IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

42 Pages V  « < 38 39 40 41 42 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sunt o fata normala?
bebe_maria
post May 28 2009, 06:17 PM
Post #391


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(pescarush @ May 27 2009, 10:00 PM) *
Bebe, si sotul tau merge cu tine sa va stabiliti in Romania? El e roman sau nu?


E roman si sper sa mearga cu mine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Asa este planul chiar daca eu mi-l doresc mai mutl decat el, lucram sa fie o situatie convenabila pt amandoi.

America e frumoasa si te poti adapta usor daca nu esti f legat de familie, prieteni, locuri. E greu sa te simti dezradacinat si strain mereu, asa ma simt eu chiar daca mi-ar placea sa pot sa stau aici in vacante sau macar sa mai vin in vizita din cand in cand.
E un loc unde chiar poti face orice, o poti lua de la capat de o mie de ori, ti se dau mii de sanase daca tu vrei sa faci ceva, daca iti faci treaba esti apreciat si nu doar verbal (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .

Afobia, din cate stiu eu de la o amica ce a venit in America cu work&travel banii pe care o sa-o faci iti ajung doar de casa si masa deci daca ai putea sa-ti iei si tu niste bani ar fi super. In plus stiu ca nu ai voie sa iti mai gasesti alt job, e interzis prin contract desi poate tu ai avea timp.
Tu stii cu cat o sa fii platita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post May 28 2009, 06:30 PM
Post #392


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



ah , nu , eu am voie sa imi iau al doilea , al treilea job.ma platesc cu 7,25$ pe ora.stiu ca e putin dar nu pentru bani ma duc cat pentru experienta si sa plec de aici..dar saraca prietena ta , ce naiba ca eu am vb cu fete care au fost anul trecut si au zis ca si au scos cel putin o mie de dolari si s au si distrat si si au scos si cei doua mii de dolari cat costa programul

bebe , eu nu cred ca o sa mai poti trai in ro dupa ce ai stat in sua , nush , cum sa te intorci aici , o sa te imbolnavesti sa vezi fetele triste ale romanilor s.a.m.d. nu cred ca cineva care a fost plecat atat in state i ar mai face placere sa stea in romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post May 28 2009, 07:41 PM
Post #393


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



E bine daca mai poti lucra si in alta parte. Nu stiu prea bine ce poti sa gasesti in New Jersey pt ca n-am fost niciodata acolo dar te descurci tu.
Ca idee daca te pricepi la makeup la M.A.C. incepe plata de pe la 15$/ora, la Sephora pe la 13$, la VictoriasSecret* iar asa e tot pe acolo si vara e sezon de angajari.

Apropo de Romania conteaza mult ceea ce te face sa te intorci si ceea ce important pt tine. Crede-ma ca vezi f multe fete triste si amarate si aici chiar daca e din alte motive. Nu e nici America raiul pe pamant, departe de a fi asa ceva, e o tara f mult money orieted si te poti pierde f usor si deveni ahtiat dupa partea materiala, te fura f usor pt ca asta e principalul obiectiv al celor care stau aici, asta iti ofera America in primul rand, money money money.
Eu am fost fericita si cand aveam doar o pereche de blugi si 2 tricouri deci pt mine nu se invarte totul in jurul banilor chiar daca stiu ca sunt necesari.
Oricum e poveste lunga si complicata, lasa ca vezi tu cand vii aici daca ti se potriveste America (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , nu te grabi sa iei decizii de acum.
Pritena mea cu work&travel s-a indragostit aici si era gata gata sa se marite dar n-a vrut sa-si lase familia si tara si toate visele de aici si s-a intors, nu regreta nici acum. Cel putin pana acum nu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

p.s. ce ma enerveaza ca nu ma lasa sa scriu VcitoriasSecret* normal, trebuie sa bag stelute si alte minuni (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) , nu stiu de ce imi face doar mie asa pt ca Angel il mentiona fara probleme in post-urile ei (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

