Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
kalua
Doftoreaso, orice posmag sau paine-n doua cu tarate, deci chestii care se pot combina cu grasimi, nu e indicat sa le combinam cu ceva 100% grasimi (unt, untura). Niciodata, nici macar dimineata. closedeyes.gif
mihaela1977
'Neata fetelor.Pana acum un an jumatate am stat in alt oras asa ca aici nu prea avem prieteni, mai ales si cu fetita mica...insa aseara am fost la niste prieteni care au facut o bunatate de mamaliga cu slanina, branza, oua-va vine sa credeti ca am rezistat si nu am gustat deloc? In schimb am mancat si eu niste ou cu branza si slaninuta cu ceai lamaie fara zahar.
Nu stiu de care e wassa mea pt. ca am aruncat hartia originala ( le tin intr-o cutie) dar oricum maine tb. sa-mi cumpar si iti voi spune.
Azi:MD=mai am 2 wassa, dulceata,lapte,cafea cu lapte ;P=mai mult ca sigur mergem la un gratar, deci voi manca doar carne pe gratar, sper cu ceva salata; C=sper din nou sa fie fructe, daca nu o bucatica de cascaval cu ceva...Dimineata am 2 saptamani si ma voi cantari...
Sper sa fie vreme frumoasa si sa aveti o dumineca cat mai placuta.Pe curand.
Fanny
Bravo pentru vointa, Mihaela! 322.gif
Eu n-as putea sa povestesc ce-am mancat ieri c-as sari din bip in bip. Aseara am baut multe ceaiuri, de parca mai puteam drege busuiocul zapacitul.gif iar azi intentionez sa devorez multe vegetale.
O zi cu mult soare va doresc! kiss.gif
Roxana_
Fanny, sa stii ca avusesi dreptate cu gemul ala. Nenorocitul contine suc de struguri (care ma gandesc c-are IG-ul>50, pe principiul ca sucul din fructe mai ridica un pic IG-ul fructului consumat ca atare). Si mi-am facut si stoc. Dar oricum, in ultima vreme sunt destul de neserioasa ca sa mai ma hazardez doar de la gem. Asa ca o sa va urmaresc din umbra. Chiar daca o sa mai am zile montignace pe alocuri, n-o sa scriu, ca pentru mine a tine Monti inseamna a fi cuminte o luna doua, nu o zi doua pe saptamana. Voi reveni in forta dupa ce nasc.

LightBlue, sa stii ca Blue_dea nu mai scrie demult; am impresia ca nu mai e nici membru. Si mie-mi place sa recitesc ce mancam anul trecut wink.gif.
Miha, tine-o tot asa! In viata fiecareia exista vizite, diverse evenimente, dar nu trebuie sa cedam tentatiile. Daca reusesti de la inceput sa te abtii, sa vezi ce bine iti va fi pe parcurs.
ToothFairy
Eu azi, cumintica foc :
MD - struguri, kefir cu fulgi de ovaz, cafea cu lapte
P - snitel de curcan , salata de fasole pastai
G - 2 mere
C - ceai, omleta cu cascaval, o rosie.
Fanny, las`ca arati super...te avantajeaza si inaltime...nu te mai strofoca atata...smile.gif doar ca e bun Monti pt sanatate smile.gif pana la urma ce vegetale ai papat azi?
Mie mi-ar placea sa existe in comert mai multe chestii de baza Monti: mai ales paine, gata facuta...offf, poate in urmatorii 10 ani...cine stie..si sa nu uit, dulciuri..biggrin.gif dulciuri Monti...nu se gaseste vreo fata p-aci sa-si faca afacere pe tema asta?smile.gif) hai va rog...mi-as face eu, da` eu tre` sa investesc in cabinet tongue.gif
Pupici
Fanny
sad.gif am pacatuit si azi. Singurele vegetale fusera intr-o salata.
Am facut o ciorbita de fasole pentru zilele urmatoare si sper ca dupa ziua de maine sa ma potolesc. Valul de neconformitati se datoreaza aniversarii mele. Maine mai infloresc un pic, iar in familie m-am sarbatorit in avans.
ToothFairy
LA MULTI ANI, Fanny, multa sanatate (ca-i mai buna de cat toate), multa fericire, si`mpliniri...si la cat mai multe meniuri conforme!! Te pup ! tararam.gif kiss.gif
angy03
La multi ani Fanny !!!

