Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Demachiant
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Make-up. Machiaj
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
blondina
Vreau sa va intreb ce demachiant folositi,pentru ca eu am o problema cu demachianturile.Pana acum am folosit un demachiant de la Nivea si a fost Ok,dupa ce mi s-a terminat 'am furat' demachiantul mamei mele din gama Gerovital,dar nu imi prieste..imi apar in mod constanta 2,3 cosuri..Deh,mi-a fost lene sa-mi cumpar unu.  >:( Acum as vrea sa imi iau altul,si ma gandesc sa iau tot Nivea.Voi ce folositi?Car este cel mai bun?
berbecutza
Fetelor ma intereseaza si pe mine un demachiant bun pt ochi (dupa seara de rev cand m-am trezit aratam ca un raton  :o ) ma gandeam la elmiplant ca ii sunt fidea dar voiam intai sa vad ce folositi voi, asa ca reper  ;)
berbecutza
Blondi eu iti recomand dem elmiplant Bioten. E super!!  :-*
Ariana
Eu am demachiantul special pt ochi si buze de la Elmiplant si pe cel special pt ochi de la Avon.Amandoua sunt super.
Ciresica
si eu am demachiantul de la elmiplant ptr ochi si buze si cum a zis si ariana e super!!! sau sebium h2o, dar eu il folosesc doar sa-mi curat fata seara, inainte de culcare. dar dc ma machiez: elmiplant.
alte produse incercate: skincode - plin de alcool deci  :- si servetele demachiante, dar parca nu sunt suficiente. la cele din urma mi-a placut senzatia de prospetime pe piele.
:-*
blondina
O sa incerc Elmiplant atunci.  ::) Merci mult fetelor  :-*
berbecutza
ma bag si eu la un elmiplant pt ochi si buze  :-*
didilica
Eu am acum Bioten de la elmiplant, pe care il folosesc pentru ochi si buze, numai ca ochii ma cam ustura de la el.
Am trecut inainte de Craciun pe la reprezentanta farmec din Timi, si cand am intrebat de demachiant pentru ochi si buze s-a uitat aia la mine ca la extraterestri.  ??? Ce sa mai zic cand am intrebat de gama blossom. Mi-a spus ca nu exista asa ceva si ca ei au in magazin tot produse de farmec.  ??? Am zis ca ma duc sa ma mai informez, ca poate n-am vazut eu bine.
Mai am si sensibio de la bioderma, care e super pentru fata mea cumplita.
Ariana
Didi este demachiant special pentru ochi si buze de la Elmiplant.Este super si eu aveam probleme cu demachiantul obisnuit pt ochi.
In Timi Bloosumul mai greu am vazut ca la magazinasele de cosmetice din bazar exista si au preturi bune si toata gama Elmiplant.
carrie30
Eu ma inteleg foarte bine cu cel de la Garnier.
Meg
elmi ochi si buze :)
missu
de la favisan (care are doar produse naturale) , ulei demachiant. mie imi place f mult/  :-*
ariadne
Tocmai mi-am luat Sebium H2O la recomandarile fetelor si sunt foarte incantata.Curata atat de bine si-mi lasa o piele fina... :)
Pentru ochi folosesc demachiantul de la L'Oreal pentru ochi si buze in 2 faze(pentru machiaj rezistent la apa),chiar daca nu-mi dau cu rimel rezistent la apa.Imi place ca e delicat,indeparteaza foarte repede machiajul si lasa pielea hidratata.
Cleo
eu am pt ochi Neutrogena, e foarte bun .... am avut la un moment dat Nivea pt ochi dar ma usturau ochii intr-un hal fara hal .... parca-mi dadeam cu acid. Am folosit si Lancome e bun dar nu merita atatia bani pt acelasi efect pe care-l are Neutrogena mea de ex.
elle_ni
io mi-am cumparat ieri faimosul elmiplant pentru oki si buze, dar in loc de oki cred ca trebuia ca scrie "k....r" (scuzati-ma, da' m-a usturat si sufletul cand mi-am demakiat okisorii :( :( :( )...so, pentru mine elmiplant e ok pentru fata, dar pentru oki e catastrofal...ma intorc cu veneratie spre acelasi ulei de bebelusi (folosit numai la oki)...e de-a dreptul bestial..demakiaza perfect, nu ma ustura niciunde (nici la buzunar nici la propriu  :P)...da' nu-mi pare rau ca am akizitionat elmiplantul, in ciuda faptului ca la inceput mi s-a parut cam tzepar (adica aseara...), fata de garnierul meu plin de "ingrediente favorizante de ten de cacao"...e ok...

