IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

100 Pages V  « < 94 95 96 97 98 > »   
Closed TopicStart new topic
> Bar & Lounge XLIV: Cafeneaua eLady, La o sueta mica...
butterflyaway
post Jun 28 2015, 08:22 AM
Post #951


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Buna, dragelor! Nu am mai intrat de ceva timp pe aici, am fost stresata, īncărcată...

Fetelor, sunt atat de fericita si atat de māndră de fiica-mea, incat si acum am lacrimi in ochi cand va scriu... A dat evaluarea nationala si a luat 10 la romana si 9,75 la mate!!! Acum insa apelez la voi ca suntem in dilema totala...ce profil ati facut la liceu?
Eu am facut mate info si stiu ca nu e asa usor..mai ales matematica de liceu. Ei bine, fata mea e a treia pe oras si va dati seama ca intra unde vrea ea...asadar, ea vrea sa meargă dupa unde merge gașca, si vrea sa se duca la mate info. Mai ales că majoritatea care se vor duce la filologie vor fi aceia repartizați, cică nu isi expun prea multi dorința de a merge la filo, asadar si ea vrea mate info...
Problema este ca a mea e talentata la romana si nu as vrea sa isi irosească talentul pe care il are pt mate info, cAnd ea stie cei isi doreste sa meargă la jurnalism. Dar nici sa o obligatie la filologie sa se duca, nu vreau...
Deci..sfat va rog! Pāna vineri trebuie să ne hotaram!
Iar eu visez la concediul meu din..august tocmai!

This post has been edited by butterflyaway: Jun 28 2015, 08:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 30 2015, 04:09 PM
Post #952


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Felicitari, Fluturas! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Eu am facut mate-fizica in treapta I (cea mai buna clasa din toate cele 3 licee din oras) si in a II-a, Filologie (nici aici nu s-a intrat usor, ultima medie cred ca a fost 9,55). - pe vremea mea nu se repartizau la filo, aia primii intrau, ailalti...pe unde se nimerea. Habar nu am ce sfat sa iti dau; totul depinde de ceea ce isi doreste ea sa faca in viata - nu de colegi, ci de propria ei dorinta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jun 30 2015, 05:31 PM
Post #953


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Daca ii place romana si are aplecare catre ea... daca vrea sa urmeze mai tarziu ceva jurnalism... eu inclin sa cred ca e bine sa dea la filo.. deci tot pe latura umanista inclin si eu sa zic ca ar fi bine pentru ea. Cel mai bine spune-i sa se gandeasca cum se vede ea peste 5 ani? Cum se vede ea pe ea, ca ar face cu placere peste 5 ani... ?! Si atunci cred ca isi poate da un raspuns singura...

Desigur, vorba clasica... "e doar parerea mea"... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Jul 3 2015, 12:32 PM
Post #954


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Multumim pt indrumare, fetelor! Azi am avut inscrierea...prima optiune a pus mate-info, dupa filologie...avand media 9,86 va dati seama ca intra la mate-info... ce s ava spun...eu stau cu grija mare. Imi e frica sa nu se poata preocupa de literatura asa cum se cuvine pt ca va fi ocupata cu fizica, cu matematica. Sper din suflet sa nimereasca un profesor bun la lb romana si sa isi pastreze preocuparea fata de aceasta materie, e pacat sa isi iroseasca talentul...nu astept numai de 9 si 10 pt ca imi imaginez ca ii va fi greu, dar sper sa isi dea silinta si sa invete, sa se descurce si la celelalte...
Venind vorba de a doua treapta, mie mi s-a parut o inventie buna pe atunci, si cred ca ar fi si acum, sincer...eu tot la mate-info am ramas, dar din prima clasa am ajuns intr-a treia dupa treapta aceea.
Ea peste 5 ani s-ar vedea la jurnalism, doar ca...nu stie incadrarea de la filo, zice ca s-ar putea sa prinda profesori nu f straluciti, pe cand la mate-info se aleg aia mai buni...iar colectivul nu ii place, zice ca putini cunoscuti se duc la filo si ca nu vor fi elevi buni, ci mai multi aceia repartizati de computer...
Nu stiu ce sa spun decat cu Dumnezeu inainte...sper sa fi facut decizia corecta pt ea si sa nu vrea sa se mute...de va fi sa se mute, asta e, o sa incerc sa o mut...

