IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Religia ortodoxa
carrie30
post Dec 8 2005, 10:58 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Haideti sa vorbim aici de religia ortodoxa, preoti, Sfanta Traditie, Biblie, Sfinti, ce anume va deranjeaza, ce anume respectati din dogme etc etc.

Eu ma chinui sa ma las de fumat ca sa pot posti si eu crestineste, dar ioc. si am inteles ca degeaba tin post daca fumez, deci automat nu ma pot impartasi.  :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
big.smile
post Dec 8 2005, 05:35 PM
Post #2





Musafir






intamplare:

de Paste annua sta m-am hotarat cu o prietena sa mergem sa ne impartasim. am tinut post si hai la spovedit: bineinteles ca nu ne putea impartasi ca nu suntem acsatorite, hadic CONCUBINAJ curat, si .... ce m-a intrigat de-a dreptul:
a zis preotul ca exista nush ce dezlegare dar ca la biserica respectiva nu s eface ca nu e de acord parintele sef... DAR exista o biserica nusah unde , unde parintele sef e de acord cu aceasta practica!!!!!!!!!


hahahahhaha ..... pai ori asa, ori asa !!!!

so... da! exista Dumnezeu, l-am simtit de atatea ori dar treaba cu religia mi se pare cam trasa de par
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 8 2005, 08:38 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Sa va spun o povestioara.
Cica era o data un om,care s-a dus la frizer sa se barbiereasca,si din vorba in vorba a inceput sa vorbeasca cu frizerul despre D-zeu.
Frizerul : -Eu nu cred in existentza lui D-zeu.Daca exista un D-zeu,nu mai se intamplau atatea nenorociri,nu erau atatia copii abandonatzi,nu se savarseau atatea crime,nu exista atata saracie si rautate din partea oamenilor.Nu existau atatia oameni bolnavi.Daca exista D-zeu nu exista atata suferintza,si oamenii se intzelegeau mai bine.
Auzind asta clientul tacu,si astepta ca frizerul sa isi termine treaba.Dupa ce terminara,clientul iesi afara,inca gandindu-se la subiectul abordat.Cand ajunse in strada,vazu un barbat cu barba si cu parul lung.Se intoarse repede la frizerie si ii spuse frizerului.
Clientul : - Stii ceva?.. eu nu cred in existentza frizerilor..
Frizerul : - Cum adica? Eu sunt aici,exist dupa cum vezi!
Clientul : - Ba nu exista,ca daca existau frizeri,nu mai existau barbatzi care sa umble cu plete si cu barbi.
Frizerul : - Frizeri exista la tot pasul..Dar daca ei nu vin la frizerie sa se tunda si sa se barbiereasca,eu ce vina am?
Clientul : - Ai foarte mare dreptate! D-zeu exista,dar daca oamenii nu merg la EL,El e vina are?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 9 2005, 10:33 AM
Post #4


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



:magandesc: interesant!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigelchiazna
post Dec 9 2005, 04:55 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 7
Joined: 7-December 05
Member No.: 10



QUOTE
so... da! exista Dumnezeu, l-am simtit de atatea ori dar treaba cu religia mi se pare cam trasa de par


cam acelasi lucru zice si dracul, ca exista Dumnezeu si chiar se teme de El. din pacate insa
din atatea intunecime dracul nu poate sa accepte iubirea lui Dumnezeu si prin urmare se
ridica impotriva Lui, ceea ce facem si noi cand incercam sa avem parerile noastre si nu ne
facem probleme in legatura cu viata noastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 9 2005, 05:35 PM
Post #6


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Eu nu neg existenta lui Dumnezeu, desi sunt departe de a fi ceea ce se numeste "credincios practicant". Insa am si eu unele intrebari, in special pentru Gigel. Nu crezi ca religia a fost de fapt cel mai mare instrument de manipulare a maselor? Plus ca de-a lungul istoriei cele mai mari crime impotriva umanitatii au fost savarsite in numele lui Dumnezeu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 9 2005, 05:38 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Cruciadele
Inchizitia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 9 2005, 07:21 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dezvolta, Blondina.
Doua cuvinte nu spun mare lucru.
Hai sa ne uitam insa si la valorile pe care le promoveaza ortodoxismul: iubirea de aproape, familia, facerea de bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 9 2005, 07:37 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu l-am completat pe invisible Diana  :)
Ca el a zis ca cele mai mari crime ale umanitatii au fost savarsite in numele credintei. Si eu am dat ca exemplu cruciadele si inchizitia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 9 2005, 07:48 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Topicul este despre ortodoxism.
Ortodocsii, din cite stiu eu nu au avut nici o Inchizitie si nici nu au plecat in cruciade.
Catolicii, da.
:)

Crimele au fost facute din dorinta de putere, nu din cauza religiei.
Tot factorul uman supus eresului au dus la crime impotriva umanitatii, daca stam sa ne gindim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 06:26 PM