Sper ca nu am inteles gresit
Zilele astea am sarit calul - am incercat sa ma abtin si pana la urma am cedat un pic in fata ciocolatei aduse de sormea tocmai din Germania (cica trebuia sa fie ptr Craciun!!!!) Gata - de maine sunt cumintica am cumparat tot ce trebuie - am gasit faina de secara - soia si hrisca - la un plafar din Titan
Am luat iaurturi 0,1 % si peste slab si o rezerva de varza
Maine:mar - pauza -iaurt cu fulgi de secara + cafea
P: peste / salata varza
G : mar
S: salata de varza si carne de pui
Gata sunt cuminte - promit
Va pupic pe toate - iloveelady.gif
Fanny
Sunteti dragute foc! Saru'mana de urari! kiss.gif
ToothFairy
Sa ne traiesti, Fanny !!!
Fetele, voi ati gasit faina de migdale? magindesc.gif eu nu am vazut pe la plafar..
dr_wise
LA multi ani, fanny!!!!
Sa stii ca-mi esti tare draga! lamultiani.gif kiss.gif
Uite, stiam eu ca nu beau un pahar intreg de vin rosu sicilian degeaba.
Il inchin in cinstea ta! pupaceala.gif
Astazi am fost mimozela, dupa ce ieri am pacatuit cu un tiramisu si-un capucino, da' fusera servite la un restaurant italian, preparate ca la mama lor. Pacat ca n-am reusit sa razbesc tiramisu pana la capat, era totusi prea dulce pt cum sunt eu obisnuita sa mananc.
Meniul de astazi:
d - iaurt cu vanilie si fulgi ovaz, cafea cu lapte
Asta-i ultima descoperire conforma:

p - branza brie si gouda aperitiv, pana cand am fost gata cu "Pollo alla Milanese":

A nu se tine seama de cartofi, care sunt total interzisi in dieta MM, eu am pozat aici portia sotului meu, fiindca voiam sa-i arat italianului care mi-a recomandat reteta ce garnitura am servit la pieptul de pui.
Am mancat si-o salata babana de cruditati si un pahar de vin rosu "Sicilia Rosso".
s - un strugure alb italian, bunacios rau!
Ce mai, fuse o duminica italiana, pui italian, vin sicilian, struguri italienesti. wink.gif
kalua
Angy, felurile alea toate de faina sunt integrale, nu? Ca numai integrale sunt conforme.

Empty, nu exista migdale macinate in magazinele normale?

Fanny, si eu neserioasa. closedeyes.gif Si daca tu macar ai avut scuza, eu n-o am nici pe aia.

Am tras o fuguta pana in Austria si am venit acasa cu portbagajul plin de alimente, de zici ca s-a terminat mancarea in Germania. laugh.gif
Light Blue
Fanny, la multi ani plini de fericire! Sa ai parte numai de bucurii!

Dr. Wise, vrem si noi iaurt bun. Ne e pofta. Nu are indulcitor?
Ce se poate face cu faina de migdale?
Kalua, m-am gandit eu ca ai fost plecata. Vezi ca Roxana vrea sa ne lase. Roag-o tu sa ne mai faca cate o vizita. Ca o sa ne fie dor de ea!
Azi:
MD: mar ras cu fulgi de ovaz si o cafea;
P: ciorba fara perisoare, salata de morcovi si chiftelute cu susan;
S: o salata de varza cu iaurt- chiar e buna asa, niste chec cu nuca.

