Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rochii de banchet, rochii de seara sau de cocktail
Forum pentru femei - eLady.ro > Despre noi si Interesele Noastre > Frumusete, Moda
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Fanny
pentru o nunta la sfarsitul lunii iunie ce spuneti de rochita asta?



o alta varianta ar fi...


mentionez ca nunta nu e foarte pretentioasa.
kalua
Prima mi se pare ceva mai eleganta, deci mai potrivita. smile.gif
angeldust
Mie amandoua mi se par rochite de toata ziua nesigur.gif Acu tu stii ce fel de nunta e si ce se preteaza si ce nu.
Fanny
off, mie nu-mi plac rochiile fastuoase, ci simple si ... elegatute. Si mai ales, rochiile pe care le pot imbraca si cu alte ocazii, nu doar la o nunta, sau la un botez
o prietena imi sugera si ideea asta

angeldust
Pai rochia poate fi foarte simpla, dar dintr-un material mai elegant. Nuj...zic si eu nesigur.gif
Fanny
ce intelegi prin material elegant? pls, nu spune satin!
angeldust
Nu, nici mie nu imi place satinul. Nu stiu, nu ma pricep la materiale sincera sa fiu, dar cand vad un material pur si simplu mie se pare elegant sau nu...dupa textura, dupa felul in care cade, etc.
kalua
Asta cu maneca e smart casual, mergi cu ea la serviciu, la piata, dar in nici un caz la o nunta, cat ar fi nunta de vai de steaua ei. closedeyes.gif
sylvia_31
Daca-ti place atat de mult combinatia alb-negru, atunci sa fie ultima, cea cu curea. Mi se pare mai chic.
Off topic: tu chiar poti sa dansezi intr-o rochie ca asta ? Ma rog, si altceva in afara de classic. Ptr. mine, o rochie de nunta e buna doar daca ma pot zbantzui nitzel in ea tongue.gif
Diana.
Pentru mine o rochie de nunta inseamna o rochie uni. Care se poate preta si la o petrecere mai simandicoasa, si la o cina (mai mult sau mai putin romantica sau chiar de afaceri) la un restaurant; impresia de rochie casual o dau imprimeurile, care sint (parerea mea, desigur, pentru ca nu detin io adevarul absolut! ) mai potrivite pentru tinute de zi.
angeldust


Asta nu iti place? Mi se pare asa undeva intre....ar merge oarecum si la o nunta.
kalua
Modelul asta pus de angel mi se pare perfect, e elegant, dar poate fi purtat si in viata de zi cu zi.
Exact la asa ceva m-am gandit si eu biggrin.gif
Diana.
Mie-mi place, sincer foarte mult, e faina tare dupa gustul meu! estiok.gif
Fanny
sunt sexoase ambele... prima cred ca s-ar potrivi conformatiei mele...dar sa fie ceva mai lunguta... adica pana la genunchi si nu alba... nu pot sa merg la nunta in alb ca risc sa ma fure pe mine in locul miresei... laugh.gif
a doua e prea sexoasa si curbata pt formele pe care le posed.
multumesc pentru ajutor... o sa mai caut si eu si mai opinam pe subiect. floricele.gif

bebe_maria
QUOTE(angeldust @ May 19 2007, 07:14 PM) *


Asta nu iti place? Mi se pare asa undeva intre....ar merge oarecum si la o nunta.



Angel vreau eu rochita asta indragostita.gif , de unde ai luat poza?
angeldust
de pe neimanmarcus.com smile.gif

Si am mai vazut cateva dragute pe acolo :







ralllukutza
QUOTE(bebe_maria @ Apr 16 2007, 08:23 PM) *
Am pus si eu poza cu rochita biggrin.gif

unde?k nu gasesc magindesc.gif
divi2007
ultimele 2 sunt de vis indragostita.gif
kalua
ralllukutza, bine-ai venit la noi! Sper sa te simti bine aici.

Te rog sa nu mai folosesti "k" si alte prescurtari care de fapt nu fac parte din limba romana. Este interzis pe acest forum prin regulament.

bebe_maria a pus pozele pe grupul Elady. Tu trebuie totusi sa-ti faci "stagiatura" aici pana a primi ok-ul pe acest grup. smile.gif
ralllukutza
QUOTE(kalua @ May 20 2007, 05:16 PM) *
ralllukutza, bine-ai venit la noi! Sper sa te simti bine aici.

