Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
Alinice
Salut fetelor.Sunt ocupata cu planificarile pentru scoala , asa ca dau un rapot scurt de tot:
MD telemea si o felie de sunculita taraneasca cu ardei gras ; cafea cu lapte
P o portie de bors rusesc si un ochi cu rosii
C fructe
wave.gif
gloriana
Eu tot incerc sa fiu consecventa dar ... nik! Incep bine dimineata, dar ma pierd pe drum. Trebuie sa imi chem ambitia.
dr_wise
Buna dimineata, frumoaselor!
Hai ca m-am mai limpezit o militzra si am revenit la MM-ele mele dragi.
In dimineata asta:
icre de stiuca cu 2 painici filozofale, 2 rosii, cafea cu lapte
La pranz am de gand sa fac midii pane cu faina de soia, mujdei, salata de varza si un vin alb sec de Tomai/ Rep.Modolva.
Ce mai faceti, ce mai ziceti?
Eu aproape ca am terminat pregatirile pt fiu-meu, maine o taiem la Bucuresti.
Duminica insorita tuturor!
kiss.gif
dr_wise
Astea sunt midiile:

Bune rau de tot, cu mujdei si acompaniate de un pahar de vin alb sec!
Fanny
Cioc cioc! Ai o portie in plus? daca da, pune-o la pachet. biggrin.gif
Dofto, unde o sa stai in Bucuresti? o sa fim vecine?
dr_wise
kiss.gif Ya, ya!!!
Leea
"neata, fetili!
De azi mi-am propus sa-mi fac timp si pentru mine, ca asa nu se mai poate! Incep deja s-o iau pe aratura

MD - am descoperit micul-dejun ideal pentru mine: mozzarella proaspata cu smochine, tot proaspete. Merge si-oleaca de coaja de lamaie pe deasupra.
P - iahnie din boabe de fasole noua, cu ciolan
Gustare: 1 cana suc de morcovi, mere si telina (stoarse de mine, ca sa fiu sigura ca n-au adaosuri dubioase)
C - zacusca de vinete (am facut doar o jumatate de portie si am pus-o in pungulite la congelator; atata conserva am facut in toamna asta blush.gif )

O saptamana minunata tuturor!
ToothFairy
Azi:
MD - kefir, 3 caise
P - drob, mancare rece de masline, gogosar acru
G - ceai, abatere :un Nestea
C - piept de pui, rosie
dr_wise, m-ai innebunit cu midiile alea.. indragostita.gif
dr_wise
Hello!
Eu am mancat conform, dar cam aiurea...
D - fulgi ovaz cu lapte, putina cafea
1130 - un mar
1400 - carne pui gratar, un ou fiert tare
1730 - prune + 1 mar
Acum o tai la cumparaturi.
- at -empty: nici nu stii ce usor se pregatesc...si mai usor se consuma... tongue.gif
kalua
Doftoreaso, esti deja la capitala?

Eu cuminte in continuare, numai aseara am mancat ceva de faza 2 virgula ceva (carlionti de-aia finlandezi facuti cu faina integrala si in umplutura cu pasta de susan amestecata cu miere).
Sunt de doua saptamani clean!
Alinice
Salut fetelor.
Ieri am avut si bipuri...
Meniul de azi:
MD o felie paine cu tarate si sunculita taraneasca cu rosie;cafea cu lapte
G mar
P o portie bors rusesc si conopida gratinata,la cuptor
C fructe
Saptamana e foarte stresanta la scoala.Multa hartogaraie de scris...stau la calculator de la ora 15 continuu ! blink.gif
Teocris
07.45 - un mar
08.30 - un iaurt light cu fulgi de ovaz
pranz - doua mere
seara - bors de legume cu leustean
kalua
Teo, mult prea putin! Si nu-i bine sa mananci asa putin pentru ca atunci cand mananci normal corpul isi zice ca trebuie sa faca rezerve pentru timpuri grele, cand nu-i dai cat ii trebuie.
Leea
Ieri am sarit pana la urma micul dejun si l-am mutat seara, c-asa au fost circumstantele.