This post has been edited by bebe_maria: May 28 2009, 07:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post May 29 2009, 04:23 AM
Post #394





Musafir






Depinde mult de tine, de personalitatea ta, de care-ti sunt prioritatile. Noi o avem aici ca exemplu pe Lotte, care s-a intors in tara si e fericita. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Eu cunosc si cazuri care au facut "miscarea" asta de 2-3 ori, nu se puteau acomoda nici aici, dar nici in Romania, si o data la 6 luni - un an isi luau casa in spinare si iar se mutau, back and forth. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Dupa ce au facut turele astea de cateva ori, s-au stabilit intr-un final, aici.
Eu, una nu cred ca m-as acomoda inapoi in tara, acum e adevarat ca aici nu e asa money oriented ca in State si (cel putin noi) incercam sa echilibram viata profesionala cu cea personala. Sa nu ma intelegeti gresit, imi place sa merg in tara, in concediu, si apoi sa ma intorc la casa mea.
Bebe, succes! Sper sa gasiti o cale sa fiti amandoi fericiti si impacati. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

This post has been edited by pescarush: May 29 2009, 04:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post May 29 2009, 07:25 AM
Post #395


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Eu am fost in state 3 ani si m-am intors. Nu regret deloc pasul, am avut nevoie de Romania ca de aer. Desi recunosc, eu sunt genul care mereu gaseste cate ceva de facut in fiecare tara (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Sunt in Romania de mai bine de 2 ani, si inca ma simt dezradacinata (dar asta nu inseamna ca sunt nefericita). Ce e ciudat, m-au bantuit si inca ma mai bantuie o gramada de amintiri din state, de la tabieturi pana la strazi, chipuri de oameni, trairi ale mele etc. Prietenii din state imi spuneau ca sunt nebuna ca ma intorc in Ro, mi-au dat termen 8 luni de zile sa vin cu coada intre picioare. Ei, uite ca nu a fost asa, acum imi spun ca eu am fost norocoasa.
Norocoasa pentru ce? Ca am luat-o de la zero aici, m-am mutat in Bucuresti, si mi-am cautat job, am fost la zeci de interviuri. Si apoi, mi-am exercitat pasiunile, atat am facut.
Ma deranjeaza multe lucruri la Romania, dar am incercat sa iau partea plina a paharului: iubesc muntele in tara asta, imi place sa merg la teatru, la opera, am un job care ma implineste profesional si am oameni dragi mie aici. Ca sa nu mai spun ca am calatorit in Europa cat si cand am vrut eu, in state ma simteam ca la stapan cu putine zile de concediu.
Ma gandeam prin iarna sa ma duc in state vreo 6 luni, sa vedem ce mai e pe acolo, dar apoi am stat si m-am gandit ca plec de prea mult bine. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Totusi, nu bag mana in foc ca raman in Romania, sunt asa, flexibila. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In general eu cand ma mut intr-o tara ma ghidez dupa ce imi place sa fac, si dupa ce oportunitati imi ofera o tara ca sa ma autoeduc si sa evoluez profesional.
Chiar acum sunt intr-un moment de rascruce, ma gandesc bine sa vad incotro o iau.
In state in nici un caz nu ma intorc, asta e parerea mea actuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 29 2009, 08:34 AM
Post #396





Musafir






QUOTE(bebe_maria @ May 28 2009, 05:41 PM) *
p.s. ce ma enerveaza ca nu ma lasa sa scriu VcitoriasSecret* normal, trebuie sa bag stelute si alte minuni (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) , nu stiu de ce imi face doar mie asa pt ca Angel il mentiona fara probleme in post-urile ei (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)


nici eu nu mai pot scrie, a bagat Diana un filtru cred (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Afobia, eu stiu fete care au facut peste 5000 $ cu Work and Travel, dar si-au gasit ele alt job, de obicei chelnerita castigi cel mai bine daca esti simpatica si zambesti frumos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post May 29 2009, 08:41 AM
Post #397





