IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ceaiul verde
angeldust
post Feb 5 2006, 11:52 AM
Post #1





Musafir






Calitatile binefacatoare ale ceaiului verde sunt numeroase:
Ceaiul verde contine antioxidanti care contribuie la cresterea imunitatii si incetinirea imbatranirii;
Reduce riscul aparitiei unor afectiuni cardiovasculare;
· Contribuie la incetinirea evolutiei anumitor boli, cum ar fi Parkinson;
Se asociaza in dietele de slabire deoarece este o bautura placuta, fara calorii si ajuta la "topirea" grasimilor;
Inlocuieste cu succes cafeaua, fiind un excelent energizant natural;
Consumul zilnic de ceai verde reduce riscul de cancer la stomac, esofag, ficat si previne cancerul de piele;
Pastreaza aspectul tanar si finetea pielii. Datorita substantelor antioxidante pe care le contine, ceaiul verde are efecte de regenerare si de protectie a epidermei. Din acest motiv este din ce in ce mai des folosit in compozitia produselor cosmetice.

Sfaturi utile:
Bea cel putin o ceasca de ceai verde pe zi pentru sanatate, energie si longevitate;
Bea 3 cani pe zi de ceai verde daca tii cura de slabire;
Ceaiul verde nu se consuma dupa ora 17 deoarece contine cofeina si poate produce insomnie;
Se recomanda clatirea gurii cu ceai verde pentru a preveni cariile dentare prin eliminarea bacteriilor;
Pentru un ten frumos si netezirea ridurilor fine, se aplica pe fata o compresa calduta pe baza unei infuzii de ceai verde, doua lingurite de miere si doua lingurite de suc de lamaie.


Va place ceaiul verde?Cate dintre voi beti asa cat de cat regulat?
Daca da, ati observat ceva efecte ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 7 2006, 02:45 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



asa, si de unde se ia? e interesant ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 7 2006, 03:24 PM
Post #3





Musafir






DE mai oriunde : farmacii , plafaruri , chiar si la mine la alimentara am vazut  :morideris:

Eu il prefer pe cel sub forma de frunze , adica nu din acela la plic . Mi se pare ca are alta aroma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onuka
post Feb 7 2006, 04:44 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 87
Joined: 26-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 166



am baut,din acela la plic ce-i drept,dar nu mi s-a parut ca are un gust placut...dimpotriva! :( :- stiu ca e recomandat sa se bea neandulcit.N-am putut si-am incercat cu un pic de miere...si mai rau! :- :- :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 7 2006, 07:15 PM
Post #5





Musafir






Ceaiul verde nu are un gust placut pt f multa lume , dar stiti cum e, gusturile se educa ;)
Eu il prepar ceaiul verde ca pe o infuzie clasica adica :  torn apa fiarta peste o lingurita plina de frunze si apoi acopar si las vreo 10 min . Strecor si sincera sa fiu indulcesc cu miere desi asa cum a spus onuka , ideal ar fi sa se bea neindulcit. Ca sa te obisnuiesti cu gustul poti incerca urmatoarea varianta :  bea vreo cateva zile infuzie de ceai verde combinata cu alt ceai cu gust mai puternic : menta , fructe , tei si indulceste cu  miere .Mai poti pune si lamaie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelina
post Feb 10 2006, 02:22 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 104
Joined: 8-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 196



sigur, mai exista o varianta pentru cei carora gustul ceaiului verde nu le e pe plac.
eu, una, ma impac foarte bine cu ceaiul, dar din cate am inteles (nu am incercat) se poate inlocui ceaiul propriu-zis cu capsule de ceai verde. se gasesc la orice plafar si nu sunt foarte scumpe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 10 2006, 04:02 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Eu beau ceai verde de vreo cativa ani buni, in fiecare dimineata, la micul dejun. Pun in apa fiarta cateva frunze uscate, il las aprox 2 minute, si il strecor. Daca il lasi mai mult, asa cum face angeldaust, gustul este mult mai pronuntat, mai tare, mie personal nu-mi place.Ii pun 1 lingurita fructoza. Sa stiti ca nici mie nu mi-a placut la inceput, dar dupa vreo saptamana chiar imi placea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 10 2006, 04:19 PM
Post #8





Musafir






Ceaiul verde se face cu apa la 60°C, deci se fierbe si se lasa la racit (eu mi-am cumparat si un termometru ca sa prind fix momentul de 60°C  ;D ), apoi se pun frunzele de ceai in apa si se lasa sa traga max. 3 min.
Se gasesc ceaiuri verzi aromatizate natural excelente la gust. Eu inca sunt o fana a unuia care se numeste "Roua diminetii", pe langa ceai verde Sencha mai contine florarea soarelui, petale de trandafiri si de niste cereale. De la firma Ronnefeldt (am vazut si prin mai toate hotelurile Hilton de prin lume ceaiul asta)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelina
post Feb 14 2006, 02:06 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 104
Joined: 8-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 196



interesanta informatia cu 60°C..
eu fierbeam apa, o turnam peste frunzulitele de ceai verde si lasam acoperit vreo 2-3 minute.
acum, ca am aflat o sa incerc sa nu mai fierb apa..  :)
merci, Kalua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 14 2006, 07:13 PM
Post #10





Musafir






De fiert se fierbe, dar apoi se lasa circa 10 min. sa se raceasca  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:42 AM