IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Idei de afaceri, Idee de afacere profitabila
Diana.
post Jul 11 2010, 08:27 PM
Post #51


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oli, ti s-a facut de ban. Daca e ceva cinstit, de ce nu scrii pe public?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 21 2010, 03:40 PM
Post #52


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Am avut mereu idei de afaceri uitandu-ma la stiri de-a lungul vremii. Problema e ca nu am avut bani niciodata de pus in practica ideile si peste 1-2-3 ani a fost cineva cu aceeasi idee si banii necesari (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De exemplu acum 10 ani erau doar particulari pe taxiuri si ma gandeam ce bine ar fi daca as avea 10 masini la strada.. apoi au aparut firme cu 20-50 de masini care i-au eliminat pe cei mici.
In drum spre facultate treceam mereu pe langa o zona intens circulata, nici o terasa pe o arie de 2-3 km si ma gandeam ce succes ar avea. Peste un an a aparut o terasa + pizza la vatra si ce sa vezi-> e mereu plina (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Gradinitele particulare se inmultesc acum pentru ca in urma cu 1-2 ani se discuta despre o lipsa acuta de locuri pentru cei mici si eu ma gandeam impreuna cu niste prieteni sa ne facem una...dar de unde bani?
Covrigarii ... cand am vazut cum se sta la coada la covrigi fierti(germani?) acum 6 luni am stiut ca va fi un succes => acum in orice cartier gasesti cate un mic spatiu unde se fac si vand asa ceva.
Aprozare -> am 5 in cartier si la toate se sta la rand. Povestea un coleg ca si-a deschis cineva un aprozar la tara la parinti si ca a avut succes imediat! Ideea mai merge doar unde nu au aparut aprozarele de cartier cu legume proaspete.
Farmacii -> tot 5 in cartier si in oricare intru stau la rand! mereu!

Momentan am in cap o idee: un camping amenajat cu gratare, parcare, banci, copaci, alei, casute, lac, barci, piscina - gen strandul din Piatra Neamt(vezi google) - Nu e nimic de genul asta amenajat pe langa Iasi.
O alta idee -> terasa/ bar -restaurant. Nu am vazut terase goale vara si aproape toate au succes daca stiu sa amenajeze spatiul. Iarna un spatiu unde se bea vin fiert si se mananca placinte cu branza calde.
Firma de bone-> persoane instruite si specializate, cu contract de munca. Optional contra cost se pot monta camere video cu acces din exterior pentru parinti.

Un cimitir la marginea orasului cred ca fi o investitie buna dar de durata. Costurile sunt relativ mari - teren mare, capela, sala de mese, pavele, copaci, cai de acces, gard, paza permanenta, flori, gazon. Sloganul You're gonna spend more time in your grave than in your Benz suna destul de bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Se pot adauga ceva servicii ulterioare gen ingrijire mormant sau acces live pe internet la cimitir(apropo cineva scos un serviciu de genul asta sa-ti filmeze inmormantarea si o transmite live pe internet)

Despre afacerea cu baloane si ornatul unei sali de petrecere deja am 1 coleg care se ocupa vinerea, sambata si duminca de asa ceva si castiga intre 300-600RON pe seara(nu-i stiu exact tarifele)

This post has been edited by Win-win: Aug 21 2010, 03:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 21 2010, 05:48 PM
Post #53


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Win, faine idei. (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) La Ciric era, cind eram eu in Iasi, un loc fain de agrement cu bar, minihotel, barcute samd... Nu mai exista?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 21 2010, 06:29 PM
Post #54


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



In afara de restaurante si ceva vile private nu prea mai e nimic amenajat pe acolo. Acum 10 ani erau niste casute + o tabara pentru scolari de care nu mai stiu nimic, parca au inchis-o dupa o intoxicatie. Imi aduc aminte ca in copilarie erau si barci si popicarie(lasata in paragina de vreo 15 ani)
Am renuntat sa mai mergem la Ciric din cauza aglomeratiei si a "manelistilor" . Pana acum 2 ani mergeam la Dumbrava(iesi prin CUG spre Vaslui) unde erau amenajate gratare, grup sanitar, parcare, bar dar care s-a inchis publicului. Acum daca e de vreun gratar iesim mult in afara orasului pana dam de liniste. Suntem inconjurati de paduri, Iasi-ul sta pe 7 coline, lacuri peste tot, potential enorm ....

