Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Demachiant
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Make-up. Machiaj
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Ariana
Da, e mai soft.Eu nu imi pot demachia ochii decat cu produse din acestea special pt ca ma ustura.Sunt f incantata de chestiuta asta de la Elmiplant elle insa de exemplu a avut reactii adeverse...s epare ca din cauza rimelului.
elle_ni
QUOTE
Deci, am cumparat demachiantul de la elmiplant, ala pentru ochi si buze. Diseara il incerc. Am dat 125000 pe el, ia ziceti, cat a fost de mare tzeapa? Cat costa intr-un magazin "normal"?  >:(


119.000 la sensiblu....so, 6.000 tzeapa...se pune??????
elle_ni
QUOTE

Da, e mai soft.Eu nu imi pot demachia ochii decat cu produse din acestea special pt ca ma ustura.Sunt f incantata de chestiuta asta de la Elmiplant elle insa de exemplu a avut reactii adeverse...s epare ca din cauza rimelului.


nu, mah...nu e de la rimel la mine...la altcineva era de la rimel...la mine e de la elmiplant, de la demakinatul asta...sunt multe demakiante care imi irita okii intr-un mod groaznic....poate am eu okii mai sensibili, nush ce sa zic...
ioannaraluka
Am vazut pe site-ul Hofigal ca au lansat si lapte demachiant din gama Viodana. Eu am avut gel pentru contur ochi din gama asta si mi-a placut. In magazine inca n-am vazut, dar abia astept sa apara, sa vad cum este...
Eu eram cu rimelul  ;)
elle_ni
QUOTE
Am vazut pe site-ul Hofigal ca au lansat si lapte demachiant din gama Viodana. Eu am avut gel pentru contur ochi din gama asta si mi-a placut. I


mie in skimb acel gel nu mi-a palcaut deloc...la mine nu a hidratat, ba, culmea...mi s-a parut ca usuca....si asta in general in ceea ce priveste gelurile de oki...in skimb cremele mi se par ok ...depinde foarte mult de tipul de piele al fiacareia...numa' k gelul de la hofigal e ieftinutz...so, daca nu ti-e bun, nu-i bai....unde mai pui ca miroase taaaaaaaare bine....a portocala si e asa revigorant numa' cand il mirosi...pacat k nu mi-e bun...
ioannaraluka
Pai de asta astept si demachiantul, ca mi-a placut mirosul si consistenta gelului...
Era mai demult un demachiant 2 in 1 Garnier cu vitamina C, exact ca si gelul de ochi Hofigal...si acum sufar dupa el ca nu se mai fabrica. De asta sper sa ii gasesc cat de cat un echivalent...
elle_ni
ioana, demakiantul de care vorbesti (cel de la hofigal) pentru ce tip de ten este?
didilica
Eu am venit sa votez pentru demachiantul de la elmiplant pentru ochi si buze. Il folosesc de cateva zile si e bestial. Nu ma ustura ochii si demachiaza foarte bine rimelul rezistent la apa.
Cred ca m-am indragostit.  :inloove:
ioannaraluka
De pe site-ul Hofigal:
Gama de produse cosmetice "HOF.VIODANA" cuprinde 5 produse de intretinere, ingrijire si infrumusetare a pielii:
- gel contur ochi;
- crema antirid;
- lapte pentru ingrijirea corpului;
- crema pentru ingrijirea gatului;
- gel pentru plaja. 
In 2005 gamei i-a fost adaugat un nou produs: lapte demachiant.
Gama se adreseaza tuturor persoanelor de sex feminin si tuturor tipurilor de ten (s-a tinut cont de faptul ca un tratament de tip cosmetic trebuie sa inceapa inca de la varsta de 20 de ani).
 
