Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pregatirile pentru Pasti - curatenia, organizare
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Casele si Gradinile noastre > Practic
Pages: 1, 2
Dixy
Eu o tai de acasa anu asta,da curat tot am facut.Numa asa ca sa gasesc mumos can' ma intorc.Vineri ora 15:00 plecarea !!!
pescarush
QUOTE(Cleo @ Apr 23 2008, 12:40 PM) *
ohmy.gif
matele?
asta-i revelatia anului pour moi. mate crude! fripte mai intelegeam laugh.gif


cleo morderis.gif auzi la ea, mate fripte.
asta cred ca iar e o mancare care se mananca in anumite regiuni din tara, nici eu n-am auzit de asa ceva. nu suna apetisant pentru mine, dar probabil ca daca as gusta, mi-ar place. eu sunt curajoasa de felul meu, gust cam tot ce-mi ajunge in fata ochilor (deh, sunt pofticioasa).
apropo de mate fripte, cand eram copil, am fost la bunica o data si am intrebat-o intr-o zi ce mancam la pranz, la care mi-a raspuns "rabdari prajite". pe cand a pus masa, eu ma tot codeam sa mananc, asteptam sa vad "rabdarile prajite". la un moment dat, vazand ca nu spune nimic, am intrebat eu "unde sunt rabdarile prajite"? laugh.gif
Master of Norules
Singularul ou care l-a vopsit in mai multe culori, dupa ce l-a vopsit nu mi-a picat fisa ca tre sa-l iau din fata ei ca la si facut 2 jumatati atunci ma apucara nervii acu' ma buseste rasul, so maine doar daca sunt in toane bune mai golesc oua cu seringa.
Imi zice in seara asta fiica-mea a fost dulce tare"Mami sa fii draguta cu mine si cand fac prostioare laugh.gif"
In caz ca mai reusim cu ouale pun poze.
3A
laugh.gif au copiii astia un fel de a pune problema de te dau pe spate!

Succes maine!

Fanny
Mai am o groaza... geamurile si faianta sunt inca neatinse. Daca nu se ofera careva, il pun pe Mr. F. laugh.gif
3A
Fanny, eu votez de pe acum cu Mr. F.!
blush.gif

Mai am si eu de facut ceva ordine numa, dar pot sa fac si dupa ce pun la cumpator.

Mmmm, mi-am adus aminte ca mama mai facea sarmalute in foi de vita de Paste, dar nu ma mai apuc sa fac din alea...
Master of Norules
Si eu am spalat jumate din dulapurile si din faianta din bucatarie si ar trebui sa termin azi, maine, da' azi sunt far de chef. Ce mai fac maine e bun facut restul mai incolo o sa mai fac o curatenie ca tre' sa sortez jucariile fiica-mii si prin dulapuri sa le mai usurez de haine.
3A
Fetele, ma laud aici, ca face parte tot din curatenia de Paste: am reusit sa montez un coltar care-l aveam cumparat de anul trecut. Langa el e pus un scaun pe care l-am vopsit eu negru sa se potriveasca cu masa (era bej inainte)



Ma duc la bucatarie, gata pauza laugh.gif

Fanny
aplauze.gif foarte misto! e din fier forjat cumva (asa da impresia dupa onduleurile de sus)?
3A
Mersi Fanny, da, e din fier (el era proiectat pentru baie, dar pentru ca e f. bine prelucrat merge si pe colt)

kiss.gif

Cum a iesit drobul?
Cleo
foarte fain 3A . imi place smile.gif
combinatia alb-negru are un look classy.
3A
kiss.gif

Daca tot m-ai laudat uite cum arata acum coltisorul blush.gif

Aveam nevoie de raft sa-mi pun retele de pe elady blush.gif
Totul e sa nu le roada catelul laugh.gif



Pana la urma maine fac savarinele si cataiful blush.gif
Pana maine poate mai imi vin si alte idei...