Te rog sa nu mai folosesti "k" si alte prescurtari care de fapt nu fac parte din limba romana. Este interzis pe acest forum prin regulament.

bebe_maria a pus pozele pe grupul Elady. Tu trebuie totusi sa-ti faci "stagiatura" aici pana a primi ok-ul pe acest grup. smile.gif


Mersi!sper si eu.
Bine,din obisnuinta am folosit,incerc sa ma controlez.
mititik
Sambata este nunta de argint a parintilor mei si as vrea sa imi cumpar o rochie draguta. Dat fiind faptul ca am inceput sesiunea si nu prea am timp de colindat aiurea, spuneti-mi si mie, va rog, in ce magazine gasesc rochii mai de ocazie si sa fie si la preturi rezonabile (nu mai mult de 3-4 milioane).

PS: In Bucuresti! tongue.gif
geoo
mda, a venit si vremea cea urata! Pe 4 am festivitatea!!! Imi bag picioarele in ele de rochii pt ca nu am gasit nimic!
Si fiindca nu ma duc la banchetul ci doar la festivitatea din zi, m-am gandit sa-mi imbrac fusta lunga cu tot cu corset plus o camasa alba! Tot ma omor dupa fusta aia si nu am apucat sa o imbrac!!! Cu prima ocazie fac o poza sa-mi dati o parere!
Cindy
da, da, geo, asteptam pozele! 322.gif
katy87
nu stiu sigur dak aici trebuie sa postez.imi trebuie 2 rochite de seara pt un botez si o logodna.si as vrea ceva care sa nu mi vada picioarele sau 3/4 si sa ma faca un pic mai grasuta.offffff nu ma nici o idee. crying.gif crying.gif
kalua
katy, ce trebuie sa facem ca sa nu mai scrii cu k-uri? crying.gif

Vezi daca gasesti ceva cu volane, astea umfla. smile.gif
katy87
kalua din obisnuinta,ai sa vezi ca de acuma nu o sa mai scriu cu "k".
Ally
doua rochii care imi plac mult si sunt relativ simple:



katy87
QUOTE(Ally @ Jun 21 2007, 04:07 PM) *
doua rochii care imi plac mult si sunt relativ simple:





ally unde gasesc si eu asa ceva?
cami777
blush.gif Sunt noua pe aici, dar am constatat ca pot sa aflu foarte multe cu ajutorul vostru si de aceea va cer ajutorul. A venit vremea ca sa spun DA si n-am nici cea mai mica idee de cum ar trebui sa arate tinuta mea pentru -starea civila-...sunt din Cluj si pe aici magazinele de profil sunt foarte putine si cu marfa destul de...aiurea. Am intrat in panica, pentru ca se apropie...termenul, 7 oct si nu am inca nici o varianta... AJUTOR
lxn
ladies, am citit cu sufletul la gura telenovela rochiei pe care dr_wise a laudat-o, am urmarit cu nerabdare povestea lui angel si am asteptat plina de speranta sa vad rochita lui bebe_maria insa NIMIC! crying.gif

sufar, serios, e ca si cum urmaresti un film si te lasa cablul balta fix cand sta tom cruise atarnat de stanca fara scapare

va roooog, vreau si eu sa vad cum a rezolvat angel cu rochita rosie, sa vad diafana rochie a lui bebe si cu rochita doctorasului elady nu mai am sperante, stiu ce s-a ales de ea...

pls.gif
angeldust
da...eu recunosc : sunt vinovata laugh.gif Am mai povestit io la vremea respectiva cu peripetiile mele cu banchetul. Cum mi s-a pus pata pe rochita rosie cu o zi inainte de banchet, cum am imprumutat o rochie neagra si cam neinteresanta de la o prietena, care mi s-a rupt cand am tras-o pe mine cu 2 ore inainte de eveniment ..etc etc laugh.gif
Partea proasta e ca , va vine sau nu sa credeti, nu am absolut nici o poza de la banchet biggrin.gif am doar niste filmulete si ce sa fac? un print screen din ele am incercat dar se vede jalnic. Oricum, nu a fost asa o rochie deosebita sa merite efortul.

