IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages V  « < 35 36 37 38 39 >  
Reply to this topicStart new topic
> Acneea - Totul despre acnee, Acneea: partea a treia
andreea10u
post Sep 26 2012, 10:27 AM
Post #361


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 25-September 12
Member No.: 11,437



Buna fetelor! Am gasit acum cateva zile forumul acesta si l-am rasfoit ore intregi. Ce m-a adus pe aici, ca si pe voi, este problema mea cu acneea, care dureaza de cativa ani dar de abia de vreun an a depasit limita bunului simt. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Am 19 ani acum si amintirile cele mai vechi legate de acnee (pe atunci poate ca nu ar fi putut fi numita chiar acnee, totusi) le am din generala cand aveam multe cosulete, ce-i drept - destul de micute pe frunte si in rest tenul era destul de curat. Pe durata liceului (de fapt din clasa a 9a pana in a 11a) aveam de obicei 3-4 cosuri - mai mari de data aceasta - si cifra se dubla in timpul fericirii lunare. In clasa a 12a insa parca a luat-o razna de tot. Au inceput sa-mi iasa in locuri din ce in ce mai enervante gen pe nas, intre sprancene, pe frunte - si astea de obicei sunt mai mari decat restul - de zici ca aveam coarne. La inceput am pus agravarea asta a acneei pe seama stresului ca doar era clasa a 12a, examene, admitere.. etc. Dar in iulie s-au terminat toate si pana acum o saptamana cand am ajuns in sfarsit la dermatolog, tot asa am tras cu cosurile... Am fost la o dermatoloaga destul de tanara de la o clinica Medlife din apropiere, mi-a spus ca am o acnee juvenila, moderata.. si tenul mixt, predispus la acnee.. ceea ce stiam si eu, desigur. Mi-a dat Brevoxyl si Retin - A ca si creme, Brevoxylul dimineata si Retin - A seara, doxicilina antibiotic (Unidox Solutab) o data pe zi si Vitaminele A si E sa le iau dimineata dupa micul dejun. Se observa o inrautatire dupa cum mi-a spus si dna doctor, am citit si pe net si pe prospecte.. in urma Brevoxylului si Retin-A, descuamarea e in floare insa dna doctor mi-a recomandat o crema de la Bioderma Hydrabio Legere pt piele sensibila si mi-a spus sa-mi schimb fondul de ten (eu foloseam unul de la Rimmel - Stay Matte si unul de la ELF) cu Vichy Normaderm (pt ten acneic). Sunt foarte multumita de fondul de ten, acopera bine, iar in locurile fara cosuri arata perfect, nu luceste fata.. chiar imi place mult de tot! Crema de la Bioderma ma ajuta si ea destul de mult, la cat de uscata e pielea mea dupa Brevoxyl, Retin-A si gelul de curatare pe care il folosesc (Neutrogena). In fine, cam asta e povestea mea, am vrut sa o impartasesc.. sper sa mai fie cineva pe forumul asta avand in vedere ca ultimul post dateaza din 2011. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

This post has been edited by andreea10u: Sep 26 2012, 10:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Sep 26 2012, 12:43 PM
Post #362


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Cineva este pe forumul asta chiar daca la topicul acesta nu s-a mai scris de multa vreme (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Bine ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

This post has been edited by Teocris: Sep 26 2012, 12:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea10u
post Sep 26 2012, 02:21 PM
Post #363


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 25-September 12
Member No.: 11,437



QUOTE(Teocris @ Sep 26 2012, 01:43 PM) *
Cineva este pe forumul asta chiar daca la topicul acesta nu s-a mai scris de multa vreme (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Bine ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)


Multumesc, multumesc! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Vai ce m-am bucurat cand am vazut un raspuns!

