IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Max Planck
whiteangel
post Feb 3 2007, 11:49 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 3-February 07
Member No.: 1,141



intrucat sunt noua pe acest forum am sa incep cu un salut pentru toti membrii lui!

intrearea mea legat de acest topic e legat de o alta dieta " Max Plank".

desi nu sunt adepta curelor si pana la momentul asta nu am tinut niciuna (DOOM 2) pana acum, fac un tratament de intretinere corporala si m-am gandit ca ar fi binevenita si o dieta.

A tinut cineva dieta asta??? A avut rezultate? Nu ma astept sa slabesti chiar 9 kilograme in 2 saptamani, dar macar vreo 5- 6 slabesti?

va multumesc anticipat pentru raspuns (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Feb 3 2007, 01:26 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Bine ai venit Whiteangel! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu am tinut dieta Max Plank asta anul trecut. In doua saptamani am dat jos 3 kile. Problema e ca dupa aia, am pus la loc 5 imediat. E o mare minciuna faza aia ca iti schimba metabolismul. Si sa nu mai vorbim ca este pur si simplu criminala. Mancarea pe care trebuia sa o mananc era fada, fara gust. De atunci nu mai suport ouale fierte.

Parerea mea este sa nu te bazezi pe cure hipocalorice care promit minuni in doua saptamani. Organismul tau se va da peste cap si cand vei incepe sa mananci normal, o sa inceapa sa isi faca rezerve, speriat ca il vei supune din nou in viitor la asemenea tratamente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ines
post Jun 27 2007, 04:30 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 17
Joined: 27-June 07
Member No.: 1,865



QUOTE(Szimcsi @ Feb 3 2007, 02:26 PM) *
Bine ai venit Whiteangel! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu am tinut cura asta anul trecut. In doua saptamani am dat jos 3 kile. Problema e ca dupa aia, am pus la loc 5 imediat. E o mare minciuna faza aia ca iti schimba metabolismul. Si sa nu mai vorbim ca este pur si simplu criminala. Mancarea pe care trebuia sa o mananc era fada, fara gust. De atunci nu mai suport ouale fierte.

Parerea mea este sa nu te bazezi pe cure hipocalorice care promit minuni in doua saptamani. Organismul tau se va da peste cap si cand vei incepe sa mananci normal, o sa inceapa sa isi faca rezerve, speriat ca il vei supune din nou in viitor la asemenea tratamente.


Salut.
Tocmai m-am apucat de Dieta Max Planck si sunt foarte incantata de Dieta Max Planck. In plus, am avut sustinerea altor persoane care au mai tinut-o si au fost multumite. Problema cu dietele este foarte simpla: trebuie sa stii ce anume ti se potriveste. Eu am avut o viata foarte dezordonata din punct de vedere alimentar, si dieta asta m-a facut sa redescopar gustul bun al mancarii fara "artificii" nesanatoase. O fructa este dulce daca este coapta, nu trebuie sa fie turnata in ciocolata ca sa ii simti gustul. Cu pusul la loc al kilogramelor este iarasi simplu: daca vezi dieta doar ca pe un instrument de a scapa de kilograme, normal ca dupa ce revii la vechile metehne te ingrasi mai mult. Dar daca vrei ca iti schimbi pur si simplu regimul de viata, sa iti fortifici metabolismul, cred ca schimbarea este de durata. Conteaza mult motivul pentru care o tii. Eu am inceput initial pentru ca ma ingrasasem mult, dar apoi vad ca scopul s-a schimbat: vreau sa mananc mai sanatos. Fara dulciuri, fara faionoase, fara grasimi.

Inca un avantaj al dietei: mananci de doate, cate putin! Exact cat ii trebuie organismului. Mananci oua, carne (peste, pui, vaca), legume, fructe, produse lactate! Pe mine sincer asta m-a convins. Bei multe lichide.

La sfarsit revin cu impresii, si chiar daca nu voi slabi atat cat "spune la carte", tot cred ca niste rezultate vor fi.

Wish me luck!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 27 2007, 04:32 PM
Post #4





Musafir






Ines, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
speram sa te simti bine la noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ines
post Jun 27 2007, 04:34 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 17
Joined: 27-June 07
Member No.: 1,865



QUOTE(fortelady @ Jun 27 2007, 05:32 PM) *
Ines, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
speram sa te simti bine la noi!


