IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Plante aromatice in ghiveci, pe pervaz, Cum sa avem plante aromatice verzi la indemina tot timpul anului
citystella
post Dec 17 2010, 09:31 PM
Post #41


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Diana mai pui răsaduri iarna asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Dec 18 2010, 10:57 AM
Post #42


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Ura, am identificat in Kaufland unde sunt rasadurile cu plante aromatice. Eu ma uitam pe mijloc la plante cand de fapt ele sunt langa cantare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Costa 5RON si au Cimbru, Patrunjel, Oregano, Menta, Rozmarin aduse din Ungaria(ai nostri romani nu stiu/nu pot/nu vor sa faca).
Diana mai pui poze cu plantele tale aromatice? Tie iti ajunge un singur rasad de patrunjel, pentru ca eu l-as pune la o singura mancare de exemplu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Celelalte plante banuiesc ca le folosesti in cantitati mult mai reduse si ajunge un singur ghiveci?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Dec 18 2010, 01:46 PM
Post #43


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Mi-am luat si io plante aromatice acu o luna , sunt 6 ghivece mici cu pamant si 6 feluri de plante , le.am platat , le ud zilnic si ... nimic nici una nu a iesit ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Dec 18 2010, 10:25 PM
Post #44


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



In functie de speciile pe care le-ai semanat dar si de conditile oferite (lumina, caldura etc), au nevoie de ceva timp pana sa rasara. De regula, incep sa incolteasca dupa 8-10 zile, dar unele seminte merg mai greu si poti sa astepti chiar si 15 zile, pana vezi primele firisoare verzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 19 2010, 05:02 PM
Post #45


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Jo, eu am asteptat citeva luni pina au rasarit...
Le-am bagat si eu in casa azi pe gagicile mele, le-am curatat si pregatit pentru iernat.
Nu au patit nimic pentru ca balconul e inchis si eu am tot lasat usa de la sufragerie deschisa, ca sa nu inghete.
Azi le-am trecut la conditii mai bune. Le-am lasat citeva ore inainte s ale ud si sa le aplic un tratament cu ingrasamint. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 18 2011, 12:36 AM
Post #46


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dintr-un motiv greu de inteles pentru mine, rozmarinul de anul trecut s-a hotarit sa isi dea duhul. M-am cam amarit eu, drept pentru care m-am dus si mi-am luat o alta planta. Toate bune si frumoase, insa dupa doua saptamini au inceput sa i se usuce virfurile. Le tai eu si dupa doua zile, cind trebuia sa il ud, observ ca virfurile se uscau pentru ca pe ele era ceva ca un praf alb care se scutura la cel mai mic curent de aer!
Hait, imi zic, asta are un daunator. Tai varfurile si il mut mai hacana, sa nu mi le imbolnaveasca pe alelalte. Totusi, a murit dupa inca 2 zile...
M-am dus si mi-am luat altul, l-am plantat intr-un alt ghiveci (pe ala infestat nu il mai folosesc, char o sa il arunc!). Deocamdata ii merge bine, desi e cam pirpiriu.
In ultimele drumuri la Real am vazut ca au adus si ei plante aromatice in ghiveci.
Mi-am luat o salvie care a parut sa fie ok 3 zile, dupa care... a murit! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
O data cu ea am luat si un ghiveci de chives (ceapa verde, arpagic) care e ok. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Ultima data insa am zis ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior! La 8,99 lei bucata mi-am luat un rozmarin superb, mare si plin de craci (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) o salvie mai mare, un chives tot mare si un cimbrisor, ca ala de il mai am pare sa se fi uscat numai pe jumatate!


A, si maghiranul pus de mine anul trecut a murit in casa. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Am mai schimbat doua plante de atunci...
In schimb busuiocul, desi planta anuala cica, e bine mersi, la fel si patrunjelul si lamiita (pe care trebe musai sa o improspatez). Menta insa e cam suparata, vaz eu cefac cu ea.
Pe o parte dintre ele le-am scos deja in balcon, ca nu mai e pericol de inghet si vad ca le merge bine.

In week-endul asta o sa va fac poze sa vi le arat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Mar 18 2011, 02:45 AM
Post #47


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Io am busuioc si salata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) au iesit toate , sunt mici de vreo 10 cm , de acu am sa le raresc si astept sa creasca frumos :> but me happy!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 18 2011, 03:58 PM
Post #48


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am plantat cateva seminte de ardei iute intr-un ghiveci ce plangea ca e gol (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , mai mult din curiozitate. Sincer, nu credeam ca va rasari ceva, mai ales ca ardeii de la care am luat semintele erau uscati de ceva vreme. Insa au iesit cu capusoarele la lumina si acum sunt mandra posesoare de plantute de ardei iute (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Le mai las un pic sa prinda putere si apoi le raresc si le separ.
Din astia sunt:
(IMG:http://u1.ipernity.com/16/30/32/8963032.a7e5e162.560.jpg)

Iuti tareeeee (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Prima data sunt verzi, apoi se fac mov - visiniu si apoi rosii. Sunt mici dar rai (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 18 2011, 07:18 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vai, cit is de frumosi!!! Ptiu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iernutza21
post Mar 19 2011, 09:04 AM
Post #50





Musafir






chiar estet f frumos, si eu am f multe flori
nu prea am spatiu pentru ele, dar toto nu pot renunta la elel

pupici

Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 1st June 2024 - 06:44 PM