IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Anorexia
Globetrotter
post Jul 24 2009, 06:40 PM
Post #11


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ha, Szi, esti exact ca mine. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Eu am cam 1,61 inaltime si cam 52 kg. Si tot asa m-am ingrasat odata pana pe la 56.
Si eu mananc mult cand sunt stresata. Inainte sa ma las de fumat aveam vreo 48-49 si mi se parea ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elsinore
post Jul 24 2009, 07:25 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 23-July 09
Member No.: 6,876



multumesc pentru deschiderea topicului!

Asa este, cum spune Pink Lemonade, ea nu realizeaza situatia, ea o considera normala. De asta cred ca daca i-as spune ce cred eu ca are ar avea un soc poate. Pentru ca fata de mine sau oricine altineva nici nu lasa macar sa se inteleaga ca are ceva.Poate ea in sinea ei constientizeaza ca nu mananca probabil, dar de fata cu altii nu recunoaste. De multe ori am intrebat-o daca ea mananca mult si nu depune nimic (m-am gandit ca are arderile extrem de puternice) si mi-a zis ca da, ca mananca mult de tot dar nu depune un gram. Nu o cred.Credeti-ma ca la 1.74 si 40 de kg nu poti sa pretinzi ca mananci mult si ca nu depui un gram. Ma gandesc la faptul ca se preuspune ca pentru o greutate normala trebuie sa fie 10 kg diferenta intre inaltime si kg; eu de exemplu am 1.69 si 56kg, deci am 13 kg diferenta, si sunt multumita, dar la ea sunt 34! Si eu am oase grele, iar cine ma vede nu imi da 56kg, si unii chiar se mira cand spun ca atat am, pentru ca par mai slaba putin, si cu toate astea, mana ei sus, langa umar, e cat incheietura mea. Ma sperie, chiar ca e aproape ca acei copii din Africa... M-am gandit cateodata sa ii zic ce cred, dar nu stiu cum ar reactiona. Ea probabil stie cred eu, dar are impresia ca nimeni nu banuieste nimic legat de toate astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 24 2009, 07:30 PM
Post #13


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Intai documenteaza-te, printeaza toate informatiile gasite, fa un dosarel si mergi cu ele la parintii ei. Mergeti cu ei la doctori de specialitate, inclusiv pshoterapeuti sau chiar psihiatrii daca problema are cumva radacini mai adanci. Apoi discutati si cu ea pe baza acestor materiale, sugestii ale mediciclor. Eu alta solutie nu vad. Daca-i spui tu doar ei nu ai cum sa creezi un impact sau imbold spre vindecare si oricum ar fi singura nu va reusi daca este pe sistem nervos toata povestea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 25 2009, 11:20 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi pare rau de asta vesti... No, poate ceva iti este de ajutor din cele de mai jos:
Cum recunoastem o persoana bolnava de anorexie sau bulimie?
Anorexia
Anorexia, bulimia si genetica
Cum se vindeca anorexia
Implicatiie psihologice ale tulburarilor alimentare: anorexia si bulimia
Anorexia in lumea modei
De ce anorexia te face sa te crezi grasa
Cine sunt victimele anorexiei si bulimiei
Obsesia marimii zero
ANA/MIA versus propria viata
Moda absurdului
Amenoreea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 25 2009, 12:41 PM
Post #15


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Multumim, Maat! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 25 2009, 08:18 PM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) Elsinore!
Da, e foarte ingrijorator ce se intampla prietenei tale. Cred ca nu constientizeaza situatia ei, probabil sufera de dismorfobie, exista si aici un topic despre acest subiect. Foarte relevanta mi se pare poza asta:
(IMG:http://beautifullifeproject.files.wordpress.com/2009/03/anorexia.jpg)

Dar cum sunt parintii ei?! Sunt total deconectati de realitatea fiicei lor? Mi se pare de neconceput ca parintii ei sa nu fie alarmati de aceasta situatie. Este total anormal, nesanatos si chiar inestetic ca la 1.74 sa cantaresti doar 40 de kg!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 08:01 PM