Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce mancam azi: Dieta Montignac
Forum pentru femei - eLady.ro > Diete si regimuri de slabire > Dieta Montignac
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
kalua
Apoi nu va suparati, da' eu una, iubitoarea de animale au ba, in plastic nu ma incalt! Daca papucul nu-i de dianafara si pe dinauntru din piele (astia de vara pot avea si textil, dar si ala 100% bumbac), il pun frumos inapoi pe raft si gata. Si bag mana-n foc ca nici astia de la Green Peace & consortii nu umbla incaltati numai in bascheti.
Palton de blana n-am, dar cateva chestii cu blana da (chiar un pardesiuas tricotat cu guler de blana si-o scurta cu un fel de guler-fular care la capete are cozi de nurca, ambele de la Escada laugh.gif ), eu le port fara probleme si fara ganduri negre.

Eu-s tare plina, am mancat si ceva neconformitati azi (doua mini-chifle la micul dejun si o bucatica foarte mica de tarta cu ceapa).

Doftoreaso, din cauza kiwi-ului, care are IG-ul 50, micul tau dejun a fost de faza a doua.
dr_wise
ohmy.gif Ei, da?!
Sarut mana de info!
irinica
Dragutele mele, va multumesc mult pentru toate gandurile voastre! Ma ajutati mai mult decat credeti!

Pescarelule, nu fi trista, tot raul spre bine si eu cred ca nu e intamplator nimic din ce se intampla. E important ca te poti relaxa si poti oleaca mai mult sa fii langa ai tai. Bucura-te din plin de aceasta perioada si vezi partea buna.

Doctore, m-am dumirit!! Vesela neagra pe fond mov e ce-mi doresc ( nu mai vorbesc de toate minunile alea de bunatati) sa ies din starea asta de grasana. Acum, negru ca negru da' mov nu gasesc cu siguranta ( am sa iau ce culoare voi gasi si il pun pe pictorasu' meu sa presteze...mov!).

Nu zic ce am mancat, ca mi-am bagat nasul in olecut de coliva, ca prea a fost laudata ( eu am facut-o!).

Daca nu mai intru in urmatoarele zile, sa stiti ca sunt bine, numai ca de maine am examene multe si grele ( poate numai pt. mine sunt grele, ca nu am timp de citit cat ar trebui).

Va pup si va imbratisez cu mult drag!
Fanny
Mult succes, Irinica!
irinica
wbounce.gif Nu m-as descurca fara voi! Sincer si din inima! mwah1.gif pupaceala.gif
kalua
Bafta, irinici! Si de maine te asteptam cu spovedania zilnica aici!

Stiti ca-i indicat la curele de slabire de mancat din vesela neagra/inchisa la culoare? Cica volumul pe farfurie pare mai mare decat e in realitate. Eu am avut vesela neagra si in anii aia n-am avut probleme cu greutatea, o fi de la asta? magindesc.gif
Pastelata
Kalua, fiindca esti prin zona, te intreb ceva: crezi ca rezist cu programul meselor astfel: 8 micul dejun, 14-15 pranzul si 19 cina? si gustarea merge si pe la 11 A.M.?
kalua
Teoretic, da, chiar e foarte bine asa.
pescarush
In sfarsit l-am lamuit pe photobucket sa lucreze, asa ca pun poza cu ce-am mancat la pranz. Nu arata la fel de aspectuos ca a doftoresei, sau kaluai, dar a fost bun:



Irinica, multa bafta la examene. Eu te astept sa vii inapoi aici. kiss.gif Sa stii ca asta si fac: ma bucur de timpul asta, ma bucur ca petrec mai mult timp acasa, ca nu ma mai trezesc asa de dimineata, ca nu conduc in vremea asta, macar o perioada. Si toti ceilalti sunt bucurosi sa ma stie acasa, petrec ceva mai mult timp si in bucatarie, iar Sunny e de-a dreptul incantata ca are companie peste zi biggrin.gif , e tot dupa mine prin casa.
Fanny
Ai papat ca o vrabiuta, Pesca! Eu cand am ceva bun in farfurie nu pot sa ma limitez doar la o portioara. closedeyes.gif
Ieri am mancat, pui cu cascaval si salata de varza rosie murata, la pranz,
mar - gustare,
dupa 8: jumatate de pomelo si ulterior, un copan cu putina telemea de oaie.