Pupici!
kalua
Ei, Roxanica noastra nu pleaca de tot; daca nu-si mai posteaza meniul zilnic nu inseamna ca nu mai da cate-o raita pe-aici. smile.gif
Fanny
Ce de urari! Multumesc frumos. Va transmit la randul meu multe ganduri pozitive si s-aveti un parteneriat cu Monti de lunga durata!
grouphug.gif
mihaela1977
Fanny "La multi ani!", multa sanatate si implinirea tuturor doleantelor.
Sunt in ultimele zile de concediu, n-am avut bani sa plecam pe nicaieri, n-am facut mare lucru si nici nu m-am odihnit din pacate.Azi cand am vrut sa duc fetita la gradinita-surpriza,gradinita inchisa, in greva; asa ceva e strigator la cer, fara sa anunte?
Este normal?!:dimineata am incheiat 2 saptamani de Monti; in prima sapt. am slabit 3 kg dar sapt. trecuta nici un gram nu s-a miscat in nici un sens,de ce oare? Sapt. trecuta am fost strict cuminte, sper sa fie bine pe viitor, sunt usor dezamagita, macar jumatate de kg...
Ieri am mancat la pranz ciocanele pe gratar, un mic si aseara doar pomelo.
Azi am de gand:MD=cascaval, salam, ardei gras ( e primul mic dejun lipidic), cafea ; P=supa pui, spanac cu ou ochi, G=mar ras, C=sper ca doar fructe.Pe curand.
ToothFairy
mihaela, pai au anuntat ca intra profesorii in greva..eu credeam ca scolile si atat...nu si gradinitele...or fi anuntat, dar nu am fost noi atente. In legatura cu kg, stai linistita ca se duc cand nici nu te astepti smile.gif
Kalua, pai nici urma de migdale macinate prin saraciile noastre de magazine...si cred ca nici pe la supermarket-uri nu se gaseste...nu stu`, e aiurea sa cumpar migdale si sa le macin...pacat de ele smile.gif) oricum, eu o sa`mi cumpar pana la urma un migdal, sa-l am io in curte...ma rog, o sa-l tin in casa mai mult...ca are nevoie de caldura si lumina...ce, sa dau pe cateva grame de migdale 10 lei ? smile.gif
Apropo de dorintele mele de-a aparea pe piata paine si dulciuri conforme, cica de sarbatori ar aparea niste produse conforme pe piata noastra, din pacate tanti care le scoate a inceput cu stangu` afacerea, pe site-ul ei posteaza retete furate de pe un alt forum cu topic de retete Monti. Si-s curioasa daca nu cumva face vreo smecherie si baga si niste fainutza alba prin fainurile ei, s-o mai "lungeasca" un pic...hmmm.... eu le astept , sa le incerc... o paine va costa 5 lei... zapacitul.gif altii n`au bani nici de-o paine amarata de 1 leu...ehh...
M-am trezit cu gandu` la clatitute azi-dimi asa ca am prestat vreo 5 clatite micute si le-am umplut cu gem conform...dar chiar daca compozitia este conforma, le-am prajit in ulei, ca tigaia miraculoasa tefal o am acasa...se foloseste mamuca de ea...offf...da` am pus jumi-juma tarate:faina integrala...poate-poate o mai scadea IG-ul..
Fanny, LA MUUUULTI AAAANI!:) azi te iertam daca nu esti conforma...hihihi:)
Kalua, ce ti-ai luat bun din Austria? uite, decat sa`mi fi cumparat haine & co. din Austria, mai bine imi cumparam niste chestii conforme smile.gif) mi-a trimis bubu niste poze cu niste spaghete interesante din grau dur si cu boia (astea erau rosiatice asa de la boia) si cu spanac (astea erau verzi)...aratau foarte misto...asta mananca el in Franta...offf, il invidiez...ca io de papa din Romania m-am saturat..
O zi faina gagici.
mihaela1977
Mersi de incurajare, EmptyG. Intr-adevar ce n-as da si eu sa gasim in magazinele de la noi chestii conforme si mai ales la preturi normale...multe sunt asa scumpe ca n-ai cum sa ti le permiti zilnic. Sper sa ai dreptate cu kg. mele.Pupici, iloveelady.gif
Roxana_
Fanny, sa ne traiesti! smile.gif
LightBlue, ce draguta ai fost kiss.gif Pai am zis ca de citit voi citi, si atunci cand am ceva de adaugat, n-o sa ma menajez. Doar n-o sa-mi mai vedeti meniul zilnic, ca daca nu-i integral conform, nu-mi place sa-l postez wink.gif.
Angy, vezi ca la plafarul din Titan au si faina de naut. Intreaba vanzatoarea si daca nu are, roag-o sa-ti aduca. Eu prefer faina de naut, celei de soia. Sa vezi ce snitele bune din piept de pui date prin ou si faina de naut ies.
Am facut in weekend pentru prima data papanasi neconformi si mi-am dat seama ca se fac usor. O sa incerc sa-i fac si conformi, dat fiind ca reteta papanasilor contine in principal branza (asta pentru Empty, care sta si se gandeste la dulciuri).
ToothFairy
Pai o viata avem, Roxanico, nu? tongue.gif mai ales ca-s fara barbat, imi gasesc alinarea in dulciuri (conforme, of course) morderis.gif
Vezi ca io am o reteta de papanasi postata pe forum conforma...si-s foarte buni si fierti (io fierti i-am facut) si prajiti...
mihaela1977
Oare unde gasesc reteta pt. ciorba radauteana, v-am tot auzit vorbind despre ea. deabia acum am terminat cu curatenia de azi dimineata, mancam ceva si dupa aceea o voi culca pe Bianca, nu stiu daca mai am chef sa gatesc, cred ca o las pe maine.pa.
pescarush
La multi ani! Fanny! lamultiani.gif Sa fii fericita si iubita! tararam.gif sexylady.gif
N-am fost foarte cuminte in week-end. bataita.gif
Eu mi-am propus pe azi:
D - cafea, 2 clementine, pauza, cereale cu lapte
P - iahnie de fasole cu ciolan afumat, castraveti murati.
G - un mar
C - pastrav la cuptor cu legume gratinate cu Cedar cheese.

