Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi - Montignac?
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137
kalua
Doctoreaso, crevetii intregi ori ii cureti inainte de-ai face (a nu se uita matul - dunga neagra din interiorul lor, se scoate printr-o taietura a spatelui), ori ii prepari asa (eu tot prajiti ii fac) si-i cureti la masa. Noi ii curatam de obicei inainte de a-i prepara.
stoina, noi nu mancam des raci, dar cand o facem, ii preparam de obicei cu un sos si-i mancam cu paste (sau glass noodles). Am pus o reteta aici.
Acolo unde sta Emilia, in nordul Germaniei, sunt cu totul altfel de magazine decat aici, in sud. Arko nu exista la noi, noi avem alte pralinerii si cofetarii de lux.
Alinice
Meniul de azi:
MD painica si branza de vaci cu iaurt ,ardei gras si pate hame; cafea cu lapte 0,1%
P piept de pui cu susan,ciuperci marinate si castraveti murati
C ton cu sos de rosii,ardei gras+castravete.

Roxanica am scos momentan semintele din meniu. thanks.gif
dr_wise
Mneeeeee, prea complicat!
Lasa, mai bine servesc creveti la rest, dupa care atac problema acasa...
Hai sa va intreb ceva: chiftelutele cu susan sunt conforme? Am avut pofta de asa ceva azi la pranz, n-am mai facut chiftelute de la Craciun, dar pe astea le-am tavalit in susan, in loc de faina de soia. Cum e? Rau?
Ieri seara m-a lovit vrednicia, am preparat icre de crap, mousse au chocolate (din 2 cioco Lindt 99% cacao - nu se puteau consuma ca atare, sunt vitriol curat!!!, ramasite de Lindt 85% cacao si 2 cioco Heidi 65% cacao cu portocala...a iesit ceva intre 75 si 85% cacao...parerea mea...buna, cu gust de portocala), plus am pregatit carnea tocata cu mirodenii pt astazi.
Meniul de astazi:
d - 2 mere rase cu scortisoara si fulgi ovaz, cafea cu lapte
aerobic 2 ore + 1L apa
p - chiftelute cu susan, salata babanoaie de cruditati, 1 pahar vin rosu, mousse au chocolate
acum: 1 portocala
ceai verde + apa
s - ??? cred ca fructe
Maine am de gand sa prepar o plachie de crap pt pranz, cu vin alb sec. Ihaaaaaaa! pistolar.gif Ce mai, sportul asta ma incarca de energii nebanuite, in loc sa mi le consume!
Stoinici, eu stau in Tomis Nord, pe Bdul Lapusneanu (langa Parcul Tabacariei), cel care uneste Gara cu Satul de Vacanta. Cel mai apropiat rest libanez este in intersectia de la Dacia, vis a vis de City Flower. Sincer, n-am atacat problema niciodata, dar la prima sosire a Roxanicai in Cta, ne pierdem virginitatea la mancaruri libaneze acolo. Sper sa fie o experienta placuta...
roxanica10
Hai ca se vede treaba, cam stat cam toate prin bucatarie azi. Si eu fusei vrednicuta azi.
Doftoreaso, de-abia astept sa incercam libanezul din C-ta. Am auzit de unul bun si aici in Bucuresti. Se numeste Four Seasons. Poate vii tu aici si mergem 'a la four'.
Stoinici, mersi de recomandare smile.gif. Nu stiu de ce asociez eu Marriot cu multi bani si parca resping din start ideea. Prefer restaurantele cu un raport bun calitate/pret.
Apropo de susan, eu stiam ca nu-i de faza 1. Kalua, corecteaza-ma daca gresesc.
Meniul meu de azi:
D: orez basmati cu lapte 0,1%, fructoza, pastaie de vanilie si scortisoara
G: alune
P: (care a fost pe la orele 19): chiftelute de vita; spaghete integrale cu sos de rosii, pulpe de pui si ciuperci; la ambele am mancat salata verde, cu rosii, ceapa si castraveti; desert 100 ml de vin Nero d'Avola (dea lu' doftoreasa tongue.gif).
Pastele sunt de faza II, dupa mine. In sensul c-am pus si ulei. E pentru prima data cand mananc paste integrale si-s f multumita. Am zis ca de-acum numai d-astea cumpar, adica si lui Mr. roxanica, tot d-astea-i prepar. Trebuie sa manance si el sanatos. Nu ma deranjeaza culoarea lor.
C: daca mi s-o mai face foame, ca vreau sa stau mai tarziu kiwi si pomelo
Pesca, sper ca te vei relaxa in acest weekend! Nu-ti mai face griji din orice, ca parca trece viata altfel.
Va pup si un weekend placut in continuare!
clara
scuze ca ma bag peste voi, roxanica la marriott este un deliciu sa mananci la libanez, preturile sunt ok in raport cu calitatea. bucatarii sunt libanezi si stiu f bine ce fac. Un alt restaurant libanez bun, dar mai scump ca la marriott este piccolo mondo din 1 mai, la fel mancare excelenta.
dr_wise
Ei, in cazul asta trebe sa punem de-o intalnire MM la "Libanezu' vesel" de la Marriot asap. Ce spuneti fetelor?
stoina
Clara, asa este.Eu pretuiesc mult recomandarile vis de vis de crisme, e mare lucru sa mergi la sigur, fara experiente neplacute.
Eu, astazi:
MD:painita cu pate de soia , rosii, painica cu magiun
P: salata mixta cu omleta cu brinze
C: o prepelitza intreaga(nu-i mare sfiriiala) ,am facut-o in sampanie alba si am pus un strop de sirop de agave si condimente.Stiu ca trb si o salata, dar am vrut sa simt gustul pina in maduva oaselor doar nu maninc in fiece zi prepelitza!
iloveelady.gif
dr_wise
Neataaaaaa!
Gata, m-am hotarat! Nu fac plachie de crap, pregatesc macrou la cuptor cu marar, otet si ulei...pt mine. Iar baietilor le fac tochitura moldoveneasca, cu b burduf, ou ochi si mamaliguta. Si vin din belsug!
Acu imi servesc micul dejun glucidic, beau cafeluta si-o tai la sport.
Va pup cu drag!
Alinice
Meniul de azi:MD painica cu ou fiert,cas si ardei gras; gem conform ; cacao cu lapte si cafea haninoroc.gif .
G 1 grape +1 smochina. P rasol de vita cu hrean si un salatoi cu ridichi si ceapa. C supa de vita cu turnatei din oua+tarate.
Azi dimineata aveam 71,3 kg ! aplauze.gif

