Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cresterea parului si stoparea caderii parului
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Girlish
http://www.plantur39.com/en/index.php Azi l-am vazut in farmacie.
roxanica10
QUOTE(clara @ Dec 18 2007, 03:09 PM) *
Roxanica, eu il folosesc pe cel pt par gras, plus lotiunea tonica. Dupa ce ma spal, las parul sa se zvante un pic dupa care aplic lotiunea tonica pe scalp frictionand puternic scalpul pret de cateva minute. Cam asta e procedura pe care o folosesc eu. Pt ca samponul imi usuca rau parul, pe lungimea firului de par aplic un balsam de la Tigi evitand radacina. Pritenul meu il foloseste pe cel pt matreata plus lotiunea tonica.


Clara, iti multumesc mult pentru recomandare kiss.gif . Mi-am cumparat samponul Alpecin medicinal impotriva matretii si lotiunea tonica pentru par gras si matreata. Au trecut cam 2 saptamani si ceva de cand le folosesc si deja se vad efectele. Nu mai mi se ingrasa parul atat de repede. Acum ma spal la 3 zile, ceea ce mi se pare absolut normal.
alyna07
hello! smile.gif mi-am cumparat azi de la farmacie - Eurovita pentru par si unghii. Mie mi se pare cam mult sa iau o tableta de 50 mg/zi, oare are efect daca o tai si iau doar jumatate in fiecare zi? De vreo 2 ani cred ca am observat ca imi cade parul mult... si m-am gandit ca poate de la cum ma tot vopseam. Dar acuma nu m-am vopsit de mai bine de jumatate de an si e tot asa, asa ca m-am gandit sa iau ceva vitamine in sfarsit. Scrie ca din acidul panthenoic e 250% din doza zilnica recomandata... nu e prea mult? de ce n-au pus si ei mai putin 8-| oare e ok daca iau jumatate? smile.gif
Diana.
Nu cred. smile.gif
alyna07
uf... si ce nu-mi place sa iau medicamente... mai ales cand sunt asa mari , abia pot sa iau roaccutane-ul nusepoate.gif nah.. decat sa ajung cu 3 fire pe-o parte, 2 pe cealalta (daca stiti bancul biggrin.gif) mai bine ma sacrific...
NicoleNicole
Hai sa va spun povestea parului meu. Aveam cam 20 de ani aveam un par superb castaniu cu reflexe roscate, natural... toti prietenii ma laudau... des, frumos. Pe mine nu prea ma interesa asta, pt ca atunci cand ai ceva nu apreciezi...
Ma nuantam cu nuantatore de la Londa, roscat. Intr-o zi am spus gata ma vopsesc roscata lol. M-am dus mi-am cumparat vopsea si m-am facut roscata. dupa 2 sapt am vrut sa ma fac blonda. Aveam o prietena care era coafeza si m-a decolorat de 3 ori intr-o saptamana pt ca deh pe mine ma apucase si vroiam blond blond spre alb, si nu intelegeam de ce nu iese blond. Ea mi-a spus ai grija ca nu e bine, eu te fac dar daca se arde sau se deterioreaza tu ai vrut. Cand m-am spalat prima oara pe cap singura am simtit ca mi se taie respiratia, parul meu fin si matasos era acum ca o perdea ca textura:)). Nu-i bai ca nu m-am lasat. Am inceput sa-mi iau tot felul de vopsele care mai de care cu decolorant. Palette 100, mai e una de la Loreal mai scumpa care decoloreaza. Tot nu-mi iesea blondul ala deschis pe care-l vroiam. Pana la urma pe la 23 de ani deja imi crescuse mult si ramasese o parte putinb mai roscata in partea de jos. Aveam parul lung pana la fund:) Am zis hai sa ma duc la un salon ca stiu alea ce sa-mi faca acolo. M-am dus frumos la un salon de cartier, unde era o donsoara care in afara ca parca ma batea cand imi punea mana pe cap, eu avand scalpul foarte sensibil mi-a pus de 3-4 ori decolorant pe tot parul. Prin august 2008 fin sfarsit ajunsesem la culoarea pe care mi-o doream... blondul acela dar pt ca am mai taiat din el, nu pt ca a fost donsoara coafeza foarte inspirata. Ehh dupa 2 sapt a inceput sa-mi cada parul... mult, slabisem, am zis ca am leucemie lol ca imi cadeau suvite suvite si fiind mult si foarte lung parca parea si mai grav. In sfarsit intr-o seara dupa 3-4 sapt de disperare ma duc si ma uit in oglinda ca mai aveam 3 floace in fata si nu stiam wtf am. Ma intorc cu spatele si vad un par foarte scurt la spate 5-6 cm dar des... Ehhh dragele mele mi se rupsese tot. I-m multumit lui Dumnezeu ca nu am chelit, m-am dus frumos la un alt salon si m-am tuns pana sub urechi. Nu mai spun de depresii si alte chestii ca eu am avut parul foarte lung de cand ma stiu si m-am socat ingrozitor+ ca eram chiar deosebita cu parul ala luuung si blond. Asta e. Ideea e ca pana si dupa ce m-am tuns scurtnu puneam sa-mi trec degetele prin el pana la capat, fiind foarte ars in partea de jos. Nu stiam ce sa mai fac si ma durea enorm ca ramasesem cu 3 floace si scurt, groaznic pt mine. M-am mai decolorat eu de cateva ori DOAR LA RADACINA in 3 luni. Intr-o zi am descoperit un alt salon mai aproape de mine pt ca am jurat atunci ca nu ma mai duc nicaieri lol si am zis hai sa ma mai duc si eu la o cosmetica, o manechiura... pe care in ultima jumatate de an le-am facut acasa singurica. Si acolo am gasit o fata dragutza care mi-a explicat ce sa fac m-a mai tuns putin si mi-a spus. Parul se vopseste INCEPAND DIN SPATE. In cazul in care e blond, SE DECOLOREAZA SI SE VOPSESTE DOAR RADACINA, si sa-mi fac masticand pot. Mi-am luat Elseve, Nivea, Dove si kaloss. le-am amestecat, si acum ma spal cam la o sapt pe cap cu sampon, dar imi fac masca la 3 zile, o las o ora pe cap, si cand ma spal am iarasi parul sanatos si matasos pe care-l aveam mai demult. MASCA NU SE PUNE DE LA RADACINA NICIODATA.

