Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Parfum de femeie
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Bijuterii, accesorii, parfumuri.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Ala80
si eu folosesc Gucci-Rush....barbatesc. smile.gif
Marbella
Am primit recent Apa de toaleta Issey Miyake si sunt innebunita dupa el.Dar tot tanjesc dupa Cerruti 1881.Inca nu mi-l pot permite crying.gif dar mai sper....
Mistaco
322.gif
citind ce scrieti voi, mă gîndeam că de fapt şi nouă bărbaţilor ne plac parfumurile feminine, dar folosim doar pe cele masculine ! tongue.gif tongue.gif tongue.gif
kary_pink
yam yam parfumuri indragostita.gif ........am ramas uimita cand am vazut ca ati mentionat de poison de la dior.....eu il ador dar multi mi-au spus ca e oribil mad.gif ......ma topesc si dupa "cherie" miss dior biggrin.gif .....miracle si poeme de la lancome.........l'instant de guerlain(dar cand si cand)....... si one de la ck indragostita.gif
bubulina
eu nu am decit un singur parfum la un moment dat
acum am clarins- par amour cel cu rosu, cel pink nu-mi place
kalua
Si mie mi se pare Poisonul dioresc oribil, mai ales vara... O prietena isi cumparase Issey Miake, la care sotul ei a zis ca miroase parfumul asta a cimitir. laugh.gif Asta este, fiecare cu gustul lui si la odeururi. smile.gif
Apropo, anul asta apare filmul "Parfumul" dupa cartea lui Patrick Sueskind. rain.gif
17girl
Tocmai mi-a luat cineva Coco Mademoiselle, si il primesc marti... stie careva cum e? sad.gif
Ala80
Am 2 prietene (31,35 ani) care au si sunt incantate de el. S-ar putea sa ti se para un pic prea persistent. Ce parfumuri folosesti de obicei?
zetta
e super misto parfumul 17 girl, l-am avut si eu si mi-a placut enorm,cred ca-l voi lua in curand tongue.gif
17girl
ala80, am folosit chanel no 5, care sa imi placa, si www.blue iar mi-a placut muuuult, desi era super ieftin si nu de la o mare firma (maybelline parca)... in general daca nu-s f dulci, ci mai sofisticate is cam genul meu smile.gif dar vad k fetelor le-a placut, deci ar trebui sa-mi placa si mie 322.gif
zetta, ma bucur k si tie ti-a placut ma gandeam k daca ziceti k e nasolo mai am timp sa-l rog sa imi schimbe, dar asa... il pastrez 322.gif
Ala80
daca ti-a placut no.5, sigur iti va placea si asta. wink.gif
kalua
Cred ca Ma'mselul e unul dintre parfumurile cu succes la toata nasurile, pastreaza-l neaparat. smile.gif
17girl
ok, merci, intre timp am citit si parerile de makeupalley si abia astept sa il miros.... 322.gif m-ati facut curioasa
17girl
gata, l-am mirosit 322.gif : concluzii
1. pesista mult dar nu e suparator, adica prea tare tongue.gif
2. e destul de rafinat, nu f tineresc, adica de la 20-22 incolo
3. miroase f bine

clar, il pastrez... imi aminteste de niste colonii fff vechi, nu mai stiu de prin ce tari... huh.gif
alinutza
mie imi place foarte mult Ultraviolet-paco rabane, addict -dior, very irrezisstible- givenchy. as vrea sa-mi iau un parfum cu miros de vanilie, dar nu am gasit unu care sa imi placa. poate imi spuneti voi vreunu biggrin.gif
FreyaVanilla
mie imi place euphoria - calvin klein , giordani - oriflame , attraction - lancome, si mai e unul care l-am primit de curand roxanne se numeste, nu stiu cine l-a "inventat" ca nu scrie pe el si nici pe net nu-l gasesc, dar miroase foarte bine indragostita.gif