Azi: cafea si iaurt cu fulgi si dulceata

Roxana_
Pesca, si mie mi se pare cam mititel copanul ala. Doar atat mananci tu la masa de pranz? smile.gif

kalua
Subscriu si eu la ce spun fetele, pentru mine ala ar fi aperitivul.
pescarush
laugh.gif ala era doar de aranjament. As muri de foame sa mananc asa putin. biggrin.gif
Mancasem si ciorba de varza inainte, plus ca am tot ciugulit cate ceva ieri. smile.gif Altfel, am nevoie si de niste legume langa pui, sau o salata mai mare.
Azi mi-am propus:

D - un grapefruit, pauza, iaurt cu fulgi de ovaz, gem de visine, ceai verde
P - iahnie de fasole cu ciolan afumat si castraveti murati
C - mere, portocale

Daca sunt acasa mananc pranzul mai tarziu si seara nu-mi mai trebuie prea mult.
dr_wise
Bonjour! smile.gif
Ce bine arata ardeii aia copti, yam-yam! Cum procedezi, pescarush? Ii coci vara, apoi ii congelezi?
Eu le-as fi tras un sos din mujdei, asa, ca o maioneza...sau chiar ai asa ceva, dar ai pus numa' pe copanel? Mmmmm, eu sunt mare amatoare de mujdei! indragostita.gif
Astazi am mancat:
d - 1 iaurt + 3 wasa cu gem prune
12:00 - mix de alune (am mers la ora de franceza si-mi ghioraie matele pe la ora 14:00 blush.gif )
16:00 - 2 mere
Acum astept sa fie gata borsul de perisoare, dupa care mancam. Am niste sarmalute in frunze de vita, ramase de sambata, si cateva rulouri de muschi file la care voi asorta o salata de cruditati.
Voi alege una din variantele astea.
ghemotoc
Buna,

Sunt noua la M (ca dovada abia azi am vazut ca pap de vreo saptamana incoace numai kiwi la MD desi au IGul cam mare)
Locuiesc in Toronto, ne.am mutat aici acum 2 ani, sunt casatorita si am cam mult kg blush.gif si cam toate pe la burtica.
sper ca o sa ma ajutati si pe mine in continuare (va citesc cam de vreo luna) si daca aveti nevoie de ajutor la traduceri (sunt traducator - engleza, franceza, spaniola) puteti sa ma intrebati, nu ma supar smile.gif
Meniul de azi:
MD - cafea cu lapte, capsuni, ceai verde
P - varza calita cu carne de porc
C - TBD (inca nu am nicio idee) probabil niste iaurt cu branza, sunca
Diana.
Bine ai venit la noi, Ghemotoc! welcome.gif
Sedere placuta si la cit mai multe kilograme... in minus! floricele.gif
ghemotoc
QUOTE(Maàt @ Jan 19 2009, 06:24 PM) *
Bine ai venit la noi, Ghemotoc! welcome.gif
Sedere placuta si la cit mai multe kilograme... in minus! floricele.gif


mersi mult smile.gif
Diana.
Ghemotoc, te rog frumos apasa butonul cind vrei sa postezi, ca sa nu citezi antevorbitorul fara sens.
Multumesc.
smile.gif
Mai avem fete din Canada pe aici.
Fanny
Ghemotoc, speram sa te simti bine in mijlocul nostru!