Ingrasa parul si se poate chiar sa cada ... O data pe sapt ma masez bine cu ulei de ricin, atunci cand ma si spal pe cap... Si cam atat. Astept cu nerabdare sa-mi creasca parul care acum e deja pana la umeri. Dar macar e sanatos. Asa ca aveti grija cu donsoarele de la saloane care habar n-au de capul lor. Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. Si sa va foloseasca:) La un par frumos si sanatos orice culoare sau textura ar avea!!

Ahh am uitat sa va spun ca dupa ce m-am tuns mi-am pus extensii de disperare. Nu le-am suportat + ca aratam ca Daniela Giorfy, no offense lol, parul meu fiind foarte scurt si neavand nici o legatura cu extensiile, parca erau din alta lume. Si dupa ce am dat 15 mil pe ele, am dat inca 5 ca sa mi le scoata mi-a mai cazut si s-a mai rupt o parte din par:)... asa da, numai belele... Asta e. Sa fiti sanatoase si frumoase:)
Fanny
Oribila experienta ai avut. Bine ca ar reusit sa-ti revii fara mari belele. welcome.gif

NicoleNicole
Multumesc Fanny:)
ToothFairy
Si eu-s patita...am ajuns la cantitatea injumatatita de par...si asta din cauza unui tratament intern pentru ten... crying.gif ..asta e...exact ca tine Nicole,nu l-am apreciat la vremea respectiva...acum incerc sa-l resuscitez cum pot...asta e...oricum trebuia facut tratamentu` respectiv pt ten...
Bine macar ca si-a revenit parul tau...si al meu vad ca a inceput sa se regenereze...se vad firisoare mici crescute,asa ca-s pe drumu` cel bun...
Uleiul de ricin chiar da rezultate?
splendora
Hmm...n-am gasit nimic despre gene...ar avand in vedere ca are legatura cu parul, osa scriu aici.
Eu folosesc ulei de ricin si pt gene si pt podoaba capilara. Din pacate, in ultima perioada am observat cum am lipsa-spatiu-lipsa-spatiu mai mult, la gene. La fiecare demachiere, pierd cel putin 5 gene.
Nu stiu ce as mai putea sa folosesc. Ma machiez din ce in ce mai rar, abia daca ma dau cu mascara o data pe saptamana. Conjunctivita sau alta boala la ochi nu am.
E posibil sa fie de la stres sau de la faptul ca am nevoie de ochelari?