alinutza Very Valentino de la Valentino are ceva miros de vanilie ...
bebe_maria
SENSI de la armani va place?
Ala80
Am descoperit recent Nina Ricci-Premier Jour. Superb! Este fresh si seducator. smile.gif
zetta
acum am acasa: sensi de la armani, allien si angel de la thiery muglier, pour elle de pacco rabanne, haute couture de la givenchy si preferatul meu de la clinique happy.
freedom
primele "dragoshti" au fost aqua di gio si emporio, pt ca le avea prietena mea cea mai buna, in perioada in care nu aveam nici un parfum. apoi a urmat vreun an de 1881 in liceu, ck one, l'eau par kenzo. acum am tot felul de parfumuri, nici nu mai apuc sa ma dau cu toate, pt ca am devenit obsedata de armani white, miroase a curat, yummy. desi cand ma intalnesc cu o prietena care se da cu dune, balesc. insa nu l-as putea purta mai mult de o sapt. in schimb, de armani nu ma mai satur, sunt la a 3-a sticluta smile.gif dintre cele lasate de izbeliste din pricina de armani, mentionez: parfum d'ete-kenzo, tommy girl summer cologne, glamorous-ralph lauren,l'eau par kenzo, rockin rio-escada, romance-ralph lauren (f misto, dar parca mai mult de seara, si asta miroase a curat, dar mai tare), sonia rykiel albastru (miroase a lamaie, e f f fresh, daca ma trezesc chefless, ma dau cu el, e tonic) si....cam astea ar fi. si , ca oricare dintre voi (presupun), apreciez chiar si pe propria-mi piele parfumuri barbatesti. kenzo ala cu sticla neagra in forma de bambus ma termina absolut, nu se poate sa nu-l reperez, oriunde as fi. la fel, ma innebuneste hugo boss in motion, ala sferic....uh mama! si acum, pt ca iubitul meu cu ala se da si-l asociez, imi place un alt hugo boss, ala in sticla obisnuita. deocamdata atat! tongue.gif
Blanche
Hello!
Ideea este ca surprinzator nici una din noi nu a mentionat de PH-ul pielii de care trebuie sa tinem cont. Mie imi place ca aici ca spunem ce ne reprezinta dar am vazut ca unele fete isi aleg parfumul in functie de parerile unanime ale celorlalte.
Prietena mea cea mai buna avea acum cativa ani Angel de la T.Mugler si mirosea divin pe ea. Intr-o seara cand am vrut sa merg in club am trecut si cateva momente pe la ea si mi l-a dat si mie sa ma dau pt ca eu ametita uitasem sa ma dau cum mi se intampla cateodata tongue.gif . Nu va spun ca in urmatoarele 10 min a trebuit sa ma spal pe zonele pe care ma dadusesem pt ca mirosea oribil. Am mai si intarziat...A fost o experienta ingrozitoare si de atunci am prins si o repulsie fata de parfumul asta sad.gif
Iar la mine nu a functionat nimic de la Dior si Kenzo Flower...bleahhh
Anul asta mi-a placut Her de la Cavalli si atat de innebunita am fost incat am rugat p cineva de afara sa imi aduca, la noi nu aparuse la inceputul anului cand ma apucase pe mine "obsesia" si crying.gif nu tine deloc mirosul, deloc deloc fata de Clasique de la J.P Gaultier - mie imi place f mult - care si sa fac baie nu se duce smile.gif
Va pup
freedom
ziceam ca am si tommy girl summer cologne. l-am primit de la mama prietenei mele cele mai bune, pt ca l-am incercat (fiind aproape plin) si doamna a fost uimita sa constate ca miroase f bine...pe pielea mea. asa ca da, normal, conteaza si ph-ul. bine punctat, blanche wink.gif
Blanche
Ce parere aveti despre parfumurile Lolita Lempicka( sper ca asa se scrie)? A aparut unul nou - L se numeste si l-am testat in Beauty Shop si mi se pare interesant desi e cam "sweet" pt gusturile mele
Philia
eu mor dupa Kenzo White,jungle,addict dior ...sunt multe care mi plac...
inca mai caut unu care sa mi se lipeasca de suflet biggrin.gif
Diana.
welcome.gif pe eLady, Pokemon! Speram sa te simti bine la noi! floricele.gif
si... lmani.gif
matusica
"Poeme" - Lancome
Philia
saru*mana diana blush.gif
kalua
Eu nu incep mai mult de doua parfumuri odata, la mine tin cam mult (probabil pentru ca nu ma dau de sa ma miroase lumea cand trec pe langa ea - si e bine asa! biggrin.gif ) si s-ar altera dac-ar fi mai multe. Acum am un Rococo de la Joop si Armani Code, Armani imi place mai mult.
zetta
sunt foarte incantata momentan de pure poison de la dior
Ala80
Desi nu promitea, Cinema de la YSL m-a cucerit. indragostita.gif
roxanica10
Eu am mai multe preferinte, depinde si de anotimp. Michael de la Michael Kors, Samsara de la Guerlain, Angel de la Thiery Mugler, Glamorous de la Ralph Lauren. Astea sunt pt iarna 2006-2007. Si mie imi place Cinema, dar inca nu stiu daca-mi voi cumpara o sticla.
Ala80
Si eu am Glamorous si imi place la nebunie. wink.gif
roxanica10
Da, si mie. Ma bate gandul sa-mi iau o noua sticla, ca voi pleca in delegatie in Franta in curand. Angelul sunt nevoita sa-l dau prietenei mele...ca li se face rau celor din jurul meu cand ma dau cu el. Decat eu si sotul meu il suportam...restul cred ca au probleme cu ficatul wink.gif
Ala80
Sa incerci si Boucheron-Jaipur Saphir. Cred ca o sa-ti placa. E printre preferatele mele. wink.gif
roxanica10
10x pt pont. O s-o intreb pe-o amica de-a mea cum miroase, ca ea sigur il stie intrucat a lucrat la Ina.
MonicutzaB
eu am acum parfumul nou de la Dior: Midnight Charm. e clar pe gustul meu indragostita.gif totusi al meu zice ca cel mai mult mi se potriveste tot Flower Bomb asa ca trebuie sa-l iau si pe asta cu prima ocazie. blush.gif
dr_wise
QUOTE(Blanche @ Oct 27 2006, 05:22 PM) *
Hello!
Ideea este ca surprinzator nici una din noi nu a mentionat de PH-ul pielii de care trebuie sa tinem cont. Mie imi place ca aici ca spunem ce ne reprezinta dar am vazut ca unele fete isi aleg parfumul in functie de parerile unanime ale celorlalte.
Prietena mea cea mai buna avea acum cativa ani Angel de la T.Mugler si mirosea divin pe ea. Intr-o seara cand am vrut sa merg in club am trecut si cateva momente pe la ea si mi l-a dat si mie sa ma dau pt ca eu ametita uitasem sa ma dau cum mi se intampla cateodata tongue.gif . Nu va spun ca in urmatoarele 10 min a trebuit sa ma spal pe zonele pe care ma dadusesem pt ca mirosea oribil. Am mai si intarziat...A fost o experienta ingrozitoare si de atunci am prins si o repulsie fata de parfumul asta sad.gif
Iar la mine nu a functionat nimic de la Dior si Kenzo Flower...bleahhh
Anul asta mi-a placut Her de la Cavalli si atat de innebunita am fost incat am rugat p cineva de afara sa imi aduca, la noi nu aparuse la inceputul anului cand ma apucase pe mine "obsesia" si crying.gif nu tine deloc mirosul, deloc deloc fata de Clasique de la J.P Gaultier - mie imi place f mult - care si sa fac baie nu se duce smile.gif
Va pup


