Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amenoreea, menstre neregulate
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Sanatate, Sport > Ginecologie
katarina99
Salutare ! smile.gif sunt noua prin zona .M-am gandit sa cer si eu o parere in speranta ca exista cineva care ma poate linisti cat de cat .
Am 20 de ani si am o menstruatie... o_0 absenta... momentan.
ultima menstruatie a fost pe data de 31 iulie si de atunci absolut nimic crying.gif .Nu am mai patit asa ceva niciodata plus ca aveam un ciclu menstrual aproape .. perfect (25-29 zile) si brusc ciclul s-a intrerupt.
Am avut (si inca am .. incerc momentan sa imi revin ) probleme mari de alimentatie (anorexie) . In urma cu o luna am fost la un medic endocrinolog si in urma analizelor de sange am aflat ca am hiperprolactimie . AM urmat un tratament cu bromcriptina insa l-am terminat in urma cu o saptamana jumate si .. sad.gif nimic...
Ar trebi sa mai astept putin sa vad ? AM citit despre bromcriptina ca exte uneori destul de greu de suportat (provoaca greturi ameteli somnolenta etc) insa eu m-am simtit cat de cat ok pe durata tratamentului , poate ca mi-a fost putin mai somn ca de obicei insa atat .

Va rog mult.. pareri .. sfaturi orice:) sunt foarte stresata simt k inebunesc
Mersi anticipat blush.gif
claudia_electra
nu prea ma pricep dar stiu de la o prietena care avea probleme tot cu anorexia ca si-a pierdut ciclul si ca i-a revenit la muuult timp. e f important sa cresti in greutate, ea cat a fost piele si os nu si-a revenit.
Diana.
Katarina, in primul rind trebuie sa incerci sa te linistesti. Anorexia e o boala tare pacatoasa si daca nu o stapinesti, iti va crea o multime de alte probleme de sanatate, al caror final il stii...
O sa fiu dura, dar am sa te intreb: vrei sa traiesti? Daca da, sa stii ca acest lucru inseamna sa maninci sanatos si sa ii dai organismului tau nutrientii de care are nevoie. Mult curaj si incearca sa lupti pentru viata ta, ca e pacat! Curaj, daca ai curaj si constientizezi faptul ca cel mai important lucru pentru tine este sa fii sanatoasa si actionezi inconsecinta, totul va fi bine!
mihaela s.
Ce bune ar fi acele sfaturi...... magindesc.gif si eu sunt cam in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac .Zic in aceeasi situatie cu menstruatia.Nu am mai avut menstruatie din luna noiembrie 2007.Si am o oroare ptr medicii ginecologi .Nu stiu nici eu ce sa fac .Am auzit de duphaston , 5 zie cate 1cps la 12 ore.Dak afli ceva nou anunta-ma si pe mine .Te rogggg.
Ms. smile.gif
Fanny
QUOTE(mihaela s. @ Apr 20 2008, 12:29 AM) *
Fetelor am si eu o MAREEEEEEE problema si cer o mana de ajutor.Ma cheama Mihaela si sunt intr-o mare dilema.Am 22 de ani , o viata sexuala activa , partener statornic si din luna noiembrie 2007 nu am mai avut menstruatie.Am o oroare ptr medicii ginecologi si nu stiu ce sa fca ca sa revina la normal.La inceput m-am speriat.Am zis ca este vreo sarcina, am cumparat teste de ........nu mai stiam ce-i cu mine si bineinteles .......negativ.



Eu nu inteleg ce inseamna oroare de ginecolog pentru o femeie care are o viata sexuala activa.
kary_pink
QUOTE(mihaela s. @ Apr 19 2008, 10:20 PM) *
Ce bune ar fi acele sfaturi...... magindesc.gif si eu sunt cam in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac .Zic in aceeasi situatie cu menstruatia.Nu am mai avut menstruatie din luna noiembrie 2007.Si am o oroare ptr medicii ginecologi .Nu stiu nici eu ce sa fac .Am auzit de duphaston , 5 zie cate 1cps la 12 ore.Dak afli ceva nou anunta-ma si pe mine .Te rogggg.
Ms. smile.gif


Mihaela nu exista sa ai oroare de un doctor, nu exista sa ai oroare cand vine vorba de sanatatea ta. Inconstienta asta o poti plati cu viata crede-ma. Tu nu mai ai menstruatie de 5 luni, asta e ceva de speriat . Mergi la doctorita de familie macar, daca nu vrei la un ginecolog, desi iti spun sincer ca iti vei multumi singura daca vei merge la unul.

