Va aflati in:

Articole / Psihologie

Acceptarea de sine versus anxietate

Publicat: 31.01.2015

acceptarea_de_sine_versus_anxietate_400
Suferinta se naste din neacceptare. Stiai?! Sau din negare. Si mai rau!
Neacceptarea reprezinta respingere (trimiterea inapoi in inconstient). Stiai ca faci mereu asta?
Nu-ti place nimic. Nici vremea de afara, nici felul in care arati, nici aglomeratia de pe strazi si din mijloacele de transport, nici mizeria de peste tot, nici seful care-ti cere prea mult, iar tu n-ai curaj sa-i spui vreo doua pentru ca, evident, te da afara. Te simti amenintata si nici macar la asta n-ai timp sa te gandesti, sa-ti plangi putin de mila, ca doar esti om!
Fiinta umana are sentimente, trairi, simtiri, mai placute, mai putin placute si are dreptul sa si le recunoasca, sa se confrunte cu ele, si apoi sa le accepte. Nu ai voie sa plangi, sa te plangi, e impotriva conventiilor sociale si contrar educatiei primite, conform careia trebuie sa faci totul perfect, sa te conformezi normelor, regulilor, conventiilor, etc. Totul e prestabilit: cum sa gandesti, cum sa muncesti, cum sa vorbesti, chiar cum sa mananci. Pe scurt, e stabilit dinainte cum sa traiesti. Tie ce iti mai ramane?!
Asadar, nici macar nu stii ca nu iti place cum traiesti si cum gandesti, functionezi automat in virtutea principiilor deja amintite. De aceea, negarea si respingerea le traiesti undeva in interiorul tau, intr-o zona profunda, care arata ca un rezervor si se numeste inconstient.
La un moment dat, rezervorul se umple si da pe dinafara. Este ceea ce se cheama saturatie, sau in termeni psihologici anxietate. Adica o teama subtila, permanenta, suparatoare, care se instaleaza in noi fara un motiv concret vizibil si constient.
Organismul va da primele semnale prin asa-numitele atacuri de panica (furnicaturi, palpitatii, puls accelerat, intr-un cuvint, panica). Psihicul nu face altceva decat sa te avertizeze ca a sosit momentul sa te opresti putin din goana ta nebuna si sa te intrebi: “Ce nu mai merge?”, “Ce s-a defectat?”.
Te pot asigura, draga prietena, ca exista remediu, ca nu esti pierduta! Poti cere ajutorul unui specialist, fara rusine! Esti doar obosita, golita de energie si putin dezorientata.
Nota (5 / 5)
Noteaza

Posteaza Comentariu

Comentarii adaugate: 0. Fii prima care adauga un comentariu pentru acest articol.

Comentarii postate (0)

Psihologie

O lista de 20 de sfaturi de la dr. Mikhail Litvak

Mikhail Litvak este unul dintre cei mai mari ps...

Celebs & Style

Bobbi Kristina Brown a murit la 22 de ani

Bobbi Kristina Brown, fiica lui Whitney Houston...

Regim si Diete

Cum sa te lasi de fumat fara sa te ingrasi

Cum sa te lasi de fumat fara sa te ingrasi? Ca ...

Regim si Diete

Sfaturi de slabire rapida pentru primavara

Vrei sa slabesti usor si sa intampini primvara ...

Newsletter elady

Mirese si Nunti

Ce simte o femeie cand imbraca rochia de mireasa?

Tocmai ce ai fost ceruta in casatorie si urmeaza sa-ti faci planuri in ceea ce priveste organizarea evenimentului? Urmeaza un parcurs anevoios, dar frumos in acelasi timp, mai ales ca urmeaza sa te unesti pe vesnicie cu sufletul tau pereche.