Ieri am ciugulit si fructele uscate la pranz, dar am uitat sa mentionez.
Pranzul a constat in ficatei cu varza murata. Iar gustarica (deoarece stau mai mult la serviciu): o banana verzulie, portocala si alune.
Pentru cina, mai vedem.
pescarush
Asa am facut doctore, am copt ardeii asta toamna si i-am pus in congelator, ca si eu sunt moarta dupa ardei copti. Daca te uiti mai atenta, vezi ca este mai mult mujdei, langa ardeii copti, in farfurie. tongue.gif Si, bineinteles, nu a ajuns cat a fost acolo, am mai luat din castron.
Welcome, ghemotoc, si multa bafta in lupta cu kg. Eu sunt in Kitchener, ON.
ghemotoc
Mersi pescarush. Sper ca o sa.ti gasesti de lucru repede!
Completare la pranz (pe care nu l-am papat incat): am mai rontait si un ardei rosu (in plan era sa-l manac cu humus dar am uitat sa cumpar).
Diana.
Pesca e cu familia de ani buni in Canada de cel putin 4ani (de atit o stiu numai eu). wink.gif
Nu toti romanii din Canada de-abia au aterizat si i-a asteptat o casa cu net, Oricum,sa raminem on topic.
ghemotoc
Stiu ce vrei sa spui Maàt, dar cred ca acum e greu peste tot...
Noi macar am venit aici dupa ce toti prietenii nostri s-au mutat aici (inclusiv cumnatul meu), altfel cred ca am fi ramas pe undeva prin Europa (sunt din Brasov).
Pastelata
Auziti, ma intreaba mami daca pot sa mananc si ciorba de perisoare:D
A,si inca o intrebare legata de ficat(de pasare):la anexa din carte scrie ca la faza 1 tre' sa mananc carne si specifica in paranteza 'fara ficat', iar in cartea cu retete sunt mai multe cu ficat.Deci ficatul e doar pentru faza 2?
Azi mi-am mai luat si eu niste chestii:cereale integrale din ovaz parca,sunca de praga,ciuperci si arahide(in coaja).Merg arahidele la gustare? Migdale nu am gasit decat prajite si le-am ocolit.Sau sunt bune?
Voi mancati oul prajit in tigaie normala,cu ulei?(oricum eu mananc mai mult fiert dar intreb fiindca ma apuca din cand in cand o pofta de ou prajit)Maica-mea are de la teleshopping o tigaie din aia in care se prepara mancarea fara ulei,se poate face si ou(dar nu prea imi place) si macaroane..alte idei?
kalua
ghemotoc welcome.gif

Pastelata, ficatul era interzis in primele carti montignace, apoi a dat liber la el (contine si glucide, si proteine). Nu-i totusi indicat totusi de mancat des la faza 1.
Oul il poti face si ochi, cu putin ulei.
Atentie cu arahidele, migdalele la gustare! Pot impiedica slabitul!
Perisoarele sunt conforme fara orez. Cu orez basmati sunt de faza a 2-a. Cu orez salbatic ar fi de faza 1, numai ca asta nu se potriveste deloc la perisoare.

Eu am mancat azi asa:
un mar mare, apoi doua painici filozofale cu mezel proaspat de curcan si cascaval de munte, cu doi gogosari mari umpluti cu varza murata.
Seara: linte cu smantana si papadum


Celorlalti din casa le-am prajit si niste cabanos si le-am presarat lintea cu ceapa prajita crocanta (poze la topicul aferent).

Si-am bagat si o ora de Pilates.
Pastelata
Adica..alune si migdale canci?Pai si eu ce mai mananc?smile.gif) Eu ma gandeam sa mananc asta la scoala, ca in rest nu prea am ce..fructe..hm:-s
irinica
Buna dimineata!

Tare-i frumos si bine cu voi, mai ales cand Kalua ( sefa! wink.gif ma tine din scurt si nu accepta nici o sesiune , nici o scuza ci ma someaza sa raportez urgent meniul. Te pup!

Cum o fi ceapa aia crocanta? Adica ma intereseaza cum se procedeaza sa devina crocanta.

Azi am avut examen la Asistenta copilului cu handicap si din 4 subiecte, n-am stiut - terapia cu delfini. N-am citit cursul ala ca nu credeam ca o sa dea din el. Oricum m-am descurcat si am scris ce mi-am amintit din... carti, reviste si TV.

La mine in dormitor e carantina, barbatul meu e gripat rau. Pe mine ma doare rau in gat , e rosu si intepator dar nu sunt puncte albe. O sa treaca!

Acum mananc cu greu juma' de grapefruit.

Ieri nu mai stiu ce am mancat dar nu mult (ca ma intepa gatul) dar am supt pastile cu polen si vit. C. closedeyes.gif ( am dat si cu albastru de metil in gat laugh.gif )

Plec sa duc fetita la gradi, apoi merg la munca si revin pe seara cu meniul de azi. Promit!

Poate am timp sa trec sa imi iau vesela neagra. Kalua, multumesc!


Va pup! O zi minunata!
dr_wise
Buna seara!
Astazi am mancat:
d - 1 kiwi, apoi lapte cu fulgi ovaz, cafea black
p - 2 mere
19:00 - snitele din muschi file de porc, cu faina de soia, patrunjel si usturoi:

plus o salata cu capere:
Fanny
Foarte frumoasa cina ta.
Eu am mancat azi dimineata de faza a II-a. Finn crisp cu branzica light si peste din conserva + cafea cu lapte
Pranz: salata de varza (in lipsa de altceva a fost excelenta)
Gustare pe la 4: alune si 4 patratele de ciocolata 85% cacao
Pe la 7 niste smochine
Acus pregatesc cina: linte cu smantana, pui, chiftelute de naut. O sa pap o selectie din cele trei, cu varza rosie murata.
Light Blue
Bine ati venit , Ghemotoc si Pastelata.
Pastelata, daca mananci dimineata, in scurt timp nu o sa mai simti nevoia sa mai ai si gustarea de dimineata. Cam acelasi lucru si cu gustarea de dupa-amiaza.