nusepoate.gif
Diana.
Mihaela, pastilele nu sint bomboane, draga mea, NU se iau dupa ureche. Cieteste, te rog Automedicatia
In site avem informatii de orind primar: Amenoreea
splendora
Dar daca menstruatia dureaza 2 saptamani, poate chiar mai mult? Chiar daca de cateva zile e spre sfarsit...mi se pare cam aiurea.
Cunosc pe cineva care a avut menstruatia de 2 saptamani din cauza stresului, si apoi nu i-a mai venit cateva luni.
Mie nu mi s-a mai intamplat niciodata, si as putea spune ca e de la stres dar nu pot sa-mi dau seama daca e ceva grav sau e posibil sa fie stresul?
scumpic
Poate fi din cauza stresului, din cauza unor dereglari hormonale sau a unor alte boli.Si un endocrinolog e bine de vazut si, bineinteles ginecologul.
Eu am fost de curind la ginecolog si, pentru reglarea ciclului mi-a recomandat Femicurin, un supliment alimentar care contine o planta numita piperul calugarului.Dar atentie, nu se recomanda femeilor insarcinate sau care alapteaza.
Bineinteles ca cel mai bine e de mers la doctor.
sisi
si eu am o problema asemanatoare . nu am avut menstra naturala niciodata tot din cauza tulburarilor de alimentatie . eu am fost la medic si am urmat diverse tratamente in urma carora am avut ciclu menstrual . Fara medicatie insa acesta dispare asa ca momentan ma indop cu Rigevidon .
Diana.
Sisi, dar de hranit, te hranesti?
fantasy
Splendora mie mi s-a intamplat odata sapmi tina o luna sangerarea, am fot undeva la o nunta la tara, in octombrie, f frig si toaletele..stiti cum sunt la tara.Mai inati mi-a inatrziat vreo 2 luni si apoi cand mi-a venit, a tinut o luna.Am avut o anexita si ceva chisturi.Doctorul mi-a dat atunci Diane 35 si am luat vreo 6 luni, mi-au facut bine din punctul asta de vedere dar retineam f multa apa de la ele, ma facusem cat un balon.

Nici eu nu am ciclu regulat decat atunci cand iau atinconceptionale, niciodata nu l-am avut, cateodata imi vine mai devreme alteori mult mai tarziu...Doctorul la care ma duceam io mi-a zis ca e normal, acum vreau sa il schimb sa ma duc altundeva ca am ceva probleme si vreau mai multa seriozitate din partea unui doctor.
sisi
ma hranesc insa nu mananc orice . sunt vegetariana de cand ma stiu .
CrissLovesRock
am si eu o problemutza si navigand pe net dupa putin somn de dupa amiaza am dat de eLady.ro smile.gif deci sa revin...am o problema cu ciclul menstrual care incepe sa fie din ce in ce mai neregulat crying.gif tin sa mentionez k am o alimentatie sanatoasa dar si o viata sexuala activa de aproximativ un an...stiu k la aceasta varsta este normala aceasta "neregulare"ca sa ii zic asa...dar vroiam sa stiu dak viata sexula influenteaza in vreun fel ciclul menstrual...sper sa primesc niste raspunsuri smile.gif
Fanny
welcome.gif
N-ai mentionat ce varsta ai.
CrissLovesRock
am 18 ani...

QUOTE(CrissLovesRock @ Jul 3 2008, 08:24 PM) *
am 18 ani...

si imi cer scuze nu am vazut k postul a fost mutat la sanatate
Fanny
QUOTE(CrissLovesRock @ Jul 3 2008, 08:18 PM) *
Salut...am si eu o problema...am 18 ani si am un ciclu menstrual foarte neregulat...tin sa mentionez k am o alimentatiepe cat posibil sanatoasa. am o relatie cu un baiat si avem o viata sexuala activa sex.gif cam de aproximativ un an,iar de cand am inceput cu viata asta sexuala activa mi sa dereglat total ciclul...de aceea as vrea sa intreb daca are vreo influenta viata sexuala asupra ciclului menstrual si daca da, in ce consta aceasta?...sper sa primesc ceva raspunsuri.pa pa smile.gif


Din punctul meu de vedere, viata sexuala n-are nimic de-a face cu dereglarea hormonala, din contra. Am senzatia ca problemele tale se trag de la alte lucruri! Ai facut vreodata vreun control gineco? Ai luat "pastile de a doua zi"? Iei medicamente de obicei?
CrissLovesRock
fac un control periodic la ginecolog...mi se spuse k nu exista probleme dar stiu eu.si da.am luat o singura dta pastila de a doua zi cam in urma cu 8-9 luni
angeldust
CE inseamna mai exact "din ce in ce mai neregulat?" Iti intarzaie o zi, o saptamana, o luna, vine de 2 ori pe luna?