apoi, cred ca peste cateva zile imi voi lua din nou sebiumul demakiant, ca k ala nica nu e :P....sper ca intre timp sa nu mi se umbreasca fetisoara de bubite  8)
elly
QUOTE
...ma intorc cu veneratie spre acelasi ulei de bebelusi (folosit numai la oki)...e de-a dreptul bestial..demakiaza perfect, nu ma ustura niciunde (nici la buzunar nici la propriu :P)...


Neata, te rog da mai multe detalii despre uleiul de bebelusi! adica, ma duc la magazin si cer asa? (deocamdata nu am copii si nu ma pricep la lucrurile astea  :-X )
bertha
Cred ca se refera la uleiul Johnson pentru copii... ;)
Ciresica
ulei de bebei gasesti si de la nivea sau dalin. :)  :-*
catalina77
Bree...trebuia sa iei Elmiplant fara alcool.  :o
Eu folosesc de-ala de vreo 2 ani si e super ok.
elly
QUOTE
Bree...trebuia sa iei Elmiplant fara alcool. :o
Eu folosesc de-ala de vreo 2 ani si e super ok.

Eu una n-am stiut ca elmiplant e cu alcool si fara! e altfel de sticla?  :)
merci fetele de sfaturi!  :-*
elle_ni
QUOTE
Neata, te rog da mai multe detalii despre uleiul de bebelusi! adica, ma duc la magazin si cer asa? (deocamdata nu am copii si nu ma pricep la lucrurile astea  :-X )


eu am mai multe uleiuri pentru  bebelusi: 2 johnson (unul simplu, extrem de lichid, altul mai pastos....primul este mai bun), apoi mai am si de la nivea....ce pot spune este ca imi hidratam pielea si inainte de a avea bebe cu aceste uleiuri, numa' k nu sunt spectaculoase pentur corp (poate numai asociate cu un masaj facut de altcineva :P)

in schimb pentru demakiere, imi umezesc okii (caci numai okii si buzele le demakiez cu ulei, pentru restul fetei fiind nepotrivit tenului gras, acneic), apoi pe un tamponel demakiant pun un strop de ulei (UN STROP, nu mai mult, caci altfel il scoti greu, de gras ce e...)...nu ustura okii, nu ii irita....mie mi se pare excelent.

mai demult ma demakiam pe toata fata, dar delphina m-a sfatuit sa nu o mai fac, caci favorizez aparitia comedoanelor.
elle_ni
QUOTE
Bree...trebuia sa iei Elmiplant fara alcool.  :o
Eu folosesc de-ala de vreo 2 ani si e super ok.


zi-mi si mie pls.cum e ala fara alcool?adica ce scrie pe el?al meu scrie ca e pentru oki si buze, si e roz....si e nashpa de usturator....poate ajunge si asta tot pe ghetele maica-mii :-X
Ciresica
eu ma gandesc, spre exemplu, ca si uleiul de masline poate fii un bun demachiant.  :)
blondina
Eu folosesc ulei de bebelus din gama Dalin.Dupa ce fac dus,nu ma sterg pe corp cu prosopul ci dau direct cu ulei de bebelus.Face pielea f catifelata.  :fluierat:
elly
Multumesc fetele, chiar ieri mi-am cumparat ulei de bebe dalin, chiar nu ma ustura ochi!  :D

