IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce parere aveti despre "Hamas"?
Tsunami
post Jan 30 2006, 08:45 PM
Post #41





Musafir






elicoptere israeliene au tras cu rachete de razboi in case asa zis de conspiratie?
au bagat frica-n oasele copiilor de acolo sau nu? e adevarat ca in puscariile israeliene se foloseste/ s-a folosit tortura?

sorin, si hai sa ne oprim. e clar ca noi doi nu putem avea aceeasi parere cu privire la evrei si israel. tu spui ca ei, inclusiv administratia actioneaza crestineste. eu zic ca politica pute, oriunde ar fi ea. am convenit ca nu putem avea aceeasi parere. si-am mai spus ca n-am nimic nici impotriva ta si nici a evreilor, in general, cum nu am nici impotriva altor neamuri. sa ne oprim aici, caci sincer, nu-mi mai place conversatia cu tine: "baga o definitie" ,"baga exemple" etc. nu esti pe locul profesorului si nici eu pe al elevului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 30 2006, 09:16 PM
Post #42





Musafir






Dupa cate stiu eu au tras o data din greseala si au murit 16 nevinovati :(  Bad, bad Very bad :(

Oare stii cate mii de nevinovati au murit in cealalta parte?? >:(

De ce frica-n oase vorbesti???  Copiii aia cu AK-ul in mana sunt speriati de ceva??? Unde ai mai vazut in lume copii de gradinita cu arme automate in mana so pancarda verde pe cap pe care scrie Jahid?? >:(

Tortura?????  Sigur ca se foloseste >:(  Tu ce ai face cand ai prinde unu care a lasat pe langa o scoala sau centru de cumparaturi un rucsac plin cu 20 kg. C-4 cuie de patru si bilute cat mazarea??  Probabil ca dupa ceai si prajitura l-ai intreba frumusel....ia zi nene, unde detoneaza bomba..unde ai pus-o???? :( :( Tare logica si de efect acest metod de interogare :-X :-X

Prietene...noi niciodata nu o sa avem aceasi parere despre evrei si Israel......ei si administratia lor actioneaza evreeste si nu crestineste...mai exact daca vrei:

Ochi pt. ochi si dinte pt. dinte. Pt. ca ei nu au unde sa se duca...acolo e locul lor, unde sunt siguri si fac ce pot ca sa nu mai pateasca ce au patit acum 60 de ani!

La ei nu e vorba de politica...e vorba de a supravietuii!!

Nici mie nu-mi place conversatia cu tine ( cel putin aici )....si fii atent!!

Eu de meserie sint prof'.....in legatura cu tine, iti dai singur definitia!!

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 30 2006, 09:29 PM
Post #43





Musafir






se vede ca esti profesor. am incercat de fiecare data cand imi cereai sa "bag", eu sa raspund. in scopul unei discutii civilizate. tu insa nu ai dat definitiile pe care mi le-ai cerut. mda, pot fi elev sau student dupa tine. refuz insa cursul tau.

io prefer intr-o discutie si-n relatiile cu oamenii sa raman om si crestin. si nu ma pot schimba. indiferent daca ma lasi corigent. indiferent daca ma ameninti: "fii atent". sincer, mi se rupe-n 14. am si eu convingerile mele. sorry.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 30 2006, 09:32 PM
Post #44


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



:offtopic:
c`mon boys.

va rog!

chiar e necesar ceea ce faceti?

ma intristeaza!
serios.

Ela Lupescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 30 2006, 09:55 PM
Post #45





Musafir






QUOTE

Dupa cate stiu eu au tras o data din greseala si au murit 16 nevinovati :(  Bad, bad Very bad :(

Oare stii cate mii de nevinovati au murit in cealalta parte?? >:(

De ce frica-n oase vorbesti???  Copiii aia cu AK-ul in mana sunt speriati de ceva??? Unde ai mai vazut in lume copii de gradinita cu arme automate in mana so pancarda verde pe cap pe care scrie Jahid?? >:(

Tortura?????   Sigur ca se foloseste >:(  Tu ce ai face cand ai prinde unu care a lasat pe langa o scoala sau centru de cumparaturi un rucsac plin cu 20 kg. C-4 cuie de patru si bilute cat mazarea??   Probabil ca dupa ceai si prajitura l-ai intreba frumusel....ia zi nene, unde detoneaza bomba..unde ai pus-o???? :( :( Tare logica si de efect acest metod de interogare :-X :-X

Prietene...noi niciodata nu o sa avem aceasi parere despre evrei si Israel......ei si administratia lor actioneaza evreeste si nu crestineste...mai exact daca vrei:

Ochi pt. ochi si dinte pt. dinte. Pt. ca ei nu au unde sa se duca...acolo e locul lor, unde sunt siguri si fac ce pot ca sa nu mai pateasca ce au patit acum 60 de ani!