Ai dreptate Blanche!
Si eu cunosc o Dna pe care Angel miroase divin, in schimb pe pielea mea e tare si dulce...si sunt rac, iar intr-o carte speciala despre parfumuri am citit ca cea mai potrivita aroma pt raci este "Angel" de la Thierry Mugler...?!
Mie-mi place de cand a aparut J'Adore/ Dior de iarna si de vara foloseam cu mare placere Eau par Kenzo - prima varianta, cea aparuta prin '97 - '98, dar intre timp si-au batut joc de el si nu mai persista mirosul...asa ca am trecut la Ultraviolet - Summer/Paco Rabane...excelent, daca va plac aromele de citrice!
Am cautat toata vara trecuta The One - CK - Summer edition, dar nu l-am mai gasit...mirosea f frumos...si mi-a mai placut de vara I love love - Moschino; la arome de iarna am fost incantata anul trecut cand am descoperit "Alien" - Thierry Mugler si as vrea sa-l cumpar dupa ce termin "damigeana" de 100ml de J'Adore.
Mai nou, au aparut Insolance/ Guerlain - f placut de iarna, dar nota finala e cam dulce pt mine, ar merge de "fripturici", vorba nepoatei mele, iar de vara e super placut "Into the blue"/Escada..daca aveti timp, balacitzi-va un pic in ele, merita...cel putin eu sunt incantata sa probez, dar numa' cate doua odata, dupa care tropai prin toate magazinele si in final acasa vad ce ramane pe piele si haine(maneca) si care mai rezista dupa spalat...e o metoda f buna, asa ma hotarasc totdeauna ce-mi place!
roxanica10
Coincidenta sau nu...si eu sunt tot rac dr_wise...dar pe mine a mirosit bine Angel prima sticla, a 2 a nu mai ma suporta lumea. O chestie interesanta mi s-a intamplat si cu Samsara. La prima sticla imi persista si dupa spalat. Eram asa de incantata. Acum m-am dus si mi-am luat ca nesatula inca o sticla de 100 ml din duty-free de la Paris, ca zic ca trebuie sa fie de la mama lui...dar surpriza, mai mult de 4 ore nu cred ca tine. Si e si apa de parfum. Sunt f dezamagita. Nu stiu ce naiba au facut astia la parfum. Casa Guerlain e una cu pretentii. Parfumurile lor nici nu le gasesti la Sephora, ca au magazin separat. In fine...acum sunt chitita sa aleg intre Glamorous si Jaipur Saphir.