Azi:
MD - cafea; lapte cu fulgi de ovaz
P - iahnie de fasole cu ceapa verde si ardei
Dupa-masa: strugure
C - champignons cu branza la cuptor + salata; cateva nuci noi
ToothFairy
alo, alo... nesigur.gif nu mai e nimeni p-aci?
eu am tinut-o intr-o continua iesire in oras si abateri...adica mancat conform ziua, facut de cap seara smile.gif ce sa fac, la pizza din oras chiar nu pot renunta..
Oricum...azi:
MD - o cana kefir
P - piept de pui, gogosar murat,
G - capuccino cu cafea decof.
C - aici e 1/2 BIP smile.gif ma rog...numai eu inteleg...e ceva pseudoconform...
Am vazut ca nu prea mai am pofta sa mananc dimineata...nu e bine...mi s-a luat de fulgii de ovaz cu lapte, dupa o dimineata in care chiar mi s-au parut scarbosi...oare cu ce i-as mai putea combina in lapte sa nu mi se scarbeasca?
Voi ce mai ziceti, ce mai faceti?
Maine sper sa fiu mai serioasa in ceea ce priveste meniul...
Leea
Sunt si eu pe aici! Nu cu totul serioasa, dar din ce in ce mai cuminte inocentul.gif

MD - rondea de grau expandat, iaurt; cafea
P - piept de pui cu mac + salata
G - fruct
C - salata de ton

Poftim, acu' nu mai pot scrie ca are al meu chef de joaca! crying.gif
kalua
Empty, amesteca-i cu mere rase.
Eu am ajuns la 54,2, dar ieri n-am mancat mai nimic (v-am zis ca mi-a descoperit dentistul o cariuta ohmy.gif nusepoate.gif si ieri mi-a aranjat-o. Numai ca, numai cat un varf de ac, a trebuit sa faca curat pana aproape de nerv. Si dupa ce a trecut anestezia am crezut ca ma urc pe pereti, n-am avut in viata mea asa dureri de dinti. crying.gif Am luat droguri si acum vad c-a trecut).
Acusi ma duc sa iau stoina si stoinelu' si mergem la Oktoberfest, acolo n-o sa scapam fara niste bericica.
Teocris
Kalua, stiu ca e putin. Nu am ce face closedeyes.gif De la 6.30 pana la 17.45 cand ajung acasa, nu am pauza de masa. Nu pot nici sa mananc la birou altceva inafara de fructe si alte nimicuri (pe care le ciugulesc cand am timp).
Seara imi este rau de foame si daca mananc un pic mai mult imi vine sa vomit si nici nu mai pot sa dorm toata noaptea.
Dimineata am niste pastile de luat pe stomacul gol (pentru hipotiroida), dupa care nu am voie sa mananc cel putin o jumatate de ora.
Cam asta e viata mea...

10 - un mar mare si galben
pranz - Un spic (de faina neagra) cu scortisoara
Seara - ciorba de perisoare si placinta cu mere
Roxana_
QUOTE(kalua @ Oct 3 2008, 10:55 AM) *
Acusi ma duc sa iau stoina si stoinelu' si mergem la Oktoberfest, acolo n-o sa scapam fara niste bericica.

Distractie placuta gagici! Va invidiez wink.gif.
pescarush
Hello! Am trecut si eu pe-aici... sa va salut deocamdata.
Mai am week-endul asta mai incarcat (a se citi dulciuri si neconformitati), dar de luni - inapoi la Monti.
Poate daca va vad pe voi, ma mobilizez si eu. Spun drept ca m-am scarbit si de salate, nu mai stiu ce sa mai mananc. zapacitul.gif
In general, sunt ca in legea lui Murphy: incep bine si sfarsesc prost, iar daca incep prost... sfarsesc si mai prost ziua. laugh.gif
Principiile le-am mai respectat cat de cat, dar cand s-a ajuns la dulciuri... ohmy.gif Am mancat foarte multe in ultimul timp. trozneala.gif
Sa aveti un week-end placut. kiss.gif
dr_wise
Me too.... blush.gif adicatelea, am mancat de dimineata niste cornulete 7 days cu lapte cald 0.1% grasimi si cafea decof cu lapte.
Dupa care totul conform de conform, adica:
p - ficatei pui cu mujdei, salata de cruditati, un pahar de vin alb sec, cioco 85% cacao
s - 2 mere ionatane
Acum ma hidratez cu apa plata.
Ce mai faceti, ce mai ziceti?
Kalua, si eu imi rezolv o problema dentara pana cand plec. Am schimbat o lucrare dentara care era pe duca si mi-a spus dentistul sa las dintii sa se "aeriseasca" pana martea viitoare. Fir-ar sa fie! Am prostul obicei sa zambesc si sa rad tot timpul. Fac asta, imi aduc aminte ca premolarul stang e pauza, inchid gura la loc, sa nu sperii "adversarul", zambesc din nou. Belea!
Frumoaselor, va invidiez!
Asa-mi doresc sa particip la Oktoberfest, chit ca nu-mi place berea. Am chef sa-i vad pe nemti distrandu-se.
Are loc doar in Munchen, sau e valabil in toata Germania?