Va pup pe toate  :-*  :-*  :-*
ioannaraluka
Eu am avut Elmiplant normal (nu cel roz, cel cu vitamine si galbenele) si acum mi-am luat Bioten, care mi se pare mai bun. Ma ustura ochii uneori cand ma demachiez, dar numai daca in  timpul procedeului imi intra rimel cu demachiant in ochi  :'(, oricum banuiesc rimelul ca e de vina.
bebi_mic
??? Si eu am ulei pt bebe ca am un bebe dar nu stiam ca poate fi folosit ca demachiant. o sa incerc. Cel de la Johnson`s Baby credeti ca e bun?
elle_ni
QUOTE
Eu am avut Elmiplant normal (nu cel roz, cel cu vitamine si galbenele) si acum mi-am luat Bioten, care mi se pare mai bun. Ma ustura ochii uneori cand ma demachiez, dar numai daca in  timpul procedeului imi intra rimel cu demachiant in ochi  :'(, oricum banuiesc rimelul ca e de vina.


mah, nu stiu ce rimel folosesti tu, dar eu iti spun cum e la mine: eu am folosit toate rahaturile de rimel, mai mult ieftine decat scumpe si, bineinteles ca la demakiere, ma usturau okii numai la anumite demakiante...uite acum imi vine in minte demakiantul pentur oki de la loreal...e bestial, dr si pretul e mare, si se duce repede...io nu-mi permit lorealul de oki
si parca si demakiantul de la farmec u galbenele nu ustura okii, dar nu bag mana in foc, ca am cam uitat cum e ...

deci, eu cred ca okii te ustura mai mult de la demakiant decat de la rimel.
elle_ni
QUOTE
??? Si eu am ulei pt bebe ca am un bebe dar nu stiam ca poate fi folosit ca demachiant. o sa incerc. Cel de la Johnson`s Baby credeti ca e bun?
da, ambele formule....si cel mai lichid, si cel cu particule, indif ca e cu aloe, sau mai stiu io cu ce...sa-ti traiasca bebitzu' tongue.gif :-*

QUOTE
eu ma gandesc, spre exemplu, ca si uleiul de masline poate fii un bun demachiant. smile.gif


dar, e foarte bun, io kiar am incercat intr-o sticluta sa amestec putin ulei de masline cu apa minerala, dar imi repugna mirosul de "tigaie"....nu-mi suporta bila, mititica, uleiul sub nici o forma ...
didilica
:offtopic:
Helllllpppppp!!!!
Fetele din Timi, care veniti maine la intalnirea de la ora 8, gasiti vreuna dintre voi, prin drumul vostru, un demachiant din ala de la elmiplant pentru ochi si buze?  :fluierat:
Ca eu n-am gasit pe niciunde pe unde am umblat (iar aria mea de acoperire e cam mica) si n-am timp sa caut. Si mi s-a terminat biotenul, iar aseara m-am demachiat cu crema de corp.  :'(
Pleasseee, daca gasiti careva, imi luati si mie unul? Si il recuperez maine seara de la voi.  :-*
Ariana
Didi gasesti in bazar sau la farmacia din centru de langa Eminescu.Eu nu am drum in bazar din pacate si as vrea sa ajung acolo sa imi iau Blosoom tot de la Elmi.
angeldust
Bioten am si eu - si demachiant si crema , imi fac foarte bine ,eu raman cu ele deocamdata .
Pe mine nu ma ustura ochii deloc de la Bioten , dar adevaru e ca eu pot sa imi dau si cu sapun in ochi ca tot nu ma ustura
didilica
QUOTE
Didi gasesti in bazar sau la farmacia din centru de langa Eminescu.Eu nu am drum in bazar din pacate si as vrea sa ajung acolo sa imi iau Blosoom tot de la Elmi.