Cam asta e scuza mea biggrin.gif
lxn
buuun. no happy ending in telenovela angel. oricum, multumesc mult ca mi-ai raspuns, mai ales ca m-am trezit si eu la o gramada de vreme de la discutiile voastre, insa chiar m-a captivat topicul respectiv. daca reusesc sa obtin si poza bebe_mariei, i'm a hapyy elady biggrin.gif

am si eu o sigura rochie in garderoba proprie si personala (eleganta) cu care ma falesc la fiecare eveniment la care nu merg aceleasi persoane biggrin.gif imi place foarte mult rochita insa nu o sa o mai pot purta de mai mult de o data pentru ca deja am fost la banchet intr-a 12-a cu ea si la o nunta si ma stie prea multa lume ca sa risc crying.gif

mai am o rochita de vara pe care am purtat-o la o cununie, foarte vesela si simpatica pe care sigur o voi mai purta pentru ca e pretty casual.

asa ca in curand voi rasari eu pe topicul asta cu intrebarea: "recomandari pentru o rochie?", caci la anul am de mers la un botez si doua nunti si acum ma prind ca trebuie 3 rochite, nu una, ca's aceleasi personaje la respectivele evenimente. whyyyy meeeee?! zapacitul.gif
kalua




lxn
Multumesc pentru sugestii, Kalua. Toate sunt interesante insa ultima este indragostita.gif Imi doresc de mult timp clasica little black dress si cred ca una dintre cele 3 va fi musai neagra. O sa pun acum cele doua rochite pe care le am, sa-mi spuneti cum va plac smile.gif

kalua
Cea cu oranj si rosu nu mi se pare deloc de ocazie. magindesc.gif Si geanta mare tot nu-i de ocazie.
Iar cealalta imi place, e ok. smile.gif
Cindy
Mie sincer nu imi plac sabotii din a doua poza..
Prima rochita imi place, e chiar draguta, dar nu prea mi se pare de ocazie..
lxn
Pai nici nu e de cine stie ce ocazie, mi-am luat-o de plimbare si "ocazia" la care am purtat-o a fost pe nepregatite biggrin.gif Am fost cu ea la o cununie civila pe o caldura ingrozitoare, iar apoi nu a urmat masa sau altceva, a fost cununie si atat biggrin.gif

Cat despre sabotii din poza 2, la momentul la care i-am luat am alergat sa gasec ceva mai a catarii si nu am gasit, asa ca au fost my last chance. Voi ce tip de incaltari ati sugera pentru rochia eleganta? magindesc.gif
geoo
Indeobste la rochie de genul asta merg sandale! Cat mai finute si cred ca daca au niste baretute subtiri pe glezna ar veni superb, pt ca ai picioare subtiri si frumoase! Daca esti un pic mai indrazneata, incearca culorile in nuante tari (de ex. un visiniu pt rochia ta) daca nu .... oricand sfantul bej wink.gif sau chiar argintii
Cindy
Da, si eu votez tot pentru niste sandale foarte finute. estiok.gif
angeldust
Eu in primul rand observ gentuta din poza a 2-a care e exact ca cea pe care am avut-o eu la banchet, doar ca a mea era pe argintiu laugh.gif

CA sa fiu f sincera, nici una din rochii nu e pe gustul meu..dar hey..nici nu ar trebui sa fie pe al meu, ci pe al tau. Sfatul cel mai practic pe care ti-l pot da e urmatorul : nu are sens sa investesti in 3 tinute de ocazie pe care cine stie cand le vei mai purta. O "little black dress" ai putea sa iti iei, ca aia sigur o sa o mai folosesti si mergi la sigur cu ea, plus ca o poti face sa arate altfel de fiecare data, in functie de cum o accesorizezi. Ai o silueta misto care iti permite multe si ar trebui sa profiti de asta wink.gif
Apoi, ca sa o scoti la capat si sa ai 3 tinute diferite, eu zic sa apelezi la sfanta si clasica metoda "imprumutul de la prietene" laugh.gif Hai ca sunt sigura ca ai macar o prietena cu aceleasi masuri ca si tine si dispusa sa te ajute.
Eu una asa as face. O rochie neagra , simpla, pe care o port de 2 ori in combinatii diferite (si aici idei ar fi destule)....si o rochie "de imprumut" de pe la o prietena binevoitoare. Si te-ai scos cu minim de investite si efort wink.gif
lxn
Geoo si Sweet, asta as fi preferat si eu, insa tot ce am gasit la vremea respectiva avea tocuri cui imense sau nu aveau nr meu, si am vrut ceva sa fie totusi comod, chiar daca nu se potrivesc exceptional cu rochia. Cu prima ocazie cand gasesc ceva sa se asorteze, cu siguranta-mi iau biggrin.gif