PS: am uitat sa va spun ca, printre altele, am calcat stramb cu un sos Pesto alla Genovese folosit in combinatie cu paste integrale De Cecco, impreuna cu ulei de masline.
Fuse a mai mare curiozitate a mea...si a mai neinspirata. nea.gif Mare porcarie!
Nu-mi mai trebuie!
In schimb, cea mai placuta neconformitate fuse un mousse de ciocolata mancat saptamana asta la Pizza Hut in Bucuresti, pe Calea Victoriei. Bunacios rau de tot si deloc dulce, usor mentolat, ce mai! O placere! In concluzie, asta a meritat sa-mi pierd virginitatea! estiok.gif
PS2: empty dear, eu consum fulgii de ovaz cu iaurt Tnuva 0% grasimi plus cuburi de piersici proaspete, sau in amestec cu mere rase (mai ales acum, cand au aparut merele noi, delicioase si pline de suc, yam yam!) si scortisoara.
PS3: ptiuuuuuu! Intregirea gastii MM ma bucura enorm si ma inspira! Am facut acum 2 sau 3 weekend-uri renumita prajitura cu mere si faina de soia a lui bluedeea. O bunatate! Sa-i dea Dzeu sanatate taticului ei! Oare ce reteta o mai fi inventat?!
Irinici, te-am vazut, iubito! Bine ai revenit! Asta inseamna ca inca te intereseaza dieta MM?! pupicei.gif
dr_wise
'Neata, somnoroaselor!
In dimineata asta am avut pofta de iaurt cu fulgi ovaz si piersici, iar la pranz am de gand sa fac niste frigarui din pulpe de pui dezosate, cu ceapa, ardei si rosii, plus condimente.
Garnitura...???...habar n-am! Vad eu.
Revin cu poze.
kiss.gif
Alinice
Salut fetelor !
In sfarsit am putin timp sa postez ...am iesit din hartii
Saptamana asta m-am tinut , in general , de Monti -cu unele mici abateri.
Oricum programul meu de masa e cam aberant datorita serviciului. nusepoate.gif
Azi dimineata aveam 64.3 kg. Adica am mai slabit foarte putin , dar important e ca nu am pus pe mine.
MD Un finn crisp 21% cu salata de vinete si o rosie; cafea cu lapte
P musaca de vinete/fasole batuta si ceva muraturi
C probabil din fructe.
iloveelady.gif kiss.gif
Leea
Aseara am sarit parleazul afara din gradina Monti, ba chiar m-am indepartat binisor de ea blush.gif ; azi am revenit cu arme si bagaje

MD - cafeluta; lapte cu fulgi de ovaz
P - tzatziki + chiftele verzi (creatie proprie: o mana de frunze de ridichi tocate, 1 fir ceapa verde, vreo 4 linguri faina de naut, sare, piper, putin praf de curry, un strop de apa; prajite in ulei putin) + tzatziki
G - strugure
C - salata cu telemea si nuci

Incercati chiftelutele mele; sigur o sa va placa si se fac foarte repede. Cred ca ar merge si cu niste linte magindesc.gif
ToothFairy
Azi:
MD - struguri closedeyes.gif n-am mai mancat de`un veac,
G - o piersica, cioco amaruie
P - stiuca la cuptor cu legume si smantana ..
G - nuci verzi
C - nu stiu...ceai...seminte...d-astea...
Sa nu ma certati ca e cam haotic meniul meu, dar is intr-o faza de mentinere asa...nu tin strict..ca nu e rost deocamdata...
Ieri m=am cam abatut si eu de la calea dreapta, am mancat un Dots...a aparut si cu cioco amaruie...e asa bun, de la frigider...offf...tre` s-o las mai moale...ca as manca in fiecare zi d-asta...sad.gif(
Pupici si sa nu faceti ca mine smile.gif

Leea, tare inventiva mai esti !:)
Zilele astea cred ca ma "dezvirginez" si eu , vorba doctoresei, la linte.
Mersi pt sfatu` cu fulgii de ovaz, fetele...o sa incerc.
Light Blue
Primiti si musafiri? floricele.gif
Ma gandeam sa va rog sa scrieti si faza la care sunteti, ca sa ne inspiram mai usor- F1 sau F2. Nu stiu daca e o idee buna, dar uneori ma uit sa vad ce mancati si-mi zic: Prajitura! Imm, ce idee buna. Si tot asa.
Ca sa nu ma certati, va spun si ce am mancat azi:
F1(Faza 1)
Mic dejun: iaurt cu bucatele de mar si fulgi de ovaz.
Pranz: o pulpita de pui, rosii.
Cina: carne de pui, mozzarella si rosii.

