IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bucatarie Greceasca-Retete grecesti
Diana.
post Dec 17 2005, 07:55 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu abia astept sa pun in practica retetele tale...
Ca pentru piinea cu masline te-am blagloslovit... (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)
E fenomenala piinica aceea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Dec 17 2005, 08:06 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Ai facut pana la urma melomakarana si kourabiedes? Eu le fac saptamana viitoare...de abia astept, si barbata-miu la fel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 18 2005, 11:38 AM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tot saptamina viitoare si eu.
Teoretic. :(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Partea proasta e ca nu mai stiu unde am pus retetele. :-
Le-am pus asa de bine la pastrare, ca nu le mai gasesc!
:morideris:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Dec 18 2005, 03:13 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Nu-i nimic, le mai postam inca o data :D

Retete grecesti: Kourabiedes
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Dec 18 2005, 03:15 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Melomakarona cu gris

Retete grecesti: Melomakarona cu gris
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Dec 18 2005, 03:36 PM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Iti mai scriu o reteta de kourabiedes, a lui Stelios Parliaros.Tot ce am facut dupa retetela lui, mi-a iesit.
600 gr. unt
250 gr. migdale macinate mare si prajite in cuptor
1/2 lingurita praf de copt
1 doza vanilie
220 gr. zahar pudra
50 ml rom negru
1200 gr. faina
zahar pudra pt pudrat

Se bate untul cu zaharul pudra, pana se inmoaie si devine spumos. Se adauga faina, praful de copt si vanilia. Se amesteca incet cu maana, se adauga romul si migdalele. Se fac corabioarele ovale sau de orice alta forma vrei (eu de data asta o sa le tai cu forme de metal, braduti, semiluna, stelute, etc - intinzi  foaie mai grosuta din bucati de aluat si te joci cu formele), si se dau la cuptor la 180 grade 15 minute.
Se scot din cuptor, se lasa sa se raceasca bine si le dam prin zahar pudra.
Cred ca de data asta o sa incerc reteta asta, nu are oua, ca cealalta.
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 18 2005, 04:15 PM
Post #17


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Doamnelor, mi-ati adus aminte de ceea ce uitasem de cand cu dieta peste dieta: ma suuuui in avion imediat si Thessaloniki scrie pe mine...Miam miam. Mai scrieti-ne retete: imediat ce scap de apa plata cu lamaie voi calca in gura lacomiei  ::).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klarise
post Dec 20 2005, 10:39 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 19-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 117



GALACTOBUREKO

1 ceasca de gris
450gr foi de placinta(1 pachet)
7 cesti de lapte
1 ceasca de unt
1 ceasca de zahar
2 vanilii
6 oua

Bateti zaharul cu ouale.Adaugati grisul,vaniliile si laptele si fierbeti amestecul obtinut pina se ingroase.
Adaugati 2 linguri de unt,amestecati si lasati crema sa se raceasca.
Ungeti una cite una jumatate din foile de placinte si asezati-le intr-o tava unsa.Puneti crema racita si acoperiti cu restul de foi unse una cite una.Intoarceti foile care au ramas pe din afara in tava,ca sa inchida prajitura.
Coaceti la cuptor la 200grC 45 min si cind se raceste o taiati in cubulete si o insiropati in tava cu urmatorul sirop:
SIROP
Fierbeti 1 ceasca si jumate de apa,cu 2 cesti de zahar si coaja de la o lamiie timp de 10 minute.

REVANI

2 cesti de gris
1 1/2 ceasca faina
1 ceasca de zahar
2 vanilii
1 ceasca de unt
3 lingurite de praf de copt
3 oua

Bateti zaharul cu ouale.Adaugati faina,grisul,vaniliile,untul,praful de copt,1 cana de apa si amestecati bine.
Puneti continutul obtinut intr-o tava nu prea mare sau intr-o forma rotunda,unse cu unt inainte si coaceti la cuptor la 200grC timp de 45 min.
Cind e gata,asteptati sa se racesca si o insiropati cu sirop cald. Daca vret decorati cu migdale sau frisca.
SIROP
Fierbeti 3 cesti de apa cu 3 1/2 de zahar si coaja de la o portocala timp de 10 minute.


