IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Creme antirid-segment de varsta:peste 27 de ani
Ariana
post Dec 21 2005, 06:43 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



La mine la 27 de ani au inceput sa apara semne.
Deci fetele am nevoie de sfaturi :)...

Eu pt ochi folosesc NiveaQ10.
Am inteles ca e f bun si Blossum=ul de la Elmiplant.
Pe siteul de la Gerovital am vazut o reclama atragatoare...Ce alegem? :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 21 2005, 07:07 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Pai...Ariana, eu mai am o luna pana la 27 de anishori, dar , pot spune cu mana pe inima k pana acum vreo 8 luni eram de-a dreptul ingrozita de pielea de sub oki...mi se parea k nici o crema nu este suficient de hidratanta.

Am descoperit intamplator (dupa anstere aveam nevoie de ceva cicatrizant si doctorul mi-a recomandat unguent cu extract de galbenele).Am inceput sa-l folosesc si pentru cicatrizarea mai rapida a operatiei de epiziotomie (vindecata in fix 5 zile), am folosit-o in primele saptamani dupa anstere la pielea de l agenunki, pentru ca de durere nu puteam sta nicium si ma taram in genunki mai mult si, in cateva zile mi s-a luat pielea moarta din genunki, apoi am inceput s-o folosesc pe maini, caci, de la atata spalat aveam pielea smirghel.

Si, intr-un final, m-am luminat si am inceput s-o folosesc in jurul okilor.Unde mai pui k eu fusesem de-a dreptul indragostita de o cremutza mica si scumpa de la Oriflame, nu mai stiu cum ii zice, una mica intr-un ambalaj roz, care e pe baza de miere si inca ceva...vrajeala de buftea...ace acelasi efect, numa' k aia costa la ora actuala peste 150.000 iar unguentul cu extract de galbenele fix 25.000.

Deci, daca ai incredere (sh'apoi nu ai ce pierde, decat 25.000 ) o poti incerca....daca aplici extrem de putin in jurul okilor, pielea va fi hidratata,fara a lasa aspectul ala unsuros.

Apoi ar mai fi o  crema bunutza de la floritene, numa k mi se pare absurd sa dai 31.50 lei pe 30 ml cand poti lua la acelasi pretz si la 60ml.crema preventiva riduri (are aceeasi compozitie, mai putin un singur ingredient, da' nu ma stiu care).

Iar pe ev cineva vorbea de ROC-Protient Immediate Lift (gel pentru zona okilor cu efect imediat), p'asta nu am incercat-o, dar nu prea am incredere in produsele care se grabesc "sa te repare"...unde mai pui k sanse k ridurile sa se diminueze nu prea cred ca exista...poate doar prin autosugestie:"nu am riduri, nu am riduri si...cand te uiti in oglinda nu mai ai riduri...k te uiti pe'ntuneric :pistolar:"....

Orice ai incerca, sa optezi intotdeauna pentru "crema" si nu "gel".Gelul usuca pielea din jurul okilor, nush de ce...si nici care este rostul gelului, dar eu nu am fost multumita de nici un gel incercat.

Succes in alegeri (ce comunist suna :pistolar:)...si...tine-ne la curent cu ce-ai akizitionat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 21 2005, 07:49 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Eleni tztuc la tine....sa sti ca am de vreo luna crema asta de galbenele...de la Elmiplant e.Dar tare mi-e frica sa ma dau cu ea in jurul ochilor sa nu fie prea grasa mai ales ca eu ma si fardez zilnic si mi-e frica sa nu se stranga fardul.
Am mai folosit pt ochi gelul Anew de la Avon...superaiurea...parca imi strangea pilea si aveam problemele de care ti-am spus cand ma fardam.
Gelul de ochi de la Vichy l-am avut pe la 25...acela a fost super.F scump dar mi-a placut mult.

