Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cresterea parului si stoparea caderii parului
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda > Ingrijirea parului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Oana
Multumesc frumos!
bebe_maria
Astea sunt girlish?
Chiar vroiam azi sa ma uit de niste vitamine pt par, unghii si piele pt ca mi se tot exfoliaza unghiile si am parul uscat, probleme cu pielea nici nu mai mentionez, alea sunt de-ale casei smile.gif
Girlish
Nu, astea sunt:- fara linkuri catre .ro ca ne suparam instant!
Ale mele sunt doar pt par, dar banuiesc ca poate au vitamine si pt par si pt unghii, avand in vedere ca si alte firme au combinatia asta de vitamine.
Cindy
Deci le-am intuit bine! biggrin.gif
Eu mi-am luat acum Perfektil, ca tot meniul meu are carente nutritionale si asta incepe sa se vada.
ulpia
Girlish, de unde ai luat ulei de ricin 50 ml cu 3 lei?
Diana.
Eu il cumpar de la farmacie de obicei. Pretul variaza intre 2,5 lei si 4 lei...
ToothFairy
Eu m`am saturat de "frectii" d-astea la picior de lemn cu tot felu` de solutii si lotiuni din toate plantele posibile si imposibile si din toate uleiurile lumii...
Am si eu o intrebare : a incercat cineva tratamentul cu Aminexil de la Vichy ?? cel pt femei , of course? eu is tare tentata sa mi`l fac cadou de mos Nicu, daca nu cumva mai repede, ca daca astept pana atunci chelesc...am inteles ca stiitific s-a dovedit ca aceasta substanta, Aminexil, ar fi SINGURA solutie care intr-adevar inlatura alopecia...ce sa mai, eu am ajuns la un punct in care nu mai suport aceasta "boala" si-s hotarata sa dau un ban, da` sa stu` ca functioneaza...
ulpia
QUOTE(Maŕt @ Nov 4 2008, 06:12 PM) *
Eu il cumpar de la farmacie de obicei. Pretul varoaza inyre 2,5 lei si 4 lei...


