IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim pentru Craciun?, Meniuri cu mancaruri speciale pentru seara si zilele de Craciun
sylvia_31
post Dec 20 2008, 12:20 PM
Post #31


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Ce voi face sigur anul asta sunt sarmalutele in foi de varza murata, dupa o reteta asemanatoare cu a Dianei, numai c-o sa le fac in vasul roman. Carnea deja am luat-o si-am bagat-o la congelator iar varza , astept sa se mureze in bidon la mama (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Aperitive: cred ca o rulada cu carne si oua fierte, nu m-am decis inca la reteta, dar e buna si aspectuoasa. Mai capat si un platou cu salata de boeuf de la mama
Felul 1: o ciorbita de costita de porc , acrita cu bors
Felul 2: am zis, sarmalele si ceafa de porc la gratar cu muraturi.
Dulce: un tort de tiramisu creca', ca e usor de facut (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , plus c-o sa fac si turte in ajun. De Revelion fac un tort mai laborios, cu blat si cremuri .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Dec 20 2008, 12:21 PM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Cum nu ma pricep decat la facut umplutura pentru sarmale, anul acesta vine sora sa ma ajute si sa ma instruiasca. Sarmalutele in foi de varza acra sunt preferatele noastre. Urmeaza fripturica de porc . Salata de boeuf ramane de vazut, nu prea imi place.
Cozonacul il cumpar sigur, prajiturile la fel.
Cea mai importanta e julfa cu miez de nuca, asa imi place, insiropata bine. Nu exista craciun fara ea (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Dec 20 2008, 12:23 PM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Cum e julfa asta, Oana ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2008, 12:46 PM
Post #34


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sylvia, Macin-Galati-Tecuci: 100 de kilometri, e normal ca retetele sa fie asemanatoare. Cere e diferenta, zi-mi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


JŚLFĂ, julfe, s.f. (Reg.) Sămānţă de cānepă. ♦ Māncare de post făcută din sămānţa de cānepă pisată cu apă şi amestecată cu miere; zeamă care se obţine prin fierberea sămānţei de cānepă. – Din magh. zsufa.
Sursa: DEX '98

jślfă s. f., g.-d. art. jślfei; pl. jślfe
Sursa: Dicţionar ortografic

JŚLF//Ă ~e f. pop. 1) Sămānţă de cānepă. 2) Māncare de post, preparată din sămānţă de cānepă pisată şi fiartă cu apă īndulcită. /<ung. zsufa
Sursa: NODEX

jślfă (jślfe), s.f. – 1. Sămīnţă de cīnepă. – 2. Mīncare din sămīnţă de cīnepă făcută terci. – Var. jolfă, jufă. Mag. zsufa „zeam㔠(Drăganu, Dacor., IX, 210; DAR). Cihac, II, 161, pleca de la sl. jucha „zeamă”. Īn Mold. şi parţial īn Trans. De la var. jufă pare să provină juveală, s.f. (Trans., mămăligă cu untdelemn), cuvīnt pe care DAR īl pune greşit īn legătură cu jigală.
Sursa: DER
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Dec 20 2008, 12:48 PM
Post #35


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



E o prajitura traditionala in zona Moldovei, care se face din foi, un amestec din seminte de canepa (altii inlocuiesc cu nuca) si mult sirop. Arata ca o baclava.

Turta de Jufla
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2008, 12:56 PM
Post #36


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Julfa e i varianta de la Turte de Craciun (Scutecele Domnului) care are in plus semninte de cinepa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Dec 20 2008, 01:03 PM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Julfa e facuta din foite subtiri ,numite la noi turte, care se lasa cateva zile la uscat acoperite cu mai multe coli de hartie. In ziua de ajun se prepara de dimineata. Eu am inlocuit semintele de canepa cu miezul de nuca.
Pisez bine miezul de nuca sau il mixez cu "vreo unealta "din bucatarie , impreuna cu un sirop de zahar si putina esenta (vanilie).
Iau cate o turta si o marchez cu un strat subtire de umplutura cu miez de nuca, apoi pun sau trantesc deasupra alta turta, urmeaza iar un strat de nuca si iar turta pana ajunge in tavan (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Glumeam.
Acest "extraterestru "se lasa la rece, in frigider pana seara si se taie ca o prajiturica. Se serveste cu furculita sau cu mana , depinde cat de moale a iesit (IMG:style_emoticons/default/cookies28.gif) In cazul meu te poti astepta la orice" (IMG:style_emoticons/default/chef.gif) "
Sfat: cautati mai bine o reteta originala (IMG:style_emoticons/default/spiteful.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2008, 01:25 PM
Post #38


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Linkurile puse de catre mine au retete originale. Asa se fac la mine in familie de vreo 80 de ani (cel putin atit stiu eu). Desi daca ma gindesc si la stra-mamaia Parschieva, s-ar putea sa se faca de vreo suta si de ani... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Daca nu ii pui semnite de canepa, tot Scutece (turte) de Craciun sint. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Le coci pe plita la soba sau pe aragaz in tigaie, ca mine, om care nu are plita si nici soba la bloc?
Si la Tecuci, mamaia Mandita tot jufla ii zicea, saraca, Dumnezeu sa o ierte!
Ca sa nu se inmoie jufla prea tare nu tine mult foile in sirop (fa-l mai putintel dulce) si pune si putin zahar in nuca.
Si ca sa nu se darime, poti sa faci turtele mai putin inalte (maxim 12 cm).
Faci foaia in casa sau cuperi foi de placinta? Pe mine ma bate gindul sa fac eu foile anul aceasta.... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) insa depinde de cit timp voi avea.

Karina, astept si retata ta de sarmale. Si, Sylvia, zi-mi, bre, te rog frumos, care e diferenta intre reteta mea de sarmale si reteta ta de sarmale. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
A, eu nu pun dafin la sarmale. Am vazut ca in Oltenia se pune.

A, si la sarmale nu pun la fundul oalei sunca si nici afumatura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Dec 20 2008, 01:26 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Tot pe aragaz le fac si eu, la foc mic , in tigaie.
Faza asta am uitat sa o mentionez, ca se mai si coc turtele (IMG:style_emoticons/default/doh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2008, 01:27 PM
Post #40


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Pai normal ca se coc. Fii pe pace, nu cred ca a inteles cineva ca se maninca foaia cruda. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 9th May 2024 - 01:04 PM