La Ciric era o alta idee de afacere - agrement organizat avand in vedere lacurile de acolo, padurea si deschiderea. Momentan mi-a preluat-o Primaria si asa a murit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Win-win: Aug 21 2010, 06:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 29 2010, 09:25 PM
Post #55


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Un produs se vinde bine, pe langa multe atribute pe care trebuie sa le aiba, daca e rar, unic. Cel mai bun exemplu sunt reclamele cu "serie limitata" "stoc limitat" "suna acum" care functioneaza foarte bine.
O idee de afacere venita azi din eter care ar merge unde nu exista deja: o berarie unde obligatoriu vei gasi doar bere de toate felurile. Cel putin 10-15 feluri de bere autohtona si inca pe atatea sortimente din colturile lumii la sticla, doza si halba. Mult lemn, mult footbal(tricouri, steaguri, portrete) pe pereti si afacerea merge si iarna.
In IASI nu e nici un bar/terasa profilat stric pe asa ceva, prin tara stiti de vreunu?

Update- cautand pe Google completand cele gandite de mine:

Idei de Afaceri: Berarie

Romanii consuma in jur de 70 de litri de bere pe an/cap de locuitor, nu foarte mult daca ne gandim ca cehii, liderii la nivel european, ajung la 160 de litri, iar nemtii (alt popor mare amator de bere) - la 118.

Cu toate acestea, situatia se prezinta foarte bine, cel putin din punctul de vedere al producatorilor autohtoni de bere: Brau Union, Interbrew, United Romanian Breweries, Bereprod si Ursus Breweries. Aceste companii, care detin 70% din piata, au vandut in primele noua luni ale lui 2006 aproape 10 milioane hl, cat in intreg anul 2004. Consumul este asadar in crestere, ceea ce dovedeste cat de populara este aceasta bautura in Romania.
cd lumanari

Si, daca exista consumatori, logic ca trebuie sa existe si locuri unde ei sa poata... consuma. Dosarul de fata va propune sa deschideti o berarie, una de dimensiuni reduse, dar foarte primitoare si atractiva pentru clienti. O berarie care sa va aduca un profit lunar de cateva mii de euro.

Si, daca exista consumatori, logic ca trebuie sa existe si locuri unde ei sa poata... consuma. Dosarul de fata va propune sa deschideti o berarie, una de dimensiuni reduse, dar foarte primitoare si atractiva pentru clienti. O berarie care sa va aduca un profit lunar de cateva mii de euro.



Si, daca exista consumatori, logic ca trebuie sa existe si locuri unde ei sa poata... consuma. Dosarul de fata va propune sa deschideti o berarie, una de dimensiuni reduse, dar foarte primitoare si atractiva pentru clienti. O berarie care sa va aduca un profit lunar de cateva mii de euro.

Idei de Afaceri: Berarie

Informatii pe scurt
Capital initial minim(*)..........10.000-15.000 $
Profit brut.......................1.500-2.000 $/luna
Situatia pietei............cererea pentru astfel de
servicii este foarte mare
Factori de risc.....calitatea slaba a produselor,
preturi umflate, atmosfera neatragatoare

(*)in varianta in care spatiul deja exista si
nu mai trebuie decat amenajat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Sep 3 2010, 07:52 PM
Post #56


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Mai am doua afaceri care simt ca vor merge in perioada urmatoare, nu stati cu banii la saltea (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
1. Firma de recuperatori - cam ce fac si eu la work(printre multe alte sarcini de servici) dar gratis, fara comision (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . Tot mai multe firme intra in incapacitate de plata, intarzie achitarea facturilor si se pot castiga bani frumosi daca ai acces la internet si la un telefon. Nici nu te costa prea mult ca sa incepi asa ceva si foarte probabil imi voi face o firma de genul asta sper in scurt timp (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
2.Firma de reciclat deseuri. Am vazut o emisiune pe la TV cam ce reprezinta o astfel de afacere si cam cat se castiga din pet-uri, din dozele de Al, din alte metale, hartie, etc. La noi exista tendinta spre asa ceva dar doar pe hartie, la nivel teoretic .. Combinat cu un depozit ecologic de depozitare al deseurilor si cu o forta de mana ieftina cred ca va avea succes o astfel de afacere la noi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Sep 3 2010, 07:56 PM
Post #57