Azi a fost festivalul painii la Bucuresti. In curand la noi va fi festivalul lui Bachus. Nu e totusi ca Oktoberfest.
Si vreau sa o intreb pe Teocris ce pastile ia pentru tiroida. Pentru ca si eu iau Euthyrox, dar nu mi-a zis nimeni ca nu trebuie sa mananc dupa ce le iau.
ToothFairy
Primim, primim... smile.gif
Eu pana la ora asta m-am cam imbuibat cu nectarine, struguri, Almette...nu mai merge asa...asa mi se intampla in weekend...mai ales ca azi am stat acasa..
dr_wise
welcome.gif bine ai venit la noi, light blue!
Am luat si eu Euthyrox la recomandarea medicului endocrinolog. Se ia cu 1/2 de ora inainte de masa de dimineata.
Pai, ce sa-ti spun, cam toate calcam stramb pe aici, de la o vreme, adica struguri nu ai voie in faza 1, de dulciuri nici nu mai vorbesc, chiar daca sunt conforme, e bine sa uiti de ele, daca ti-ai propus sa pierzi un nr mare de kg.
Ideea e sa-ti lasi pancreasul intr-o vacanta de cel putin 5 -6 luni, in care sa se relaxeze si sa uite de hipersecretia de insulina. Asta se obtine numai renuntand la tot ce inseamna dulce, inclusiv fructoza; fructele tb consumate in cantitati de bun simt, de preferat dimineata, iar in restul zilei intre mese, in caz ca simti nevoia de dulce, dar la o distanta de timp destul de mare fata de o masa proteic - lipidica.
Kalua, help me! Spusei bine?! Vorba aia, teoria ca teoria, da' practica ma omoara! blush.gif
Roxana_
Doftorici, de unde ai scos-o pe asta cu strugurii ca-s inerzisi la faza I. Eu stiu ca se pot manca singulari, ca o masa (adica nu gustare), chiar daca au ei IG-ul 50.
Pesca, pe unde ai umblat?
De 2 zile va spun cu mandrie ca sunt cumintica si m-am intors la Monti (sa-l consideram o faza II, in cazul meu). Deja am inceput sa scad. Ma umflasem prea tare si i-am dat dreptate dnei doctor cand mi-a spus sa am un pic de grija, ca altfel abia ma mai pot tara in trim III.
Meniul de ieri:
D: iaurt cu fulgi (bine...la asta nu renuntasem nici inainte sa fiu cumintica)
P: ardei umpluti cu smantanta; masline (n-am avut o salata la ei)
G: struguri
C: ciorba de fasole cu afumatura cu gogosar murat

