid si cum am ajuns dimineata,m-am dus sa manc ceva...vreau sa va spun ca doar am baut cafeaua,sandvisul sau"bikini"cum ii zic ei...nu l-am putut manca...era o mizerie acolo de nedescris...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 19 2007, 11:55 AM
Post #16





Musafir






Arancini siciliani - niste gogoloate cam de marimea unei portocale din orez, prajite si cu diferite umpluturi: carne tocata cu mazare (asta-i originalul), sunca fiarta, mozarella, etc. Fiica-mea-i moarta dupa ele, voi face de Paste prima data si daca-mi ies cum trebuie pun reteta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Mar 22 2007, 04:05 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



rata pekin - as fi mancat in fiecare zi cat am stat in Beijing. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 20 2007, 05:01 PM
Post #18





Musafir






Branza camembert Hermelin in Cehia, e taiata in doua si marinata. Se serveste de obicei cu salata.
(IMG:http://blog.sme.sk/blog/174/13444/hermelin%20last2.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 20 2007, 05:05 PM
Post #19





Musafir






kalamari, scoici si caracatita am papat in Grecia yamii (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 20 2007, 05:06 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Reteta de arancini o avem pe site. A ta e diferita? Daca da, da-ne-o sa o punem si pe a ta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th May 2024 - 04:35 AM