Multumesc
ToothFairy
Eu am pierdut ceva din firele genelor cand foloseam un rimel de la Oriflame naspa...cand ma demachiam,pe discu` demachiant ramaneau prea multe fire de gene pt gustul meu nusepoate.gif ...asa ca l-am schimbat si si-au revenit genele cat de cat,splendora...genele nu cred sa aiba legatura cu defectele de vedere...cu stresu` s-ar putea...dar cel mai probabil eu cred ca ele-s afectate de produsele cosmetice...respectiv rimel si fard...poate si demachiant...
NicoleNicole
Uleiul de ricin e ok din punctul meu de vedere. Eu il aplic cu degetele la radacina si masez bine, il las o ora si apoi ma spal, dupa care-mi fac masca daca mai am timp, daca nu ma dau cu balsam si e ok. Pentru ten eu mi-am luat Proactiv sper sa nu fac reclama si e super ok, chiar mi-am curatat tenul. Acum depinde si ce probleme ai tu.
Fanny
Nicole, atata timp cat e vorbesti de experienta ta (fericita sau nefericita) cu un produs nu se numeste nici ca-i faci reclama, nici ca-l denigrezi. kiss.gif
NicoleNicole
Apropos de gene stiu ca am avut si eu problema asta dar eram destul de mica aveam 14-15 ani si cateodata ma trezeam cu ochii lipiti si imi cadeau rau genele. Chiar nu stiu cauza. Eu folosesc L'oreal , fond de ten si rimel si e ok. n-am incercat altceva. Intreaba la o farmacie poate stiu acolo, ca eu ulei de ricin pe gene n-am incercat si nu stiu cat de bine e sa incerci tot felul de produse dupa ureche asa, sa nu-ti faca mai rau.
c4rmen
Pentru caderea genelor eu stiu de uleiul de ricin si de cel de masline, dar nu am incercat pentru ca nu am avut nevoie; o colega a avut problema asta si de la ea stiu. Pot sa o intreb daca vrei.
splendora
Da, ar fi bine daca as putea primi mai multe informatii de la persoane care au avut problema asta. Am parca grupuri de gene si apoi spatii si este jenant ca nu ma pot bucura de genele mele si ca ma feresc sa folosesc mascara. Atunci cand folosesc, e alta bataia de cap pt ca tre sa le aranjez sa nu arate aiurea.
Folosesc ulei de ricin destul de des, dar nu vad diferenta... nesigur.gif
oanuna
Buna tuturor,

De vreo 3 ani de zile imi cade parul infiorator, se spune ca e normal sa ti cada intre 40-100 de fire pe zi insa la mine la fiecare trecere cu mana prin par cad cred ca vreo 20 de fire. Fiecare spalare a aparului pentru mine inseamna un chin, numai la gandul ca imi vad ceva care obisnuia sa fie frumos..cum se scurge prin cada... Imi cade un pumn plin de par...la fel se intampla si cand ma pieptan. Dimineata cand ma ridic din pat..perna mea e aproape neagra (sunt bruneta) din cauza parului meu care in loc sa stea in cap a ales sa stea pe perna..sau pe jos in casa...casa mea e plina de parul meu....
Mai mult de atat am si o tona de matreata, cu toate ca ma spal cu un sampon impotriva matretii - Ducrey. A fost bun o perioada, insa apoi s a obisnuit organismul cu substanta activa probabil..si nu mai face fata.


Am fost la dermatolog (eram in alta tara pe vremea aia - Egipt), mi a dat o tona de pastile...vitamine, sampoane si dupa un an si jumatate de dat banii aiurea...tot nimic. In romania am luat solutia de la elmiplant impotriva caderii parului, dar cred ca problema mea e mai grava de atat...si nu prea am rabdare pentru tratamentele naturiste....dureaza prea mult..si in secolul asta al luminii cand plecam de acasa la 8 dimineata si ne intoarecem la 8 seara, nu stiu cand sa mai avem timp.