Alte creme antirid pt ridurile de expresie din coltul gurii...?Ceva idei...?
Eu merg pe ideea ca mai bine previi decat sa repari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Dec 23 2005, 12:33 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



eu merg pe gama skincode tot de frica sa nu fac riduri...crema de noapte e geniala, la fel lotiunea tonica..am mai folosit si crema de zi si una antirid destinata segmentului 25-30 ani (zic ei)...ma rog, a fost buna, nimic de zis, dar nu prea reusesc sa ma dumiresc cum stabilesc exact varsta careia i se adreseaza crema...acum am si o decontract rides de la l'oreal , dar nu e mare lucru de capul ei, nu am observat vreo imbunatatire a tenului...am mai folosit yves rocher antirid si a fost ok, dar skincode chiar ramane in top
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 23 2005, 11:04 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Ariana, nush ce sa zic...mai mult ca sigur fardul, daca nu e de ocalitate deosebita (adica waterproof), sunt putine sanse sa dea un aspect placut in combinatie cu crema de galbenele.A mea e facuta de Maria Treben si ieri mi s-a terminat si sotzioru' meu, nestiing marca, mi-a cumparat una facuta la sibiu...caaaahh...pute a pipi (scuze...da' n-am gasit sinonim...)

pe naturaplant am gasit la un moment dat o groaza de cremutze de oki, numa' k nu ma hotarasem ce sa cumpar...ce ti-am scris mai sus de roc, o eva o recomanda, in skimb gelul de la gerovital, de la hofigal nu am fost multumita de ele k nu hidrateaza, ala de floritene in 2006 sigur am sa-l incerc, kiar daca sunt extrem de multumita de efectul galbenelelor.

la plafar mergand acum o luna, domana de acolo mi-a recomandat sa inlocuiesc clasica crema de galbenele cu o crema de ochi "Lotus".Am gasit-o si pe intenet, pe naturaplant, e parca 170.000 (30ml parca), si ma rog, o lauda ca contine o groaza de principii active.nu-ti pot da linkul k sunt in faza de "instruire" si nu reusesc sa pun un link, si ma enerveaza cumplit k nush unde sa caut indicatiile (parca la help forum)...oricum, nu reusesc si pace...poate ma destept dupa sarbatori...

aaaaaa...am uitat:am de la bioderma (pentru piele sensibila, imi scapa denumirea, in ambalaj roz) cremutza contur oki...e okidoki, da' nespectaculor, drept pentru care nu am folost-o decat de 3 ori...parca nu e sufi de hidratanta.

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 24 2005, 02:03 PM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Fetele va tzuc si va iubesc...nah ca nu ma pot abtine nici in Ajun sa nu intru pe forum.
Kale crezi tu ca Skincode nu e comedogena?Intreb si eu ca abia m-am scapat de megaelefantzi...
Cred ca o sa incerc Roc.De cea de galbenele mi-e teama , nu stiu de ce.E faza legata de farduri.Fardurile sunt de calitate zic eu Bourjois,imi plac f tare.Am sa ma mai documentez eu si pe net.

Hai ca e mai usoara alegerea unei creme antirid pt.ochi (acolo am cat de cat reper) in schimb pt fata...brrrr habar nu am ce sa imi iau.  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Jan 20 2006, 11:23 AM
Post #7


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Am de gind sa-mi achizitionez si eu serul de la Elmiplant.
Pina la urma, crema antirid de la Elmiplant e sau nu e comedogena?...
Crema pentru ochi, antirid, buna, avetzi? :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alessia81
post Jan 20 2006, 12:02 PM
Post #8





Musafir






delph, e dificila problema asta cu ridurile de la ochi, eu chiar am cearcane si riduri la ochi si singura crema care "face diferenta" e cea de la RoC Retin Ox Multi Correction. Numai ca e fff scumpa, aproape 1 mil si ma doare sufletul cand se termina. Eu chiar am incercat multe, am avut o mica obsesie pentru ridurile alea ca doar am doar 24 de ani ce Dumnezeu.

:offtopic:
las' ca facem ceva cu crema aia de la Bioderma, am scris la Sentia si iti spun ce mi-a raspuns

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 20 2006, 12:26 PM
Post #9


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Delphule fetele spun ca e comedogen Blosoomul de la Elmi.Eu mi-am cumparat crema de zi antirid si o folosesc pt gat si ochi.Pare ok dar nu sunt rezultate spectaculoase.De fapt nici nu stiu ce inseamna asta.Dar de exemplu cand foloseam NiveaQ10 speciala pt ochi simteam inviorare dupa ce o aplicam.

Dupa ce se termina clar imi iau si eu Roc-ul de care pove alessia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Jan 20 2006, 10:57 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Hehe, Alessia, multzam fain! :)

Nu mai mergi in vreo delegatie, draga mea, sa ne aduci Rocuri si Avene ieftine?  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 05:40 AM