La noi e o zi insorita si pietrenii se plimba de zor cu telegondola. valea.gif laugh.gif
kalua
Alinice, gemul de dimineata, daca-i cu fructoza, nu se combina cu grasimi (ou fiert, cas). Doar gemul fara niciun fel de indulcitor are IG-ul 35.
Alinice
Gemul este facut in casa ,fara nici un fel de indulcitor,dupa reteta Monti.
Deci alt fel de gem nu trebuie sa mananc la aceeasi masa cu proteinele...si gemul Monti pot sa-l combin,da? ametit.gif Bine ca mi-ai spus kalua. thanks.gif

Pescarush imi spui si mie ,te rog, reteta de salata boeuf conforma? am tot cautat reteta in articole si nu am dat de ea. pls.gif
kalua
Alinice, daca gemul este fara niciun fel de indulcitor e ok, il poti combina si cu lipide/proteine.
irinica
Dragele mele, slabute!

Am avut cateva zile de chin groaznic! M-am intoxicat cumplit cu ... cu...SALATA VERDE! Abia incep si eu sa arat ca un om normal la fata si la maruntaie.Ideea e ca, nu mi-am dat seama din prima la ce fac alergie si am continuat sa mananc. Foarte rau mi-a fost. N-am patit niciodata asa o chestie, astfel incat am hotarat sa nu mai cumpar fructe si legume din astea umflate si aratoase! Nu pot sa va zic ce am mancat zilele astea ca am mancat mai mult painici goale, ca de astea nu-mi era frica si imi era cat de cat mai bine cu ele in mate si ceai de galbenele.
Uite asa se intampla, cand intru si eu putin in normal cu monti, mai da cate o chestie peste mine si nu-mi iese treaba buna. Da' nu ma las eu!

iloveelady.gif
kalua
Irinici closedeyes.gif Dar bine ca ti-ai revenit!
Atentie mare cu salata, mai ales iarna, indepartati macar "nervura" principala, in aia se aduna toti nitritii.
Si binenteles ca regula din mosi-stramosi e valabila si ras-valabila: e de preferat de mancat legume si fructe de sezon. Cultivate pe cat posibil in pamantul din preajma noastra.