Medeutz
Buna, fetelor!
Ma bag si eu in discutia voastra  :fluierat:
Eu am demachiantul special pt ochi de la Gerovital Plant.  Nu am nici un fel de probleme cu el ...
Dac spuneti ca e bun cel de la Elmiplant pt ochi si buze, am sa mi-l iau si pe ala...dar mai mult pt buze  :D, ca la asta pt ochi eu nu mai renunt
Pupici  :-*
bubulina
Mie imi place demachiantul ADERMA - SENSIPHASE.
Ciresica
fetelor, dragelor, voi cu ce va demachiati? care este cel mai bun demachiant incercat de voi ever? si ce folositi acum? biggrin.gif
MonicutzaB
hai ca raspund eu prima. biggrin.gif
o sa fac un top:
1) Sensibio H2O/Bioderma - the best ever!!! indragostita.gif prea curand nu o sa-l schimb. magindesc.gif
2) Sebium H2O/Bioderma - mai de vara, usuca un pic cam tare si nu pot sa-l folosesc la ochi;
3) Refreshing cleansing water/Shiseido - e un fel de Sebium, dar mai scump sad.gif
4) Comforting cream cleanser - foarte placut de folosit, mi se pare ideal pentru un ten uscat sau foarte sensibil.
acum am si o mostra de Rinse-off foaming cleanser/Clinique dar nu pot sa zic ca ma incanta, l-am folosit doar de 2 ori si parca usuca prea tare, plus ca nu ma innebunesc eu dupa genul asta de demachiant dupa care trebuie sa te clatesti.
dr_wise
Eu ma impac excelent de ceva vreme buna/ 8ani cu Nivea si, in general, folosesc gama Nivea pt fata si corp. Am incercat si alte marci, dar produsele Nivea au fost compatibile cu pielea mea, asa ca nu ma bate gandul sa schimb cremele.

Am uitat sa precizez: am 39 ani si ten mixt, cu tendinta de uscare...mde!
Ciresica
hmm, eu am sebium h2o de vreun an si nu-l mai schimb ca am tenul gras biggrin.gif dar vroia ceva sa pot sa folosesc si pe ochi... magindesc.gif si ptr zilele cand efectiv ma machiez, nu numai sa-mi curat fata. ptr asta am sebium biggrin.gif
am avut si imi placea elmiplant ptr ochi si buze, dar nu se mai face si l-am terminat...
MonicutzaB
pt ochi mi se pare ca nimic nu se compara cu Bi-facil/Lancome. dar e cam scump pentru un demachiant. closedeyes.gif
in rest, mai imi pun pe discul cu care ma demachiez, peste Sensibio, cateva picaturi de ulei de migdale dulci. nu stiu cat efect antirid are dar sigur e mai placut sa folosesti in zona respectiva ceva uleios. smile.gif
Ciresica
dap, si curata mai bine... si eu prefer demachiantele cremoase. sensibio curata bine? trebuie sa insisti mult?

am mai vazut la elmiplant demachintul lichid ptr ochi cu albastrele si vitamina A. oare o fi bun?
MonicutzaB
cire, eu ma dau aproape zilnic cu fdt+rimel si ma demachiez numai cu sensibio. curata bine zic eu si nu trebuie sa insist cine-stie-cat. smile.gif
lotte
eu folosesc rinse-off de la clinique, nu sunt foarte incantata, in schimb se termina greu.ma spal cu el pe fatza si apoi pun crema de noapte.

dar nu prea stiu ce sa fac.de ex, daca ma demachiez cu lotiune demachianta, trebuie sa ma spal cu apa, si apoi folosesc o crema de noapte?