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Eu sincer nu cred ca sunt multe idei de afaceri care ar avea succes acum. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Majoritatea firmelor s-au multumit sa nu iasa in pierdere anul asta.
In plus, conteaza foarte mult cum pui in practica ideea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Sep 4 2010, 10:53 AM
Post #58


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



O idee buna trebuie completata intotdeauna de o multime de alti factori care decid daca afacerea va avea succes sau nu. Conteaza oamenii, fondurile, locatia, echipamentele, etc, important e sa fie cerere pentru acel produs sau pentru aceea afacere.

Voi ce alte idei mai aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Sep 23 2010, 08:16 AM
Post #59


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



QUOTE(Diana @ Aug 21 2010, 06:48 PM) *
La Ciric era, cind eram eu in Iasi, un loc fain de agrement cu bar, minihotel, barcute samd... Nu mai exista?


Din presa de azi despre Ciric:
O luna de analize la licitatia de 12 milioane de euro de la Ciric

Municipalitatea a primit solicitarile cerute participantilor la licitatia pentru lucrarile de la Ciric. "Miercuri s-au primit clarificari de la toate firmele carora li s-au cerut astfel de precizari. Trei oferte au fost mai mici de 85% din valoarea estimata a lucrarilor, iar legea ne obliga sa cerem clarificari. Acum asteptam sa analizam raspunsurile impreuna cu reprezentantul Directiei Generale a Finantelor Publice din comisia de licitatie", a declarat Mihai Chirica, directorul tehnic si de investitii al Primariei.

Licitatia pentru amenajarea unei baze de agrement la Ciric este estimata la peste 35 milioane lei, fara TVA. Finantarea este asigurata partial prin Programul Operational Regional.

S-au inscris la licitatie firma Iasicon impreuna cu Acomin si Leitner, Conest impreuna cu Euroconstruct Grup, Romprest Service cu Eurorom Construct Invest, Ted Construct cu Impex Amicii, Ischia si Stat T&D, Porr Technobau und Umwelt AG.

Cistigatorul licitatiei va trebui sa amenajeze la Ciric piscine, plaje, terenuri de sport, un zid de escalada, un telescaun, locuri de joaca pentru copii. Proiectul prevede si investitii in retelele de iluminat, in strazi, alei, mobilier stradal.


Se pare ca intra Primaria Iasi pe aici si-mi citeste ideile (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Din pacate fiind vorba de Primaria IASI si de primarul Nichita licitatia va fi trucata si lucrarile vor fi facute de mantuiala.Va fi un mare bulshit strigat in gura mare si care va dura cel putin 3 ani pana la incepere si inca 5 pentru executie. Dau ce vreti pe semnatura daca nu va fi asa (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Winu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Mar 25 2011, 07:43 AM
Post #60


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548




O inedită campanie de strāngere de semnături īmpotriva defrişării celei mai cunoscute păduri de agrement din Iaşi a demarat īn capitala Moldovei. Zeci de persoane din Iaşi dar şi din alte oraşe ale Romāniei, precum şi romāni din străinătate au semnat petiţia online pentru ca pădurea de la Ciric să nu fie defrişată de către municipalitate. Protestatarii nu sunt de acord cu proiectul Primăriei Iaşi de a defrişa 6 hectare din pădurea de la Ciric pentru a amenaja īn loc terenuri de sport, plaje şi construcţii de agrement.

Singurul proiect major de investitii al Primariei s-a oprit inainte de a incepe. Inspectoratul in Constructii a sistat lucrarile de organizare a santierului de la Ciric. Proiectul de amenajare a unei baze de agrement la Ciric are o valoare de aproape 12 milioane de euro si decizia a fost luata de Inspectoratul in Constructii, care a constatat ca Primariei ii lipseste avizul de mediu pentru demararea lucrarilor. Primarul e de parere ca aici e vorba de "un atac politic".



Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 03:16 PM