Am avut si banchet...rochia e facuta, ma declar f multumita de ea, ne-a placut amandurora si banchetul a fost un eveniment super asteptat. Cu o seara inainte nu prea a dormit si zile intregi dupa mi-a tot povestit cat de frumos a fost (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Va pun niste poze mai jos..
(IMG:http://i1329.photobucket.com/albums/w552/butterflyone2/IMG_20150604_1741307201_zps5rzamwnc.jpg)
(IMG:http://i1329.photobucket.com/albums/w552/butterflyone2/IMG_20150604_1749551_zps9lug99nm.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 6 2015, 02:10 PM
Post #955


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, pustoaica ta arata ca o domnisoara! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea! E superba!
(Nu pot sa nu ma gindesc ca eu cind eram ca ea aratam ca un copil, nicicum ca o young lady ) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Jul 9 2015, 08:50 AM
Post #956


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Multumesc frumos, Diana!!! Si eu, asa ca tine, cand eram de varsta ei, eram un copil... atat ca personalitate, cat si ca fizic... ea este muuult mai matura.

Nici nu stiu unde sa intreb. Noi suntem in tratament contra acnee, la inceput a functionat skinoren, brevoxyl, pastile unidox si geluri de la bioderma. Si=au facut efectul super. Chiar si un peeling. Dar acum i=au reaparut cosurile, pe fata mai putin, dar pe corp sunt ffff multe, adica spate, piept, burtica, umeri... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) . Am fost din nou la dr dermatolog la care mergem si mi-a zis sa ii fac TGP, TGO etc ca sa vedem daca e ok ficatul, pt a incepe tratamentul cu sotret. M=am cam ingrozit de sotret... spune ca, creeaza depresii, ganduri de sinucidere, cresterea colesterolului. Macar de am fi sigure de rezultat...
Pe langa astea, o sa ii facem analize hormonale (LH, progesteron, testosteron, prolactina etc) ca sa vedem, sa nu aiba ovare polichistice...
Ce imi recomandati? Sa incepem oare acel tratament daca analizele la ficat ies bine?

This post has been edited by butterflyaway: Jul 9 2015, 09:16 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 9 2015, 12:05 PM
Post #957


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vezi ca la Acnee si probleme cu tenul sint topicuri intregi despre asta. Totusi ea este in perioada pubertatii, un asemenea tratament mi se pare cam mult. Mai ales ca la ea este acnee juvenila, nu o acnee nodulara la o femeie matura... O data ce va trece perioada asta, va trece si acneea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Jul 10 2015, 04:20 PM
Post #958


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Ne chinuim de 4 ani cu acneea, in ultimul timp are mai putine pe fata, dar nu vrei sa vezi ce are pe corp...
Si mie imi pare cam drastic tratamentul ala. Acum sa vedem rezultatele la analizele hormonale, in august le va face. Mi-e sa nu aiba ovare polichistice...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 11 2015, 12:04 AM
Post #959


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Este mult prea tinara pentru Sindromul ovarelor polichistice (SOPC), nu cred ca este cazul sa iti pui problema asta. Citi ani are, 15?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Jul 11 2015, 05:49 PM
Post #960


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Da, face 16 in octombrie. Dr dermatolog ne-a zis ca ar fi bine sa facem analizele alea, sa vedem daca nu e vorba de ovare polichistice. Si mie mi se pare prea devreme si sper sa nu fie vorba de asa ceva. Totusi, o problema probabil este de tot nu trec...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

100 Pages V  « < 94 95 96 97 98 > » 
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 31st May 2024 - 10:47 AM