In fine, DACA S-A MAI CONFRUNTAT CINEVA CU ASA CEVA, va rog sa mi spuneti ce ati facut, daca ati gasit un medic bun, orice informatie e binevenita.

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Oana
bebe_maria
Atat pentru matreata cat si pentru caderea parului mie mi-a facut foarte bine henna (cea frantuzeasca cu o indianca pe ea). Daca nu vrei sa vopsesti parul ia varianta neutra (parca asa se numeste) si aplica doar pe pielea capului.
Corina O
QUOTE(alyna07 @ Jan 30 2008, 03:19 PM) *
hello! smile.gif mi-am cumparat azi de la farmacie - Eurovita pentru par si unghii. Mie mi se pare cam mult sa iau o tableta de 50 mg/zi, oare are efect daca o tai si iau doar jumatate in fiecare zi? De vreo 2 ani cred ca am observat ca imi cade parul mult... si m-am gandit ca poate de la cum ma tot vopseam. Dar acuma nu m-am vopsit de mai bine de jumatate de an si e tot asa, asa ca m-am gandit sa iau ceva vitamine in sfarsit. Scrie ca din acidul panthenoic e 250% din doza zilnica recomandata... nu e prea mult? de ce n-au pus si ei mai putin 8-| oare e ok daca iau jumatate? smile.gif



Un produs bun e Perfectil. E nou, e din Anglia - ceea ce cred ca-l face sa avem incredere - am tot vazut reclame in reviste si prietenul meu a inceput sa ia. Are tot complexul de vitamine si multiminerale necesar. Pot sa spun e ca nu ii mai cade parul si sper sa apara si ....."pufulet". Vom vedea! Oricum nu poate sa-i faca decat bine!
Diana.
Corina, am cautat pe net si perfectil nu are nimic in plus fata de alte suplimente romanesti care se gasesc pe piata la preturi mult mai mici. In plus, ceea ce nu se spune in reclamele astea, este ca intotdeauna calvitia are cauze genetice si nici un medicament nu este capabil sa schimbe adn-ul uman. wink.gif
Mai mult, e bine sa fim ceva mai reticente si mai ponderate in recomandari, in special cind vorbim de medicamentele nou aparute (si suplimentele alimentare intra in aceasta categorie) pentru ca au existat de-a lungul timpului multe produse declararate drept "sigure" care au dus la nenorociri...

Si faptul ca e din Anglia nu il face " mai de incredere" decit alte medicamente - e chiar indicat sa ne tinem in friu tendintele cosmopolite in domenii ca farmaceutica.

In plus, iti recomand sa citesti regulamentul forumului vis-a vis de conturile create pentru promovarea unui produs/serviciu, societate comerciala (a, aici intra si farmaciile, sa stii! wink.gif ). Ar fi pacat sa ne despartim inainte de a ne cunoaste mai bine, sper ca intelegi exact ce vreau sa spun.
ToothFairy
Eu ma bag la un tratament-soc cu ulei de ricin.. am inteles ca da foarte bune rezultate..asa ca merita incercat... e scarbos ca orice ulei, sa-l pui in cap, dar sa nu mai vaz` pastile in fata ochilor..
happyCat
Dupa parerea mea Perfectilul nu e mare branza. Mai bine o dieta echilibrata si multe alimente care contin siliciu: ovaz, fasole, usturoi, ceapa. Si masti cu ulei de ricin.
Diana.
Perfectilul e mare brinza cind ai legatura cu unii de il comercializeaza... wink.gif
ToothFairy
Eu am o dieta echilibrata, chiar am grija ce mananc si sa mananc sanatos si mi-am dat seama ca tot nu e-n regula..tot intern este dezechilibrul de`mi pica paru`...nu stu` daca s-a eliminat din organism Roaccutane-ul, ca eu tind sa cred ca de la el mi-a picat paru`..am luat si Viaderm o cutie..a fost ok,dar am luat prea putin...si a recidivat caderea...trebuia sa iau macar 3 cutii,da` chiar vreau sa reduc din administrarea de pastile pt orice afectiune...

