IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Craciunul in familie, idei, obiceiuri
janis
post Nov 23 2008, 10:22 PM
Post #1


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Anul acesta o sa fim doar 6 persoane la masa de Craciun (parinti, eu si fratele meu, si bunicii din partea mamei). Devine tot mai trist si monoton cum trec anii, pentru ca in ultimii ani am pierdut oameni care ne erau dragi si scaunul lor a ramas gol... Este sarbatoarea noastra preferata, si anul acesta ma gandeam sa facem putin altfel, sa schimbam ceva, sa nu fie asa de trist. Anul trecut pe la 7 seara am asezat cadourile sub pomul de Craciun, am cantat cateva colinde, am deschis cadourile, am povestit putin, cina de Ajun si la 21:30-22:00 era gata, desi am inceput tarziu...

Voi cum petreceti ziua si Ajunul Craciunului? Pentru ca la noi doar cu Ajunul este o problema, in rest cele 3 zile de Craciun is foarte frumoase. In prima zi pranz in familie si spre seara vizita la prieteni si rude, schimb de cadori, iar in a doua zi de Craciun deobicei la schi cu toti prietenii.

Jocuri, ideei, obiceiuri, orice...

Mai am o dilema. As vrea sa-mi invit prietenul pentru Ajun, dar n-am indraznit inca sa-mi intreb familia, pentru ca la noi obiceiul este sa fie petrecut in familie, plus ca prietenul meu nu vorbeste acelasi limba cu ei (poate vorbi doar cu mine, eventual fratele meu si tata, dar bunicii in nici un caz), deci comunicarea ar fi cam grea:(. A mai fost cineva in aceasta situatie?
Voi cum petreceti Craciunul in familie ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 23 2008, 11:36 PM
Post #2





Musafir






Hai Janis nu fi trista. Sa iti spun cum este Craciunul in familia mea? Adica in familia Craciun ca asta e numele meu de familie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Pe scurt este foarte sec. Eu ma duc la ai mei in orasel si ii atentionez din capul locului ca stau doar 2-3 zile ca de obicei, altfel risc sa o iau razna (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) La noi Craciunul in familie inseamna eu, mama si tata. Alte neamuri acolo aproape nu avem, ai mei sunt mai singuratici asa de felul lor nu au prieteni de familie, in afara de vecina de langa nu ne viziteaza aproape nimeni. Si nici foarte cuprinsi de spiritul sarbatorilor nu suntem. Adica mama-mea nu se munceste sa faca 7 feluri de mancare pe care nu o mananca nimeni si nici 7 prajituri ca nu prea suntem amatori. Face mancarea traditionala care ne place noua cel mai mult. Supa de pui sau de curcan si acelasi pui sau curcan la cuptor, cu cartofi si salata si eventula drob din ficate de pui la care se pricepe ea f bine. Si este totul f yummy si mananc de ma sparg.
In rest de obicei ma intristez ca ii vad pe ai mei destul de tristi si fara chef de viata si nu prea am ce sa fac sa ii scot din starea asta. Ocazional ma mai si enervez cu ei pe cate un subiect sau altul dar imi trece repede (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Brad impodobit nu avem de vreo cativa ani decat unul micut de plastic asa cam de juma de metru si e suficient. In ajun de pe la 4-5 dupa -amiaza incep sa apara colindatori. Maica-mea pe la 8-9 se culca ca se duce la 6 la lucru si in ziua de Craciun (ca puisorii nu poa sa nu mai manance pt ca e craciunul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), taica-miu se duce in dormitor sa se uite la TV si ma lasa pe mine sa deschid usa la puradei. Si io nu prea am chef sa imi misc fundul si daca am chef ii las sa zica de doua ori "steaua sus rasare" le pun banu in mana si ei sunt multumiti si fericiti (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Din a doua zi de Craciun daca nu am plecat inca incep sa ii stresez pe ai mei ca vreau la Timisoara, oare cu ce ajung, oare pe cine sa sun, ca nu mai rezist, si pana la urma se enerveaza tata-miu si ma duce el special si apoi se intoarce inapoi. (f nervos) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

A raportat
Angeldust the Grinch who Stole Christmas (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 24 2008, 12:43 PM
Post #3





Musafir






Angel, so spiritual (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Bine zis Grinch!