In bazar nu pot sa ajung nici dak ma impusc, n-am timp nici sa mor. Iar la farmacia aia chiar nu m-am gandit.  :fluierat: De fapt nu intru niciodata acolo, dar o sa incerc ca e destul de aproape de jobul meu.

Si de la bioten ma ustura nu doar ochii ci si pleoapele!!! Zici ca imi iau foc pleoapele daca masez prea mult zona. Si trebe sa insist, ca altfel raman cu rimelul pe ochi.  :'(
ioannaraluka
Elle, sigur de la rimel este, de asta am si precizat, normal ca in general demachiantul e de vina, de aceea sunt demachiante speciale de ochi care au ph asemanator lacrimii.
Dar eu ma demachiez si dimineata (cand nu am machiaj, logic) tot cu Bioten si e ok.  Din pacate rimelul este Max factor, Lashlift...intre timp am reusit sa mi-l bag in ochi cand ma fardam si pisca...deci am descoperit vinovatul. Nu am avut de doua ori acelasi rimel pana acum, dar nici unul nu a avut efectul asta :(
didilica
Interesant, ca si eu am acelasi rimel. Crezi ca el e o fi vinovatul?
angeldust
De la rimel am patit si eu sa mi se irite ochii , a fost groaznic , m-a mancat pe mine undeva sa imi iau un rimel de la cineva care cica le aducea de dincolo L'oreal cica ... mama ca tzeapa a fost , cred ca spirt bagase in ele  :morideris:
ioannaraluka
Nu cred, stiu sigur....de asta il si luasem, ca era mult prea laudat si am vrut si eu daca e asa bun, dar uite ca la mine nu e  :(. E din magazin, deci nu e fake.
Angeldust, si eu am vrut sa iau tot asa de la cineva, L'Oreal Double Extension, dar am vazut la o prietena si cand l-am desfacut, e drept ca mirosea cam tare a spirt, ma rog alcool, si mi se parea cam fluid...pana la urma am abandonat ideea.
:offtopic: oarecum: am gasit tot "la negru" rujuri Dior la 150 000 lei, asta ce mai e? Rimelul ca rimelul...dar in astea ce pun?
Meg
QUOTE
io mi-am cumparat ieri faimosul elmiplant pentru oki si buze, dar in loc de oki cred ca trebuia ca scrie "k....r"


:morideris:

haha.. ce misto :) ma.. asa am patit si eu cu unul.. (nu elmi) dar mi-a dat seama ca am pus prea mult pe discheta.. vezi si tu :)

:-*
elle_ni
QUOTE

De la rimel am patit si eu sa mi se irite ochii , a fost groaznic , m-a mancat pe mine undeva sa imi iau un rimel de la cineva care cica le aducea de dincolo L'oreal cica ... mama ca tzeapa a fost , cred ca spirt bagase in ele  :morideris:


esti pe aproape...nu spirt, dar orice alcool stiu ca inmoaie likidul din rimel...cineva imi spusese ca dak mi s-a uscat rimelul su sunt in ctiza de timp sau bani, o data sau de doua ori nu se intampla nimic daca pun ceva in el....

acum, prin Bucuresti te acosteaza pe strada tiganii...de pilada zilele trecute, unu' mai cu moaca dubioasa se apropie de mine sa-mi dea...ghici ce...tocmai loreal :-...d'ala facut la el in lighean...

ioannaraluca, atunci, dak tu spui cu mana pe inima ca e de la rimel,te cred... :D :D :D...da' la mine nu romelul e baiul, ci demakiantul...

ziceti voi ca biotenul e mai cu motz, adica e mai bunutz decat elmi roz pentur oki si buze?bai, da' mie mi s-a parut logic ca cel "pentur oki si buze" sa fie mai gentle, ca doar okii ii am pe fata, nu la calcaie, sa zici ca pielea e ca smirghelu' >:(...da' ma rog...cine stie cum au gandit aia de elmi compozitia....
elle_ni
QUOTE
:morideris:

haha.. ce misto :) ma.. asa am patit si eu cu unul.. (nu elmi) dar mi-a dat seama ca am pus prea mult pe discheta.. vezi si tu :)