Meniul meu de azi:
D: 3 felii Wasa cu gem de visine, cafea. Am incercat lapte cu fulgi de ovaz, dar nu e pe gustul meu. Iaurtul cu fulgi imi plac, dar nu lapte cu fulgi.
P: ciorba de vita, omleta cu gogosari murati, 2 cubulete de ciocolata;
S: varza calita, o feliuta de cascaval si gogosari murati.
dr_wise
blush.gif am halit si niste miez de nuca, Caju, alune de padure, etc...un mix de alune, nesarat, ca sa-mi energizez neuronasul...
Pastelata
Danke schon:D
Eu azi am mancat chiar 2 gustari:2 mere mici galbene la 11(am mancat la 7fara un sfert MD) si niste arahide pe la 5.E ceva..rau?
Voi ce alegeti intre zaharina si aspartam?
kalua
Doftoreaso, cum tai fileul de porc de-ti ies snitele asa mari? magindesc.gif Eu una il tai doar in medalioane si ar iesi niste mini-snitele din ele. nesigur.gif

Pastelata, de la cat la cat esti la scoala?

Irinica, pai cum, vrem sa iesi cu bine din sesiune, mancarea conforma sa stii ca ajuta si la creieras si nu te face sa te simti obosita, numai buna pentru perioada asta.

Eu am mancat azi un mar mare, apoi linte cu smantana, un iaurt mic si doi gogosari mari umpluti cu varza murata. Seara, la cinema, vreo 20g ciocolata 70%. Acum nu-mi mai este foame, deci nu mai mananc nimic.

Stati sa va spun strasnicie: m-am cantarit azi si ce vad? 2kg in plus, atat am dupa saptamani de dezmat. Si stiti de la ce-mi vine? De la painicile filozofale combinate cu grasime (cascaval). Si mancate pe la pranz. Eu stiu ca-s tipul care nu le are cu glucidele (nici cele conforme), dar chiar asa? closedeyes.gif Nu ma agit si nici n-am constiinta incarcata, dar a trebuit sa va zic tarasenia.



Pastelata, Montignac nu-i absolut deloc de acord cu indulcitorii sintetici.
Roxana_
Kalua, ce ciudat! Pai saptamana trecuta erai cu greturile si nu mancai mai nimic si acusica s-au si pus 2. La fel patesc si eu cu glucidele (paste, orez).

Doftorici, ce buna idee sa pui si niste verdeata la snitelele alea. Data viitoare asa o sa fac si eu. Ma duc sa rontai si eu niste nuci. Buna idee biggrin.gif.

Pastelata
Dar in carte e capitol special pentru indulcitori si nu e impotriva lor:-s. Oricum,de acord,ne-de-acord,eu nu pot sa beau ceai/lapte neindulcit. Ar fi un chin:(
Teoretic scoala am de la 8 la 15,iar martea 7-14,dar practic ies mereu la maxim 14,iar martea nu ma duc la prima ora(azi a fost o exceptie)
Roxana_
Pastelata, eu am impresia ca tu n-ai ultima carte. Eu le-am citit pe ambele si tin minte ca povestea acolo cat de nasol e aspartamul si nici cu zaharina nu era de acord. Singurul indulcitor pe care-l agreaza e fructoza, dar nu ti-l recomand deocamdata, daca vrei sa slabesti.
Pastelata
Pai creeed ca n-am ultima carte:)) Dragut.
Stiu ca mi-a aratat cineva un link de la o librarie online din Craiova si pe aia am luat-o:)) N-am mai stat sa verific ce si cum.
Oricum,poti sa-mi spui si mie efectele negative ale aspartamului si zaharinei de care spui?In ce sens sunt negative, ingrasa?
dr_wise
Pai iti dai seama cat de nasoale sunt toate variantele de indulcitori de abia dupa ce renunti la ele.
Mie mi-e scarba de balariile alea, sunt asa de neplacute la gust, dupa ce te-ai desobisnuit cu ele!
Kalua, tai medalioanele subtiri, cca 0.5-0.7 cm, dar le bat bine....si stii cu ce le-am batut ultima data?!!! blush.gif cu bunatate de sticla de Cabernet Sauvignon...PLINA!!!!! Am fost cu ochii pe ea ca pe butelie, sa nu cumva sa faca poc "in exercitiul functiunii". tongue.gif
Dar nu sunt domle asa de mari magindesc.gif .
Am facut o coca moale din ou, faina de soia, alea, alea, si le-am balacit in coca asta. huh.gif Nici macar nu pot folosi unitatea de masura a sotului meu ca sa le caracterizez blush.gif nici pe departe!
Cand e incantat de cantitatea de mancare ingurgitata, zice: am mancat azi o friptura "cat capacul de la WC"...scuze pt expresie, dar am citat mot a mot. blush.gif

