IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lipsa de calciu
divi2007
post May 7 2007, 03:11 PM
Post #1





Musafir






fetelor am lipsa de calciu de cand ma stiu problema e ca s a agravat adica mai nou nu pot dormi cand in ziua respectiva ma enervez, am o stare de agitatie, iar stresul este la el acasa ca sa ma exprim mai bine stiu ca nu are rost ca e mai importanta sanatatea dar nu-l mai pot contola, azi a pus capac faptul ca atunci cand mi a venit ciclul pe langa durerile ingrozitoare ce le am avut mi s au inclestat degetele de la maini si in acelas timp simteam niste furnicaturi m-am speriat f tare nu am patit asa ceva pana acum.

eu am mai avut dureri cam de 2 ori pe an patesc, f insuportabile in care ma albesc la fata, iar daca nu stau in pat si incerc sa ma ridic lesin, stiu asta pt ca am lesinat odata in drum spre baie. Luna trecuta am facut injectii cu Ca, si nu am mai avut dureri la ciclu, luna asta am fost bolnava am facut antibiotice injectii si m-au slabit f tare am mancat mult dulce iar dulcele pe langa carne si stresul zilnic elimina calciul din corp de la doctorita stiu asta.

azi am inceput iar sa fac injectiile(ca, b1 si b6) asistenta a spus ca o sa mi revin dar nu pt sa fac asa des injectii de calciu lunar.
cele care va confruntati cu asa ceva sau stiti cazuri va rog sa mi spuneti ce tablete sau remedii naturiste, care sunt mai bune pt ca eu cam 10 zile pe luna tablete iau dar vad ca le elimin repede din corp, ma simt bine dupa ce fac injectii mai ales ca peste 3 saptamani gata s-au eliminat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 7 2007, 03:20 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Calciul nu poate fi absorbit decat in prezenta vitaminei D.
Vitamina D o luam din in zarzavaturi, lamaie, kiwi, portocale, unt, ficat, galbenus de ou. De asemeni, ar trebui sa stai la soare, nu la solar, in orele la care se face plaja fara sa te expui riscului de arsuri (7-11 dimineata si dupa ora 17).
Ca sa asimilezi calciul trebuie sa maninci: lapte si produse lactate, branzeturi, soia, sardine, somon, alune, nuci, seminte de floare-soarelui, fasole uscata, conopida, broccoli.
Pastile cu calciu poti sa iei pina nu mai poti, insa daca ai probleme cu rinichii, nici nu il asimilezi si iti faci si rau pe deasupra, pentru ca pe cale orala calciul de sinteza poate duce pina la blocaj renal, Doamne-feri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 7 2007, 04:56 PM
Post #3





Musafir






Trebuie sa ma pun cu alimentatia la punct ca nu se mai poate, am notat ce ai zis diana thx, de unele legume nu stiam, laptele nu e preferatul meu dar o sa incerc macar 200ml pe zi iaurt mai mananc, la solar nu merg ca am o obsesie cu cancerul in schimb la soare stau vara dar nu exagerat pt ca am pielea deschisa si ma ard repede, de blocaj la rinichi stiu cum ai zis si tu doamne fereste dar nu iau decat 2 tablete dar vad ca trebuie sa fac si cu alimentatia ceva ca degeaba iau tablete
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 7 2007, 06:26 PM
Post #4





Musafir






Hai sa iti zic...si eu am spasmofilie, lipsa de calciu adica. Si eu am lesinat...in autobuz, in baie...pe unde am apucat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) De vreun an zic mersi nu am avut probleme pentru ca am facut in cure de cate 10 zile pe luna cu Ca+Mg+Zn+Se de la Walmark sau de la Harmony Line. Eu calciul din lapte si alte alimente nu reusesc sa il asimilez. Fara suplimente imediat imi scade nivelul.Acum nu stiu daca pe altcineva ajuta reteta asta, dar pentru mine a fost ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 7 2007, 07:51 PM
Post #5





Musafir






dupa ce mi termin injectiile fac pauza si luna urmatoare imi iau si eu de care ai zis pe astea nu le am incercat thx

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 8 2007, 07:08 PM
Post #6





Musafir






Cola (de fapt acidul fosforic din ea) impiedica asimilarea calciului in organism.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 8 2007, 07:37 PM
Post #7





Musafir






si fumatul cam impiedica (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Cola nu beau dar le fumez la greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 8 2007, 07:55 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oricum, e o regula generala: nu se stie ca naiba au in ele alimentele naturale, fie ca sint de origine animala sau vegetala, insa vitaminele de sinteza (medicamete, medicamente....adicatelea suplimente nutritive si alte rahaturi chimice, scuzati-mi limabjul putin ortodox da` ma oftic rau la reclame de la teveu, reclame de-astea care te fac super santoasa, super slaba, super mama ma-sii daca bagi in tine buline mai mult sau mai putin colorate... ) nu reusesc sa aduca aceleasi cantitati de vitamine, saruri, oligoelemente, acizi grasi "buni", minerale, samd.
Adica eficacitate suplimente versus alimentatie corecta, cistiga detatsat haleala santoasa, cit mai putin prelucrata industrial.

Divi, incearca sa iti faci un "proiect" de alimentatie pe care sa incerci sa il respecti; nu la singe, insa sa pe cit porti, sa nu iti lipseasca alimente care sa ii dea organismului proteine, lipide, glucide, adica "hrana" de baza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 8 2007, 08:16 PM
Post #9





Musafir






Cola, cafeau, capuccino, ciocolata le am exclus demult mai iau asa o gura de pofta, de fumat nu fumez.
Diana mi am notat pe o foaie toate alimentele sanatoase si asa le vad zilnic in fata ochilor si mi am propus cel putin 2 alimente sa nu lipsesca zilnic si de ieri mi am propus si sa devin mai indiferenta, mai optimista si sa nu mai pun la suflet atata ca sanatatea e cea mai importanta la urma urmei (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cat
post May 29 2007, 08:35 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 53
Joined: 8-September 06
Member No.: 537



divi, in fiecare luna faci injectii cu calciu? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:15 PM