Eu azi: la pranz snitel de curcan in manta de parmezan cu doi gogosari murati umpluti cu varza. Seara: supa spumoasa de fasole alba cu gremolata de flori de nucsoara plus file de strut in foaie de gelatina (vorba vine, foaia e din fasole verde, dar arata ca o gelatina).
pescarush
alinice, eu am pus naut fiert, piept de pasare fiert, gulii, mazare, castraveti murati (daca ai si niste gogosari murati), maioneza si potrivit de sare si piper. o nebunie. indragostita.gif
irinica, sanatate! ai grija cu salata aia si pe-aici au fost cazuri de intoxicare de la salata (adusa din State), acum vreun an, parca spuneau ei ca apa cu care a fost spalata ar fi fost contaminata (?!)
Nimphetamin
Neata, dragelor!
M-am intors cu bine de la socri, desi am prins un frig cumplit.

Meniul a fost conform, in ciuda multor bunatati pregatite de soacramea. Cert e ca au observat ca am slabit mult la abdomen si coapse. Mai putin la fund, care tot mare e crying.gif

Vineri seara ramasesem datoare cu cina: ou fiert, cas de vaca, ceapa si masline. Trebuie sa va spun ca ei nu cumpara legume de-astea de plastic, motiv pt care mi-au cam lipsit. Am incercat sa compensez cu muraturi, masline si ceapa rosie.

Sambata:
MD: 2 chiftele, 1 ou fiert, telemea de oaie, masline, ceapa
P: ciorba de vaca, ciperci cu friptura de pui, castraveti murati
C: seminte de floarea soarelui si de dovleac

Duminica:
MD: 1 ou fiert, telemea de oaie, mezel, masline, ceapa
P: ciorba de vita, chiftele cu sos
C: fistic si mai tarziu 2 mandarine

M-am plimbat putin, ca era f frig, am facut si cateva cumparaturici dragute (le pun la topicul cu pricina smile.gif )

Meniul de azi:
MD: 1 wasa 24% cu crema de creveti (am terminat-o) si 1 wasa cu somon, plus o rosie si 1 ardei.
P: salata de ton, rosii, castraveti, 1 ou fiert
C: sana