Angel, multumesc de sfaturi, sa stii ca nu-i deloc o idee rea cu rochita neagra, vorba ta, se poate acesoriza foarte usor, fie cu o centura pe talie si margele, fie cu un sal si alti pantofi, e o treaba buna, cu siguranta voi alege varianta asta. cat despre prietene, nu am biggrin.gif Adica s-au cam pierdut de cand ne-am luat fiecare drumul nostru, iar prietenele bune pe care le mai am sunt fie slabe, fie neelegante biggrin.gif Deci tot va trebui sa-mi cumpar singura.
Rochitele de tipul celor postate imi vin mie bine ca silueta si chiar au fost exact ce mi-a trebuit in momentul in care le-am cumparat, pana la urma, si gusturile se leaga de corpul fiecareia, crede-ma, ador muuuulte alte croieli si modele, insa nu am un corp pe care sa vina bine toate modelele, am fundulet pufos si aripioare biggrin.gif Tocmai de asta imi trebuie ceva pe talie si apoi cloche, pierdut, si nu se mai observa.
La vara voi lua cu asalt magazinele si o sa va cer parerea daca vad ceva modele potrivite, insa pana atunci trebuie sa ne cam afundam in cizme si pantaloni, pe vremea asta ploioasa. crying.gif
Fanny
Propuneri de la vedete. smile.gif











just tra la la
Buna
m-am trezit si eu, nu chiar in criza de timp, ca am banchet la terminarea facultatii. si habar nu am ce sa port. sunt si mica de inaltime, am 156, 47 kilograme, dar am piioarele groase sus, si nu imi sta bine cu fusta scurta. fusta pana la genunchi mi se pare ca ma face si mai mica si indesata, si fusta lunga nu vreau sub nici o forma.
am citit cu interes tot topicul si drept sa va spun om mai sucit decat mine nu am mai intalnit....daca m-ati putea ajuta as fi cea mai fericita...asa, cu o idee ceva
am vazut ca nu s-a mai scris de mult pe aici dar eu sper, ca nu stiu ce sa fac
asa ca idee, parca imi place asta
dar nu am nici cea mai vaga idee unde as putea gasi aici (in cluj) asa ceva

lxn
Just, poza pe care ai pus-o tu este o idee buna.

Daca ai picioarele grosute sus, clar nu te avantajeaza ceva scurt, dar nici lung. O rochita cloche un pic deasupra genunchiului + niste sandale cu toculet mai inalt, care sa-ti dea eleganta, ar merge bine. Avand in vedere ca-i vorba de o rochita cloche, merg mai multe nuante, nu-i musai sa fie neagra, poate fi cu rosu, galben sau alte nuante, depinde ce culori iti plac si in ce-ti sta bine. smile.gif
anna4ever14
poi sa incep..ma numesc Anna..si am 15 ani..(aproape)..si nush ce rochie sa imi iau de banchet..ce culoare..ce pantofi..si ce acesorii sa port..plz help.. crying.gif
Fanny
Iubito, noi de unde sa stim daca tu nu ne spui decat ca nu stii?
In momentul in care spui ce culori si croieli iti plac si te avantajeaza, deja ai rezolvat jumatate din problema. smile.gif
Bia
Fetelor, va stresati prea mult cu banchetul asta. Ma uit si la colegele surorii mele care isi iau rochii pompoase, lungi, manusi. Mie mi se pare un pic cam mult pentru un copil de 18 anisori, in cazul ei.

Anna, tu la 15 anisori e bine sa porti ceva vesel. O sa caut eu cate ceva ca tot caut pentru sora mea de zor (cautam amandoua de fapt, mai mult ea cauta dar ma fac si eu utila cumva). Ea oricum are cateva poze ale unor rochite pe care le are in vizor. smile.gif

Mai bine intra ea si faceti schimb de opinii iar eu stau cu gura pe langa voi! laugh.gif Ma duc sa-i scot nasul din carte! sleep.gif
Philia
Off topic: las-o bre sa invete biggrin.gif
luiza-claudia
"Mi-am scos nasul din carte" pentru a posta cateva poze dintre rochitele care mi-au atras atentia si dintre care mi-ar placea sa aleg una pentru balul de absolvire al clasei a 12-a










divi2007
mie imi place a 3 a si ultima
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.