La ei nu e vorba de politica...e vorba de a supravietuii!!

Nici mie nu-mi place conversatia cu tine ( cel putin aici )....si fii atent!!

Eu de meserie sint prof'.....in legatura cu tine, iti dai singur definitia!!

Sorin.





Te rog raspunde aici...sau daca nu, poate altii!!

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 30 2006, 10:07 PM
Post #46





Musafir






poate altii, eu nu mai iau cursul asta. la mine "s-a sunat"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 30 2006, 10:26 PM
Post #47





Musafir






Regards :)

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 30 2006, 10:48 PM
Post #48





Musafir






okay, back in class:

fapte:
1. hamas a castigat alegerile.

au fost comentarii. nu putem face aici din pacate/fericire nimic pentru a schimba o situatie de fapt. am comentat un pic din punctul meu paranoic de vedere ca acest rezultat a fost "dorit" de sua si israel. nu ma pune sa explic mai in amanuntime caci asta-s temerile mele. nu le-am copiat. sunt rezultatul logicii creierului meu

2. terorismul. eu am explicat ceea ce numesc terorism. ti-a sarit mustarul, destul da rau cand am bagat si administratia israeliana aici. NU PE EVREI, NU PE AMEICANI, ci administratiile celor 2 tari. nu numai ca mi-ai dat dreptate, avand la baza definitia mea a terorismului, dar ai venit si cu exemple.
terorismul se poate justifica de ambele parti in conflict.

intrebarea ta e: bine giculitza, si cum vezi tu rezolvarea?

pai sorine, e "out of line" rezolvare pare sa nu existe. eu n-o vad acum. rezolvarea mea daca traiam in zona era: "roiu' nene", caci altfel risc ca din om normal, daca cumva se intampla mie ceva sau familiei mele sa devin un "sucide bomber". nu atat din cauza religiei, cat din cauza disperarii. rezolvarea in zona eu n-o vad prea curand. dar terorism exista de ambele parti. daca ar fi ceva de intzeles aici, terorismul practicat de israel e mai de inteles decat cel practicat de sua. dar, la naiba ca tot terorism e.

o problema mai "simpla" ar fi rezolvarea situatiei tiganilor in romania. tu o vezi? eu nu.

sa fii sanatos si sa te dai cu atv-ul ala si pentru mine

cezar

Inima de tigan
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 30 2006, 11:00 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Divergente de opinii exista de cind lumea.
Mi-i ciuda ca nu va intelegeti, pentru ca va asemanati extraordinar de mult, chiar daca voi nu stiti inca acest lucru.
Poate daca v-ati fi cunoscut in viata reala o puneati de un gratar cu bericica saptaminal, dupa ce veneati de la aruncat cu capu`nainte prin coclauri...

Pe Sorin il cunosc "virtual" de vreo 4 ani, pe Tsunami de mai putin de-un an, dar "nasul" meu stie ce simte.
Sinteti leit, si va multumesc ca v-ati purtat ca niste gentlemani, chiar daca prima intentie ar fi fost sa maturati pe jos unul cu altul.
In ochii mei, faptul ca incercati sa discutati si sa va argumentati pozitiile ca niste domni, ma fac sa va respect si mai mult.

Si sa revin ontopic:

SUA si Israelul practica mai stiu eu ce. Buuun... (vorba bine "bun" ca numai "bun" nu e...)

Insa-i musai sa facem diferentele: SUA sau Isarelul nu inseamna americanul sau evreul de rind carora le-au murit mamele, tatii, copii, prietenii in brate din cauza terorismului.
Nu.

Inseamna guverne si politica- inseamna jocuri de putere si economice la ale caror detalii noi nu avem acces.

A fost aseara in tara pe HBO Romania un film foarte interesant : "Perchezitia" cu Glenn Close. Vi-l recomand.
Este vorba despre reactia autoritatilor vis-a-vis de terorism.

Cind e vorba de securitate nationala, se mai poate vorbi de drepturile omului?!
Inima de tigan
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 31 2006, 01:35 AM
Post #50





Musafir






QUOTE


Cind e vorba de securitate nationala, se mai poate vorbi de drepturile omului?!

asta e scuza politicienilor. securitate nationala. yeah right, si pentru securitate nationala administratia americana a experimentat arme chimice si bilogice pe alti oameni, incluzand aici chiar si pe cetateni americani care au fost pusi in rol de cobai fara ca ei sa stie.
la mine cand e vorba de terorism nu merge nici un argument d-asta cum e securitatea nationala sau religia. cu ce e mai deosebit un bulgar nascut in ruse de un roaman nascut in giurgiu. unde incepe diferenta dintre un roman si un bulgar?

QUOTE

Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...


Inima de tigan
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 06:51 PM