Va pup, sa aveti o saptamna buna!
roxanica10
Neata dragutelor!
Chiar ma intrebam ce-o fi cu Irinici, ca n-a mai aparut prin zona.
Clara si Stoinici kiss.gif, va multumesc pentru recomandare. Vorba lui doftoreasa, poate o punem de o intalnire Monti la restaurantul Libanez de la Marriot.
Ieri am avut o zi cam plina cu meditatii, vizita la sora-mea (unde am pus tara la cale...au ei un plan sa plecam cu masinile intr-o excursie Budapesta-Viena-Praga in preajma Pastelui) si apoi zacut in pat (desi voiam sa mai invat cate ceva la franceza).
M-am facut balenuta. In 2 zile am luat 1 kil, asa ca de azi nici urma de dulciuri sau fructoza in meniul meu. Am zis sa vedem daca rezist o saptamana.
Meniul meu de ieri:
D (ora 10): orez cu lapte
P: (orele 17): 2 mere si o portocala; dupa ciorba de fasole si ostropel (sora-mea avea niste muraturi care nu mi-au placut si asa ca le-am mancat seci); desert placinta cu mere neconforma, facuta in casa.
Kalua, suna bine supa spumoasa de fasole. Gasesc reteta in index? smile.gif
Alinice, felicitari! Sper ca ti-ai facut o poza cu before, ca asa sesizezi cel mai bine diferentele.
Va pup dragutelor si-o saptamana cat mai productiva.
dr_wise
Hello!
Meniul de ieri:
d - portocala, mere rase cu scortisoara si fulgi ovaz, cafea cu lapte
p - macrou la cuptor cu otet, ulei si marar, plus zeama de lamaie suplimentara, 1/2 ceapa rosie, 1 rosie, desert 1 paharel de vin rosu cu ceva branza brie
17:00 - spuma de cioco
21:00: 1 mar + 1 kiwi
Mi-a fost rau toata noaptea de la spuma de cioco, nu-mi mai trebuie prea curand!
Astazi ma gandeam, daca seara nu-mi e prea foame, as putea consuma un iaurt de 375 - 400g, fara nimic altceva? Ma gandesc ca asta-mi tine mai de foame decat fructele.
Nu stiu, ma tot gandesc ce sa consum seara, astfel incat sa nu fie o cina prea consistenta, dar nici sa nu pot dormi din cauza gandului la mancare...problema grea!
Eu ieri am fost la sport si in rest am zacut in pat, ca o foca pe banchiza, citind una alta.
Roxy, m-ar bate gandul sa apar de 1 sau 8 martie la Buc si sa punem de-o intalnire MM la Marriot, dar sa vad in ce toane il prind pe amore puro. Eventual, daca se lasa cu Marriot, poate ne luam si jumatatile la rest.
stoina
Ieri: MD:2 mere cu fulgi de ovaz
P: salata cu brinze si o bucatita de omleta
C: cips conform cu briza Ph light si mere picante desert
Astazi:
MD: 2 portocale
P: 2 oua fierte, cascaval, rosii(la servici) ceai, cafea decof
Irinici, sanatate iubita!Si eu pap tot felu de salati da uite ca n-am patit-o pina acum!
Va pup!
dr_wise
Doamne fereste, Irinici! Scuza-ma, acum am citit despre patania ta. La cata salata verde consum zilnic, mare minune ca nu mi s-a intamplat nimic. Fii atenta te rog de la cine o cumperi, cine stie, daca a fost cultivata de vreun particular, in ce conditii sau cu ce apa infestata a fost udata. Mai bine cumpara de la magazinele mari gen supermarket-uri.
pescarush
doctore, ma tem ca salata de la magazinele mari e mai rea, decat cea de la particulari.
eu pun meniul mai tarziu ca inca nu prea stiu ce mananc azi.
bate vantul prin frigider si sunt inchise toate supermarketurile, e long week-end. zapacitul.gif
Nimphetamin
QUOTE(dr_wise @ Feb 18 2008, 12:48 PM) *
Roxy, m-ar bate gandul sa apar de 1 sau 8 martie la Buc si sa punem de-o intalnire MM la Marriot, dar sa vad in ce toane il prind pe amore puro. Eventual, daca se lasa cu Marriot, poate ne luam si jumatatile la rest.


Doftorici, nu uita ca te asteapta si un zaibar autentic laugh.gif Asa ca vrea, nu vrea amore puro al tau, eu zic sa te infiintezi cat mai repede la Bucuresti 322.gif
Eu vin oricum, mai ales ca nu am fost niciodata la un rest. libanez magindesc.gif
dr_wise
Aaaaaa, zaibarul ala e deja cap de afis pe lista mea, cu prima sosire la Buc!
Domle, tocmai m-am conversat cu o colega ref mancaruri libaneze. Stoina dear, sunt cumva prea condimentate?
Nimphe, nu-i bai, ne pierdem virginitatea in grup! wink.gif
pescarush
doctore, nu sunt foarte condimentate mancarurile libaneze, poti sa mergi linistita. 322.gif
Alinice
Multumesc pentru reteta pescarush.Abia astept sa o incerc dar parca este mai mult de faza 2, nu? nesigur.gif
Azi meniul arata asa:
MD painica si muchiulet montana + cafea cu lapte degresat
P supa de vita ; crap la cuptor cu salata de brocoli si mujdei de usturoi
C papanasi (branza de vaci+ tarate) cu smantana sau iaurt 0,1%-inca nu m-am hotarat ,desi tind spre iaurt ;voi adauga si ceva ardei gras la final sa coboare IG-ul.