demachiantul de ochi Bi-facil de Lancome este nr.1 pentru mine.
Ciresica
eu dupa demachiantul de la elmiplant ma spalam pe fata ptr ca am tenul gras si probleme cu acneea si nu vreau sa ma risc. nu stiu daca e comedogen sau nu. asa ca ma spal...
zetta
eu ca si demachiant pt inlaturarea fardului de la ochi folosesc Bioten sau special pt ochi si buze de la Clinique, dupa care ma dau cu 3-steps tot de la Clinique cu care ma inteleg foarte bine de vreun an de cand l-am descoperit.
Ciresica
pai si eu ma gandeam ori la elmiplant ori la gerovital. eu nu ma machiez prea des asa ca nu as vrea sa dau multi bani pe demachiant. numai sa fie bun, sa nu trebuiasca sa frec mult sa imi nenorocesc ochii tongue.gif
angeldust
Eu folosesc de mult timp Bioten si sunt f multumita de el. Nu vad nici un motiv sa il schimb cu ceva de 7 ori mai scump , mai ales ca eu ma machiez destul de des si un demachiant ma tzine cam 2 luni maxim.
MonicutzaB
m-ati convins sa incerc si eu bioten, thanks. kiss.gif
Ciresica
biotenul e comedogen? fetele care le au cu ingredientele tongue.gif
MonicutzaB
banuiesc ca nu daca si zetta si angel il folosesc de ceva vreme. magindesc.gif eu o sa-l iau doar pt ochi asa ca nu conteaza prea tare. tu il vrei pentru toata fata?
Ciresica
pai nu, tot ptr ochi si buze si eventual un pic pe obraji. nu ma dau cu fond de ten sau pudra. cel mult cu fard de obraz. si in rest ochii si buzele.
walpurgik
eu am cele 2 demachiante elmiplant din gama noua, aia cu ambalaj gri: cel pt ten sensibil si uscat il folosesc pt ochi si buze pt ca e mai bland iar cel pt ten mixt pe restul fetei; apoi pe la ochi ma curat in final cu sensibio, iar pe fata cu sebium. Am avut demachiantul pt ochi de la vichy, era ok foarte delicat si continand extract de albastrele calma zona, dar era bun numai dupa ce foloseai un demachiant crema; simpla solutie lichida, nu reusea sa scoata repede machiajul far a freca si a folosi o tona; insa dupa ce te-ai demachiat cu unul crema, de finisat e numai bun. Am citit ca si cel pt ochi d ela Yves Rocher ar fi ok, e tot apa in ulei, poate varianta mai ieftina a bi-facil-ului. Oricum nici cu ala nu-ti poti lasa uleiul pe pleoape.
Ciresica
dap, asa ma gandeam si eu. nu am incercat niciodata un demachiant lichid, dar nu cred eu ca e la fel de bun in a indeparta machiajul ca unul cremos...
kalua
Eu imi cumpar iar azi discuri uleiate pentru ochi, cu astea ma impac cel mai bine, nu trebuie sa frec, mie imi priesc de minune.
baby_nfs
pe mine m-a mancat mana si am luat un demachiant profesional de la ximart smile.gif) .. dar nu il folosesc pentru ca nu e de ala cu apa, pare mai mult lapte demachiant (de fapt asta si e) si nu imi place..toata viata am folosit geluri care se curata cu apa
Diana.
Eu folosesc demachiantul ala in sticla rozalie de la garnier, si sint multumita de el . estiok.gif
Cindy
eu pentru fata folosesc demachiantul Eucerin, imi place ca e asa cremos si delicat..biggrin.gif pentru zona ochilor, folosesc Nivea de ceva timp si sunt multumita..apoi pentru ca sunt obsedata sa am un ten perfect curat, ma dau cu gelul Keracnyl de la Ducray..apoi lotiunea exfolianta de la Roc si nu in ultimul rand crema..
Ciresica
mai, eu nu prea am incredere in nivea/l'oreal/garnier ptr fata. am avut crema nivea ptr ten gras si nu mi-a placut deloc. prefer dermo-cosmetice, si asa am destule probleme cu fata.