:-*


mah, pot sa pun si juma de damigeana de demakiant pe o disketa cat cearsafu' de mare,ca daca e de calitate demakiantu', daca e soft si special pentru zona sensibila a okilor, as zice ca nu ar trebui sa-mi dea lacrimile juma de ora...si nu's alergica la nik...

s'apoi, nu pun mult demakiant, k's un pic cam zgarca  ;)...atat cat sa se ia molozu'...da' nici prea putin ca altfel juma de rimel tot pe gene ramane...adica pun putin, daca vad ca nu s-a luat de tot, mai pun putin, si tot asa...deci si lucrul asta il elimin...
elle_ni
QUOTE
:offtopic: oarecum: am gasit tot "la negru" rujuri Dior la 150 000 lei, asta ce mai e? Rimelul ca rimelul...dar in astea ce pun?


margarina???????????ca unt nu prea cred k e prea scump....dau si io cu presupusu'...da putem lua unul si sa-l dam la un laborator la analiza, daca kiar ne roade curiozitatea :P
Meg
:offtopic:


eu nu prea am incredere in astea 'la negru' ca pot fi si contrafacute. de unde stiu eu ca ala chiar l-a furat (cum se lauda) si ca nu e cumparat cu 20 de mii si vandut cu 150? (a se vedea cazul rimelului Double extension - am vazut in 'magazine' produsul)

si decat sa imi iasa nush ce balauri pe fatza.. :) -> dau un ban da' sunt sigura..

:-*
ioannaraluka
Elle, jur cu mana nu pe inima, dar pe flaconul cu demachiant... :P
Poti sa incerci Bioten la 60 lei cat costa nu pierzi mare lucru daca nu iti prieste...
Deci, am avut Elmiplant, nu prea mi-a placut ca eu dupa demachiere ma spal cu apa pe fata si ramanea cumva lipicios, dupa aceea mi-am luat Plantaktiv cu ulei de catina, fain, ieftin 50 lei, daaaar...nu demachia foarte bine si, vai de ochii mei...aia usturime, deci stiu ca am patit si de la demachiant.
Nu vreau ruj, ca de banii aia mai bine imi iau ceva de la Plafar :), doar v-am zis si voua, mie mi-a picat fata cand am auzit...
Ariana
Elle tzuca adu la moa demachiantul daca mai ajungi in Timi.:) Ti-l cumpar eu ca si asa e pe terminate al meu.Tzuc la tine.
elle_ni
QUOTE
Elle tzuca adu la moa demachiantul daca mai ajungi in Timi.:) Ti-l cumpar eu ca si asa e pe terminate al meu.Tzuc la tine.


las-o moarta cu cumparatu' trimite-mi pe privat dresa si ti-l trimit pe d'a moak...ce Dumnezeu, crezi ca-mi ridic vila din banii dupa elmi?
Ariana
:offtopic:
Da mah ridici vila si io o proiectez...ce palaria mea nici atat nu pricepi?:)
elle_ni
QUOTE
:offtopic:
Da mah ridici vila si io o proiectez...ce palaria meanici atat nu pricepi?:)


s-a facut  :P
didilica
Deci, am cumparat demachiantul de la elmiplant, ala pentru ochi si buze. Diseara il incerc. Am dat 125000 pe el, ia ziceti, cat a fost de mare tzeapa? Cat costa intr-un magazin "normal"?  >:(
Ciresica
didilica, eu il iau din carrefour si cora cu 100.000. dar l-am vazut si la 135.000 in gima, asa ca...
kale
ce are diferit cel pt ochi de demachiantul normal elmiplant? e mai soft sau cum?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.