probabil faza cu Perfectilul` era o mica reclama smile.gif
Diana.
... una mica, siteul care prezinta amindoua produsele (destul de rare pe piata!) e gazduit de acelasi furnizor de net cu al doamnei de mai sus. Cam mare coincidenta....
Cindy
Empty, mai bun decat Viaderm, mi s-a parut Vitamins for the Hair, de la Nature's Bounty. Preferabil de luat cu mancare, altfel imi intorceau stomacul pe dos si in plus erau mari.
Pe mine ma enerveaza uleiul de ricin pt ca este foarte slinos... zapacitul.gif Dar are rezultate, nu? Eu acum mai folosesc din cand in cand uleiul de masline, tot din categoria naturale.
ToothFairy
sweet, incerc si cu asta ...sunt la a doua folosire...nu pot sa stau toata noaptea cu el, ca nu pot sa dorm cum vreau eu, in ce pozitie vreau eu,ca tre` sa ma limitez la prosopu` de pe perna smile.gif) asa ca-l las vreo 3-4 ore ziua, cand nu ies din casa...si`l amestec cu galbenus ...(si mai yucky in combinatia asta, dar incerc)...ca am ajuns la disperareeee...te anunt peste o luna daca da rezultate! wink.gif
Cindy
Bafta cu tratamentul, Empty! wink.gif Da, sa ne anunti de rezultate!
Aplici asta la fiecare spalare sau o data pe sapt/doua etc?
ToothFairy
sweet, trebuie cam de 3 ori pe saptamana cica dat pe par ca sa dea rezultate,timp de 2 luni. Sper sa reusesc ...ca e asa yucky senzatia.smile.gif "rezista baba..."
Sper sa iasa ceva, ca de nu, ma tund periuta si pun si poza la topicu` respectiv smile.gif))