Mousse au chocolat

Ingrediente:
700 gr. ciocolata, 2 oua, 2 plicuri zahar vanilat, 200 gr smintina, un paharel de coniac sau lichior, alune simple;
Se topeste ciocolata pe baie de aburi, galbenusurile se amesteca cu zaharul vanilat si cu smintina, albusurile se bat spuma si se adauga la galbenusurile amestecate impreuna cu ciocolata topita si cu coniacul. Se amesteca bine si se lasa la frigider 4 ore.



Becri meze - Pork appetizer

Ingrediente:
1 kg carne de porc, 1 ceapa mijlocie, 1/2 pahar ulei de masline, 5 ardei grasi mici, brinza Feta, 2-3 rosii bine coapte, 1 pahar de vin alb, boabe de bahari(pimento), sare si piper;
Se spala foarte bine carnea, dupa ce in prealabil s-a taiat in cubulete. Se caleste bine in tigaie cu ulei. Intr-o oala mica se punem ulei de masline si se caleste ceapa tocata marunt si ardeiul gras taiat betisoare. Se adauga carnea si dupa citeva minute se stinge cu vinul. Se pun rosiile rase, sarea, piperul si boabele de bahari(pimento) si se lasa sa fiarba pe foc mic, adaugind putina apa. Cum e gata, se ia mincarea de pe foc si se adauga brinza Feta in cubulete.


Pastitzio

Ingrediente:
1 pachet de macaroane, 250 g carne macinata, 1 ceapa, 2-3 catei de usturoi, scortisoara, sare, putin vin alb, sos de rosii, smantana, sos beschamel, 100 cascaval ras, putin pesmet;
Se toaca marunt ceapa cu usturoiul si se calesc putin. Apoi se adauga carnea macinata si se stinge cu putin vin alb. Se adauga sos de rosii, sare, scortisoara si putin delikat si se fierbe 5 minute. Macaroanele fierte si scurse se amesteca cu cascaval ras, un pahar beschamel si o cutie de smantana. Se unge o tava cu unt se adauga macaroanele, peste se pune carnea macinata si pe deasupra un strat mai gros de beschamel. La sfarsit peste beschamel punem putin pesmet si se da la cuptor la 200 grade celsius 40 de minute.

Bame grecesti

Ingrediente:
750 gr. bame, 125 gr. ulei, 2 buc. ceapa, 1/2 kg. rosii, otet, piper, 1/2 lingurita faina, 1 ardei, 1/4 lamiie, zahar, sare;
Se aleg bame tinere, se taie coditele, se oparesc cu bors clocotit, sarat sau cu otet indoit in apa. Se scurg si se prajesc in ulei. Se adauga ardei gras, taiat subtire. Separat se caleste ceapa, se stinge cu apa, se trece prin sita si se pune peste bame. Tot separat se rumenesc rosiile, lasindu-le sa fiarba in ulei si in zeama lor, apoi se strecoara si se toarna peste bame. Se lasa sa fiarba descoperit, se potriveste de sare si daca nu este destul de acra se adauga zeama de lamiie. Dupa ce se racoreste, se adauga putin ulei crud amestecat cu otet dupa gust. Se serveste imediat.