Light blue, eu am slabit anul trecut cu Monti vreo 22 de kg cam in 8 luni. Dar stiu ca-n primele 6 nu prea am pus gura pe dulciuri conforme.
M-as duce si eu la festivalul painii, c-am vazut la tv, dar trebuie intai sa descopar care-i Parcul National.
Pe unde-o umbla draga de Kalua! Abia o astept cu povestiri despre intalnire. smile.gif
Teocris
Da, Euthyrox iau. Trebuie sa le iei in fiecare zi la aceeasi ora, pe stomacul gol, iar cel putin o jumatate de ora dupa ce le-ai luat nu ai voie sa mananci nimic.
Eu am facut ieri zacusca si am cam tinut post negru, asa ca nu am cu ce sa ma laud.
kalua
Asa-i cum spune doftoreasa. Inafara de faptul ca strugurii sunt permisi.
Noi umblam ca nebuneii. La Oktoberfest am fost pe-un frig si ploaie... crying.gif Toate corturile inchise, era full. Ne-am infrigurat si udat bine, am luat spiritul de acolo (vorba stoinelului) si-am venit la noi, am facut Oktoberfestul nostru. Deci stoina si eu nici n-am pacatuit cu bere, am baut chiar cate un pahar jumate de vin rosu. Si-am mancat conform de conform. Trebuie sa pun o reteta noua misto.
Ieri am fost la shopping, prima data la magazinul asiatic. Si mare surpriza mare, glass noodles aia conformi erau acum plini si de faina de orez si-nca niste chestii dubioase. ohmy.gif Apoi am fost la hainute, stoina si-a luat multe lucruri misto, mai ales fuste care-i stau excelent. Seara am fost la restaurant si eu am fost purcica si-am mancat neconform, dar stoina, femeie cu coloana vertebrala, cuminte foc si-acolo. Acum sunt plecati cu Mr. kalua sa inchirieze masina si habar n-am ce-om face azi.
Va pup si va tin la curent cu ce facem.
ToothFairy
Oooo, have fun kalua si stoina ! ce bine de voi smile.gif
Eu azi:
MD - am facut "carcaletele" recomandat de voi, fuse bun : am bagat kefir, jumatate de nectarina, fulgi ovaz
G - jumatatea ramasa de nectarina
P - niste pilaf din orez basmati si salbatic, si niste clatite cu mere...compozitia comforma, mai putin faptu` ca le-am prajit in ulei.
C - mai am niste struguri prin frigi...si mi-e mila de ei...kalua, nici macar pt faza 2 nu-s conformi ??
Si pe aici e o vreme oribila...aseara a fulgerat si-a tunat...zici ca nu suntem in octombrie...si a plouat cu galeata...sper maine s-o lase mai moale ploaia, ca mi s-a rupt umbrela..macar s-ajung sa`mi iau umbrela...apoi poa` sa inceapa iar ploaia smile.gif)
Weekend fain pt toata lumea!
pupici
kalua
Strugurii sunt conformi. La faza 1.
dr_wise
Ei da?!!!
Mai sa fie! Pai ieri sau alaltaieri am mancat struguri cu niste mustrari de constiinta!!!!! Pt prima data in toamna asta. Sa v-o spun pe-a dreapta, eu banuiesc ca mustrarile astea ma ingrasa.... magindesc.gif ...adicatelea, de la "mansarda" mi se trag toate belelele....
Am de gand sa prepar prajitura cu mere si prune, asa, de curiozitate...sa vedem ce gust are... smile.gif
dr_wise
Kalua dear, desertul acela cu prune si mere tb scos din tava, dupa ce am scos tava din cuptor? Sau tb sa ramana in tava pana cand se racea?
Stii ce-am facut?
Am scos tava din cuptor, am pus un platou deasupra, am intors tava cu fundul in sus si am rasturnat prajitura pe platou, cu fructele deasupra, din pacate, o margine a prajiturii s-a prabusit, daca ma pot exprima asa...anyway, n-are aspect comercial.
In concluzie, cum tb procedat dupa ce am scos tava din cuptor?
Alinice
MD ou fiert cu 2 felii de salam , castravete si o felie de paine cu tarate; cafea
P supa de rosii cu paste integrale; pulpa de curcan la cuptor cu salata asortata
G ciocolata 70%
C un rest de salata de la pranz cu sardina in ulei (conserva )
gloriana
Alinice, imi place de tine ca esti consecventa. Eu sunt consecventa doar cu dorinta de a mai da jos ca la actiune observ ca nu trec.
kalua
Doftoreaso, eu o las in forma. O fac de obicei intr-o forma rotunda de Jena.
pescarush
'Neata fetelor!
Sper sa ma mobilizez si eu si sa fiu mai serioasa, de azi.
Meniul pe care mi l-am propus pe azi:

D - o cafea, portocala, pauza, cereale cu lapte
P - un gratar cu salata
C - (sper sa n-o dau in bara, ca aici e marea mea problema) branza Brie cu rosii, ardei capia.
kalua
Iaca pescarusha! kiss.gif
angy03
buna ziua!!!
Sper ca toata lumea este bine
Eu sunt noua pe acest forum si noua in aceasta dieta dar redau mai jos ce am pregatit ptr azi - sper ca nu am gresit prea mult:
- dimineata - ou cu branza vaci
- pranz - salata varza + carne pui la gratar
- seara ananas / crud