Dar ce cantitate? pentru ca la pretul indicat de tine am vazut ulei de ricin la 20-25 ml, iar Girlish a gasit o cantitate dubla
symlove
Buna fetelor,am mai scris pe aici, sunt fidela topicurilor despre caderea parului crying.gif De cand ma stiu tot cu asta ma confrunt, am si perioadae in care nu cade dar si perioade in care imi iau par cu pumnul si se rareste considerabil.Acum vreo 5 ani ajunsesem sa raman aproape cheala pe parti, exact ca la barbati.Pe vremea aceea am avut mare succesc cu vichy aminexil, si-a facut efectul super bine, a regenerat parul, a oprit caderea...vreo 3-4 ani nu am mai avut probleme pana a inceput iar sa cada de sa ma apuce plansul.Am luat iar fiolele de la vichy dar de data asta efect pauza.Deci ori s-a obisnuit parul meu cu ele ori le-au stricat ei compozitia angry.gif .
Tin sa va anunt ca am fost la "n" medici si nimeni nu mi-a gasit o cauza nimic,dupa ce au testat toate tratamentele existente pe parul meu au dat din umeri si au zis ca e de vina stresul.Sufar tare mult din cauza parului si chiar am ajuns sa fiu complexata crying.gif Vesnic iau vitamine pt par , vesnic fac tratamente.
Acum am reusit sa imi mai opresc caderea cu Crescina si chiar s-a regenerat bine.Nu pot spune ca nu mai cade deloc, dar oricum in limitele normale...ce mai conteaza ca mai am un sfert din parul care l-am avut..nici un sfert cred.Cand ma iau nervii imi spun ca ma rad in cap si-mi pun o peruca.
Deci la mine singurul tratament de pe piata care a avut ceva efecte a fost Crescina.Poate se mai confrunta cineva cu aceeasi problema ca mine(caderea parului fara cauze) si imi da un sfat. Va pup fetelor.
Oana
Mi-am facut tratamentul cu ulei de ricin si mi-am cumparat uleiul de par de la Scwarzkopf Gliss Hair Repair,Oil Nutritive.Observ ca e foarte moale parul momentan si mai am de asteptat macar o luna ca sa vad rezultatele.Va urez succes si voua.
ivanka
Buna, fetelor! Si eu ma confrunt cu aceeasi problema de cativa ani buni si tot n-am gasit un remediu eficient care sa stopeze caderea parului. Am 26 de ani si ma vopsesc blonda de la 18 ani, eu fiind saten inchis la baza. Initial am inceput cu suvite, care s-au tot inmultit pana cand a trebuit sa il vopsesc tot. Incerc sa il vopsesc cat mai rar, o data la 2 luni jumate-3 merg la salon, unde folosesc vopsea profesionala, insa cred ca am pierdut jumatate din el in cativa ani. Ma confrunt si cu dermatita seboreica, pe care am reusit sa o stopez cat de cat cu sampon Dercos de la Vichy pentru matreata uscata, care acum a aparut intr-o varianta si impotriva caderii parului si in paralel sampon Vichy Dermocalmant. Folosesc masca cu ulei de masline, balsam reparator, balsam pentru culoare, insa dupa cateva spalari de la vopsire parul e matuit, se incurca foarte usor si cade in disperare. Acum am luat de la farmacie Seleniu si Zinc, scrie ca e pentru par, unghii si piele, sa vedem ce rezultate da. M-am tuns si mai scurt, sperand sa se regeneze, insa am ajuns la concluzia ca singura solutie e sa nu mai vopsesc, asa ca ma gandesc la culoarea naturala, desi imi sta bine blonda. Folosesc si anticonceptionale, care am auzit ca ar fi si ele responsabile de caderea parului si m-am obisnuit sa il tin tot timpul prins in coada. As vrea sa incerc Gliss Repair, daca l-ati folosit, as fi curioasa daca a dat vreun rezultat. Daca stiti si un produs bun pentru descurcarea parulu, v-asi fi recunoscatoare.
Oana
Ivanka,eu folosesc Hair Repair de la Gliss si e foatre bun.Am un par cret de la natura si il descalcesc foarte greu, l-am mai vopsit si blond.Face parul matasos si il pieptan foarte usor,iar cand am fost la cuafor domnisoara respectiva mi-a zis ca a vazut foarte rar un par vopsit blond asa de moale.Incearca si tratamentul cu ulei de ricin ca nu pierzi nimic.Bafta kiss.gif
symlove
Si eu am crezut ca sunt anticonceptionalele de vina, le banuiam, dar mi-am facut analizele hormonale si totul e ok.Deci am exclus cauza asta.De vopsea nu am ce sa zic ca ma fac cu henna sau nuantator de la l`oreal Casting...mai ales cand e frig ca imi e ca naiba sa stau 5 ore cu henna in cap pe frigul asta.Si cu toate astea cade.si eu il tin mereu prins din cauza ca nu suport sa las peste tot numai fire de par, am alergie cand stau la o masa si vad cum cade peste tot. crying.gif sa nu mai zic cati bani aruncati pe tratamente cu efect zero sau care mai rau au inrautatit situatia(mi-au ingrasat parul,mi-au facut matreata etc.)
Diana.
welcome.gif la noi, Ivanka.
Din experienta personala iti spun ca toate mastile si tratamentele nu au dat rezultate lamine (mai putin cea cu gaz+ulei de ricin+alcool).
De cind insa folosesc vopseaua Color& Soin s-a mai diminuat caderea. Semnificativ.
Si eu tot blonda sint, insa culoarea naturala e un blond nisipiu.
Informati depsre vopsea de par care nu deterioreaza gasesti daca dai click pe link.
Oana
Gazul unde-l gasesc?Am intrebat pe la benzinarii si nu au.

