IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Testul Papanicolau, Bine de stiut pentru sanatatea noastra
Bacardi_Girl
post Feb 7 2007, 08:59 AM
Post #31


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Ari incearca pe cat posibil sa nu te gandesti atat de mult la faptul ca maine vei merge dupa rezultate si fi mai pozitiva.Nu cred ca o sa fie fara rezolvare. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Zetta da, e valabil si pentru persoanele adulte,sigur.Eu am pus accentul insa pe faptul ca il pot face si tinerele domnisoare,ca sa spun asa,ceea ce este intr-adevar o usurare.Faptul ca,foarte tanara fiind,poti face acest vaccin si in felul asta scapi de multe ganduri negre e ceva deosebit. (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 7 2007, 01:09 PM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Pai mai mult asta a avut in vedere vaccinul, fetele de 9-12 ani, inainte de a incepe viata sexuala, deoarece, la adulti, de multe ori virusul nu are nici un fel de simptome si multe laboratoare nu au dotari performante pentru a-l depista (la noi).
Plus ca am citit ca e prezent la o proportie enorma din populatie (80 %) in stare latenta. Chiar v-as ruga sa ma combateti daca am scris minuni, as vrea sa nu fie asa. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Ari iti tin pumnii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 7 2007, 01:21 PM
Post #33





Musafir






da, mare parte din populatie poseda o tulpina sau alta (in forma latenta).
mai, pana la urma e si o chestie de imunitate- atat timp cat ai o imunitate buna, nu prea faci nici 10% din chestiile care le ai pe tine (virusi, ciuperci etc).
zilnic intram in contact pe piele cu tot felul de nenorociri, da' asta nu inseamna ca le si facem (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Feb 7 2007, 01:22 PM
Post #34





Musafir






eu am facut in decembrie pe langa papanicolau si testul hpv care a fost scump vreo 3oo de ron.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Feb 7 2007, 01:44 PM
Post #35


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



QUOTE(Lucia @ Jan 11 2007, 10:59 PM) *
Ma aflu si eu sub un ushor shoc...

Am 54 de ani. Toata viata am avut CII, am stat linistita pt. ca mi s-a spus de fiecare data ca e bine! Si m-am simtit o femeie puternica si sanatoasa !

Am aflat ieri ca am CII-CIII...

Mi-a intrat cuiul in creier!!!
Facusem un control de rutina, dar adevarul e ca parca simteam mai nou o sensibilitate, ceva vag, difuz in zona .....cum sa-i zic...sus-pelvina....
Mi s-a dat tratament cu ovule Colpotrophine, 18 ovule, apoi repetare cito-vaginlul...

Care e parerea voastra despre acest CIII? Mai scriu cate ceva din buletinul de rezultate:
"frotiu atrofic.... " si nu mai stiu ce
"accentuat proces metaplazic"
"prezenti nuclei ..hipertrofi "(nu inteleg bine)
si mai sunt si altele pe acolo, nu reusesc sa descifrez...

Imi place sa fiu informata!! De-asta va rog sa ma ajutati sa ma informez! Multumesc mult. SANATATE!draga lucia,nu te speria...eu nu sunt ginecolog,ci doar medic generalist...insa stiu ce inseamna gradul 2-3...sunt doar modificari ale mucoasei colului uterin care apar in functie de modificarile hormonale,leziuni preexistente.trebuie sa mergi sistematic la medic pt.ca aceste modificari ale celulelor mucoase...uneori...specific...uneori...ajung pana la transformarea in celule maligne...adica cancerose...asta nu inseamna ca ai sa faci cancer!in...modificarile celulelor...adica acest grad 2-3 intervin o mjultime de factori...ti-i insiruiesc aici:varsta peste 50 ani,obezitate,nuliparitate,colesterol crescut,hipertensiunea,diabet,tutun...asa ca ,nu trebuie sa te sperii...ci doar sa ai grija de ceea ce iti recomanda medicul...multa sanatate,lucia!



lucia ,vezi ca am gresit...am scris in continuarea a ceea ce ai scris tu...scuze...pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 7 2007, 02:07 PM
Post #36


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Va tzuc...eu sunt in stare din aia de "tadadam"...
Zetta si eu intentionez sa fac si tipajul de HPV.Sa vad ce-or zice maine rezultatele.Dupa care mai vreau sa repet inca o data analiza pentru ca nu am fost multumita deloc de medic de data aceasta.

...am rezultatele...ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine....din CIII-displazie si tot tacamul plus hpv activ...am CII fara hpv...
Maine insa am sa repet rezultatele si la alt medic pentru ca vreau sa fiu convinsa ca totul e ok.
Ca o concluzie a experientei mele: NU FOLOSITI TAMPOANELE INTRAVAGINALE decat daca e musai si la facut testul PAP o data la 6 luni.Am trecut prin niste momente crunte din septembrie pana acum.Dupa ce m-am plimbat toata vara prin spitale cu tata cand am auzit in septembrie ca s-ar putea sa trebuiasca sa fac biopsie am crezut ca imi pica tot cerul in cap.
Le multumesc din suflet fetelor care au fost langa mine in perioada asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Feb 8 2007, 10:56 AM
Post #37


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Ari stiu cum e cand se ajunge la doctori si esti plimbata de colo colo sau trebuie sa mergi chiar tu pt a-ti satisface toate nelamuririle si pt a-ti face tot felul de tratamente asa ca te inteleg si ma bucur din suflet pentru tine, ca a iesit totul bine pana la urma.Sper ca asta sa fie valabil pentru toate. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 8 2007, 11:01 AM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Ari, ma bucur ca esti bine, as avea o singura precizare, n-are a face HPV cu tampoanele intravaginale din cate stiu.
Si biopsia nu e capat de lume, facuta la timp te poate scuti de multe neplaceri. Nu se face doar in cazuri extreme, ci cu mult inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 8 2007, 11:02 AM
Post #39





Musafir






ari, de la ob-uri eu m-am ales cu niste probleme destul de neplacute anul trecut. nu grave, dar neplacute ... s-au rezolvat cu un tratament destul de usor.
felicitari pentru rezultat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 8 2007, 11:18 AM
Post #40


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Ari, ce ma bucur ca esti ok. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
M-ati cam speriat cu tampoanele interne. Eu numai din astea folosesc. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 11:24 AM