cred ca e ok - pentru maine (ma inspir si eu de la voi)
ToothFairy
pesca, pe unde ai tot falfait aripioarele? tongue.gif
Eu azi:
MD - fulgi ovaz cu nectarina, lapte si un pic de kefir...bun de bun...as mai fi vrut, da` e riscant...ca e foaaaarte laxativ..smile.gif si trebuia sa plec la scoala
G - abatere:ciocolata calda...frig, ploaie, vroiam ceva cald.
P - pilaf din basmati si orez salbatic de ieri cu...muraturi(gogonele)...cam freak combinatia dar ...buna...adica..nu mi-as fi imaginat acu` 1 an si ceva c-o sa ajung sa mananc vreo combinatie de genu`...
G,C - planuiesc cand vine bubu meu de la servici sa fac o salata de cruditati...plus ce-oi mai ciuguli..eu le impreunez astea doua, gustarea cu cina si pap tot felu`: fructe, seminte...ceaiuri...
Am o mare pofta de ceva Monti dulce, ceva usor, ieftin si bun...sa vad pe ce ma axez...am vazut pe masa in bucatarie, are colegu` de apart. placinta cu branza...mi-a facut o pofta de`mi vine sa io halesc toata si sa ma fac ca nu stiu nimic !:))
Pupici gagici.
kalua
Empty, bubu tau e iubirea vietii tale? nesigur.gif La noi bubu e taica-meu, asa l-a pocit fiica-mea cand era mica (in loc de bunicu') si asa a ramas. laugh.gif Iar maica-mea-i bam-bam. laugh.gif

angy, Montignac spune ca e bine ca micul dejun sa fie glucidic de 5 ori pe saptamana. In rest e bine.
ToothFairy
In cazu` meu, bubu e iubitu` smile.gif)parca am vazut-o si pe albinutza ca tot asa-si alinta iubitu`...sper sa nu confund..smile.gif
Fanny
la albinuta e ubu.
Eu incerc sa intru in rand cu lumea Monti. Am doar mici scapari pe care nu mi le explic decat prin "cap prost". fist.gif
Roxana_
Eu ii zic alui meu bebe, bubu, bibi...cum nimeresc. smile.gif
Pesca, pe unde ai umblat tu vara asta?
Si eu incerc sa ma tin de Monti cat pot. Ieri:
D: iaurt cu fulgi
P: chiftelute cu mustar conform; ciorba de fasole
G: inghetata Diet cu alune de padure
C: 3 chiftulete cu mustar conform
Azi:
D: 2 mere, dupa 30 de min iaurt cu fulgi
P: ciorba radauteana de pui, saramura de pui cu salata de rosii, castraveti, salata verde
G: (asta nu-i buna): 2 ciocanele si putin carnat la gratar
C: vreau doar fructe...sa vad daca-oi reusi.
angy03
Multumesc Kalua - nu stiam de mic dejun glucidic - 5 ori pe sapt - eu am eliminat de tot faina si pastele fainoase ptr ca inca nu stiu ce am voie (nu am gasit inca cartea si am citit doar de pe net cate ceva)
daca mananc fulgi de secara cu lapte este ok? ar fi ff simplu si nu stau nici mult prin bucatarie (ca tot nu prea imi place!)
(scuze ptr intrebarile de inceput!! sunt la faza 1 - este voie sa mananci carne slaba in aceasta faza? ca eu oricum am mancat )

Ce inseamna mustar conform? Fara zahar cumva?

kalua
angy, pai mai uita-te si tu ce scriu fetele ca mananca. smile.gif
Fulgii aia sunt foarte buni. Ii poti combina cu mar ras si niste scortisoara sau cu iaurt cu grasimi pana in 1% sau lapte tot pana in 1%.
Carnea este conforma.
Ti-ai printat tabelele cu indexii glicemici ca sa stii ce ai voie si ce nu?
angy03
da - mi-am tiparit tabelele si incerc sa iau alimente cu indice cat mai mic din tabelul 1 - ptr faza 1
nu am vazut carnea deloc (sau nu mai vad eu bine dupa atata servici) din cauza asta am intrebat

intrebarea este cat se poate manca - este o limita - te poti satura ? eu mi-am facut portiile mici - ca am mult de dat jos

Kalua - daca pustiul din foto e al tau - sa-ti traiasca - e simpatic foc zbarliontatul!!

daca e fetita - scuze!!! tre sa dau mielul (nu stiu ce indice are - hehehe)

o seara buna tuturor - plec acum de la servici !!!!
kalua
Pustiul e pustoaica, da mielul! biggrin.gif

Alea-s tabelele cu indexii glicemici ai carbohidratilor. Carnea e proteina (cu lipide eventual; lipide = grasimi), deci nu are cum sa fie pe tabelul ala.
De mancat sa se manance pe saturate - pentru cine nu si-a pierdut senzatia de satietate.

Sunt permise toate alimentele pana la IG-ul 50. Cele pana in 35 se pot combina cu grasimi, cele intre 35 si 50 nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.