PS: am uitat sa spun: farfuria in care am pus snitelele mele e una mica, nu-i de calibrul celei in care am pozat mancarea sotului meu, sau ciorba.
kalua
De-asta, Pastelata.

Hmm, doftoreaso, pai vorba ta, diametru lu' file e de 5-7 cm, s-apoi cat poti sa-l intinzi? Tre' sa nu uit sa incerc data viitoare cand am muschiulet.
Foarte bine il poti bate cu o tigaie grea.
pescarush
QUOTE(dr_wise @ Jan 20 2009, 04:08 PM) *
Cand e incantat de cantitatea de mancare ingurgitata, zice: am mancat azi o friptura "cat capacul de la WC"...scuze pt expresie, dar am citat mot a mot. blush.gif


Doctore, sotii nostri or fi frati? magindesc.gif Ca exact la fel spune si al meu. biggrin.gif
Meniul meu de azi:

D - un grapefruit, pauza, cereale cu lapte
P - 3 jumatati de oua umplute, cu ardei rosu si masline, ca mi-ati facut pofta si mi-am facut si eu. tongue.gif Acum am pus oua la fiert, sa-i fac si lui fiu-meu.
C - iahnie de fasole cu ciolan (nu prea a avut carne prin ea, si am mai si impartit ramasitele de carne cu Sunny), cu castraveti murati si cealalta jumatate de ou umplut cu castraveti murati.

Acum ma duc la Pilates (era sa uit de ora zapacitul.gif ) si poate cand vin mai mananc un mar.
Diana.
QUOTE(kalua @ Jan 20 2009, 10:39 PM) *
Doftoreaso, cum tai fileul de porc de-ti ies snitele asa mari? magindesc.gif Eu una il tai doar in medalioane si ar iesi niste mini-snitele din ele. nesigur.gif

Kalua, incearca sa le tai pediagonala. Si batute bine. Da` bine de tot. Maxim 0,5 cm.
Cu cit sint mai subtiri snitelele ,cu atit sint mai bune, mai gustoase.
Alt "secret" de-al meu snitele: daca sint batute si sarate si piperate de seara, date la frigider intr-o punga cu cit mai putin aer si prajite a doua zi, snitelele vor fi de o mie de ori mai bune.
kalua
Pai se spune ca taiatul carnii sa nu se faca niciodata de-a lungul fibrei, ci perpendicular. magindesc.gif
S-apoi snitelele foarte subtiri nu-mi plac (asa le face maica-mea biggrin.gif ).
Stau acum si ma gandesc ca poate doftoreasa noastra le-a facut din asa ceva, ca se numeste prin unele parti tot muschi


Pentru mine fileul/muschiuletul e asta


On topic: aseara am mancat totusi niste mancarica de mazare cu carnati, mi-au facut pozele de pe forum pofta de mancare. laugh.gif
dr_wise
'Morning!
Kalua, am facut snitele dintr-o bucata de carne asemanatoare cu primul exemplu. smile.gif (si este tot muschi)
Iar pt Di, cu dedicatie speciala, un secret mostenit de la tata, Dumnezeu sa-l odihneasca, ca era mare bucatar si cofetar (nici nu-mi vine sa vorbesc despre el la trecut sad.gif ): pe langa sare si piper, el adauga si felii subtiri de ceapa uscata intre snitele, le depozita intr-o cutie inchisa ermetic cu capac si le tinea la frigider pana a doua zi.
wink.gif Incearca!Aroma de ceapa intra in carne si ii da un gust taaaaaaaaaare placut!
Simplu, dar de efect!
In dimineata asta am mancat tarziu, fiindca am avut ceva de rezolvat la prima ora asa ca, acum 20 minute, cand am aterizat lihnita de foame acasa, am halit:
2 wasa 24% fibre cu gem prune + 2 wasa cu b.proaspata sarata 0% grasimi si felii de castravete + 1 cana lapte + 1 cana cafea black.
Revin mai pe inserat, acum o tai la franceza.
kalua
Bre, ia sa treceti secretele snitelului la topicul cu pricina, ca-i pacat de la Dumnezeu sa se piarda pe aici!
Las' ca vineri fac snitele, carnea o am deja, deci le bag cum ati spus, de-abia astept!

