Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Destinatii de vacanta
Forum pentru femei - eLady.ro > Divertisment, Timp Liber > Vacante si Calatorii. Natura, Turism, Supravietuire.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Cindy
Diana, esti mortala! laugh.gif
Deci vreau sa spun ca la Patarlagele au ai mei o casa de vacanta deci te rog sa iti revizuiesti comentariul! morderis.gif

Ce fain, Stiletto!!! biggrin.gif
Diana.
Scuzati, la Futacita din Vale laugh.gif

Bia, daca nu mai vrei la Monte Carlo, ma duc io, zau ca pot face asta pentru tine smile.gif
PS: Sper ca nu te superi, stii ca tin mult la tine si ca te tachinez, nu zic nimic cu rautate! hug.gif
Bia
Hmmm, vreau ceva nou si nu departe si nu foarte frig si nici foarte scump. biggrin.gif

Nu ma supar, Di! :*
Diana.
I lav iuuuuuuu
degețica
Litoralul romanesc in perioada sarbatorilor de iarna si/sau excursii la munte in weekenduri iar favorita e Poiana Brasov.

Imi doresc ff mult sa vizitez Bergen- Norvegia.
Diana.
Anul acesta am avut citeva plimbari in tara si una in Grecia.
Am fost la Sibiu intr-un week-end , mi-a placut mult de tot. Am stat la Hotel Continental Forum , fain, bun hotel, cind mai mergem, tot acolo vrem sa stam.
Pentru cine ajunge pe acolo, recomand restaurantul Crama Sibiul Vechi. Mincare asa buna si la preturi super rezonabile plus portii puse fara zgircenie, mai rar!
Daca ajungeti, incercati "traista ciobanului" si desertul casei, cu galuste crocante cu miez de inghetata de vanilie, sos de visine si pere in vin. Un delir!!!

Intr-o alta iesire am fost la salina de la Slanic Prahova.
De mincat, la Slanic am mincat la Restaurant Grota Miresei. Frumos retsaurant, insa la capitolul calitate mincare vs preturi, dezamagire.
Mincarea la fel de scumpa ca la un restaurant in Centrul Vechi din Bucuresti, servirea in rate pe-asteptate si calitate...mai fara.
Insa au o priveltsite frumoasa, am prins o zi de toamna tirzie cu soare si am mincat afara, pe terasa.
Diana.










si restaurantul








butterflyaway
QUOTE(Diana @ Nov 13 2013, 03:39 AM) *










si restaurantul










Superbe foto si ce fata frumoasa, slabuta si tanara vad eu acolo!!!!!
butterflyaway
Sa va postez si eu niste poze din Bulgaria, anul trecut, de la mare. smile.gif Mi se facu dor de mare, de plaja, am dat cu ochiul prin poze si am zis sa vi le arat si voua. E in statiunea Albena.
Aici asistam la un spectacol cu traditiile si obiceiurile lor.





Aici e la plaja. smile.gif


Hotelul la care am stat - conditii f bune smile.gif, all inclusive.


Si alte poze...



Si aici e tigancusa mea cu freza de Bulgaria smile.gif



Scuzati linia ce apare in poze... aparatul e mai vechi.
Globetrotter
Foarte frumos, buterfly! Cum se numea hotelul?
Am fost in Bulgaria dar tocmai in Albena n-am ajuns.. cum vi s-a parut statiunea?
Diana.
Aoileu , ce dor mi s-a facut de maaaare!
butterflyaway
Globetrotter, statiunea e superba! E pt familie, in general, fiind muulti parinti cu copii, bebelusi, chiar la restaurantul hotelului erau masute pt copii/scaunele pt bebe, meniu special pt bebelusi. Pe plaja f multe activitati: badminton, volley, darts, table, aerobic in apa(super!!!) eeeetc. Pt toate gusturile smile.gif. Si nu numai pe plaja, ci si in afara ei, in centru mai ales, erau concerte de muzica si dans traditional. Mi-a placut tare, tare mult.
La hotel am fost la Slavuna, ne-am invartit f mult pt a-l gasi, GPS-ul nostru nelocalizandu-l corect....initial am vrut la Gergana, la cativa metri de Slavuna, f aproape, dar n-am gasit loc pt perioada in care am mers noi, adica la jumatatea lui iulie. Acolo mergeam sa schimbam euro in leva. E de fapt un complex de hoteluri: Slavuna, Mura, Gergana. Dar Mura n-avea, cica, conditii asa bune precum cele doua, fiind renovate. Dar toate au plaja comuna.
Apa era curata, f curata chiar, si plaja de asemenea. Erau doar niste chestii piscatoare cam naspa, dar nu zilnic. Si cam rece apa....am inteles ca asa e intotdeauna, nu e de vina perioada, dar eu stiu?!
Plaja f aproape, adica ieseai prin spatele hotelului si era plaja, si era si piscina cu acces gratuit. Am avut balconul cu iesire spre mare, peisaj superb!!!!Mancarea nu mai zic, de toate felurile, de la fructe, la ciorbe, la paste, tot ce pofteai si doreai si cat doreai. M-am intors cu vreo 3 kg de acolo.