Sory,am intrebat de 2 ori. blush.gif
ulpia
A incercat cineva emulsia pentru ingrijirea parului de la Santo Raphael? Contine ulei de ricin, petrol rafinat, alcool etilic si ulei de menta; credeti ca este bine se tine pe par 4-5 ore asa cum indica prospectul? in loc de 10-15 minute conform retetei de la inceputul topicului?
Gazul lampant difera de petrolul rafinat? Se comercializeaza mai putin in stare pura; decat in lotiuni alaturi de alte ingrediente.
ToothFairy
Mi-am luat Vichy cu aminexil ...pana acum face minuni...si nu am folosit decat 2 doze...e prea devreme insa sa ma pronunt...smile.gif
symlove
EmptyG ma bucur ca iti merge.si la mine prima data a avut rezultate miraculoase insa cand am mai incercat sa fac o cura nu a mai avut nici un efect din pacate.
Ulpia eu am folosit acea solutie dar cred ca era prea puternica pt scalpul meu, dupa ce ma dadeam cu el l-a spalat imi cadea enorm de mult par.Sau poate sunt eu prea sensibila cine stie.
Eu am inceput sa vad rezultate chiar bune de la Crescina, imi mai cade foarte putin par si se regenereaza.Sper sa fie ok in continuare.mai am o luna de tratament.Acum a aparut la crescina si sampon pe care mi l-am achizitionat.Sper sa nu fac matreata sau sa imi ingrase parul zapacitul.gif
janis
Eu am folosit Alphactif sampon si balsam vara trecuta si m-a ajutat destul de mult, numai ca are un miros foarte ciudat samponul.
Cindy
Walpu si cine a mai folosit, cum sunt fiolele Phyto imporiva caderii parului? Nu am probleme cu caderea parului dar fiolele astea sunt printre putinele produse pe care nu le-am incercat biggrin.gif (si sunt foarte curioasa) si banuiesc ca ar fi bune pentru fortifierea si regenerarea parului. M-am inteles foarte bine cu produsele Phyto pe care le-am folosit pana acum, prin urmare as vrea sa incerc fiole tot de la ei.
cris 82
Fetelor,am o problema asa de mare,nici nu stiu unde sa scriu despre ce e vorba,o sa scriu aici poate ma veti putea ajuta,pana acum 3 sapt. am fost blonda(vopsita)insa,din cauza ca imi cadea parul intr-un ritm alert,am decis sa ma inchid si am ales cea mai proasta solutie,m-am facut bruneta,m-am vopsit cu vopseaua fara amoniac Revlon,va dati seama...SOC!!! frustaremare.gif nu numai pt mine si pt toata lumea,acum normal ca imi pare f rau si as vrea sa fiu din nou blonda,dar nu stiu cum?nu vreau nici sa-mi distrug parul,ati folosit aceasta vopsea?va mai iesi din parul meu?va rog ajutati-ma!!! help1.gif
bebe_maria
Daca e vopsea semi-permanenta (ai zis ca e fara amoniac deci asa cred) se ia pe masura ce speli parul.
Eu sunt facuta acum cu vopsea semi-perm si pt ca ma spal cu head&shoulders pt dermatita care e mai agresiv pt firul parului, mi se duce vopseaua de 2 ori mai repede dar pt mine nu-i de bine ca-mi place nuanta smile.gif
deedee29
Si eu m-am confruntat cu problema asta. Acum pot spune ca lucrurile sunt sub control. Inca imi mai cade parul, dar nu ca inainte, cand mi-era groaza cate fire gaseam pe haine (nu mai vorbesc cat de inestetic mi se pare cand vad asta la altii) si mi-era teama de spalat pe par pentru ca stiam ce urmeaza.
Am folosit DercosAminexil de la Vichy pana s-a terminat cutia si spre finalul tratamentului am inceput sa vad fire mici de par la baza scalpului, semn ca se regenera bietul de el. Am facut si o miscare dramatica, in sensul ca dupa mai bine de 8 ani de blond am gasit o doamna tare de treaba care m-a convins ca ar fi mai bine sa incerc sa revin la o culoare mai apropiata de satenul meu inchis (bine ca am rugat-o sa imi faca si niste suvite mai deschise, ca nu m-a lasat sufletul biggrin.gif ). L-am si tuns cred ca vreo 5 centimetri, in speranta ca o sa-l ajute.
Iar acum ma spal cu sampon de la Revalid si cu sampon de la Joico (am si un balsam de la ei, K-pac).
Si iau suplimente cu Zinc si Seleniu.
Nu am revolutionat structura parului, cu siguranta genele lu tata nu se vor lasa infrante (un chelios tare simpatic, dealtfel)...dar e mai bine. Macar arata sanatos. Doar ca trebuie sa ma spal o data la 2 zile, pentru ca se ingrasa repede si nu imi place sa arat ca o mata plouata. Si da...nu folosesc feon, placa sau alte produse de styling (decat pentru ocazii sau evenimente care impun).
Sunt departe de parul pe care il visez (mai ales de nuanta aia de blond pe care o iubesc la nebunie...si cand ma gandesc ca prima data cand m-am vopsit blond am plans si nu am iesit din casa 3 zile biggrin.gif ), dar pot sa zic ca e mai bine decat inainte.
Pentru probleme mai serioase cu caderea parului, farmacista mi-a recomandat un alt tratament..cu Crescina...e mai puternic si e in concentratii diferite, in functie de gravitatea problemei. Numai ca eram la fundul sacului atunci si nu mi l-am putut permite (nu mai retin pretul, dar parca era un pic mai scump decat Aminexilul).
kiss.gif Va tin pumnii la toate.
g_nancu
QUOTE(sweet_girl @ Dec 18 2007, 01:55 AM) *
welcome.gif Moni! Nu am mai auzit de reziduurile de care spui, o stii din sursa unui dermatolog? zapacitul.gif
Mai mult ca sigur ai o dermatita seboreica. O sa ma repet cu recomandarea de Blue Cap. Pt caderea parului, exista sampoane si tratamente eficiente, dar mai intai ar trebui sa iti rezolvi intr-o anumita masura problema cu dermatita sau ce este. Intr-adevar, nici eu nu am fost prea entuziasmata de Klorane.