Eu am avut ocazia sa pentru Craciunul si Revelionul in Italia anul acesta dar am refuzat tocmai pentru ca, pentru mine, Craciunul inseamna acasa, inseamna familie, inseamna bradut si cadouri. Si nu am vrut sa ratez acest moment (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Noi de obicei pe 23-24 pregatim bunataturile pentru masa de Craciun (mama si bunica-mea sunt autoarele), eu mai dau o mana de ajutor la salata de boeuf sau mai fur cate un zgarci de la puiul fiert (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Bradutul e clar ca sta deja impodobit (de mine musai!!!) in mijlocul sufrageriei, cu beculete clipocitoare si colorate.
In seara de 24 nu mai am rabdare si abia astept sa vina ora 8-9 sa pun cadourile sub brad si nu stim cum sa ne mai furisam unii de altii, e foarte haios (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si daca apare ceva sub brad, ne facem ca nu vedem, pentru ca trebuie sa fie toate cadourile acolo ca sa ne infigem in ele. Rupem hartiile colorate, facem poze, bem vin fiert, totul cu Hrusca pe fundal.
Zilele de 25-26-27 sunt dedicate meselor cu parintii (ai mei si ai lui), apoi mergem la bunici si la ce rude ne mai solicita.

Cam asta ar fi programul de sarbatori. Sper sa gasesc niste cadouri frumoase pentru cei dragi, nu neaparat ceva scump cat ceva simbolic, din suflet, care sa-mi si sa le placa mult.


Janis, ai putea sa-ti intrebi parintii daca ii deranjeaza sa-ti aduci si prietenul, sarbatorile sunt o buna ocazie sa se cunoasca, mai buna decat o zi obisnuita. Asta doar daca nu vrei sa le faci o surpriza (... care poate fi la fel de bine placuta cat si neplacuta).
Nu-ti face probleme in privinta limbii vorbite, oamenii ii simt pe ceilalti oameni de langa ei si sunt convinsa sa te descurci sa le traduci bunicilor si ca totul poate iesi frumos daca nu se streseza nimeni prea tare si lasati lucrurile sa decurga de la sine.
Putina muzica, un pahar de vin, cadouri dragute si spiritul Craciunului cred ca vor destinde atmosfera. Incearca insa sa te asiguri ca parintii tai nu se vor simti deranjati de aceasta intiativa, e cel mai intelept lucru. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

(IMG:style_emoticons/default/newyear1.gif) (IMG:style_emoticons/default/santa1claus1.gif) (IMG:style_emoticons/default/11bradut.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Nov 24 2008, 12:59 PM
Post #4


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Angel, daca nici anul acesta n-o sa fie cum a fost demult o sa ma fac si eu mare, verde si infioratoare si o sa te caut in Grinchland, si petrecem acolo (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Lexie mi-a placut ideea cu vinul fiert, o sa-l aplic anul acesta, eventual cu ceva aperitive, un joculet sau ceva daca as mai gasi ar fi frumos pentru dupa-masa.

Eu pe jumatate stau cu prietenul meu, si suntem impreuna de mult timp, il cunosc parintii mei, s-au intalnit de multe ori, am si luat masa de cateva ori impreuna dar asa de greu comunica:(...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Nov 24 2008, 01:32 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu de craciun stau in casa (la ai mei) si ma uit la televizor si ma sochez de fiecare data ca n-am nimic interesant de vazut. masa in familie e o masa ca oricare alta, atata doar ca avem ceva mai multa carne de porc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) in rest, nimic interesant: toata lumea e prea busy cu aranjatul carnii in lada frigorifica, maica-mea ma innebuneste de cap cu ce sa imi dea la pachet si mancarea e ultimul lucru de care am chef atunci, unchii mei vin cu aia mici (vreo 4 la numar) si imi fac capul calendar, bunica-mea ma intreaba de toate rudele mele cum o mai duc, numai de ce mai fac eu nu. asta dupa ce incearca sa ma strige si abia a patra oara imi nimereste numele (dupa numele verisoarelor si al matusi-mii sau al maica-mii, dupa caz). dar m-am obisnuit (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 24 2008, 02:17 PM
Post #6