Diana, si mie mi-e taaare dor de mare.

Ce ziceti de Spania...a fost cineva? Preturi? Conditii bune? Recomandari?
De fapt, preturile stiu ca-s cam piperate, avand in vedere ca vreau sa mergem cu avionul. As vrea, mi-as dori, de fapt....caci nu-l conving pe-al meu barbat din dotare. Spune ca-i prea scump pt un concediu.... sad.gif
Diana.
De Spania nu stiu nimic... sad.gif
Bia
Eu am fost dar iti scriu maine detalii. smile.gif Am fost de cateva ori in Barcelona si iti pot mentiona hotelurile si ce cred despre ele si inca o data in Madrid.
butterflyaway
Bia, astept detaliile. Poate reusesc sa-mi conving si eu sotul, ca tare mi-as dori sa vad Spania smile.gif
Lauracr
Eu nu stiu unde voi merge vara asta, dar dee ceva zile tot caut o tabara pentru adolescenti. Al meu baiat are deja 16 ani si vreau sa il trimit intr-o tabara in care sa invete ceva. Cu greu am gasit ceva.
Am descoperit o tabara interesanta la [SPAM]. Se numeste tabara de Formare pentru Viata - ". Este adresata adolescentilor cu varste cuprinse intre 14 si 18 ani.
Am dat un mail la office- at -[SPAM] si mi-au trimis un program foarte interesant. Vor face multe workshopuri de comunicare; vor avea o zi de supravietuire in care se vor orienta cu harta si busola in padure, isi vor prepara de mancare si vor amenaja o tabara de corturi. E un program foarte complex, in fiecare zi vor face ceva nou. Cred ca vor invata multe din aceasta tabara, in plus mi se pare si distractiv.
Daca mai e cineva interesat de asa ceva am vazut ca sunt ceva informatii si date de contact si pe facebook-ul lor[SPAM]
Eu zic ca este interesant chiar si pentru noi cei mari o iesire intr-un parc de aventuri.
Bia
In Barcelona am fost la
Grand Hotel Central
Ohla Hotel
Le Meridien

Toate 3 sunt in centru.
Le Meridien e dragut insa NU are piscina. Ceea ce e trist. Tre sa te duci la un "partener" de-al lor daca vrei sa te balacesti. Naspa per total. Nu am avut suficienta motive sa schimbam hotelul si am ramas acolo. Grand Hotel Central a fost super dar cel mai mult mi-a placut la Ohla. Combinatia perfecta dintre modern si clasic.
Majoritatea hotelurilor din centru au piscinele pe acoperis asa ca nu te astepta la ceva foarte mare.
Hoteluri bune sunt si pe coasta, Ronda Litoral se numeste. Am stat doar un weekend la unul dintre ele dar nu imi amintesc numele. E frumoas acolo pentru ca te poti plimba de-a lungul bulevadului si au multe terase si restaurante. Dezavantajul este ca soseaua aia trece fix prin fata hotelurilor si trebuie mereu s-o traversezi sa ajungi la plaja.
Oricum, parerea mea este sa nu te stresezi prea tare cu mancarea la hotel si nici cu micul dejun. Mergi in fiecare zi si manaca in alte restaurante. Au cu duiumul si e pacat sa mananci la hotel. Sunt si taverne incredibil e bune in zona La Ramblas (sper sa fi scris corect). smile.gif

