IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Alergie la stafilococi/Stafilococie cutanata, Infectie oculara: Salazion (Chalasion)
Bia
post Jan 5 2008, 04:13 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Surorii mele i-a aparut cam de un an - un an si jumatate un fel de ulcior/orgelet//hordcolum care n-a mai trecut pe parte interioara a pleoapei inferioare. S-a infectat si s-a umflat cu tot cu ochi si pleoapa.

A consultat mai multi medici oftalmologi printre care si un homeopat de disperare.
In urma cu un an l-a operat dar medicii nu i-au curatat bine locul. Operatia i-a fost efectuata pe exterior (desi ceilalti medici consultati ulterior au fost uimiti ca aceasta procedura nu s-a efectuat pe interiorul pleoapei) si i-a fost prescris un unguent. Dupa aproximativ 9 luni de la operatie orgeletul a recidivat cu reactii cum ar fi: inrosirea unei portiuni a pleoapei inferioare, durere in timpul clipirii/atingerii, crestere in diametru a orgeletului fara a supura si a prezenta o cale de iesire a infectiei la suprafata. Apoi a consultat alt oftalmolog si acesta i-a prescris picaturi de ochi Floxal fara rezultat insa. La consultarea homepatului i s-a prescris un tratament naturist dar infectia continua sa creasca. Homeopatul nu a pus un diagnostic problemei. In timp ce problema se agrava a consultat un alt medic de urgenta care a diagnosticat problema ca si Salazion (Stafilococie cutanata) si i-a recomandat un tratament cu picaturi Ciloxan, Augmetin antibiotic si comprese alternante fierbinte-rece. Acest tratament a dat rezultat salazionul erupand si iesind o parte din infectie. zona a ramas in continuare infectat. In timp ce salazionul erupea se formau de-a lungul pleoapei inferioare un fel de granuloame (umflaturi care erau si sunt in stare latenta).

Daca v-ati lovit de o problema ca aceasta si ati consultat un medic ce v-a ajutat in prezentarea problemei, dati-mi si mie de veste deoarece problema persista de prea mult timp si noi nu mai stim ce sa facem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexaa
post May 4 2008, 05:35 PM
Post #2





Musafir






cred ca trebuie sa consultati un dermatolog,poate trebuie sa faca niste teste alergologice,ptr,ochi mergeti la conferentiar doctor dumitrache de la spitalul de oftalmologie,e femeie am uitat prenumele ei,dar e printre primii pe tara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:33 AM