symlove
Buna fetelor!De o luna si ceva imi cade parul ingrozitor.cel mai mult la spalat,raman cu "ghemuri" de par in mana.Mi-am facut analize complete inclusiv tiroida,analize hormonale ecografie ovariana,nu a iesit absolut nimic in neregula.
M-am dus la dermatolog si a ajuns la concluzia ca e o cadere sezoniera,ca parul trebuie sa se regenereze si cade,dupa ce mi-a pus niste intrebari,m-a intrebat de cand nu mi-a mai cazut parul.Adevarul ca nu imi cadea un fir inainte de perioada asta.
Am luat niste vitamine,niste pastile naturiste hair tonic,ma dau cu masca viva natura cu petrol si folosesc fiolele vichy cu aminexil.mari imbunatatiri nu am vazut.
Toti mi-au zis ca daca e sa se regenereze pot sa ma dau cu orice ca tot cade ce are de cazut,dar cat poate sa tina aceasta perioada de cadere?Deja a trecut o luna si eu ma crizez la fiecare spalare,imi vine sa plang cand il vad prin chiuveta cu smocurile.sa nu mai zic ca pe unde merg las numai "urme" de par.L-am si scurtat ceva,dar degeaba.Aveti vreo idee?sa mai astept sa isi faca "damblaua" avand in vedere ca nu s-a gasit nici o cauza?caderea e difuza,nu am goluri sau localizari,cade de peste tot la fel!Stresata nu sunt,nu am examene sau altele...
walpurgik
Mi-am luat azi phytocyane, sampon revitalizant si capsule phytophanere. Am eu un feeling ca o sa dea roade, desi nu-mi mai cade parul ca inainte de ceva vreme buna. M-as tunde, dar numai cat sa-i dau o forma, insa sunt confuza, n-am nici cea mai vaga idee cum.
symlove
walpurgik ti-a cazut sau iti cade?eu mi-am luat azi Vitralius capsule.Nu vreau sa te dezamagesc dar am facut acum 2 ani tratament cu phitocyane sampon plus fiole .Rezultatul a fost matreata,par gras si parca mi-a cazut si mai rau parul.Tot ce e posibil sa fi facut eu alergie la ceva din continutul lui.M-am schimbat pe vichy si a dat rezultate dar acum parca nu mai raspunde la nimic parul meu crying.gif sunt disperata.In farmacii sunt atatea produse dar depinde de fiecare,la cineva a mers,la altcineva nu.Eu raman pe vichy sampon plus fiole,Vitralis si Hair tonic,si viva natura cu petrol o data pe saptamana,dar deja imi e groaza sa ma mai spal pe cap sa ma mai pieptan crying.gif cand ma gandesc ce par aveam si ca nu imi cadea un fir nusepoate.gif
walpurgik
Eu in toamna o sa-mi iau fiolele de la foltene, despre care am auzit opinii pozitive dupa testare si rezultate evidente, tratamentul se face primavara si toamna. Din cate am observat la mine cel mai ok e sa schimb sampoanele cat mai des, sa ma spal cu 2 feluri diferite de fiecare data, in functie de cum mi-e parul atunci, cat de gras sau uscat e, daca mi-e dermatita pe zona cu probleme sau e ok, plus mastile aferente. Acum nu-mi mai cade decat normal, insa am trecut printr-o perioada de mi s-a injumatatit parul. Am luat suplimente multe si plus la 2 zile masca de par, farmec cu ihtiol, vivanatura cu petrol, tonice de par cu ardei iute sau alpecin cu ingrediente speciale, ulei pe firul de par pt a nu-l usca si a-l restructura. Toate astea dupa o vreme chiar au avut efect.
Cindy
Mie mi-a placut foarte mult Phytocyane la momentul lui. Nu imi mai imi cadea parul, s-a mai regenerat, imi dadea un super volum parului si se aseza bine. Walpu, cat ai dat pe capsulele Phytophanere? Tin minte ca sunt destul de scumpe, nu? Eu am luat de la Nature Bounty, tind sa cred ca au avut efect dar erau si groaznic de inghitit. mari, amare, mi se intorcea stomacul pe dos.
walpurgik
Scumpe a naibii- 130 ron. M-am ticnit, imi luam o pereche de papuci cu banii aia.zapacitul.gif
nature's bounty am luat si eu; mi-au placut merz spezial dragees, astea pe care le-am luat ultimele, usor de inghitit, cu invelis dulce si mai acceptabile ca pret.
symlove
Walpurgik te referi la tonicul de la Alpecin cu cafeina?il am si eu acasa, m-am dat o data de doua ori dar mi-a lasat parul ca naiba,nici nu ma puteam pieptana,era gras si in acelasi timp "apretat",mai tare mi-l smulgeam,asa ca am renuntat la el si m-am intors tot la fiolele vichy,care sunt mai comode si mai usor de aplicat.tu ai vazut efecte de la alpecin?alte probleme nu am decat ca mi se ingrasa ceva mai repede de cand imi pun crema cu petrol.
walpurgik
Pai, si mie mi se ingrasa de la mastile cu petrol, insa isi revine intr-o sapt. la normal dupa ce nu le mai aplici. Tonicul il foloseam numai inainte de masca de par, frictionam bine pielea capului, apoi aplicam masca si stateam acoperita cu folie vreo 2-3 ore. Apoi spalam parul. In rest, orice produse leave-in pe par mi se pare ca incarca, asa ca evit sa le folosesc, chiar si ser de volum sau mai stiu eu. O sa vezi ca daca e de picat, parul ala o sa pice, aproape indiferent de ce-i faci, apoi o sa se reduca si stabilizeze. La mine cu siguranta mi-a cazut si datorita pielii scalpului care are zone cu dermatita seboreica, ceea ce clar nu face bine nici la bulb.
symlove
Si nu se formeaza nici o reactie aiurea...si cafeina si petrol?Ma gandesc ca poate nu-si mai face nici una efectul.Adevarul la cat sunt de disperata si eu mi-as pune in cap toate lotiunile doar de s-ar opri o data.