Georgy, insista mai mult pe hidratare, e normal ca si parul sa fie afectat de frig, de toti factorii exteriori.. wink.gif




buna!!
eu am avut km aceeasi problema, si o prietena, farmacista mi a recomandat fiole de ginseng.
sunt foarte multumita de ele, folosesc 1 p sapt, cu cateva ore inainte de baie, si am un par frumos si sanatos.
vi le recomand.
va pup
theaa
QUOTE(Diana @ Apr 4 2006, 03:27 PM) *
Masca impotriva caderii parului
Folositi asemenea produse sau scheme de tratament?


am folosit o reteta citita pe aici: amestec 2 oua de casa + 4 linguri ulei masline + 4 picaturi ulei ricin. masca se aplica dupa sampon, apoi clatesti DOAR cu apa. eu am folosit sampon solid la jaboneria.net.
Bafta
Dixy
Woops,am gresit topic-ul.Scuze Maat,mi-l muti tu?
accountuser
QUOTE(monipui @ Dec 18 2007, 06:20 PM) *
Sal again smile.gif

lxn, pot sa spun ca stiu cum te simti. Cat despre mersul la doctor, eu cred ca e o idee buna sa mergi. Un doctor bun iti va pune intrebari legate de menstruatie, de durata,de frecventa acestia...de faptul daca ai dureri mai mari in acea perioada si asa mai departe...In functie de asta,te poate trimite la analize mai detaliate si iti poate recomanda mai mult decat un sampon scump. Desi la mine se pare ca nu a fost cazul de asa ceva, am de gand sa mai merg inca o data la doctor si sa cer trimitere la niste analize...cum ar fi cele hormonale..ca nu are sens sa ma duc sa fac de capul meu,nici nu stiu ce analize sa fac.

sweet_girl, eu am cautat mult pe net despre asta..si ma gandeam la dermatita seboreica,doar ca atunci cand am fost la doctori..mi s-au uitat in cap si au spus doar ca am scalpul iritat (de la scarpinat cel mai probabil) si nu au zis absolut nimic de dermatita. Pe langa sampon, am primit si un preparat de la farmacie (ceva cu alcool si acid salicilic) nu am reteta ca nu inteleg bine ce scrie acolo. Eu m-am tot dat in cap cu solutia asta...deja am avut 4 flacoane..dar nimic..nici o imbunatatire,asta dupa 6 luni. Pe langa asta,mi s-a spus si ca tratamentul e de lunga durata si ca rezultatele vor aparea....dupa ceva timp ... sad.gif

Cat despre sampoane...tot din cautari pe net..am gasit faza cu rezidurile smile.gif E adevarata. Am gasit pe net un sampon: Neutrogena-anti residue formula, care ar trebui folosit o data pe saptamana pentru a curata parul de toate aceste reziduri acumulate de la alte sampoane. Din ce review-uri am citit,se pare ca samponul chiar revitalizeaza parul tern,dar nu stiu sa se gaseasca pe la noi.