Cat despre Alien, mie nu mi-a placut deloc. Mi s-a facut rau, ca m-am dat pe mana intr-o seara ca sa-l testez. Dar vorba aceea depinde de ph-ul fiecareia. Chiar sunt curioasa ce parere o sa ai dr_wise. Incearca si Cinema de la YSL.
Diana.
QUOTE(roxanica10 @ Jan 12 2007, 06:28 PM) *
Coincidenta sau nu...si eu sunt tot rac dr_wise...dar pe mine a mirosit bine Angel prima sticla, a 2 a nu mai ma suporta lumea. O chestie interesanta mi s-a intamplat si cu Samsara. La prima sticla imi persista si dupa spalat. Eram asa de incantata. Acum m-am dus si mi-am luat ca nesatula inca o sticla de 100 ml din duty-free de la Paris, ca zic ca trebuie sa fie de la mama lui...dar surpriza, mai mult de 4 ore nu cred ca tine. Si e si apa de parfum. Sunt f dezamagita. Nu stiu ce naiba au facut astia la parfum. Casa Guerlain e una cu pretentii. Parfumurile lor nici nu le gasesti la Sephora, ca au magazin separat. In fine...acum sunt chitita sa aleg intre Glamorous si Jaipur Saphir.

Cat despre Alien, mie nu mi-a placut deloc. Mi s-a facut rau, ca m-am dat pe mana intr-o seara ca sa-l testez. Dar vorba aceea depinde de ph-ul fiecareia. Chiar sunt curioasa ce parere o sa ai dr_wise. Incearca si Cinema de la YSL.

De la duty free... chiar nu ma asteptam. Nu m-ar fi mirat daca era luat dintr-un magazin cu pretentii de la noi, dar facaturi la duty-free...rusinica...
roxanica10
Da..si eu m-am mirat. De mult n-am mai cumparat parfumuri din Romania, din cauza unei plase luate cu mai multi ani in urma. Acum sper sa prind reduceri la Sephora si cred ca nu-mi mai iau din duty free. Diferenta intre preturile din duty free si sephora (de la Paris) e cam de 8-10 euro la un parfum (depinde si de cantitate). Sunt cam disperata eu cu parfumurile. Cred ca daca n-am cel putin 4 intr-o perioada...nu ma simt bine.

Dr_wise am avut si eu o sticla de j'adore in tineretile mele wink.gif Inainte de asta au fost Cool Water Davidoff si 5th Avenue (Elisabeth Arden). Apoi a urmat allure, apoi pleasures (estee lauder), michael kors. Si mai am unul care nu prea-mi place (l-am primit cadou de la soacra-mea...dupa ce de-abia terminasem o sticla luata de mine, intr-un moment de neinspiratie) beyond paradise (tot estee lauder). Imi place si tresor (am sticlutza in miniatura).

Cred c-as putea vorbi despre parfumuri mult si bine...dar nu vreau sa va plictisesc prea tare.
dr_wise
QUOTE(roxanica10 @ Jan 12 2007, 06:28 PM) *
Coincidenta sau nu...si eu sunt tot rac dr_wise...dar pe mine a mirosit bine Angel prima sticla, a 2 a nu mai ma suporta lumea. O chestie interesanta mi s-a intamplat si cu Samsara. La prima sticla imi persista si dupa spalat. Eram asa de incantata. Acum m-am dus si mi-am luat ca nesatula inca o sticla de 100 ml din duty-free de la Paris, ca zic ca trebuie sa fie de la mama lui...dar surpriza, mai mult de 4 ore nu cred ca tine. Si e si apa de parfum. Sunt f dezamagita. Nu stiu ce naiba au facut astia la parfum. Casa Guerlain e una cu pretentii. Parfumurile lor nici nu le gasesti la Sephora, ca au magazin separat. In fine...acum sunt chitita sa aleg intre Glamorous si Jaipur Saphir.