Mai aiurea e ca au venit si caldurile si transpir toata.Cu parul desprins nu pot umbla ca sta ca naiba daca nu il fac cu presa si asa mai rau il agresez plus ca ma enerveaza sa vad fire peste tot.Il tin prins in coc sau o coada lejera ca sa nu-l sugrum.Am sa mai incerc si fiolele de la bes pe baza de ginseng si placenta,vad ca sunt laudate...in toiul verii m-a luat si pe mine naparlirea crying.gif
Cindy
Mda, foarte scumpe Phytophanere, Walpu..sa ne tii la curent cu evolutia.
O sa ma uit si eu de Merz si ce contine, la astea de la Nature's Bounty imi placea ca aveau o compozitie buna, concentratii destul de ridicate, dar chiar au un gust groaznic si provoaca chiar o stare de greata. Cel mai bine ar fi sa le iau in timpul mesei, cred. Vitralius am inteles ca e un complex puternic antioxidant, ii contine cred pe toti, dar pt par mai e nevoie de complexul B etc, nu e suficient.
Despre ce fiole cu placenta si ginseng e vorba?
symlove
Si Vitralius-ul are B-uri.Sunt la Bes niste fiole pe baza de ginseng si altele pe baza de placenta.Sunt laudate.Eu parca am observat la ultima spalare imbunatatiri,nu a mai cazut asa tare plus ca la radacina se vad multe firisoare mici.Sa vad cum se prezinta in continuare.O fi inceput sa isi faca fiolele de la vichy efectul sau si-a facut damblaua caderea.Am renuntat la crema cu petrol de la viva natura pt ca am observat ca imi cadea mai rau dupa ce o tineam in par(poate sunt eu intoleranta la petrol,cine stie) oricum nu mi se pare normal sa cada dublu fara de obicei dupa ce imi puneam acea crema,cu toate ca e foarte laudata.Cine stie,nu toti raspundem la fel.
belle
Mie iar a inceput sa-mi cada parul rau.... am toate analizele facute, nu s-a descoperit absolut nici o cauza pentru care imi cade si cu toate astea cade intr-o fericire, din ce in ce mai rau. Si creste si mult prea incet. Singura solutie pe care nu am incercat-o e Dercos, am vazut acum reclama si am zis "hai sa incerc, ca altceva nu mi-a mai ramas". A testat cineva Dercos asta? e bun de ceva?

LE: acum am vazut la Phyto ca au si ei ceva asemanator tratamentului de la Vichy. O fi mai bun Phytotrixil?
suzy36
buna fetelor,
si problema mea este ..... grava (pot spune dramatica pentru mine!).de 6 luni imi cade parul. pe zi ce trece se rareste si mai mult. am fost la medici (endocrinolog, ginecolog , dermatolog), am facut analize...si nimic. fac tratament cu dercos. mai am 2 fiole si termin o serie. nimic. medicul mi-a recomandat in paralel cu dercos sa iau forcapil. am folosit si vivanatura. nimic. ce sa fac? ah, eu dau vina pe apa(sunt plecata din tara) care este calcaroasa. va rog ajutati-ma cu retete. am citit pe aici fel de fel de retete cu ulei de ricin, cu ulei de masline, cu usturoi etc, insa nu am inteles cum se preapara, cat timp sa stau, la ce interval trebuie dat pe pielea capului. orice sunt dispusa....va rog din suflet ajutati-ma.....eventual spuneti-mi cum sa fac si cu apa....sa o fierb? sa ma spal cu apa plata?
mii de multumiri anticipate

danutza_ta2000
Fetelor incercati pentru caderea parului masca cu petrol de la VIVA Natura si masca de par cu placenta de la Kallos, dar folosite un timp mai indelungat....cel putin 3 luni...
kary_pink
QUOTE(suzy36 @ Oct 9 2008, 04:50 AM) *
buna fetelor,
si problema mea este ..... grava (pot spune dramatica pentru mine!).de 6 luni imi cade parul. pe zi ce trece se rareste si mai mult.


Buna Suzy

Un factor care duce la caderea parului este stresul si dezechilibrul alimentar. Incearca pe cat posibil sa ai in alimentatia ta proteine ( oua si fructe uscate), fier ( ficat, legume si fructe de mare ), calciu ( verdeturi si lactate),vitamina a ( unt, oua ), vitamina b ( ficat, drojdie de bere, cereale), vitamina c ( legume si fructe uscate) si elimina stresul.

Cu siguranta pentru parul tau va fi mai bine daca vei folosi apa fiarta sau apa minerala. Clorul sau calcarul duc la caderea parului si agreseaza scalpul.