S_G, demachiantul Eucerin ptr ce tip de ten e? e non-comedogen? ce cantitate? cat costa? cum e? trebuie sa insisti mult sa curete? biggrin.gif
lotte
am inceput sa folosesc demachiatul Blossom de la Elmiplant, si imi place foarte mult.Cred ca are si ceva lotiune tonica in el, nu e gras, si daca mai stau cateva minute, nici nu trebuie sa ma mai spal pe fatza, ca sa pot folosi crema de noapte.
Si la creme: am dat deoparte crema de fatza de la Clinique pentru Gerovital H5.
Acum cativa ani nu prea eram incantata de produsele romanesti, nu mi se pareau destul de hidratante, acum e clar ca au lucrat la ele, sunt tare multumita, de pret nu mai spun!
Ciresica
dap, cred ca elmiplant va fi alegerea mea biggrin.gif
Kitten
322.gif elmiplant (eu am d-ala cu capac verde, pentru ten sensibil, cu ceva ulei de sambure de caise).
Meg
elmiplant am si eu.. inainte aveam pentru buze si ochi, dar nu l-am mai gasit, asa ca m-am reprofilat pe cel cu capac verde inchis.
si intentionez sa achizitionez un toner din aceeasi gama smile.gif
Cindy
ciresica, mie imi place demachiantul..nu este pentru ten gras, de-aia eu folosesc si gelul keracnyl, ma simt mai bine dupa ce folosesc un gel..fondul meu de ten este destul de rezistent si doar asa imi simt tenul perfect curat..nu cred ca este comedogen, desi pe el nu scrie magindesc.gif nu este scump, cred ca a costat 330 000 si are 200ml..cel mai mult imi place ca este cremos, delicat..
Sara
Buna fetelor,

Abia m-am inscris si mai mult pentru crema aceasta minunata despre care nu stiu nimic, cu ocazia asta am descoperit si alte lucruri interesante pe site.Poate sa-mi spuna cineva daca si-a cumparat crema Elezza cu extract de melc, e buna de ceva ca m-au innebunit astia cu reclamele lor si stau sa ma gandesc daca merita banii.
Referitor la demachiant eu il folosesc pe cel de la ivatherm cu apa termala de la Herculane, e mai scump dar e bun, deh fabricat in Franta ca noi nu suntem in stare.
Ciresica
mercic, s_g. mi-am luat elmiplant pana la urma biggrin.gif
MonicutzaB
mi-am luat si eu elmiplant, il folosesc doar pt ochi dar ma cam ustura ochii. nesigur.gif cred ca il voi folosi numai in zilele in care ma dau cu rimel. magindesc.gif
Ciresica
eu il folosesc numai cand ma machiez.
MonicutzaB
mi-am adus aminte ca am citit intr-un nr recent din Elle (ian sau feb) ca unul dintre produsele minune ( e vorba de skin care) din industria modei este Crealine H2O, adica Sensibio H2O al nostru. rolleyes.gif
Bacardi_Girl
Sensibio H2O cred ca e unul din putinele produse de care 97% din persoanele care l-au folosit sunt multumite.Totusi, eu una dupa un timp nu prea am mai fost asa multumita de el in sensul ca nu mai imi curata fata ca la inceput.Ma uitam in oglinda si vedeam o gramada de pori astupati si punctele negre in formare sad.gif Asa ca mi-am luat gelul de curatare de la Avene si sunt multumita.Probabil ca dupa ce il voi termina voi folosi din nou Sensibio H2O care ma asteapta cuminte in baie wink.gif si apoi iarasi Avene si tot asa.Asta daca nu o sa apara altceva.
Moni eu cand foloseam Sensibio H2O ochii mi-i demachiam cu Vichy pt ochi sensibili(sticla albastra) si eram chiar incantata.La primele folosiri parca si eu am avut senzatia asta de usor disconfort dar apoi nu mai aveam treaba.In plus lasa pielea asa de catifelata wub.gif Incearca-l!
MonicutzaB
s-a trecut pe lista, BG. kiss.gif
p.s. ce tare, cum vorbim noi 2 la toate subiectele. which one is next? laugh.gif
Bacardi_Girl
Sper sa-ti placa si tie.In alta ordine de idei... wub.gif Next is about hair i think....
zetta
eu una nu suport demachiantele speciale de ochi am de la clinique si am mai incercat ceva similar dar ma irita rau. prefer ceva cremos.
Ciresica
eu una n-am incercat demachiante apoase de ochi, dar nu cred ca sunt la fel de eficiente ca si cele cremoase... magindesc.gif
Philia
si eu tot la cele cremoase raman...
la cele apoase tre sa frec pana imi sar capacele...si dupa ce ca am 2 gene...una mai si cade....
sau..o fi fost prost demachiantu meu... nesigur.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.