Cu ocazia asta, as vrea sa trec in revista si "tratamentele" (nu prea multe) pe care le-am incercat inainte sa ajung la dermatolog, ca sa completez postul anterior (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) :
- zynerit am incercat o perioada insa nu ma ajuta decat daca dadeam peste un cos proaspat stors (pe vremea aia le storceam aproape pe toate, acum ma mai abtin)
- o crema cu argila si rozmarin + masca de la plafar, marca Vivanatura, crema o aplicam seara inainte de culcare local si se usca in 2-3 minute (argila din ea probabil), prea multe nu facea doar ca ajuta cosurile sa colecteze mai repede, iar masca am folosit-o de 2-3 ori fara rezultate vizibile, doar imi usca pielea
- gel de curatare/scrub de la Oriflame impotriva cosurilor si punctelor negre care nu m-a ajutat prea tare nici el, imi usca pielea si cosurile dar nu am observat nicio restrangere a acneei si cu atat mai putin a punctelor negre
- am mai incercat diverse masti homemade cu lamaie si miere, despre care citisem numai laude, dar pentru mine nu au facut mare lucru.. poate mi-au luminat putintel tenul (sau poate doar voiam eu sa se intample asta)
- gel de curatare de la Neutrogena 2-in-1 gel si masca pe care il folosesc si in prezent, l-am incadrat in tratament

Cam asta e tot! Astept sfaturi, pareri... daca exista. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

This post has been edited by andreea10u: Sep 26 2012, 02:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Sep 27 2012, 09:25 AM
Post #364


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Andreea, ceva in alimentatie ai schimbat? De multe ori asta e un punct bun de plecare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea10u
post Sep 27 2012, 10:59 AM
Post #365


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 25-September 12
Member No.: 11,437



Eh, din pacate acolo e cel mai greu pentru mine. Incerc sa reduc consumul de Pepsi si mancatul la fast-food (desi nu eram chiar asa o clienta fidela a fast-food-ului nici inainte) si... mananc mai multe fructe si legume. Oricum eu nu mananc mult si nici extrem de diversificat dar sunt o pofticioasa. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Mie dermatoloaga mi-a spus ca n-ar avea legatura cu dieta dar eu am citit destule pe net si am auzit si de la alta lume.. si ma cam indoiesc ca nu au legatura una cu alta.
Oricum, parca incep sa observ o imbunatatire.. cel putin azi, dar mi se descuameaza fata intr-o veselie si e o tortura sa aplic fondul de ten. De-o fi tot raul spre bine.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 27 2012, 11:20 AM
Post #366


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Au, Andreea, pentru ca ce mincam hraneste intregul organism: organele interne, sistem nervos, sistem osos, etc; substantele se transporta prin singe si totul se reflecta in felul in care arata pielea noastra. Si daca mai avem 'norocul" de a avea acnee sau un ten foarte sensibil, alimentatia + stresul+ factorii externi = big buba! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Vezi ce s-a scris la cosmetice necomedogene, asta e tipul de cosmetice pe care trebuie sa il folosesti. Iar Oriflame-ul nu stiu cit de indicat e in situatia ta, mie produsele lor nu imi priesc deloc, asta ca sa nu spun ca ma umplu de bube, desi nu am , in general, probleme cu tenul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea10u
post Sep 27 2012, 11:29 AM
Post #367


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 25-September 12
Member No.: 11,437



Stiu, stiu... oricum nu mai folosesc produse de la ei, cel putin ce e de dat pe fata. De fapt, acum folosesc doar ce mi-a recomandat dna dermatolog. Iar in legatura cu alimentatia... din nou, stiu, doar ca nu am constientizat cat de mult rau imi fac pana cand mi s-a agravat acneea, de cateva luni.
Sper totusi sa fiu pe drumul cel bun acum.. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 27 2012, 12:21 PM
Post #368


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O sa punem un articol in site despre dieta potrivita pentru acnee, iti dau de veste aici cind este pus sus. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea10u
post Sep 27 2012, 02:31 PM
Post #369


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 25-September 12
Member No.: 11,437



Oh, mersi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Oricum o sa tot trec si eu pe aici, si nu numai pe la topicul acesta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 27 2012, 02:55 PM
Post #370


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Te asteptam cu mare drag! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pages V  « < 35 36 37 38 39 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2024 - 06:02 PM