Doftoreaso, iaca m-am lamurit, intelegi acum de ce nu pricepeam cum faci din tantar armasar? laugh.gif Aici se numeste numai ala micu' file, aluia mai mare muschiulet/file fals sau cotlet fara os. Greu, bre, cu "regionalismele" astea, imprastiate peste tot cum suntem.
pescarush
Si eu fac snitele din ambele feluri de muschi. biggrin.gif Le prefer pe cele facute din muschi file, si nici mie nu-mi plac subtiri. Daca sunt prea subtiri, mi se par mai uscate. zapacitul.gif Ia sa incerc si eu "secretele" voastre. Cu sare si piper le lasam si eu in frigider de cu seara, dar n-am stiut sa pun si ceapa intre feliile de carne. indragostita.gif Doctore. dar cum adica ceapa uscata? closedeyes.gif
Eu mananc azi asa:

D - o cafea, apoi un mar, pauza, cereale cu lapte
P - spaghettini cu sos de rosii cu ciuperci (sper sa am rabdares a fac si o salata zapacitul.gif )
C - inca nu stiu, revin.
Philia
La noi ceapa uscata se numeste aia care nu e verde smile.gif Inteligenta explicatie, nu? biggrin.gif
Adica, ceapa normala smile.gif
pescarush
Philia, mersi de explicatie. Asa toanta sunt cateodata. slap.gif
dr_wise
Exact la aia m-am referit. smile.gif Merci Philia! kiss.gif
ghemotoc
Arata bine snitelele alea, de mult nu am mai facut cu carne de porc...
Sar peste ziua de ieri (si peste cina de luni) ca sunt racita rau si ieri am mancat numai prostii ca nu prea pot inchiti. Azi:
MD: mar, capsuni
P: varza calita cu carne
Snack: ceva vegetale (ardei, castravete...)
Cina: o sa vad atunci
dr_wise
Eu am pus de niste ciuperci umplute, la cuptor.
Revin cu poza "de colectie". wink.gif
Sa va povestesc ce-am facut azi.
La ora de franceza Carolle ne-a dat ca tema sa pregatim o prezentare a tarii de unde venim, folosind verbele devoir, falloir, pouvoir, vouloir, adica sa ne imaginam ca ea vrea sa ne viziteze tara si sa ne gandim ce ar putea sa viziteze si ce-i musai sa nu rateze.
OK....asa ca am pornit cu prezentarea punctelor de atractie din Bucuresti, daca tot aterizeaza pe OTP, inclusiv o seara petrecuta la "Carul cu bere" wink.gif , cu bucatarie traditionala romaneasca si muzica si dansuri populare romanesti, apoi i-am zis ca are de ales intre munte, sau mare, sau amandoua, inclusiv Valea Prahovei si nordul Moldovei, la optiunea munte.
Sunt ffffffffffffff mandra de mine, fiindca i-a captivat asa de tare prezentarea, incat toti au mentionat ca vor sa viziteze Romania! indragostita.gif Si sa stiti ca aveau de ales intre Turcia, Ungaria, Italia, Germania, M.Britanie, Olanda, SUA, sau Canada.
Eeeeeeeeeeeeeee?!
Urla sau nu urla patriotismul in mine?
Vreau sa va spun ca m-am indragostit de orele de franceza! E o atmosfera asa de placuta, iar Carolle e tinerica si simpatica foc!
Aaaaa! Imre, colegul ungur, a prezentat Budapesta. Numai el stie ce-a zis acolo, in franceza lui ungureasca laugh.gif (vorbeste repede si nu-i intelegi nici franceza, nici engleza, dar e un tip tare de treaba, dar la un moment dat a zis ceva de vinurile unguresti si-a scos de sub masa o sticla de Tocai, prilej cu care toti ne-am tavalit pe jos de ras, plus pahare, si, continuind sa povesteasca numa' el stie ce, a scos dopul de la sticla si a servit tot poporul cu un deget de vin rose...dulce. blush.gif
A fost taaaaaaaaare frumos!
Hai c-o tai la ciuperci, sa nu se arda!
I'll be back!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.