Sper sa reusesc sa ma abtin de la tona de dulciuri din office. nusepoate.gif
Va doresc o saptamana buna si conforma. mwah1.gif
angy03
QUOTE(Roxana_ @ Nov 3 2008, 10:23 AM) *
Fanny, sa ne traiesti! smile.gif
LightBlue, ce draguta ai fost kiss.gif Pai am zis ca de citit voi citi, si atunci cand am ceva de adaugat, n-o sa ma menajez. Doar n-o sa-mi mai vedeti meniul zilnic, ca daca nu-i integral conform, nu-mi place sa-l postez wink.gif.
Angy, vezi ca la plafarul din Titan au si faina de naut. Intreaba vanzatoarea si daca nu are, roag-o sa-ti aduca. Eu prefer faina de naut, celei de soia. Sa vezi ce snitele bune din piept de pui date prin ou si faina de naut ies.
Am facut in weekend pentru prima data papanasi neconformi si mi-am dat seama ca se fac usor. O sa incerc sa-i fac si conformi, dat fiind ca reteta papanasilor contine in principal branza (asta pentru Empty, care sta si se gandeste la dulciuri).

Draga Roxi,
Sa stii ca disperare mare am avut...am luat cate un kg din fiecare - secara - naut - orz - soia (secara fiind integrala am luat 2 kg)
bine ca mi-ai zis de naut - o sa fac si eu niste snitele de pui ca m-am saturat de gratar..... pieptul de pui se usuca... parca e talpa sau gospodina din mine....
Eu azi sunt cuminte ca am sarit calul de vineri si tare rau m-am simtit.
Mananc Monti si am de gand sa nu mai calc stramb......
O zi buna tuturor
mihaela1977
Kalua, te rog lumineaza-ma! Am visat eu sau am citit pe aici ca este buna si conforma tapioca ( stiu ca e glucid). N-am folosit in viata mea dar ti-am spus ca am cumparat o punga de la plafar si te rog lamureste-ma - pot sau nu sa fac ceva cu ea? si apropo, crezi ca tb sa ma ingrijorez ca nu am dat jos nimic saptamana trecuta ( e sapt. nr. 2). Multumiri muuuuuulte. magindesc.gif
ToothFairy
tapioca are IG= 85 ...sooo.... tongue.gif
mihaela1977
Mersi mult EmptyG, atunci consider ca nici nu exista, capana acum cand nu stiam cum arata.

Dr. Wise, imi vine sa mananc iaurtul ala cu vanilie din monitor...de ce nu este si la noi?!
Roxana_
Fetelor, cand aveti dubii consultati tabelele cu IG si va veti lamuri. Sunt f utile.
Mai avem de asteptat pana vine un iaurt cu fructe conform si la noi in tara.
kalua
Alarma, doftoreaso! In Germania contine iaurtul ala amidon! Ia scrie tu aici ingredientele la ala cu vanilie.

Eu sunt azi ingeras, nu alta:
doua prune, apoi cascaval (unul austriac, premiat anul asta ca fiind cel mai bun din lume) cu un borcanel de ciuperci amestecate marinate
varza cu carne
Light Blue
Pentru Fanny: Multi ani traiasca, multi ani traiasca! La multi ani! pupaceala.gif Si cum spunea cineva cunoscut mie: La multi bani!