Pastila de a 2-a zi e o bomba hormonala a carei efecte secundare se resimt multa vreme dupa ce ai luat-o.
CrissLovesRock
il aveam regulat inainte .era ok cu perioada de 28 de zile.insa acum este total aiurea.a inceput cu o intarziere de 2 zile si acum continua sa creasca aceasta intarziere
angeldust
laugh.gif Pai mie si acum, la 25 de ani imi mai intarzaie cate 2-3-5 zile, cum i se nazare. Nu mi se pare nimic anormal, atata vreme cat asta e singura problema. Mai mult de o saptamana si daca se repeta figura...aia ar putea sa fie vreun bai.
Mergi la un ginecolog bun sa iti explice ce si cum wink.gif
CrissLovesRock
QUOTE(angeldust @ Jul 4 2008, 08:09 PM) *
laugh.gif Pai mie si acum, la 25 de ani imi mai intarzaie cate 2-3-5 zile, cum i se nazare. Nu mi se pare nimic anormal, atata vreme cat asta e singura problema. Mai mult de o saptamana si daca se repeta figura...aia ar putea sa fie vreun bai.
Mergi la un ginecolog bun sa iti explice ce si cum wink.gif

ok.ms pentru sfat.am programare la cinecolog saptamana viitoare smile.gif

Credeam ca e vreo problema daca imi intarzie dar din cate imi zici tu si la tine e la fel...sau aproape.atunci nu mai imi fac probleme. smile.gif
anda_02
as avea si eu o intrebare kand menstruatia iti intarzie la varsta de 16 ani ...ti ai inceput viata sexuala .....mi am facut 2 teste d sarcina toate mi au arata ca nu sunt am luat cele mai bune teste...c poate fi ... ??? intrebarea mea este k mi a intraziat 1 sap si 4 zile si inca intarzie ...beau foarte multe energizante si acum 1 sap am avut un deces in familie ... ( ar putea fi din cauza stresului ca sunt putin si racita ??? sau...???? crying.gif
karmen
QUOTE(sisi @ May 7 2008, 05:17 PM) *
si eu am o problema asemanatoare . nu am avut menstra naturala niciodata tot din cauza tulburarilor de alimentatie . eu am fost la medic si am urmat diverse tratamente in urma carora am avut ciclu menstrual . Fara medicatie insa acesta dispare asa ca momentan ma indop cu Rigevidon .


buna

ce fel de probleme alimentare ai?

poate ma poti ajuta cu niste sfaturi - nu am menstruatie de la inceputul lunii mai si nu sunt insarcinata.
din cate am citit lipsa mestruatiei se poate datora si dezechilibrelor alimentare
ei bine, sunt bulimica ... de vreo 8-10 ani, nici nu mai stiu exact
asa traiesc, vomit de cateva ori pe saptamana sau poate de cateva ori pe zi ... depinde
sau poate trece o saptamana fara sa imi provoc varsaturi, depinde ...

intrebarea mea este ce pot face concret sa imi revina menstruatia?
mi s-a mai intamplat de vreo doua ori in toata viata sa nu am menstruatie o luna, dar nicioadata 3-4 luni, ca acum ...

Cleo
gasesc ca tratezi bulimia foarte superficial: "8-10 ani nu mai stiu exact" !
bulimia are radacini in stress si-ti poate cauza printre altele probleme de comportament si depresie.
Deci sfatul meu este evident: mergi la doctor si te trateaza de bulimie si cu aceeasi ocazie spune-i si de problema ciclului dereglat.

ma intristeaza cumplit astfel de posturi.
Lexie
Trebuie sa mergi la un medic ginecolog, la unul nutritionist, sa te indrume ce sa faci pentru a avea o viata sanatoasa si cu ajutorul unui medic psiholog, eventual, sa scapi de problema bulimiei (de care ar fi trebuit sa te ocupi pana acum!).
Diana.
Citi ani ai, Karmen?
dusa
Karmen, lipsa menstruatiei poate avea vreo 38 de cauze IN AFARA sarcinii. Avand in vedere complexitatea problemelor tale, cred ca ti-ar prinde bine un consult la un cabinet de medicina integrativa, unde sa-ti faca profilul hormonal, metabolic, nutritional etc si sa primesti tratamentul adecvat.
Diana.
welcome.gif la noi, dusa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.