Cat despre Alien, mie nu mi-a placut deloc. Mi s-a facut rau, ca m-am dat pe mana intr-o seara ca sa-l testez. Dar vorba aceea depinde de ph-ul fiecareia. Chiar sunt curioasa ce parere o sa ai dr_wise. Incearca si Cinema de la YSL.


OK!!! Chiar am chef de craileala, internetul merge ca naiba, e sambata seara si de abia e 17:46...asa ca o tai la balaceala in parfumuri...CINEMA/ YSL...direct in el ma-nfig!!! I'll be back!
roxanica10
Azi am avut si eu sesiune de shopping si m-am abatut sa miros si eu sugestia alei (Jaipur Saphir). Imi place, inca imi persista pe mana si mi se pare ca seamana cu Cinema-ul de la YSL. Dar cred c-o sa-mi cumpar totusi Glamorous. Il mai studiez eu un pic. Depinde si de inspiratia de moment.
Ala80
Grea decizie! Intre Glamorous si Jaipur nici eu nu as sti ce sa aleg. sad.gif
walpurgik
eu mi-am luat inainte de Craciun Jean-Paul Gaultier Fragile si constat ca-mi place din ce in ce mai mult. l-am luat in set cu lapte de parfum cu ceva particule aurii, probabil numai bun pt la vara pe bronz.
sticla e o mica bijuterie, mai bine zis capacul
dr_wise
Roxanica draga, am prizat astazi CINEMA/ YSL, interesant (adica raspunsul nu-i negativ, dar nici super pozitiv)...dar nu am avut o revelatie....mai caut.
ioannaraluka
E bijuterie Fragile. dar pe mine nu ma inspira, desi mi s-a spus ca mi se potriveste. Ma obsedeaza in schimb Hot Couture.
zetta
si eu sunt rac si imi place mult angel, iar azi chiar m-am dat cu allien si mor dupa el. ma enerveaza ca am deja cateva parfumuri si nu prea imi place sa jonglez cu mirosurile, dar sper sa ma stabilesc doar la unul si atat.
dr_wise
Am zis eu ca miroase bestial, dar Roxanica nu m-a crezut! Mai ales cand e vreme geroasa, e super placut mirosul! Vreau si eu un Alien, da' nu se mai face odata vreme geroasa, sa ma unga la suflet aroma lui...
Sincer, nu-mi place sa ma balacesc in prea multe arome, eu prefer una de vara/ vreme calduroasa si una de iarna/ vreme friguroasa...am si eu damblalele mele...sorry!
Momentan mai am ceva din Ultraviolet Summer Edition 2006 pe care-l tin de vreme calduroasa, sau cand merg la sport si-mi place sa miros fresh (are note de citrice, in special grepfruit rosu), iar de iarna mai am J'Adore, apa de parfum, body milk si gel baie...dar urmatorul va fi Alien!!!
roxanica10
Da...si mie imi place f mult Angel...a fost greu sa ma despart de el, dar i l-am dat prietenei mele cele mai bune care a plecat 'for sake' in Australia. Pentru ea fost o bucurie f mare...eu pot oricand sa mi-l iau daca mi se face dor de el. Dar o sa-mi iau o sticla micuta.

E dragutz Ultravioletul, dar nu vine bine pe mine.

Dr_wise, daca tu zici ca e bine sa nu amesteci parfumurile...eu nu ma simt bine daca n-am 4 o data. Le alternez in functie de dispozitie, de eveniment. Sa te vad eu daca rezisti cu Alien mai mult de 4 zile la rand wink.gif

Si eu am avut J'adore si mi-a placut f mult. Am uitat sa-l mentionez in lista anterioara.
lotte
eu am incercat multe parfumuri, dar de fiecare data m-am intors la Miracle de Lancome si Amarige de Givenchy. Cu astea doua mi se pare ca miros a eu.
Insa aceleasi parfumuri reactioneaza diferit pe doua persoane.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.