Nu am poze speciale pt faza before dar in pozele de la sarbatori se vede cat de "multa" ajunsesem.Oricum va mai trece ceva timp pana sa pot posta pozele pe site pt ca sunt prea noua. Dar eu le-am selectat deja. Multumesc pt sprijin dragelor! kiss.gif
pescarush
alinice, mananca linistita salata de boeuf conforma, e de faza 1.
eu am mancat dimineata 2 painici filozofale cu oua umplute (3 jumatati) si salata de varza.
la pranz voi manca pui la cuptor cu salata, iar pentru cina, cred ca-mi fac un pate de ton cu rosii, ceapa verde (cam asta e tot ce se mai gaseste prin frigiderul meu).
dr_wise
Alinice, unde ai pus pozele, la grupul MM sau la elady? vreau si eu sa te vaz!!!!
irinica
Deja ma simt mult mai bine, ieri am baut cred ca 3 litri de ceai de galbenele si tot parca mai fosnesc niste frunze prin mine. Salata am luat-o de la Kaufland si arata super umflata si de plastic dar, mancaul din mine nu a rezistat. Asa imi trebuie, bine ca nu au mancat si copiii.

Azi: ora 10: o portocala, un mar
ora 13: iaurt ( milli- 0,1%) cu fulgi de ovaz
ora 17: varza calita cu iaurt ( S a va spun ghidusia mea cu varza! Am facut sarmale in foi de varza pt. ai mei si am pus pe fundul vasului si deasupra sarmalelor foarte multa varza tocata. Asta este mancarea mea!)
Nu stiu ce am sa mananc mai tarziu. Am mai multe variante si o sa raportez la care m-am oprit.

Cand va aud ca puneti la cale intalniri... imi ies flacari pe urechi ca la desene animate de ciuda ca nu pot veni si eu!!

Stoina, ciocolata de la tine a fost... cel mai bun dulce conform!! Sarut- mana!
stoina
Irinici, mai are mama cioco de-aia!(eu o prefer cu mana pe inima pe cea cu 99%) Si sa stii ca n-am avut ragazul sa-ti fac pachetel cu bunatatile de la Kalua, dar ma stradui si curind te sun sa ne videm si sa te bucur oleaca!Pup
Am papat 2 portocale.
Master of Norules
Irinica salata daca are cotorul maroniu nu-i proaspata trebuie sa aiba cotorul alb.Am vazut si eu la Kaufland dar scria tara de origine Italia ma gandeam ca numa' pe drum si s-a invechit. Sa nu cumperi egume si fructe din Olanda iara ca si alea-s far de gust cica cresc in cutii ceva destul de aiurea.
Bine ca ti-a trecut. E bun la indigestie orez fiert.
dr_wise
Dragutelor, am zis ca ma fac Maica Tereza seara, da' cand am ajuns acasa mirosea asa de bine, a chiftele proaspat facute (de mama) asa ca n-am rezistat ispitei si am mancat.
In concluzie, meniul zilei fuse:
d - kiwi, mere rase cu fulgi ovaz, cafea cu lapte
ceai verde
p - piept de pui gratar, salata verde cu ceapa verde si ridichi
2 bomboane Orbit
s - chiftele, 1/2 ceapa rosie, rosie, ardei capia, mustar Dijon conform, 1 pahar vin rosu
Acum imi fac digestia de anaconda in fata PC-lui.
irinica
Gata m-am lecuit de trufandale din astea de prin alte tari!

Sarut-mana, Stoinici!

Doctore si eu mi-am zis sa nu mai mananc seara dar ... am facut bombe mozart pt. ai mei si am mancat si eu una.

Raport: ora 19; bomba mozart, salata de varza rosie, 100 ml vin sec
Acum, 500 ml ceai verde ( nu-mi place, da' mi-am propus sa nu-mi mai cumpar nici un fel de ceai pana nu termin toate rezervele din casa!)