Mihaela, am gasit undeva pe aici reteta de ciorba radauteana, dar nu stiu unde. Am incercat sa vad unde, dar nu am reusit. Cu functia "search" abia ma descurc. Eu o am copiata, daca am voie o sa o pun, dar poate te lumineaza cineva intre timp. Adevarul e ca e tare buna.

Meniul de azi:
MD: cafea si un mar ras cu fulgi de ovaz- deja gata, nu mai pot, trebuie sa gasesc altceva ;
P: ciorba si varza anatolica;
S: friptura cu salata de varza amestecata cu iaurt- ultima pasiune.

Pescarush, cum mai e vremea pe la voi? Trimiteti si la noi un om de zapada. La noi este inca frumos, destul de cald. Ma intreaba fetita cat mai este pana la iarna... smile.gif
ToothFairy
mihaela, chiar eu vroiam sa prestez azi ciorba radauteana si pana la urma n`am avut timp...este varianta ciorbei de burta, dar pui carne de pui in loc de burta...e buna...eu am cules reteta dand search pe google...n-o am notata nici unde...uneori o fac din cap , fara sa respect retete, pur si simplu adun legume conforme, fierb carnita, asezonez bine, am grija cand adaug smantana sa n`o adaug dintr-o data, ca se face cocoloase, o amestec cu cate putina ciorbita ...si apoi o adaug...adaug usturoi la greu...si aia e, nu`i mare filozofie...si e si foarte satioasa..
mihaela1977
Light Blue si wassa care am gasit-o eu are tot 16% fibre.Azi mi-am luat si un pachet de finn crips, are 17%, deci cam acelasi lucru.
Kalua, am vazut ca ai intrebat daca fainile sunt integrale-te rog din suflet ,spune-mi ca la prost, stiu ca faina de grau tb. sa fie integrala, dar cea de soia, naut,etc...?Te rog spune-mi care, cum , sanu fac prostii mari din nestiinta.Multumiri.
Si eu fac ciorba radauteana insa eu o stiam de ciorba aita de pui( sau porc, pipote)-e foarte buna.
kalua
Iar eu ii spun ciorba de burta cu pui in loc de burta laugh.gif
Si cand am facut ultima data nu va spun ca lui Mr. kalua a trebuit sa-i servesc separat usturoiul si acreala si eu il tot imbiam sa si le puna-n farfurie si el nu si nu. Explicatia lui: astea se pun numai la ciorba adevarata de burta, ca sa nu se simta gustul puternic al burtii. laugh.gif

Miha, numai faina de cereale trebuie sa fie integrala.

Eu am mancat doua portii de varza cu carne, bunaaaa, dom'le, m-as scalda in ea!
mihaela1977
Multumesc Kalua si sa sti ca maine fac varza anatolica caci mi-ai tot facut pofta. kiss.gif
Fanny
Azi n-am facut abateri mari. La mese am mancat corect, iar abaterile au fost la gustari, undeva departe de pranz si de cina.
Sunt mandra de mine. blush.gif
kalua
Bravo, bravo! aplauze.gif
dr_wise
Salutare!
Pt mihaela, cu dedicatie speciala:
Ciorba radauteana

Acum nu stiu cat de conforme sunt legumele alea fierte, mai ales telina si morcovul, eu le adaug pt gust. Daca kalua zice "pas", atunci adaugi si tu ce crezi ca da aroma placuta, fara sa ridice indicele glicemic.

Kalua draga, l-am mancat de nu s-a vazut!
Nu bag mana in foc ca nu avea amidon, eu am studiat problema numa' la iaurtul cu fructe, la asta m-am orientat doar dupa 0% grasimi, 0% zahar adaugat.
pescarush
QUOTE(Light Blue @ Nov 3 2008, 01:40 PM) *
Pescarush, cum mai e vremea pe la voi? Trimiteti si la noi un om de zapada. La noi este inca frumos, destul de cald. Ma intreaba fetita cat mai este pana la iarna... smile.gif

Light Blue, n-am ce zapada sa trimit, din fericire, ca sunt 16 grade azi. Iar pe maine anunta 18. dance.gif
dr_wise
Sa va spun si reteta de "Pollo alla Milanese" adaptata MM...spre s-o fi adaptat bine, fiindca a iesit ceva de vis.