Ai grija ce medicamente folosesti, citeste bine contraindicatiile, pentru ca multe dintre pastilele pentru combaterea caderii parului provoaca dezechilibru hormonal si duc la riscul aparitiei parului pe fata.

Masca: 2 linguri argila ; 1 lingura ulei de masline; 1 lingura ulei de ricin ; 1 lingura miere ; un galbenus (se face o pasta din toate )
Se aplica pe parul ud si se tine 30 de minute. Se aplica cel putin o data pe saptamana timp de 3 luni.

Oana
Buna fetelor smile.gif Pot spune nu cu mandrie ca m-am confruntat cu problema asta dupa nasterea gemenilor si am fost sigura ca raman cheala, asa ca am inceput sa merg pe la doctori.Am incercat tot ce era mai scump,sa fiu sigura ca se va implini dorinta mea de a mai avea par pe cap,dar nimic nu functiona in cazul meu asa ca am apelat la leacurile babesti:fierturi din frunze de nuc,urzica si radacini de brusture cu rezultat doar pe termen scurt crying.gif Dintr-un instinct mi-am cumparat samponul de la Loreal Paris, Elseve Anti-Rupere si masca reparatoare din aceeasi gama si 322.gif am reusit.Bineanteles ca problema venea si din interior,anemie si mult stres,dar am fixat-o si pe aceasta 322.gif Pentru un par mai puternic daca pot sa-i zic asa iau un complex de calciu,magneziu si zinc si foloseac samponul si masca de la Loreal care sunt foarte accesibile.Va doresc bafta kiss.gif
Girlish
Eu folosesc intern un complex de vitamine pt. par: Niacina 35 mg, Vitamina B12 6 mcg, Fier 15 mg, Zinc 15 mg, Mangan 5 mg, Colina 125 mg, Proteine din soia 100 mg, Acid folic 400 mcg, Pantotenat de calciu 100 mg, Iod 150 mcg, Cupru 2 mg, Acid paraaminobenzoic (PABA) 30 mg, Inozitol 50 mg, Drojdie de bere 5 mg. O pastila pe zi dupa masa.

Iar extern: ulei de ricin si vitamina A uleioasa aplicata la radacina parului si lasata peste noapte.
Oana
Girlish spune-mi te rog si mie cat ulei de ricin si cata vitamina A caci am auzit ca face minuni ,indeseste parul.

Si cum se cheama complexul de vitamine
LostWhispers
QUOTE(Girlish @ Nov 1 2008, 12:36 PM) *
Eu folosesc intern un complex de vitamine pt. par: Niacina 35 mg, Vitamina B12 6 mcg, Fier 15 mg, Zinc 15 mg, Mangan 5 mg, Colina 125 mg, Proteine din soia 100 mg, Acid folic 400 mcg, Pantotenat de calciu 100 mg, Iod 150 mcg, Cupru 2 mg, Acid paraaminobenzoic (PABA) 30 mg, Inozitol 50 mg, Drojdie de bere 5 mg. O pastila pe zi dupa masa.



cum se numesc vitaminele ? nesigur.gif sunt de la farmacie sau de la plafar ?
Cindy
Vitamins for the Hair de la Nature's Bounty?
Girlish
QUOTE(oana_82 @ Nov 1 2008, 10:53 AM) *
Girlish spune-mi te rog si mie cat ulei de ricin si cata vitamina A caci am auzit ca face minuni ,indeseste parul.

Si cum se cheama complexul de vitamine

Eu folosesc alternativ uleiul de ricin cu vitamina A uleioasa, o data la 3 sau 4 zile, cu o seara inainte de a ma spala pe par. Pe-o bucata de vata torn din sticluta si tamponez scalpul, imi fac carari sa fie mai usor. Sunt si ieftine. 50 ml ulei ricin 3 lei, 10 ml vit. A 1,4 lei. Ricinul ajunge pt. 3-4 aplicari, fiind dens, iar vit. A la 2 aplicari.

Complexul de vitamine e cel intuit de sweet, Vitamins for the Hair de la Nature's Bounty, sunt 65 de tablete si costa 37,5 RON. Le-am gasit la farmacie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.