IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Testul Papanicolau, Bine de stiut pentru sanatatea noastra
egate
post Feb 13 2007, 05:43 PM
Post #51


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 13-February 07
From: iasi
Member No.: 1,195



Imi poate recomanda cineva din Iasi o doctorita ginecolog buna, care sa aiba rabdare sa discute cu pacientul?
Nu vreau numai numele ci si locul in care poate fi gasita! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 13 2007, 05:59 PM
Post #52





Musafir






egate, exista un topic pe tema asta aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
egate
post Feb 14 2007, 09:44 PM
Post #53


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 13-February 07
From: iasi
Member No.: 1,195



QUOTE(kalua @ Feb 13 2007, 05:59 PM) *
egate, exista un topic pe tema asta aici.


am vazut deja lista aceea, am specificat ca m-am uitat atenta pe site! Acolo e lista unor doctori care profeseaza la Elena Doamna sau la Cuza. Pe mine ma interesa daca cineva de pe acest site, din Iasi, imi poate recomanda o doctorita pe care o stie, ca e rabdatoare si calma cu pacientii! Crede-ma ca am cunoscut mai multe doctorite, si de la Cuza si de la cabinete particulare, si nu sunt multumita! Inca mai astept un raspuns! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 20 2007, 03:48 PM
Post #54


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Mi-a iesit Pap II si o bacterie nenorocita care apare din cauza igienei excesive si a gelurilor intime. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 20 2007, 05:13 PM
Post #55





Musafir






pap 2 e bun ala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
renunta o perioada la gelurile intime.... lasa organismul sa-si refaca singur echilibrul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 20 2007, 05:17 PM
Post #56


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Mda, asa a zis si el.
M-am lecuit si de "dependenta" de gelurile intime.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 20 2007, 05:44 PM
Post #57


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Eu folosesc numai tampoane interne. Dar acum, dupa ce v-am citit o sa merg sa-mi cumpar niste aripioare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anaconda
post Feb 28 2007, 07:50 PM
Post #58





Musafir






QUOTE(fortelady @ Jan 25 2006, 03:43 PM) *
pap-ul e util sa il faci macar o data la un an doi si anual dupa 30-35 de ani. in primul rand pap-ul arata starea generala de sanatate a colului uterin (daca ai rani pe col, celule precanceroase, HPV, tot felul de minuni). tinand cont ca ranile pe col netratate in timp dau tot felul de probleme (pana la cancer), si ca ele sunt nedureroase (pe de o parte); pe de alta parte- a 2a cauza de mortalitate de cancer la femei este cancerul de col (dupa cel de san), eu zic ca e foarte util sa il facem. foarte foarte util...
poate facem un topic separat despre papanicolau (as prefera sa il tinem 'curat' pe asta despre HPV)

imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine.ai spus ca papanicolau se face dupa varsta de 30 de ani, (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) gresesti.nu stiu cum este sistemul in romania dar aici papanicolau se face de la 18 ani.eu am 23 si papnicolau il fac a doua oara.in primul rand s-a scos vaccin pt cancerul uterin si se administreaza intre varstele de 16-23 gratuit daca ai peste 23 si nu ai facut vaccinul tre sa-l faci.din cate stiu cancerul colului apare dupa 25 de ani asa ca.....
in al 2 rand papanicolau se face prin luarea de secretie.in papanicolau nu se spune numai despre starea colului uterin ci si daca ai prezenta unor bacterii in vagin,saprofite etc.(papanicolu este un test mult mai amanuntit fata de testele simple a secretiei).eu nu stiu despre voi dar eu il fac o data pe an.indiferent de varsta dupa 18 ani trebuie facut papanicolu neaaparat.si romania se afla pe locul 1 in europa cu rata de mortalitate din cauza cancerului a colului uterin.asa ca cine nu a facut fugiti la ginecolog...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 28 2007, 07:53 PM
Post #59





Musafir






citeste cu atentie ce am scris!
se face anual dupa 30 de ani si cam la 2 ani inainte de 30 de ani.
postul este scris acum mai bine de un an (priveste data (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) - cand nu se fabricase inca vaccinul impotriva HPV (NU s-a inventat vaccin pentru cancerul uterin (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) )
multumim pentru informatii, si (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) !

edit: nu e nevoie sa scrii de 3 ori o chestie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) cred ca ai apasat gresit pe reply si submit de mai multe ori.
voi sterge postarile in plus
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 28 2007, 07:56 PM
Post #60





Musafir






Bine ai venit la noi Anaconda. Incearca te rog sa postezi mesajele o singura data, nu de 3 ori acelasi mesaj.

Mersi de intelegere (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Eu mi-am facut prima oara Papanicolaul la 21 de ani. E drept ca apar din ce in ce mai multe cazuri si de cancere si de HPV la femei tinere, deci cred ca niciodata nu poti fi prea precauta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:37 AM