Va pup! O seara frumosa!
dr_wise
Irinici dear, nu mai bea ceai verde seara si, in general, dupa ora 17; este mai tare decat cafeaua si-ti poate provoca insomnii.
roxanica10
Azi fusei cuminte, asa ca-i cazul sa dau raportul:
D: iaurt cu fulgi de grau
P: ciorba de vacuta, piept de pui, salata de varza
G: 3 kiwi + un mar
C: 2 portocale, cateva alune.
Irinici, ma bucur ca esti mai bine.
Stoinici, inca ma mir cum poti inghiti tu ciocolata aia de 99%, ca eu si doftoreasa nu prea reusim.
Alinice, mai cere-mi o data acceptul la grup, ca ti-am uitat id-ul. Si asteptam sa-ti pui si tu poze. smile.gif
stoina
Asta seara am mancat 2 mere picante.Bu-une!
Se poate bea ceai verde seara, dar mai putin concentrat,o infuzie usoara de tot.Ideea e sa nu simti gustul ala de tanin...
pescarush
mie mi s-a pus pata de ceva dulce azi. am mai scotocit eu prin frigider si am dat peste jumate de kg branza de vaci, iar in congelator o punga cu zmeura. asa ca, am pus repede de-o prajitura cu branza si fructe. am mai avut si 2 galbenusuri ramase de la maioneza de ieri, asa ca le-am batut spume si le-am pus deasupra pe prajitura. a iesit indragostita.gif
pacat ca a fost cam putina, ca in 4 am topit-o rapid. iloveelady.gif
acum chiar ca degeaba ma mai uit prin frigider. crazy28.gif
dr_wise
morderis.gif eu cand ma uit in frigider, dau de cutia cu spuma de ciocolata si-mi vine s-o rup la fuga! Nu-mi mai trebuie indigestie prea curand!
Nimphetamin
Neata, suratelor!

Nu am erata la meniul de ieri, ca am zis sa ma tin de el. Am adormit iar greu, dar nu cred ca de la burta goala magindesc.gif
Meniul de azi:
MD: 2 wasa cu somon si 1 rosie mare, cafea cu lapte
P: piept de pui si ciuperci toate fierte la abur
C: sana/ kefir

Vreau sa va spun ca eu nu am mai simtit nevoia de dulce in ultima vreme...pasamite cromul ala pe care il iau isi face treaba 322.gif
Si am ciocolate cu tot felul de cantitati de cacao: 71%, 85% si 99%. Dar nu simt nevoia, asa ca nu ma ating. nusepoate.gif

Ca veni vorba de salate, eu ma feresc sa le iau, ca arata prea mari si prea bine ca sa fie adevarate. Iau rosii si castraveti si ardei, ca nu pot manca fara legume, nu? indragostita.gif

In alta oprdine de idei, ma pregatesc sa ma pozez si eu pt after, chiar daca n-am ajuns la final. Dar asa, ca sa se vada ca am ajuns si eu sa fiu de-a voastra iloveelady.gif
kalua
Eu am fost femeie serioasa doar aseara. blush.gif

Azi mi-am carat cu mine fasole pasata cu un rest de gremolata si un mar. Deseara tot la fasole raman, iahnie cu muraturi, poate mananc si-o bucatica de carnat, a luat Mr. kalua niste carnaciori picanti frantuzesti buni-buni.
stoina
Kalua,eu mi-s fimeie serioasa in general sicsic.gif Love u.

MD: painici filozofale cu pate picant de soia si rosii.
La prinz am carne de iedutz cu brocolli si salata mixta.
Pe seara doar o salata,ceva(ma stradui)
Am emotiuni ptr simbata (si vreau sa am si talie) pe cind nasesc.Acu chiar ca postesz niscavai pozutze.
pescarush
eu am avut o mare revelatie ieri: daca nu-mi iau micul dejun glucidic, ma ia o pofta de dulce dupa-amiaza... zapacitul.gif ca ma bag in orice imi iese in cale. si nu ma las dusa cu un fruct - doua!
rar de tot se intampla sa am mic dejun lipido-proteic, si atunci o incurc cu dulciurile.
pe azi mi-am propus:

D - un grapefruit, pauza, cereale cu lapte 3.25 % ohmy.gif - am luat din laptele copiilor, ca altul nu mai era
P - resturi de pui la cuptor cu okra si fasole verde.
C - va spun maine, sa vad, dupa ce fac cumparaturile.
dr_wise
Domle, acelasi lucru s-ar putea sa functioneze si la mine...
Eu de vreo cateva zile bune am pata pusa pe mic dejun compus din mere rase cu scortisoara si fulgi ovaz, asa ca voi manca amestecul asta zilnic, pana la epuizare.
In plus, in seara asta voi experimenta ceva: voi manca numai fructe, sa vedem ce iese.
Meniul de astazi:
d - mere rase cu scortisoara si fulgi ovaz, cafea cu lapte
ceai verde
p - ceafa de porc la gratar, ciuperci intregi la cuptor(buneeeeee!), salata de varza alba murata
ceai verde
s - un mar ionatan + o para...deocamdata...daca se ingroasa treaba, trec la iaurt 0.1% grasimi
Alinice
In sfarsit apuc si eu sa pun meniul de azi:
MD painica filo cu gem monti,ardei gras + cascaval+ salam-2 feliute
P piept de pui la cuptor cu ciuperci a la grec si salata din rosii,ardei gras,castraveti,ceapa
G un pumn de alune de padure(nu m-am putut abtine crying.gif )
C restul de ciuperci a la grec cu un ochi si castravete murat.

In seara asta voi cere acceptul , multumesc Roxanica. happy.gif
roxanica10
Te astepam cu poze Alinice smile.gif.
A trecut si ziua nr. 2 fara dulciuri, desi pe la 5 imi venea sa rontai orice. Bine ca n-aveam mai nimic la birou.
Meniul de azi:
D: iaurt 0.1% cu fulgi de grau
P: piftie de porc (facuta de mami), piept de pui si salata de varza
G: 2 portocale si un mar
C: alune de padure, migdale si 3 portocale.
Stoinici, cum a iesit rochita? Esti multumita?
Girl on the moon
Buna seara dragelor!

Revin in forta, acum ca incep sa ma asez la noul job biggrin.gif

MD: pate si salata de andive
P: peste - yummmy yummy - cu salata super buna
C: frigarui de vita cu salata de avocado si rosii

Va pup & va doresc o seara placuta! indragostita.gif
rory
Asa cum promiteam, meniul de azi pt mine si pt Ali (ea e mai timida, dar o conving eu sa-si faca si ea cont tongue.gif ):

Eu - D=3 boabe de struguri
P=ciorbita de legume (conforma), iahnie de fasole cu 2 carnaciori mici, un pepsi light dupa masa (nu dati!)
G=un mar; cateva alune caju
C=3 crenwursti cu mustar conform (dijon), 2 feliute mici de cascaval, o rosie si un ardei...

Ali - D=2 rondele grau expandat cu iaurt 0.1% o cana
C=(a sarit pranzul) paste integrale cu ton, sos rosii conform cu usturoi si oregano

kalua
Rondelele de grau expandat nu-s conforme, expandarea asta creste multisor IG-ul alimentelor.
Ali a mancat prea putin si unde-i macar un fruct?

rory, neaparat trebuia sa mananci niste muraturi sau salata la pranz, poate ti se lua si de Pepsiul ala.
rory
Ali n-a mancat azi fruct ca a fost in delegatie (a raspuns ea timid din coltul camerei), iar eu am baut Pepsi pt ca am fost deprimata azi.
E al doilea intr-o luna, parole d'honneur! Nu mai beau, gata!
Dar nu stim niciuna cum sa facem cu apa... nu putem bea deloc! Foarte putin si seara... ca e langa pat, altfel...
Stim ca trebuie, dar daca nu ne e sete... magindesc.gif
dr_wise
morderis.gif lasa ca am mancat eu fructe si pt ali, si pt rory, si pt cine mai vrea....3 mere si 2 pere...sa nu mai vad fructe pana maine dimineata!!!!!!!!! Da' obiectivul fuse atins: no meat, no cheese, no wine, no cry....no life! Ieeeeeeeee!
Maica Tereza ma cheama!
rory
Cu ce-am gresit de nu pot accesa link-urile cu retete Montignac? sad.gif

Scuze, a mers. Gata, citesc repede si la somn!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.