Tu cum stai?
Cleo
stii care-i culmea, ca mie de regula mobilier negru nu-mi place.
insa aici da o senzatie de curatenie si ...clasic (ma repet), modern si fain. Pe ultimele 2 raftulete de jos as pune insa tot ceva ca mai sus. Merg decoratii moderne. Vaze mai suple si staiuete in forme mai ciudate smile.gif
Teocris
Cred ca anul asta trebuie sa-mi planific mai din vreme totul, nu de alta, dar am prostul obicei de a le lasa pe ultima suta de metrii.
Diana.
Azi ma mai ocup nitel de mincare si pentru miine ramine curatenia si vopsitul oualelor.
Baile le-am frecat saptamina trecuta, cu ajutorul Lui Dumnezeu reusesc azi sa sterg geamurile, sa spal peretii si miine sa ramina datul cu asipratorul si stresu prafului si ar trebui ca totul sa fie ok...
Ma ia groaza cind ma gindesc la stersul balutelor de pe pereti si de pe geamuri laugh.gif !
Dore
Am început câte ceva in fiecare cameră deja, iar azi am rezolvat jumătate din geamurile de la interior. Încă mai aştept zile mai însorite pentru cele de la exterior.
Cu spălatul sunt pe la jumătate, gata cu prosoapele şi ceva lenjerii de pat, perdelele vor fi ultimele. Mă gândesc însă să le fac doar o igienizare, să nu le mai bag în maşina de spălat.
Primul draft al meniului este gata, la fel şi lista de invitaţi. Cum încă nu ştiu încă cine vine şi cine nu, evit să fac alte cumpărături înafara celor generice. Am dat 1 aprilie ca deadline de rsvp laugh.gif

Mă bucur că mi-a încolţit usturoiul, deci cel puţin cu verdeţurile voi fi la dungă. dance1.gif
Diana.
Eu nu o sa fac nimic in acest an. Doar citeva oua rosii si o bucatica de miel la cuptor, poate. O sa cumpar un cozonac si asta e tot.
Tu ai gradina de spui ca ti-a iesit usturoiul? smile.gif Asta e tare fain!
Dore
Da Diana floricele.gif am o grădină pe balcon, la ghivece, ultimul răcnet! biggrin.gif
În ziua în care reuşesc să mă mut la curte, te invit la un party cu usturoi. cloud9.gif Apropos, am dat peste magiritsa zilele trecute şi m-am gândit la tine instant.

Vremea asta ciufulită nu mi-a dat peste cap doar usturoiul, ci şi planurile pentru Paşti. Şi ca să fie situaţia şi ecranizabilă, toţi cei invitaţi au confirmat prezenţa. Între timp clanul a trecut şi printr-o criză de 3 zile, fără să fi fost vreo minune. Ce să zic, mă concetrez la treburi şi meniu, dar ţin deştele încrucişate să le treacă între timp. În week-end am scanat preţuri la carnea de miel şi de curcan, dar oferta era slabuţă calitativ. Mai încerc mâine în sfânta piaţă de cartier. La capitolul curăţenie stau mai bine că, vorba aia, de draci ce mi-am făcut cu clanul, aş fi putut să spăl geamurile întregului bloc!

La dulciuri nu e nevoie să ingineresc mare lucru, fiindcă invitaţii vor aduce pască.
Dar mă gândesc totuşi să comit o prăji cu frişcă şi ghimbir. icecream.gif

Diana.
Pe mine m-au speriat preturile la miel: 40 de lei kg la mega image ! Serios, astia sint pe craca lor? Organele de miel, 37 lei/kg. Sa fim seriosi...
Dore
Sâmbătă la un en gros aveau cu 33 ron pulpa de miel, dacă încă mai cauţi variante.
Am rezolvat astăzi la o măcelărie arăbească cu 32 ron pentru kilogramul de pulpă de miel, organe însă nu aveau deloc.
Ficatul de curcan arăta bine şi mă gândesc să-l folosesc la drob. Am deja prapur şi dacă folosesc un pic de grăsime de la miel când călesc ficatul de curcan, gustativ vorbind nu va fi prea departe de standard.
Borşul de lobodă va uzurpa locul de onoare al celui de miel. Şi mă gândesc foarte serios să îmbrac bradul la loc, că ninge curând iar el, sărăcuţicul, n-are nici 2 luni de când e la păstrare. tongue.gif

Oare ce mai gătesc doamnele noastre?
Diana.
Eu nu fac nimic. Cui ii trebuie, sa isi faca sau sa plateasca sa i se faca curatenie. Eu sint o doamna. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.