Pollo alla Milanese:
se servesc ornate cu felii de lamaie (zeama de lamaie le da un gust sublim!), legume sotate (dupa preferinta), salata de cruditati si un vin alb bun italienesc, de exemplu Verdicchio dei Castelli di Jesi, Soave, sau Frascati dei Castelli Romani.
Pofta buna!
E primita de la un amic italian care n-are gusturi rele, parol!
pescarush
Doctore, as zice ca e de faza 2, datorita fainii integrale. Dar nu suna rau! pupaceala.gif
ToothFairy
doctore, tu chiar pui 4 galbenuse la ciorba radauteana?? nesigur.gif eu pun 1, maxim 2...mi se pare mult, mi-e frica pt colesterol ...
mihaela1977
Dr. Wise,mersi de reteta, cu siguranta o voi face intocmai.
Daca nu am tava pt. briose pot face painicile filosofale in tavita de chec?Sunt conforme pt. faza I, nu?
Meniul de azi:MD=finn crips, dulceata conforma,lapte,fulgi ovaz, imi voi face o cafeluta ; P=supa pui, varza anatolica( imediat ma apuc de ea), G=mere rase cu scortisoara, C=sper sa fie doar pomelo, aseara am papat mere rase.
Sper sa inceapa incet, incet si kg. mele sa se miste.

Pescarush, faina integrala nu tb. folosita deloc in faza I, sau doar la prajeli?!
dr_wise
QUOTE(pescarush @ Nov 4 2008, 03:34 AM) *
Doctore, as zice ca e de faza 2, datorita fainii integrale. Dar nu suna rau! pupaceala.gif

Reteta originala e cu faina si pesmet. Am adaptat-o cum m-a dus mintea. Mie mi s-a parut inedita combinatia ou + patrunjel + usturoi.
Eu mai fac o smecherie cu carnea de snitele, pui sau porc, nu conteaza; atunci cand prepar carnea, pun intre feliile de carne ceapa taiata fideluta si acopar farfuria cu o folie de plastic, dupa care tin carnea cateva ore la frigider. Aroma de ceapa intra in carne si ii da o savoare deosebit de placuta. wink.gif

QUOTE(EmptyG @ Nov 4 2008, 08:29 AM) *
doctore, tu chiar pui 4 galbenuse la ciorba radauteana?? nesigur.gif eu pun 1, maxim 2...mi se pare mult, mi-e frica pt colesterol ...

laugh.gif Stii cum se spune, de ce ti-e frica, nu scapi!
Da, pun 4 galbenuse, mixate cu 250ml smantana lichida. Chiar am inceput sa ma indragostesc de smantana asta frantuzeasca, lichida. La inceput ma uitam precum curca-n lemne la ea, dar acum o gasesc tare eficienta pt ciorbe.
Gandeste ca sunt 4 galbenuse pt 3L lichid, lichid care se consuma in 3 zile/ 2 persoane.
Unde e pericolul?
Eu, in general, consum f rar oua si n-am probleme cu colesterolul. Mai mult, am citit ca femeile sunt protejate de depunerile de colesterol, atata timp cat sistemul lor hormonal functioneaza bine. Din cauza asta si procentul de atacuri de cord e mult mai mic la femei, decat la barbati. Problemele cu colesterolul incep sa apara de abia dupa ce se instaleaza menopauza, sau daca exista cumva deja o dereglare in organism.
mihaela1977
Oare la noi exista smantana lichida? De care si pe unde daca este? Probabil ca asta nu face deloc cocoloase, vesnica pb la ciorbe.
dr_wise
Ptiuuuuu!
Uitai sa scriu meniul de ieri:
d - 2 iaurturi cu fructe si fulgi ovaz, cafea cu lapte
p - ciorba de fasole cu ciusca murata, branza Camembert cu un deget de vin rosu sec
s - 2 portocale
tarziu (ca am prostul obicei sa stau pana pe la 0130 am in noapte la PC) - branza Camembert cu 1 deget de vin blush.gif

QUOTE(mihaela1977 @ Nov 4 2008, 11:33 AM) *
Oare la noi exista smantana lichida? De care si pe unde daca este? Probabil ca asta nu face deloc cocoloase, vesnica pb la ciorbe.