Musafir






Afobia, stiu f multi oameni fericiti in State, dar pentru ca traiesc printre romani. Adica ei tot cu romanii socializeaza pe acolo. F putini americani ii baga in seama.
Acum esti micuta si probabil ai ca punct de referinta partea materiala, dar cu timpul o sa vezi tu ca nu asta-i totul in viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post May 29 2009, 06:45 PM
Post #398


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Cand citesc numai despre bani, mi se face rau. Nu spun ca nu conteaza, dar ma cam enerveaza cand aud numai despre miile de euro/dolari care se pot castiga, pentru ca nu sunt primordiali la varsta ei. Ideea cred este sa se distreze, sa faca ceea ce ii place, sa cunoasca alti oameni samd. Stiu ca astea nu sunt masurabile, precum banii, insa sunt destul de multe lucruri foarte importante in viata nemasurabile si care nu se vad direct.
Si ca idee, eu nu as practica destule meserii (fara sa jignesc pe nimeni), oricat de avuta in euro m-ar face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 29 2009, 07:27 PM
Post #399





Musafir






Eh Sweet, noroc ca nu toata lumea gandeste ca tine, ca altfel ar fi numai restaurante cu bufet suedez daca nu ar mai fi nimeni sa serveasca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Americanii nu sunt asa fitosi ca noi, ei oricat de avuti ar fi in vacantele de la liceu/faculta se angajeaza chelneri, ospatari sau te miri ce si li se pare perfect normal.

Nici pe mine personal nu ma motiveaza banii, dar asta pentru ca si eu ca si tine, am apartament luat de mama si de tata, am tot confortul necesar si pot sa alerg in voie dupa "experiente de viata".

Dar pt anumite persoane pe care le cunosc, sa castige in 3-4 vacante de vara in State bani de o garsoniera si apoi sa se poata angaja linistiti dupa terminarea facultatii fara stresul unui credit de 300 de euro pe luna pe 30 de ani, it makes a REAL difference crede-ma!

Am o prietena care a si facut multi bani in State si s-a si distrat la greu, asa ca daca se poate si una si alta de ce nu? Fiecare stie ce isi doreste si pe ce sa puna accentul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post May 30 2009, 05:39 AM
Post #400


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Pai sweet, motivul pentru care auzi asa des de bani cand vine vorba de America este pentru ca asta e locul cel mai bun (sau printre cele mai bune) din lume unde poti sa faci bani si majoritatea celor care vin aici asta au in gand. Din cauza asta cei mai multi oameni de aici sunt money oriented. Apoi e si greu cu cate tentatii sunt, vezi magazine langa magazine, care de care mai ademenitoare, fie ca-i vorba de haine, cosmetice, mancare, electronice.
Acum eu vb de New York, de restul Americii nu stiu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Cei care vor doar aventuri, oameni noi pot merge mai usor si-n Europa, sunt multe locuri frumoase si deosebite de vazut si pe acolo. Si aici vin turisti sa vada si sa se distreze dar principalul obiectiv ramane banul.
Sunt si muzee, parcuri, teatre, cluburi, eu de obicei asta fac in timpul liber, in afara de cumparaturi (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Apropo de joburi, e adevarat ce zice Angel, americanilor nu le e rusine sa munceasca (si nici n-ar trebui), incep de jos, matura podelele, servesc la mc donalds dar ideea este ca joburile astea: 1. sunt temporare de obicei, doar in timpul liceului sau facultatii, pe urma trebuie mai mult si 2. ai mari posibilitati de promovare, orice ai face.
De ex asistenta de manager de la salonul meu a inceput ca femeie de servici.
Managerele au fost receptioniste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

42 Pages V  « < 38 39 40 41 42 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 06:25 PM