IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema, ... si alte minunatii lichide
pescarush
post Apr 24 2008, 02:42 PM
Post #31





Musafir






si eu tot cam asa o fac, cu diferenta ca fierb burta separat, arunc apa de pe ea si apoi o tai fideluta si o bag in supa strecurata, dupa care pun restul (oua, smantana, otet, sare si usturoi - eu pun mujdeiul in ciorba, ca si maat).
abia astept sa fac ciorba de burta, asta e in meniu pentru Pasti, anul asta.

This post has been edited by pescarush: Apr 24 2008, 02:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 24 2008, 03:48 PM
Post #32


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



l-am intrebat pe sotul meu daca sa fac si-a zis da deci pesca mancam la fel (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

apoi eu nu mai pun usturoiul in ciorba pt ca a 2-a zi l-am gasit verzuliu. E singurul motiv ca de dres oricum dregem ciorba cu toate cele in farfurie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2008, 05:07 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca fierbi ciorba, nu se inverzeste nimica. Sun la ai mei sa imi "improspatez" memoria cu ciorbita de miel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 24 2008, 05:25 PM
Post #34





Musafir






cleo (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
maat, cred ca voi incerca si eu sa-l fierb un pic de data asta, ca si al meu se inverzeste un pic, dar nu m-a deranjat pana acum. (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)

edit: mi-e o foaaaameeeee! si tot pe la topice de mancare ma invart, si mai am jumatate de ora pana la lunch. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

This post has been edited by pescarush: Apr 24 2008, 05:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2008, 07:53 PM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am pus sus pe site reteta mea de ciorba de miel.
Asa facea ciorba de miel si strabunica mea, asa o face si mamaia mea, si mama mea... Asa o fac si eu. Este o reteta "de familie", daca vreti. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Apr 24 2008, 11:06 PM
Post #36





Musafir






fetele mele, o reteta pt condimentat mielul avem aici( pe topicurile de mancare) sau eu nu gasesc (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

This post has been edited by LostWhispers: Apr 24 2008, 11:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2008, 11:32 PM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema nu ai cum sa gasesti... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorelay
post Apr 25 2008, 02:25 PM
Post #38





Musafir






QUOTE(Maàt @ Apr 24 2008, 01:34 PM) *
Reteta mea seamana foaaarte tare cu a ta, insa cu mici diferente:
- genunchi de vita sau cap de piept, merge si rasolul de vita
- eu pun si telina
- legumele le fierb intregi, nu le tai deloc (le scot si le fac vint oricum)
- din oua pun numai galbenusurile: le amestec intr-un castron cu smintina (numai foarte grasa, altfel se brinzeste si nu arata cremos, ci ca o ciorba cu "zdrente"), pun cu un polonic din zeama strecurata, apoi rastorn castronul in oala
- pentru ca usturoiul imi da arsuri, eu il pun in ciorba sub forma de mujdei si-l las sa dea un clocot teapan.
- o acresc numai cu otet si o servesc cu ardei iute proaspat sau murat


Buna ziua!
Daca ai probleme ca mine cu stomacul, ia in perioadele de mancare mai grea, in fiecare dimineata cate un Omez, Cam o luna!
Si eu pun telina la ciorbita de burta!Dar mai pun si gogosar acru spre sfarsit!
Se mai poate servi si cu hrean in loc de usturoi si ardei iute!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post May 18 2008, 06:59 PM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Supa exotica de pui cu galuste

1/2piept de pui, 1/2 punga amestec de legume chinezesti, 2 oua, 6 linguri gris. 2linguri ulei

Intr-un castronel se bat ouale. Se adauga grisul(eu la un ou mare pun trei linguri de gris; compozitia trebuie sa aiba consistenta unei smantani groase)si se amesteca bine. Se lasa apoi la odihnit.
Pieptul de pui se fierbe la foc mititel si se spumuieste, apoi se scoate si se taie bucatele mici-mici. Legumele congelate se adauga in supa impreuna cu bucatelele de pui si se lasa sa dea cateva clocote(tot la foc mititel). Cu o lingurita formam galuscute in felul urmator: inmuiem lingurita in supa fierbinte, luam compozitie si ii dam drumul in supa. Nu trebuie luata multa compozitie pentru ca la fiert galuscutele isi maresc volumul. Eu iau cam o jumatate de lingurita. Este foarte important sa facem compozitia de gris cu ou inainte(ca sa aiba timp grisul sa se inmoaie)si sa mentinem focul micut.
Dupa ce toate galuscutele s-au ridicat la suprafata, acoperim oala pe trei sferturi cu un capac si lasam sa fiarba aproximativ 20 minute.

(IMG:http://farm4.static.flickr.com/3088/2502583590_b30f98530e_b.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3A
post May 18 2008, 07:32 PM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,116
Joined: 19-January 08
From: Toronto
Member No.: 3,077



Mmm, arata super supita ta, Teo! M-as servi nitel de acolo!

Fetelor, am si eu o intrebare, ati tot spus, cele din Ardeal de supa de salata, si nu gasesc reteta, puteti sa-mi dati si mie un link sau reteta cu pricina?

Multumesc
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:18 AM