Musafir






Chinte, (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Janis, ati putea juca rummy, whist sau rent, mima (aici chiar nu trebuie sa te mai lovesti de problema limbilor diferite pe care le vorbiti) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ... si cam atat imi vine in minte. Vinul fiert binedispune, se potriveste la fix cu mirosul de portocale si cu turta dulce, si pus in niste canite haioase pe tema sarbatorilor, o sa fie numai bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 24 2008, 02:23 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Craciunul pentru mine e cea mai mare sarbatoare, mai importanta si mai frumoasa decat ziua mea. Nu ma stresez cu mancarea, cumpar sau imi trimite vreo ruda (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Petrec intotdeauna in familie, impodobitul bradului e cel mai emotionant moment pentru mine si nu lipseste niciodata cel natural (IMG:style_emoticons/default/newyear1.gif) . Primesc aproape toti colindatorii si am emotii ca un copil mic (IMG:style_emoticons/default/wbounce.gif) Rudele ne suna sa venim sa colindam, eu , sotul si fetita facem un adevarat spectacol (IMG:style_emoticons/default/band.gif) .A treia zi de craciun , dupa ce am colindat pe toata lumea, uit de oboseala si ma pregatesc sa merg intr-un club (IMG:style_emoticons/default/dance.gif) (IMG:style_emoticons/default/yeah.gif) Anul acesta s-ar putea sa nu ma mai duc nicaieri, dar daca ma prinde un moment de nebunie imbrac toata trupa si ma duc la colindat (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Nov 24 2008, 02:43 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu n-am mai avut brad impodobit de nu mai stiu cand. si avand in vedere in ce hal a ajuns planeta asta, nu ar strica sa renuntam la brazii artificiali (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
si nici dupa cadourile de craciun nu ma omor, tin mai mult sa gasesc o portocala in ghete de mos nicolae (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 24 2008, 02:55 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



sinteti simpatice (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

eu nu m-as limita numai la prezent ci as exemplifica si din trecut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

in copilarie, pe vremea cand 'exista' Mos Craciun mirosurile savuroase ale craciunului se terminau cu mirosul de cozonac. Mama il facea in dupa-masa de Ajun. La noi masa mare era chiar in ajun apoi, satui fiind, era distrasi putin in bucatarie si ce sa vezi in cateva secunde bradul impodobit de dimineata era inconjurat de cadouri. Referitor la podoabele pt brad, mai tineti minte bonboanele de ciocolata in staniol, ce bune erau! Erau unele cu ciocolata si altele dintr-un soi de fondant, 'bataia' (cu frate-meu) era pe cele cu ciocolata.

casatorita fiind in alt oras decat cel in care am crescut insa cu veri, matusa si o multime de prieteni in acel oras aveam parte de Craciunuri mult mai aglomerate decat in copilarie unde eram doar noi 4. Intr-un an, un grup de cunoscuti si-a propus sa participe la strangerea fondurilor pt o biserica undeva intr-un cartier mai marginas al orasului si asta cantand colinde pe la portile cunoscutilor. Ne-am adunat un grup de vreo 30 de oameni, aveam si instrumente, cantam pe 3 voci, se auzea atat de frumos incat atunci cand cantam la usa unui apartament se deschideau cateva zeci de alte usi cu rugamintea sa mai cantam. A fost un Craciun ca-n basme, cu ninsoare cu fulgi imensi, temperatura blanda, o atmosfera magica.

aici, pe meleaguri straine, Craciunul e de regula tot in 4, a 4-a persoana fiind bunica-mea. Spre deosebire de Romania aici impodobim bradul cu vreo 10 zile inainte de Craciun si cu fiecare zi care trece, famrecul asteptarii momentului sporeste. Eu nu concep un Craciun fara brad adevarat. Mai la inceputuri exageram cu felurile de mancare pt ca-n fond nu mancam nici un sfert din ele. Acum m-am potolit. Anul trecut am petrecut la niste prieteni care au pregatit bucate traditionale, am cantat colinde, am schimbat cadouri si-am petrecut o seara extrem de placuta. Anul asta probabil vom fi din nou doar noi 4.



PS la ce-a scris chinte, banuiesc ca la brazii naturali de referi, aici deja au aparut la magazine apoi tot aici exista un serviciu special, destinat exclusiv strangerii brazilor de pe langa case, pt reciclare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 24 2008, 03:01 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Am uitat sa spun ca vine Mos Craciun la copii (IMG:style_emoticons/default/santa1claus1.gif) care e cumnatul sau fratele meu deghizat, iar Laurica nu mai poate de fericire (IMG:style_emoticons/default/bounce.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:10 PM