Aici n-am gasit neam smantana ca-n tara, cum eram eu obisnuita, zdravana, sa infigi lingurita in ea. Eu cumparam totdeauna d-aia varsata, proaspata. Habar n-am cum voi gasi smantana pt sarmalele de Craciun. magindesc.gif
Asta de aici e ambalata asa:

iar la continut scrie: creme entiere, lait ecreme, stabilisant: carraghenanes.
mihaela1977
Dr.Wise, daca tot ai pomenit de sarmalele de craciun-imi plac f. mult- ai vreo idee de sarmale conforme? caci orez +carne=boom crying.gif
dr_wise
Dar cine ti-a spus ca n-ai voie carne? Eu le fac fara orez si gata, care-i problema?
ToothFairy
miha, sarmale de faza 1 bune nu prea ai cum sa faci...decat cu orez salbatic (d-ala negru)...orezu` salbatic de la Scotti este un mare "fas" ca de fapt e un procent foarte mic de orez salbatic, d-ala negru...si restu`, cine stie ce orez o fi..poti in schimb sa faci sarmale FOARTE bune cu orez basmati, da`-s de faza 2, da` nu conteaza...ca o data pe an e Craciunu` smile.gif)
doctore, eu oricum is cam protectiva asa cu sanatatea mea...si tot nu pun 4 galbenusuri smile.gif) ca o pap numa` io ciorbica biggrin.gif si ar inseamna 4 galbenusuri pe saptamana, ceea ce stu` ca-i cam mult...de persoana...si hormonal nu stu` cat is de protejata, avand in vedere ca am mici dezechilibre manifestate prin chisturi ovariene...
AZI:
MD - fulgi ovaz cu lapte, 2 patratele cioco 75%
P - ciorba de pui , snitel curcan, salata de ciuperci (avea zahar salata asta, da` cat de mult zahar sa aiba sa`mi dea peste cap pancreasu`?...oricum, am aruncat otetu` in care erau ele, am pus otet de-al meu, si diluat cu apa smile.gif)) )
C - am pofta de orez cu lapte..
mihaela1977
Nu am mai facut varza calita cred ca de cativa ani insa varza anatolica la cuptor e de nota 10 cu felicitari. Nu-mi vine sa cred ca o mancare de varza poate fi asa de buna. Sunt convinsa ca ii va placea si sotului meu deseara, el de regula nu mananca varza proaspata gatita. iloveelady.gif Sunt convinsa ca si alte retete pe care le voi incerca ma vor surprinde foarte placut.

Mersi, EmptyG, asa voi face de Craciun.
pescarush
QUOTE(mihaela1977 @ Nov 4 2008, 02:51 AM) *
Pescarush, faina integrala nu tb. folosita deloc in faza I, sau doar la prajeli?!

Miha, faina integrala ai voie in faza 1, dar combinata numai cu glucide (deci nu carne, branza, galbenusuri, ulei etc.)
Doctore, reteta suna minunat, eu le-am atentionat mai mult pe fete ca e de faza 2.
Eu am schimbat meniul aseara, am mancat 2 sarmalute cu smantana (faza 2, ca erau cu orez Basmatti). Buuune au fost, s-a lins Sunny pe botic. biggrin.gif Noi impartim mancarea. Azi dimineata i-am mai pus o sarmaluta in castronel si a fost foarte bucuroasa.
Meniul meu pe azi:

D - cafea, 2 clementine, pauza, cereale cu lapte. Mi-e pofta de mere razuite cu fulgi de ovaz, dar n-am timp sa-mi fac dimineata, asa ca las pe vineri, cand voi sta acasa. Sper sa mai am mere pana atunci. zapacitul.gif
P - pastrav la cuptor cu legume
G - un mar
C - magindesc.gif inca nu stiu, poate humus cu ardei, conopida, rosie.
kalua
Mai doftoreaso, cum sa n-aiba aia smantana? nusepoate.gif
Am cautat special pentru tine cum ii spune acolo, la tine: Sauerrahm/Crème épaisse e smantana groasa, putin acrisoara.
Séisse Ram e frisca lichida neindulcita.
Mai exista cica Crème fraiche (nu stiu ce sa-ti spun de ea, ca cica-i cu totul altceva decat in Germania).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.