SUPA DE PERISOARE CU OU SI LAMIIE
GHIUVARLAKIA AVGOLEMONO


INGREDIENTE:
1/2 kg carne tocata(de vita)
1 ceapa tocata marunt
1/2 cana orez
patrunjel,marar si menta tocate
2 linguri de ulei de masline
sare si piper
putina faina
5 cani de supa de carne sau apa
1/4 cana de unt sau margarina
2 oua
sucul de la 1-2 lamii

PREPARARE:
Intr-un lighean amestecam carnea tocata,orezul,verdeata,uleiul,sarea si piperul.Framintam bine continutul pentru citeva minute si facem perisoarele...Le dam prin faina si le punem una linga alta si le lasam sa astepte!
Intr-o oala mare punem supa de carne sau apa cu untul sau margarina sa fiarba.Adaugam perisoarele,punem capacul si la foc mic le lasam sa fiarba aprox.30 min.Intre timp batem ouale cu sucul de lamiie adaugind citeva linguri din supa(pentru a nu se taia oul) si-l turnam peste perisoare,clatinind oala ca sa se imprastie oul cu lamiia in supa...O dam jos de pe foc si o servim calda! POFTA BUNA!!!




MUSACA

Sint trei pasi de urmarit:a)sos de carne tocata,b)cartofi taiati rondele,c)sos beshamel...
DECI:a) Calim o ceapa mare cu 1/2kg carne tocata de vita,adaugam sos de rosii,sare,piper,chimino(la alegere),patrunjel si aproape de terminare(cam jumatate de ora) putin usturoi(daca va place).
b)Taiem 1kg cartofi rondele si fierbem 5min cu un cub de MAGGI(KNORR).
Intr-o tava(de preferinta rotunda) asezam cartofii si deasupra sosul de carne tocata...
c)BESHAMEL: Intr-o olicica topim 2 linguri de unt sau margarina,adaugam o cana(mijlocie) de faina,mestecind in continuu(ca la ciulama),apoi incet-incet tunam 1L de lapte. Tinem pe foc mic pina se obtine o crema nu prea groasa,apoi adaugam 1 ou,o cana de brinza(cascaval)rasa,sare si piper si BESHAMELUL e gata...
In tava cu cartofii si sosul de carne tocata punem deasupra BESHAMEL si la cuptor 45min(depinde de cuptor,eu ma refer la cel electric).
Trebuie la sfirsit sa aiba o culoare maronie...


PLACINTA CU SPANAC SI BRINZA
SPANACOPITA ME TYRI FETA


INGREDIENTE:
1 kg spanac
500 gr brinza FETA sau orice telemea
1 legatura de ceapa verde
2 cepe uscate
1 legatura marar
1 legatura patrunjel
3-4 oua
sare si piper,cu atentie la sare daca brinza e sarata!
1 pachet de foi de placinta

PREPARARE:
Tocam marunt spanacul(daca e proaspat),ceapa uscata,ceapa verde,mararul si patrunjelul.Calim toate ingredientele de mai inainte in putin ulei si cind sint gata luam dupa foc si adaugam ouale,FETA,sarea si piperul.
Asezam placinta in tava ca la placinta de mai inainte si o coacem pina se rumeneste.



PLACINTA CU PRAZ

Ingrediente pt 6 persoane

1 kg praz
2 cepe
putin marar
300 gr brinza feta sau telemea
2 oua
1 pachet de foi placinta
ulei
unt
250 gr smintina
sare si piper

Spalam bine prazul si il calim in ulei( o cescuta de cafea) intr-o oala impreuna cu ceapa si mararul. Cind e gata,il scurgem daca are zeama si lasam sa se raceasca.
Ungem cu unt o tava si asezam jumatate din foile de placinta.In continuare luam prazul racit punem cele 2 oua batute,brinza si smintina.
La sfirsit punem si celelalte foi si taiem placinta in portii,avind grija sa nu ajunga cutitul la fund.
Coacem la 180grC (sau in functie de cuptorul pe care il aveti) timp de o ora aprox.

This post has been edited by Maàt: Jun 4 2007, 02:42 AM
Reason for edit: nu cunoastem sursa retetelor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Dec 20 2005, 09:07 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Mousse au chocolat sigur e grecesc? :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 20 2005, 09:44 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



o fi mousse au chocolat a la grec  :P ....
mi s-a umplut gura cu apa rasfoind pe-aici .... dupa sarbatori am sa ma inspir
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 11:14 AM