Bine v-am gasit! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Si eu! Tocmai imi bagam nasucul pe la topicuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Jul 26 2007, 01:54 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Servus fetelor,
Tocmai m-am apucat si eu de Max Plank, si e OK din punctul de vedere al alimentelor.
Eu sunt o Montignaca convinsa, dar am vrut neaparat sa incerc acesta cura pentru ca foarte multa lume mi-a laudat-o.
Intr-adevar, daca nu esti atenta, dupa, cica se pune la loc, dar eu ma voi intoarce subit la Montignac si pun pariu ca nu o sa pun nimic la loc.
Eu incerc sa mananc mult. Tocmai mancam masa cu cascaval + morcov + ou, si mi-am pus burticica tare bine la cale.
In nici un caz nu cred ca e o dieta hipocalorica (scrie - mancati cat vreti pentru anumite alimente - sunca, cascaval, fructe, iaurt, salata, rosii, etc)
Nici eu nu sper sa slabesc foarte mult, 2 3 kg ar fi super. Ceea pe ce mizez este echilibrul alimentar care ar trebui sa-l dea.

O sa revin cu detalii...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , deabea astept masa de seara cu fructe si iaurt. Daca nu as fi tinut dieta tot fructe mancam.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Succes celor care o tin.

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jul 26 2007, 02:58 PM
Post #7


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



bafta multa
eu am tinut-o pe asta sub denumirea de dieta daneza, si pentru mine a fost un chin. n-am slabit nici un kg si m-a durut stomacul ingrozitor. iar ce mi se pare un mare minus e ca trebuie sa mananci chestii extrem de fade (bine, aici pe site am vazut o varianta mai acceptabila) : morcovi rasi, gratar de vita, spanac fiert fara sare, telina fiarta... bleah
cu ce m-am inteles mai bine a fost South Beach, dar n-am slabit mare lucru nici cu asta
probabil ca sunt o complexata acra care infuleca toata ziua, cum zicea cineva pe la alt topic (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Jul 26 2007, 03:24 PM
Post #8


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



asgaard, e ciudat tare ca nu ai slabit deloc.
Poate sa incerci si tu Monti, daca nu ai incercat-o deja, e foarte OK. Plus, gasesti mult suport pe forumul nostru .
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Intr-adevar sunt unele alimente mai greu de acceptat, dar in general e OK.
Eu sper sa dau 2 3 kg...dar daca nu merge nimic jos, macar sa ma aleg cu o stare de bine. Caci ma simt destul de bine acum.

Sper sa nu se schimbe treaba maine datorita pestelui fiert, am auzit ca e nasol rau. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jul 26 2007, 04:54 PM
Post #9


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



alphutza, pestele nu merge facut la cuptor in folie de aluminiu ? asa ii pui lamaie si ce ierburi vrei, si nu mai e fad
eu tot vreo 3 kg am de dat jos, dar m-am decis s-o iau usor si sa fac si putina miscare (lenea e maaaare)
intre timp nu ma pot abtine sa nu ma plang peste tot de cat de grasa sunt, dar cei care ma cunosc ma ignora deja (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Jul 27 2007, 09:00 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Mama, ce bine suna, la cuptor + ierburi. Treaba e ca nu prea e voie sa schimbi nimic din ce scrie acolo. Sau cel putin pe mine asa m-au amenintat prietenele care mi-au dat-o. Lamaie cred ca se poate pune + sare dietetica, dar eu l-am fiert asa pur si simplu, nu m-am gandit sa-l fac la cuptor, poate pe saptamana viitoare.

E foarte bine sa faci miscare, cred ca e cel mai important lucru.

Ieri am mancat la pranz cascaval + morcovi + ou fiert si nu stiu ce anume mi-a cazut foarte greu. Aproape ca nu mi-a mai ars de cina de fructe. Ce-i drept, am mancat cred ca si 200 g de cascaval. O fi prea mult? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Daca scrie cat vreti, apoi eu am mancat nu gluma. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Oricum, acum sunt decisa sa mananc mai cu cap.

Mai e o problema, nu prea stiu gati (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:58 AM