Eu obisnuiam sa imi beau cafeaua IN FIECARE vacanta petrecuta acolo la Café Zurich (Plaza Catalunya, 1 08002 Barcelona). Au o prajitura/placinta/tarta cu mere super buna. Cea mai buna mancata in viata mea. smile.gif Este chiar in Plaza Catalunya vis-a-vis de Zara.
butterflyaway
Multumesc tare mult pentru informatii, Bia!! Inca suntem in discutii si oscilam intre Spania si Paris.
Diana.
Saptamina trecuta am fost la Brasov smile.gif O sa va pun poze smile.gif
butterflyaway
Ne-am hotarat asupra concediului, oarecum din pripa, dar asa a fost sa fie. Mergem tot in Bulgaria, tot in Albena, dar la alt hotel, cu ultra all, Ralitsa Superior. E un pic mai departe de plaja dar nu-i bai.
Am vrut sa mergem la mare in Spania dar prietena mea de la agentie mi-a recomandat sa ma duc in Barcelona si de acolo sa merg la mare, si sa vizitez si orasul. Sa nu ma duc in statiuni. Dar ea a zis ca la Spania recomanda nu litoralul, ci orasele: Madrid, Barcelona, Valencia, etc. Asa si cu Parisul. Nu in sezonul verii, ci primavara/iarna. Acum o sa vedem, eu mi-as dori sa merg, dar la anul suntem super incurcati cu examenul fiica-mii, nu cred ca-si permite sa lipseasca de la prea multe ore...
Anul asta am fost incurcati cu tabara ei, deoarece trebuie dusa/adusa de acolo, din muntii Apuseni. Si cum noi ne luam concediu in iulie, in perioada cand merge ea in tabara (13-20), am fost cam incurcati. Asa ca am decis sa plecam pe 4 iulie, vineri, seara, sa fim sambata acolo si sa plecam pe 12, dimineata, iar seara sa o facem pe undeva prin preajma taberei, ca apoi sa o ducem in tabara si sa plecam spre casa. Speram sa fie totul bine si sa am un concediu ok.
Bia
Butterfly, va fi totul ok. De ce sa nu fie?
Noi nu stim unde sa mergem inca intr-o mini vacanta. As vrea sa vad Marele Canion, Washington D.C., San Francisco, Cascada Niagara. smile.gif Sper sa ne putem lua cate o mini vacanta pentru fiecare. El vrea sa mergem in Las Vegas insa eu nu inteleg care e faza cu orasul ala, cazinourile si destrabalarea plus desertul ce-mi mananca tenul de viu.
butterflyaway
Ma ingrijoreaza vremea, conditiile sper sa fie bune. Vorba sotului, sa plecam gandind optimist smile.gif.

Ohoo, Bia, superbe locatii! Banuiesc ca locuiti prin America, nu? Iti tin pumnii/va tin, de fapt, sa reusiti sa luati cate un mini concediu pt asemenea "frumuseti" care se merita vizitate cu desavarsire, spun eu...Asteptam(astept, de fapt biggrin.gif ) si poze.
Eheee...Las Vegas...ce indragostita eram eu in 'tineretile' mele de acel oras pe care nu-l cunosteam absolut deloc, auzeam doar de el. Dar acum gandesc si eu la fel ca tine. Vorbind de ten...cumva ten gras? Daca da, da-mi o mana de ajutor cu niste sfaturi. Fiica mea are ten gras si ii iau fel de fel de solutii, uleiuri etc., numai nu scapa de el si de cosuri sad.gif.
butterflyaway
Poze de la mare, Bulgaria, Albena. Am stat la Ralitsa Superior. Bune conditii, curat, mancarea buna, mi s-a parut un pic cam uleioasa si cu f multe sosuri, ceea ce nu prea mi-a placut... In rest a fost f bine, am prins vreme buna. La anul altundeva, nu mai vrem tot Bulgaria, cel putin nu Albena. E o statiune linistita, super, numai ca am vizitat-o pe toata smile.gif







Totusi... Ardealul m-a "prins". Frumosi oameni, frumoase asezari! De fiica-mea nu mai zic... a venit din tabara fericita, incantata de ceea ce a vazut, ceea ce a cunoscut. Pozele sunt si facute de fata in tabara, noi am stat 2 zile in zona si apoi ne-am dus la Vatra Dornei, la o cabana, aproape de casa noastra - ea insa a fost si la Turda, la salina, prin mai multe locuri.
Drumurile cam naspa prin tara... la Bulgari mi s-au parut si mai naspa, limite de viteza enooorme! sad.gif Tara noastra e cam din ciclul frumoasa tara, dar pacat ca-i locuita... totusi, da, avem foarte multe frumuseti wink.gif Scuzati calitatea unor poze, sunt facute si pe telefon.






</a>
butterflyaway
Nu ma lasa sa mai pun poze la topicul cu vacantele, pun si aici.





Ce pot sa adaug, am mai zis si dincolo...mi-a placut mai mult la noi in tara, la munte, decat in Bulgaria. Sunt mai primitori romanii, bulgarii mi s-au parut, unii, f reci. La anul, am zis...alta statiune, poate alta tara.
Diana.
e foarte frumos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.