buna. lnx sau sweet girl va rog daca mai frecventati forumul asta va rog imi spuneti daca a ti gasit remediul impotriva dermatitei seboreice si daca a ti stabilit un tratament pentru refacerea parului care este cu adevarat eficient. Multumesc!
Diana.
Dermatita seboreica e o boala. Bolile se trateaza la medici.
lusia
Am avut si eu destule probleme cu parul. Acum 2-3 ani a inceput sa-mi cada foarte tare, in special datorita stresului, oboselii si alimentatiei proaste. Erau perioade in care cadea mai mult, si perioade in care cadea mai putin (dar tot nu eram in limitele normale). Am trecut si prin faza in care vanam si numaram firele de par care cadeau atunci cand ma spalam pe cap.
Am tot citit despre diferite masti care au fost propuse in acest topic si in final am facut un mix :
- 2 galbenusuri de ou
- o sticluta ulei de ricin
- o lingura ulei de masline
- jumatate de sticluta vitamina A
- 12 capsule vitamina E (pe care le gauresc si storc lichidul deoarece nu am gasit varianta uleioasa)
- o lingura miere poliflorica
- 4 catei de usturoi dati pe razatoare.
Masca o aplic pe parul uscat, acopar cu o punga, pun un prosop peste si stau cca 4 ore.
Samponul pe care il folosesc este cel de la Ducray - Anaphase (impotriva caderii parului)
Dupa samponare, pentru a scoate complet mirosul de ou/usturoi, aplic balsam pe toata lungimea parului si stau asa ~15min. Stiu ca astfel se unge mai repede, dar nu le pot impaca pe toate smile.gif
Eu aplic aceasta masca o data pe saptamana. Am inceput sa o folosesc acum 5 luni.
La mine chiar a functionat. Efectele s-au simtit dupa vreo 2 luni. Parul cade acum in limitele normale, si chiar a inceput sa se regenereze. Plus ca straluceste foarte foarte tare smile.gif

bebe_maria
Din pacate de dermatita seboreica nu te poate vindeca nici un medic pt ca are cauze asa de variate si asa de greu de identificat incat tot ceea ce poti face este s-o tii sub control insa si asta e f dificil.
Citeste pe net cat mai multe informatii medicale despre ea si cunoscandu-te pe tine incearca sa determini cauzele (stresul, caldura sau frigul excesiv, anumite alimente, produse de ingrijire a tenului).
Daca mergi la medic ai grija sa fie unul bun pt ca multi recomanda produsele pe baza de cortizon care merg f bine pe termen scurt iar pe termen lung dau dependenta si duc la aparitia altor efecte secundare neplacute toate astea in timp ce problema ta revine si mai acuta si mai rezistenta la tratament.
afobia
Fetelor , eu folosesc de 2 luni ALPECIN un sampon cu cafea , costa 250 mii si il cumpar de la farmacie , mi-a cazut foarte mult par in special cand eram in stres maxim cu facultatea examene sesiune , imi cadea foarte foaaarte mult par si va spun ca o singura data m-am spalat cu acel sampon si de la prima utilizare cand m-am piepatanat deja nu mi-a mai cazut parul si ma spal o data la 2 zile cu acest sampon si in prezent parul meu este :x nu cred ca am folosit vreodata un sampon mai bun ca alpecin wink.gif pe cuvantul meu
coralina2
Sunt noua aici pe site,pot sa ma alatur si eu,deoarece am cam aceleasi probleme. biggrin.gif
buna
emilly
Buna,

am o intrebare pentru voi care sunteti experte in tratamentele pentru par.....ati auzit de hair grow...? sunt pastile si spary...un tratament impotriva caderii parului si regenerarii lui.

multumesc mult!
Jo
Sunt multe astfel de tratamente. Nu-mi vin nume in cap pe moment, dar stiu ca erau si reclame pe la tv.
Eu am scapat de problema caderii parului cu Revalid. Desi multa lume spune ca e un cacat pe bat, la mine a mers foarte bine. Acum imi mai cade foarte putin par, si e frumos si stralucitor (o fi si din cauza ca in mare s-a cam dus toata vopseaua si a ramas parul meu natural)
luiza_carm
Eu am avut aceasta problema in urma cu vreun an de zile. Solutia am descoperit-o intr-un plafar de cartier. Fiole si sampon Humusvitalis- Derbe impotriva caderii parului si pentru regenerare. Succes la cautat.
Tarja
fetelor, daca stiti vreun tratament pentru cresterea mai rapida a parului si care functioneaza pe bune, v-as fi cea mai recunoscatoare crying.gif
Szimcsi
Buna Tarja. Eu iti recomand cu entuziasm Revalid pastile. Tratament 10 zile pe luna, timp de trei luni, trei pastile pe zi. E buna si pentru crestere si pentru matreata si pentru intarirea firului. In plus, poti aplica un tratament cu ulei de ricin si ulei de masline, pe care il tii in par peste noapte sub o punga de plastic sau un batic. Face minuni!
Tarja
tratamentul cu ulei de ricin il fac si eu de ceva timp, insa nu vreau sa iau nicio pastila pt asta. am auzit aczuri cand de la revalid s-au trezit ca le creste parul pe fata, pe maini.. nu numai in cap huh.gif
Diana.
Tarja, de la revalid nu mi-a crescut par in plus niciunde. Nici macar in cap... laugh.gif
Bia
Bun, deci la tine efectul a fost nul! laugh.gif
Cindy
laugh.gif Tarja, ma indoiesc, nu sunt miraculoase. Vitaminele sunt adjuvante, suplimente la hrana zilnica, care nu mai furnizeaza tot aportul necesar de vitamine. E ca si cum ai spune ca daca ai manca super sanatos, cu toate vitaminele si mineralele necesare, ti-ar creste par pe corp.
Eu am luat vitamine Wallmark cand imi cadea parul si chiar au avut efecte. Eu am parul acum pana pe la jumatatea spatelui.
Diana.
Mi-a mai crescut si mie parul dupa dezastrul lasat de mina lui Sorin de la Grafitti. Acum macar nu mai am 3 cm versus 5 centimetri. Cu ajutorul Lui Dumnezeu, de Craciun voi avea o infatisare cit de cit normala... smile.gif
Iau in continuare eurovita pentru par si unghii insa la mine se vad rezultatele preponderent la unghii si prea putin la par. Asta si din cauza afurisitei de tiroida.
marso200
si eu am avut probleme cu caderea parului ..intrasem in panica si miam luat tot felul de vitamine si fiole plus tratamentul de la gerovital dar fara nici un rezultat..pana acum 2 saptamani cand miam luat de la plafar crema vivanatura vo recomand din suflet se simte schimbarea de la prima aplicare. cum am facut eu: deci ma dadeam cu aceasta crema apoi ma clateam putin cu gaz pe tot parul si stateam asa timp de o ora..iar la sfarsit imi spalam parul cu sampon si il clateam cu ceai negru pentru ca am auzit ca e foarte bun pentru firul de par succes:*
cris 82
Si gazul de unde il iei?Si eu am folosit Viva Natura si mi-a placut smile.gif
Diana.

De azi incep tratamentul cu Foltene, fiolelele si samponul. Am mai folosit fiolele acum 5 ani, aduse din Serbia de prietenele mele sirboaice, atunci nu gasisem in tara. Parul meu se subtiaza si cade pe zi ce trece din cauza bolii... Si chestia asta ma supara teribil. De
FOLTENE PHARMA HAIR & SCALP TREATMENT - SPECIAL FOR WOMEN
Action: A single dose attack treatment based on the synergic action of TRICALGOXYL®, hair loss active ingredient exclusive of Foltene Pharma Laboratories and a BIOMINERAL COMPLEX:
* TRICALGOXYL® stimulates the growth of hair, normalises the life cycle of the hair and restores the natural physiological balance of the scalp.
* NOURISHING BIOMINERAL COMPLEX: seaweed extracts: Asparagopsis Armata, Himanthalia Elongata, Undaria Pinnatifida. Rich in mineral salts essential to a woman’s organism: calcium,potassium, magnesium, iron, zinc. Restoration of the minerals to normal concentration levels and nutrition of the hair.

Results:
Clinical tests show that FOLTENE PHARMA HAIR & SCALP TREATMENT:
* Increases the quantity of hairs in the growing phase (Anagen)
* Decreases the quantity of hairs in the falling phase (Telogen)
* Increases the length and resistance of the hair giving it strength, volume and shine.

Frequency of use: Use at the first signs of weakening of the hair and/or hair loss.
Attack phase: 1 bottle every other day for two months.
Maintenance phase: 2 bottles per week for one month.
The duration of the treatment is to be evaluated on the basis of the results obtained.
The preparation has been dermatologically tested and its complete tolerability allows for use even over long periods, if necessary.
The treatment should be repeated at least twice a year (spring and fall)
Each box allows one month of treatment.
The treatment can be applied both to wet (after shampoo) or dry hair.

DO NOT RINSE
FOR EXTERNAL USE ONLY
Box content: 100 ml (12 single dose bottles)
RECOMMENDATIONS: Avoid contact with the eyes. Should this occur, rince thoroughly with plenty of water
* Do not apply the product in case of lesions on the scalp


FOLTENE PHARMA THINNING HAIR SHAMPOO - SPECIAL FOR WOMEN
Action: A treating shampoo specifically studied for weak and/or falling hair caused by drastic diets, stress, weakness, hormonal unbalance, post-partum, menopause, chemical treatments (colours and perms).

Its formulation, based on the combined action of Tricalgoxyl® and the Biomineral Complex, makes it the ideal complement to Foltčne Hair & Scalp Treatment Special for Women:
* Tricalgoxyl® – hair growth stimulator patented by Foltčne – strengthens weak, falling hair, restores the natural physiological scalp condition.
* NOURISHING BIOMINERAL COMPLEX: seaweed extracts: Asparagopsis Armata, Himanthalia Elongata, Undaria Pinnatifida. Rich in mineral salts essential to a woman’s organism: calcium,potassium, magnesium, iron, zinc. Restoration of the minerals to normal concentration levels and nutrition of the hair.
Results: Hair is visibly stronger, fuller and shinier.
Usage Instructions: Apply to wet hair, delicately massage for three minutes and rinse. Its very mild formulation makes the shampoo suitable for everyday use.
Box content: 200 ml bottle
Cindy
Succes! smile.gif
Diana.
Saru` mina!
Am inceput. I-am tras o spalatura cu samponu` fix ca la carte, masat scalpul vreo 3 minute, lasat parul sa se zvinte in prosop, pus prima ampula cit mai aproape de radacina, iar masat bine insa lejer, sa intre in piele. Acum poimiine. In 2004 a dat rezultate. Sa vedem acum.
bebe_maria
Bafta Diana! smile.gif
La mine a mers mereu henna si uleiurile diverse pt caderea parului, eu nu cred ca imi cad mai mult de 10 fire pe zi magindesc.gif, oare e posibil, citisem undeva ca tuturor ne cad mult mai multe si e perfect normal?!
Ciresica
Fetelor, si mie imi cade parul, e subtire si gras. Am inceput de o luna sa iau vitamine (Eurovita Multiminerale) si vreau sa iau 3 luni cu pauza de 10 zile intre. Lunile urmatoare iau numai Ca + Mg + Se + Zn. Cred ca ma orientez spre Walmark...
Si la ultimele 2 spalari am renuntat la sampon. In schimb am facut un amestec din 2 galbenusuri de ou + cate 5 ml de tincturi de plante (mesteacan + brusture + urzica + ardei iute) + o lingura jumate de apa calduta. Nu face spuma ca un sampon, dar sunt destul de multumita. smile.gif Parul e tot gras, tot la 3 zile il spal, dar nu a mai cazut asa rau. Nu am mai gasit pe perna dimineata nici macar un fir de par. Vreau sa continui cu tratamentul asta cateva saptamani sa vad ce se mai intampla. Pentru mine ar fi tare sa maresc perioada dintre spalari. biggrin.gif

Bebe, cum e henna? Este eficienta? Ce efecte ai obtinut? Pateaza? Oare daca ma spal cu galbenus si tincturi care sunt pe baza de alcool se decoloreaza? magindesc.gif
danati
Si eu am aceeasi problema, imi cade ingrozitor, dar am zis sa incerc intai cu ceva naturist asa ca am facut ieri o masca cu ulei de masline si galbenus de ou in care am pus si cateva picaturi de lamaie si cateva de ulei de ricin. Am rezistat vreo doua ore cu ea in cap. Sa vedem ce iese, o sa repet peste cateva zile. Si o sa incerc si ceva intern, ma gandeam la niste Ca-Mg-Zn magindesc.gif
Sunt curioasa si de rezultatele tratamentului tau, Fides, mult succes !
Maria, esti o fericita ! Dar cum ajuta henna la stoparea caderii parului ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.